Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, diş protezlerine destek vermek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin varlığında, genellikle diş implantı uygulamaları tercih edilir. Diş implantı uygulamalarında, titanyum gibi bir malzemeden üretilmiş olan vücut dokularına uyumlu yapay diş kökleri, steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Yaklaşık olarak 2-3 ay içinde çene kemiğine tamamen tutunan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelir.

İmplant Tedavisi

Diş implantı uygulamalarının sağlıklı ve estetik sonuçlar sunması için gereken şartlar şunlardır:

  • Alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.
  • Çene kemiği ile uyumlu olan, iyileşmenin hızla tamamlanmasına olanak sağlayan implantlar kullanılmalıdır.
  • Uygulanan implant; diş ve diş eti hastalıkları ile kemik erimesine yol açmamalıdır.
  • Doğal dişe en yakın görüntü sağlayan malzemelerle kaplanarak diş ve gülüş estetiği sağlanmalıdır.

 

Akıllı implant teknolojisinin sıradan implant uygulamalarından farkları nelerdir?

1 - Diş implantının çene kemiğiyle uyumu

Kullanılan implantın materyali, dizaynı ve yüzey yapısı, cerrahi işlemin steril bir ortamda ve çene kemiğine zarar vermeden yapılması, implant yuvasının implanta tam uyacak şekilde hazırlanması gibi faktörler, implantın çene kemiğiyle uyumunu sağlayan önemli faktörlerdir.

Akıllı İmplant

Protez uzmanı ve çene cerrahı diş hekimlerimizin steril şartlarda yaptığı implant uygulamarında, yüksek düzeyde kemik uyumu hedeflenir.

Sıradan İmplant

Yeterli kaliteye sahip olmayan implantlar çene kemiğiyle uyum sağlama sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman olmayan diş hekimleri tarafından uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar, implantın çene kemiğiyle uyumunu azaltabilir.

 

İmplant Tedavisi

2 - Diş etinin ve çene kemiğinin iyileşme hızı

Akıllı İmplant

Akıllı implantlar, özel yüzeyiyle uygulandığı alanı korumakta, insan vücudu ile üst düzeyde uyum sağlamakta, diş etinin ve çene kemiğinin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kemik iyileşmesine destek olmaktadırlar.

Sıradan İmplant

Sıradan implantlar, üç boyutlu detaylar içeren özel bir yüzeye sahip olmadığı için çene kemiğini iyileşmesini desteklemede yetersiz kalabilir. Vücut  tarafından yabancı bir cisim olarak algılanıp, diş etinde çekilmeye, enfeksiyona ve çene kemiğinde harabiyete yol açabilir.

 

 

İmplant Tedavisi


3 - İmplantın çene kemiğinde osteoporoza (kemik erimesine) yol açması

Akıllı İmplant

Dünyanın söz sahibi üç implant markasının kullanılması, kemik erimesi sıklığını düşük düzeyde tutmakta ve eksik dişlerin olduğu çene kemiği alanlarında görülebilen kemik erimesini önlemektedir.

 

Sıradan İmplant

Eksik dişlerin olduğu alanlar, kemik erimesine eğilimlidir. Uygun şartlarda yapılmayan ve sıradan materyallerden üretilen implantlar, kemik erimesi riskini daha da artırabilir.

 

İmplant Tedavisi


4 - İmplantın yapısal dayanıklılığı

Akıllı İmplant

Vücut dokularıyla uyumlu ve dayanıklı olan, düşük yoğunluğuyla dokulara baskı uygulamayan, renk değiştirmeyen, alerjik reaksiyonlara yol açmayan, üretim hatalarına karşı ömür boyu garantili olan ve aşınmayan akıllı implantlar. Uygulamadan sonra, konuğumuza implantın orijinalliğini  vurgulayan “implant pasaportu” sunulmaktadır.

Sıradan İmplant

Sıradan implant uygulamalarında; vücut dokularıyla uyumsuzluk, kırılma, düşme, yapısında bozulma, alerjik reaksiyonlara yol açma, çene kemiğinin implantı kabul etmemesi, diğer dişlere zarar verme ve enfeksiyon gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

 

İmplant Tedavisi

Akıllı implantların üzerine uygulanan diş protezlerinde, ışık geçirgenliği ve şeffaflığıyla önemli bir estetik avantaj sağlayan zirkonyum porselenler veya doğal dişe yakın görüntü sağlayarak estetik açıdan fark yaratan empress ve empress e-max porselenler kullanılır. Diş protezi tedavisinin her aşaması CadCam teknolojisi ile yapılır. CadCam teknolojisi sayesinde: kameralar aracılığıyla ağızdan alınan görüntülerle ağız ölçüsü çok net olarak alınır, diş ve diş eti tasarımı yine dijital ortamda görüntülenir ve planlanır, diş protezleri bilgisayar destekli cihazlarla el değmeden üretilir. Diş protezlerinin yanı sıra; anestezi uygulamadan ağrısız ve kanamasız pembe estetik uygulamalarına olanak sağlayan ve iyileşme süresini kısaltan lazer teknolojisi sayesinde, gereksinim duyulan diş eti tedavisi de yapılarak pembe estetik sağlanır.

 

TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 02

Seans/Operasyon Sayısı 1-2
Operasyon Süresi 1 implant 20 dakika
Anestezi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci 1 gün
İşe dönme süresi Hemen
Tam İyileşme 3 ay
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi -
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!