İmplant Tedavisi

Dental implant tedavilerinde öncü olan estethica, Türkiye'nin dental implant maliyeti ile her hastanın yaşam kalitesini arttırmayı ve herkese sağlıklı bir gülümsemeyi yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır.

Diş implantı nedir?

İmplant, halk arasında  vida olarak bilinen titanyum malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Diş implantı uygulamaları, eksik diş sebebiyle yarattığı estetik kaygı ve sağlık sorunları için geliştirilen bir çözümdür. Vücut dokularıyla tamamen uyumlu titanyumdan yapılan birer yapay diş kökü de diyebiliriz. Diş implantları, dişlerini kaybeden hastaların rahat gülmelerini, konuşmalarını, sosyal aktivite gerçekleştirmelerini, iyi beslenmelerini ve dişlerinin en doğal görünümü kazanmasını sağlar.

Diş implantı, diş protezlerine destek vermek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş ve gülüş estetiğini bozan eksik dişlerin varlığında, genellikle diş implantı uygulamaları tercih edilir. Mevcut diş köklerinin kaybedildiği durumlarda çene kemiği ve diş eti içerisine diş kökünün yerini üstlenecek yapay bir diş kökü konulur. Dişler konumlanan yeni köklerin üzerine yerleştirilir.

Diş implantı uygulamalarını özetlemek gerekirse; titanyumdan üretilmiş olan, vücut dokularına uyumlu yapay diş kökleri, steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Yaklaşık olarak 2-3 ay içinde çene kemiğine tamamen tutunan implant, üzerine konacak protezi taşıyacak duruma geldiğinde diş protezi yerleştirilir.

İmplant Tedavisindeki Riskler Nelerdir?

İmplant tedavisinde görülebilecek risk oranı tüm ağız içi ve ağız dışı tedavilerde de görülen riskler kadar olup farklı bir risk ile karşılaşılmamaktadır. Hastanın, işlem öncesinde veya işlem sonrasında ağız içi iltihaplanması oluşabilir. Ağız içi bakımının aksatılarak iltihaplanma oluşması, en çok yaşanan risklerdendir. Bu iltihaplanma oluşmadan önce düzenli bakım ile önlem alınabileceği gibi oluştuktan sonra da iyileştirilmesi mümkündür.

 İyileşme sürecinde içilen sigara da iltihap riskini artıran sebeplerdendir. Böyle bir durumda risklerin yaşanmaması için hastaların düzenli olarak kontrollerine yaptırmaları ve cerrahın önemle vurgulamış olduğu detaylara dikkat ederek gerekli önlemleri almaları riskleri ortadan kaldırır.

Öncesinde ve sonrasında yapılan bakımın yetersiz olması sonucunda, işlem yapılan bölgenin implantı vücuda kabul etmemesi ve damakta açıklık oluşturması durumu yaşanabilir. Sağlık olarak bir zarar olmayan bu faktör, hastaya zaman kaybı yaratmaktadır. Bu sebeplerden dolayı; doktorun belirttiği konularda dikkat etmek, hastaya en verimli sonucu getirecektir.

İmplant-Tedavisindeki-Riskler-Nelerdir

Kimlere Diş İmplantı Uygulanamaz?

Günümüzde implant hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Sistemik hastalıkları olan (diyabet, kalp, tansiyon, vb.) hastalarında rahatsızlıkları kontrol altında ve ilgili doktorunun da takip ve onayı ile işlem süresine izin verilir ve implant uygulanır. Bağışıklık sistemini baskılayarak ilaç kullananlar ve kanser hastalarının da (tedavi gören, görmüş) gerekli tetkikler yapılmadan ve kontrol altında olduğu doktor izin vermeden implant uygulanması doğru bulunmamaktadır. Bir veya biden fazla kaybedilmiş, kaybedilmeye yüz tutmuş dişleri bulunan kişiler implant tedavisi için birer adaydır. Ağız içinde hiç dişi olmayan hastalarda da implant uygulaması ile hastaların çok daha kaliteli ve rahat kullanabileceği konforlu bir ağız içi tedavisi uygulayabilmektedir.

Akıllı İmplant ile Klasik İmplant Arasındaki Farklar

Hızlı implantlar, çene kemiğine hızla tutunarak 1 günde implanta kavuşulmasını sağlayan, özel yüzeyiyle insan vücudu ile üst düzeyde uyumlu olan, uygulandığı çene kemiği alanlarında kemik erimesini önleyen ve kemik erimesi olan kişilerde dahi kullanılabilen implantlardır.

1. Diş implantının çene kemiğiyle uyumu:

Kullanılan implantın materyali, dizaynı ve yüzey yapısı, cerrahi işlemin steril bir ortamda ve çene kemiğine zarar vermeden yapılması, implant yuvasının implanta tam uyacak şekilde hazırlanması gibi faktörler, implantın çene kemiğiyle uyumunu sağlayan önemli faktörlerdir.

Akıllı İmplant: Protez uzmanı ve çene cerrahı diş hekimlerimizin steril şartlarda yaptığı implant uygulamalarında, yüksek düzeyde kemik uyumu hedeflenir.

Sıradan İmplant: Yeterli kaliteye sahip olmayan implantlar çene kemiğiyle uyum sağlama sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman olmayan diş hekimleri tarafından uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar, implantın çene kemiğiyle uyumunu azaltabilir.

2. Diş etinin ve çene kemiğinin iyileşme hızı

Akıllı İmplant: Akıllı implantlar, özel yüzeyiyle uygulandığı alanı korumakta, insan vücudu ile üst düzeyde uyum sağlamakta, diş etinin ve çene kemiğinin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kemik iyileşmesine destek olmaktadırlar.

Sıradan İmplant: Sıradan implantlar, üç boyutlu detaylar içeren özel bir yüzeye sahip olmadığı için çene kemiğini iyileşmesini desteklemede yetersiz kalabilir. Vücut tarafından yabancı bir cisim olarak algılanıp, diş etinde çekilmeye, enfeksiyona ve çene kemiğinde harabiyete yol açabilir.

3. İmplantın çene kemiğinde osteoporoza (kemik erimesine) yol açması

Akıllı İmplant: Dünyanın söz sahibi üç implant markasının kullanılması, kemik erimesi sıklığını düşük düzeyde tutmakta ve eksik dişlerin olduğu çene kemiği alanlarında görülebilen kemik erimesini önlemektedir.

Sıradan İmplant: Diş vidalamada eksik dişlerin olduğu alanlar, kemik erimesine eğilimlidir. Uygun şartlarda yapılmayan ve sıradan materyallerden üretilen implantlar, kemik erimesi riskini daha da artırabilir.

4. İmplantın yapısal dayanıklılığı

Akıllı İmplant: Vücut dokularıyla uyumlu ve dayanıklı olan, düşük yoğunluğuyla dokulara baskı uygulamayan, renk değiştirmeyen, alerjik reaksiyonlara yol açmayan, üretim hatalarına karşı ömür boyu garantili olan ve aşınmayan akıllı implantlar. Uygulamadan sonra, konuğumuza implantın orijinalliğini vurgulayan “implant pasaportu” sunulmaktadır.

Sıradan İmplant: Sıradan implant uygulamalarında; vücut dokularıyla uyumsuzluk, kırılma, düşme, yapısında bozulma, alerjik reaksiyonlara yol açma, çene kemiğinin implantı kabul etmemesi, diğer dişlere zarar verme ve enfeksiyon gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Türkiye'deki İmplant Hastaneleri

Akıllı implantlar üzerine uygulanan diş protezlerinde ışık geçirgenliği ve şeffaflığı sayesinde önemli bir estetik avantaj sağlayan zirkonyum porselenler veya doğal dişlere yakın bir görüntü sağlayarak estetik farklılık yaratan empress ve empress e-max porselenler kullanılmaktadır. Diş protez tedavisinin her aşaması CadCam teknolojisi ile gerçekleştirilir. Cad-Cam teknolojisi sayesinde; kameralar ile ağızdan alınan görüntüler çok net bir şekilde ağız ölçülerinin alınmasını sağlar.  Alınan görüntüler sayesinde diş ve diş etlerinin tasarımı dijital ortamda görüntülenerek planlanır. Sonraki süreçte, diş protezleri bilgisayar yardımıyla el değmeden bilgisayar destekli olarak üretilmektedir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1-3 Seans
 • Operasyon Süresi
  20 dk. /1 diş
 • Anestezi
  Sedasyon/ Lokal/ Genel
 • Hassasiyet
  3-7 Gün
 • İşe Dönme
  Hemen
 • Tam İyileşme
  3-4 Hafta
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  -

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Deneyimler

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun