Geleneksel Tıp Uygulamaları Nelerdir?

Binlerce yıldır dünyanın farklı kültürlerinde kullanılan ve insan sağlığına olan faydası saymakla bitmeyen geleneksel tıp yöntemleri, günümüzde hala şifa dağıtmaya devam ediyor. Yaygın bir kesim tarafından değeri tekrar anlaşılan geleneksel tıbbın şifası, binlerce yıllık insanlık tarihinin getirdiği deneyimler sayesinde doğal yollardan sağlık bulmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Doğu ve Batı tıbbının entegrasyonunu ortaya çıkaran bu geleneksel yöntemler arasında günümüzde en çok itibar görenler, hacamat, sülük ve kupa tedavisi olarak sayılıyor. Klasik tıp yöntemlerinden daha önce ki dönemler de keşfedilen ve çok eski yıllara dayanan usta-çırak yöntemleri ile daha fazla geliştirilen yöntemdir. Bir çok hastalık için farklı metotlar kullanılarak hastalıklara şifa bulunmuştur. Batının  en çok tercih ettiği alışılagelmiş tıb ve tedavi yöntemlerinden farklıdır.

Geleneksel Tıbbın Mucizesi: Kupa Tedavisi

Kupa tedavisi tarihinin yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Eski Mısır döneminden beri kullanılan bu teknik, ağrılı bölgelerin tedavisinde benzersiz bir başarı sağladığı için Babiller ve Çinliler tarafından kullanılmasının yanı sıra İslamiyet döneminde Arap yarımadasında da tercih ediliyor. Peki, kupa tedavisi nedir? Bardak çekme metodu olarak da bilinen kupa tedavisi, deride vakum etkisi oluşturarak kan akımını yüksek düzeye çıkarır. Bu sayede dokulardaki oksijen ve kan miktarı artırılırken toksinler ve karbondioksitin lenf yoluyla atılımı hızlandırılır. Kupa tedavisi metodu iç organlar ile ilgili problemler, kas-iskelet sistemi sorunları ve omurilik ağrılarında etkin bir başarı yakalar. Bunun yanı sıra kronik yorgunluk ve halsizliğe karşı da tedavi sağlaması, kupa tedavisinin faydaları arasındadır. Reflü, migren, sinüzit gibi rahatsızlıkların yanı sıra cilt hastalıklarının mücadelesinde fayda sağlar. Depresyon, anksiyete ve uyku bozukluklarına karşı tercih edilen bir yöntemdir. 

İstanbul'da Hacamat İle Şifa Bulun

Hacamat; deri altında birikmiş olan ve vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek toksik kanın vakumlanarak dışarı atılması işlemidir. Kupa tedavisinden farklı olarak hacamat tedavisinde vücutta kesik açılır ve kanın bu yolla dışarı atılması sağlanır. Hacamat yapılırken deri bir neşter yardımıyla çizilir ve meydana gelen kesik üzerine hacamat kupası adı verilen cam bir bardak ya da kupa ters biçimde kapatılır. Ardından vakumlama yardımıyla deri altındaki kan çekilir. Bu tedavi şeklinde kupa ya da bardakların yerleştirildiği bölgenin ağrılı bölgeler olmasına özen gösterilir. Önceleri uzak doğu ülkelerin en çok tercih ettiği tıb yöntemi olsa da şu an hemen hemen kullanmayan ve tercih etmeyen hiçbir ülke kalmamıştır.  Tedavilerde ilaç alınmaması birçok kişi tarafından özellikle tercih sebebidir.  Eskilerde büyüklerimiz tarafından yapılan ve elden ele kuşaktan kuşağa devam eden de bir uygulama olsa da aslında uzmanlık gerektiren eğitimin şart olduğu bilinçli ve profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Sertifikalı doktorlar tarafından yapılması en uygun olandır. Özellikle uzak doğu felsefesi ile tamamen bu kültürden gelen ya da bu kültür ile eğitim alan kişiler de başarı oranları çok daha iyi olmaktadır. 

Hacamatın faydaları ve insan sağlığına sağladığı olumlu etkiler oldukça fazladır.

  • Vücuttaki ağrıların giderilmesine katkıda bulunur.
  • Kanda birikmiş toksinlerden arınmayı sağlar.
  • Kas ve iskelet hastalıklarının, baş ve boyun ağrılarının giderilmesinde büyük fayda sağlar.
  • Tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara karşı da koruma sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, daha zinde hissettirir.

Binlerce Yıldır İyileştiren Bir Teknik: Sülük Tedavisi

Geleneksel Tıp tekniklerinin öne çıkan uygulamalarından bir diğeri ise sülük tedavisidir. Doğal bir şifa tekniği olan sülük tedavisinin de geçmişi Babil ve Mısır dönemine uzanır. Antik çağlarda hekimler tarafından sıklıkla başvurulan bu yöntem; tıp alimi İbn-i Sina’nın kitaplarında yer bulmuştur. Bu sebeple, İbn-Sina tıbbının teknikleri arasında yer almaktadır. Peki, sülük tedavisi nedir? Sülük tedavisi; steril bir ortamda uzmanlar tarafından gerçekleştirilen, hastanın çeşitli bölgelerine sülük yerleştirilmesi metoduyla uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu yöntemde, cımbız yardımıyla tedavi edilecek bölgeye yerleştirilen sülüklerin kanı emmesi için yaklaşık 10 ila 20 dakika arasında bir süre beklenir. Sülükler yeterince kan emdikten sonra, hastanın derisini bırakırlar. Sülüğün kanı emerken salgıladığı sıvı, yaklaşık 105 tane bioaktif maddeyi bünyesinde barındıran ve ilaç etkisi gösteren bir maddedir. Vücuttaki kirli kanın dışarı atılmasıyla toksinlerden arınma sağlamak ve kan dolaşımını hızlandırmak sülük tedavisinin faydaları arasındadır. Sülük tedavisi ile, kalp enfarktüsü, hemoroid, romatizma hastalıkları, kronik ve hepatit karaciğer hastalıkları, varis, diyabetik ayak yaraları, behçet, sarı nokta, hipertansif retinopati ve damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa karşı şifa sağlanır. Sülük tedavisi fiyatları, hacamat tedavisi fiyatları ve kupa tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen form doldurun ya da whatsapp hattımıza yazın, sizi arayalım!İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun