İmplant Tedavisi


Estethica, implant tedavilerinde diş estetiğine dikkat ederken, implant fiyatları ile de her kesimin ömür boyu sağlıklı gülümsemesine yardımcı oluyor.

Implant Ne Demek?

Diş implant, eksik veya çürük dişlerin yerini alan, çene içerisine yerleştirilen titanyumdan elde edilen diş vidalama işleminin bütünüdür. Geçmişi milattan öncesine kadar dayanan tedavi yöntemi, modern anlamda ilk kez 1952 yılında Prof. Dr. Branemark ve çalışma arkadaşlarının atılımlarıyla ortaya çıkmıştır. Prof. Branemark bir deney sırasında titanyum alaşımı ile tavşan kemiğinin birbiriyle uyumlu olduğunu fark etmesi üzerine konu üzerinde birden fazla çalışmalar yapmaya başladı. 1965 yılına kadar devam eden çalışmalar sonucunda ‘implant’ adı verilen yapay diş kökleri üretildi ve insan çene kemiği üzerinde uygulanmaya başlandı. 1970 yılına gelindiğinde bulunan vidalı diş sağlığında ticari anlamda da piyasaya hakim oldu. Nitelikli olarak adlandırılan tedavide çakma diş yöntemlerinin benzer uygulamaları üretilerek ucuz maliyetli işlemler yapılmasına ve bireyin hayatının riske edilmesine neden olmaktaydı. Bu yüzden implant tedavisi fiyatlarında da nitelikli olanlar ile kalitesiz olanları ayırmak için kişinin araştırma yapması gerekmekteydi.

Türkiye’de ise ilk olarak 1980 yılında tek diş implantı ve komple implant çalışmalarına yapılmaya başlandı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Günümüze gelindiğinde ise yapay diş ve diş implant yapımında teknolojik gelişmelerde büyük adımların atılmasıyla ömür boyu sağlıklı kullanma imkanı sağlamaktadır.

Diş Implantı Nasıl Yapılır?

Diş yaptırma işleminde, titanyum maddeden yapılan materyalin çene içine eksik olan diş kökünün yerine diş vidalama işlemi yapılır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemde diş implant yapan doktorlar çene yapısında uygun gördüğü yönteme göre vidalı implantlar yerleştirilir. Uygun bulunan protez, diş etleri iyileştikten sonra doğal diş yerini alan vidanın üzerine yerleştirilir. Böylelikle işlem tamamlanır.

Implant Yöntemleri Nelerdir?

Bu tedavisi yöntemi yapılacak işleme göre tercih edilen yöntem de değişkenlik göstermektedir. Bunlar;

 • Dikişli
 • Dikişsiz
 • Tek aşamalı
 • İki aşamalı

1- Dikişli Yöntem:

Tüm impant yöntemlerinde olduğu gibi ilk olarak işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Bir günde yapılan vidanın kemik kalınlığının uygun olduğu durumlarda lokal anestezinin ardından sadece işlem yapılacak bölgede diş eti kaldırılır. ‘Frez’ adı verilen aletlerle tedavinin uygulanacağı alana yuva açılır ve çene kemiğine impant yerleştirilerek iyileşmesi için kapak takılır.

2- Dikişsiz Yöntem

Genel olarak bu tedavi işleminde cerrahlar tarafından en sık uygulanan klasik bir yöntemdir. Yapılan lokal anestezinin ardından bistüri aletinin yardımıyla tedavi edilecek diş eti kesilir ve takılacak olan implant yerleştirilerek üzerine dikiş atılır. Dikiş işleminden sonra ‘iyileşme başlığı’ olarak adlandırılan üst kapak işlemi yapılırsa tek aşamalı işlem, takılmaz ise 2 aşamalı şekilde müdahale edilir.

3- Tek Aşamalı Yöntem

Diş etinin üzerine protez yapımından önce şekil almasını sağlamak amacıyla iyileşme kapağı takılmaktadır. Bu cerrahi müdahalenin ardından 2 aylık bir iyileşme süreci verilir. Ardından tekrar cerrahi müdahaleye gerek kalmadan protez takılır ve işlem tamamlanır.

4- İki Aşamalı Yöntem

Bu yöntemde tedavi edilecek bölgeye protez işlemi yapılmadan önce iyileşme başlığı takılmaktadır. Bu nedenle protez takılacağı zaman yeniden bir cerrahi müdahale yapılmasını gerektirmektedir.

implant tedavisi sırasında

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Diş hekimi tarafından yapılan muayenenin ardından hasta için en iyi implant çeşidini belirler. Destek doku yapısına göre ayrılan ve her hastaya özel olarak uygulanan birden fazla çeşit bulunmaktadır.

 • Endodontik Stabilizatör
 • Endosseöz
 • İntramukozal insertler
 • Transosseöz
 • Subperiostal

1-Endodontik Stabilizatör

Hastanın dişlerinin alt yapısının zayıf olduğu durumlarda, zayıf dişleri güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

2- Endosseöz

‘Silindiri’, ‘blade’ ve ‘vida’ olarak adlandırılan çene kemiğinin içine yerleştirilen, vida veya silindir yapıda olan implant türüdür.

3-İntramukozal İnsertler

İlk defa 1943 yılında uygulanan titanyumdan üretilen ve mantar formunda olan bir türdür ancak günümüzde çok tercih edilemeyen bir implant çeşididir.

4- Transosseöz

1973 yılında ortaya çıkan kemik boyu yetersiz olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Çene kemiğine, kemik boyunca yerleştirilen ve genel anestezi altında yapılan cerrahi müdahaledir. Günümüzde tercih edilmeyen, hasta ve uzman tarafından uygulanması zor bir tedavi yöntemidir.

5- Subperiostal

Günümüzde en sık tercih edilen implant çeşitlerinden biri olan subperiostal tedavisi, cerrahi müdahale yapılarak kemiği açığa çıkardıktan sonra gerekli ölçüler alınarak tedaviye başlanır. Diğer tedavi çeşitlerine göre farklılık göstermekte ve kafes şeklinde bir yapısı bulunmaktadır. Sadece alyeoler olarak bilinen kemiğin üzerine uygulanması sayesinde gıda tüketirken çene kemiğinde baskı oluşmasını engellemektedir.

Akıllı İmplant ve Sıradan İmplant Arasındaki Belirleyici Farklar

1. Diş İmplantının Çene Kemiğiyle Uyumu

Kullanılan materyali, dizaynı ve yüzey yapısı, cerrahi işlemin steril bir ortamda ve çene kemiğine zarar vermeden yapılması, implantın çene kemiğiyle uyumunu sağlayan önemli faktörlerdir.

Akıllı: Protez uzmanı ve çene cerrahı diş hekimlerimizin steril şartlarda yaptığı uygulamalarında, yüksek düzeyde kemik uyumu hedeflenir.

Sıradan: Yeterli kaliteye sahip olmayanlar, çene kemiğiyle uyum sağlama sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman olmayan diş hekimleri tarafından uygun olmayan ortamlarda yapılan uygulamalar, implantın çene kemiğiyle uyumunu azaltabilir.

2. Diş Etinin Ve Çene Kemiğinin İyileşme Hızı

Akıllı: Özel yüzeyiyle uygulandığı alanı korumakta, insan vücudu ile üst düzeyde uyum sağlamakta, diş etinin ve çene kemiğinin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kemik iyileşmesine destek olmaktadırlar.

Sıradan: Üç boyutlu detaylar içeren özel bir yüzeye sahip olmadığı için çene kemiğini iyileşmesini desteklemede yetersiz kalabilir. Vücut tarafından yabancı bir cisim olarak algılanıp, diş etinde çekilmeye, enfeksiyona ve çene kemiğinde harabiyete yol açabilir.

3. İmplantın Çene Kemiğinde Osteoporoza (Kemik Erimesine) Yol Açması

Akıllı: Dünyanın söz sahibi üç implant markasının kullanılması, kemik erimesi sıklığını düşük düzeyde tutmakta ve eksik dişlerin olduğu çene kemiği alanlarında görülebilen kemik erimesini önlemektedir.

Sıradan: Diş vidalamada eksik dişlerin olduğu alanlar, kemik erimesine eğilimlidir. Uygun şartlarda yapılmayan ve sıradan materyallerden üretilen implantlar, kemik erimesi riskini daha da artırabilir.

4. İmplantın Yapısal Dayanıklılığı

Akıllı: Vücut dokularıyla uyumlu ve dayanıklı olan, düşük yoğunluğuyla dokulara baskı uygulamayan, renk değiştirmeyen, alerjik reaksiyonlara yol açmayan, üretim hatalarına karşı ömür boyu garantili olan ve aşınmayan türdedir. Uygulamadan sonra, hastaya orijinalliğini vurgulayan “implant pasaportu” sunulmaktadır.

Sıradan: Vücut dokularıyla uyumsuzluk, kırılma, düşme, yapısında bozulma, alerjik reaksiyonlara yol açma, çene kemiğinin vidayı kabul etmemesi, diğer dişlere zarar verme ve enfeksiyon gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

diş implantı uygulaması

İmplant Hangi Dişlere Yapılır?

Eksik dişlerin tedavisinde uygulanan ve diğer dişlere zarar vermeden sağlıklı estetik diş yapısı implant diş ile mümkündür. Cerrahi müdahale gerektiren bu tedavi yöntemi, kemik erimesi nedeniyle protez kullanımına uygun olmayan dişlere, alt ve üst çene olmak üzere tüm dişlere uygulanabilmektedir.

Sabit İmplant Nasıl Yapılır?

Hastaların en çok tercih ettiği, tekli ya da az sayıdaki eksik dişlerin yerine yapılan ve çıkarılamayan protez türüdür. Sabit protez olarak adlandırılan tedavi yöntemi simante (yapıştırılan) ve hibrid (vidalanan) olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Simante (yapıştırılan) sabit implantlarda metal desteli porselen kronlar veya zirkonyum kaplamalarla yapılan vidaların üzerine sabit kuron köprüler ile yapılan protez şeklidir. En iyi implant yapan hastanelerde yapılan hibrit olarak adlandırılan sabit protezlerde ise doktorun çıkartıp implant bakımını yapma imkanı sunan zirkonyum kaplama, kompozit veya akrilik gibi yumuşak materyallerin kullanıldığı vidalı sabit protez şeklidir. Tercih edilen hastaneye göre yapılan 4 implant sabit protez fiyatları, tercih edilen yöntem, hastane koşullarına bağlı olarak değişmektedir.

Ön Diş İmplant Nasıl Yapılır?

İlk olarak hatanı ön diş implantına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Kemik dokusu uygun olan çene yapısına 15 ile 30 dakika arasına süren işlemle tedavi yapılır. Hastada yeterli kemik dokusu bulunmuyor ise cerrahi müdahale esnasında kemik dokusu eklenerek işlemin yapılması sağlanır.

Üst Damak İmplant Nasıl Yapılır?

Üst damak implantlar kişinin çene yapısı ve kemik dokusu uygun olduğu taktirde hareketli veya sabit protez yapılmaktadır. Implant üstü protez üst damakta, alt damakta yapıldığı gibi uygun görülen yöntemle tedavi işlemi yapılır. Bütün dişlere bu tedavi yöntemini yaptırmak gerektiğinde ise, 4 veya 6 implant üzerine işlem yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Çene ve yüz gelişimini tamamlayan kişiler
 • 18 yaşını dolduran gelişimini tamamlayan bireyler,
 • Çekilen röntgenin ardından çene kemiği tedavi sürecine uygun olduğu tespit edilen kişiler için uygulanır.

Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel olarak 2 aşamalı olarak yapılan dis implantı tedavisinin ilk aşaması 10 veya 15 dakika içerisinde tamamlanır. Çene kemiğine yerleştirilen vidanın kaynaşması için 3 veya 6 ay kadar bir iyileşme sürecinin geçmesi gerekir. Ardından zemin hazır olduktan sonra diş protezler yerleştirilir. Diş protez yerleştirme işlemi ise yaklaşık olarak 3 ya da 4 dakika sürmektedir.

Tek Diş İmplant Ne Kadar Sürer?

Tek diş yapımının ilk aşamasında çeneye implant yerleştirme işlemi 10 ile 15 dakika arasında devam sürmektedir. Çeneye yerleştirilen titanyum vidalar kaynaştıktan 3 veya 6 ay sonra diş protez işlemine geçilir. Diş protezler daha önceden yerleştirilen vidaların üzerine eklenmesiyle tek diş tedavi süreci tamamlanmış olmaktadır. Ayrıca tek implant fiyatı ile komple diş implant fiyatları da adedine göre değişkenlik göstermektedir.

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş tedavi operasyonu yapıldıktan sonra 24 saat boyunca 5 dakika aralar vererek havluya sarılı olan buz kütleleri cerrahi müdahalenin olduğu alana uygulanmalıdır. Böylelikle ödem ve ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

İmplant Üstü Protez Nasıl Çıkarılır?

Protezler yapıştırıldıktan sonra çıkarılması oldukça güç bir durumdur. Bu nedenle yoğun güce sahip yapışkanlar kullanıldığında protezler bölünerek veya doğal dişler gibi ufaltılarak yerinden çıkarılabilir. Diğer taraftan normal yapıştırıcılar kullanıldığında uzun bir süre sağlıklı olarak kullanmaya devam edilebilir.

İmplant Dikişi Nasıl Alınır?

Dikişler, dişler absorbe olmadığı taktirde çene altına vidalama işlemi yapıldıktan 5 ile 7 gün sonra alınmaktadır. Dikişler absorbe oldu ise dikişleri almaya gerek kalmamaktadır.

İmplant Dikişleri Açılırsa Ne Olur?

Cerrahi müdahalenin ardından dikişler açılırsa en kısa sürede doktora gösterilmelidir. Doktora gösterene kadar asit ve bakteri oluşumunu engelleyebilmek için tuzlu su ile ağız içi gargara edilmeli ve dikişler daha açılmadan müdahale edilmelidir.

İmplant Dikişleri Ne Zaman Alınır?

Operasyon sonrasında çene kemiği ile titanyum vidaların kaynaşma süresi 5 ile 7 gün arasında değişmektedir. Herhangi bir komplikasyon olmadığı müddetçe iyileşme süreci tamamlandıktan hemen sonra dikişler alınır.

İmplant Tedavisindeki Riskler Nelerdir?

Implant tedavisinde görülebilecek risk oranı tüm ağız içi ve ağız dışı tedavilerde de görülen riskler kadardır. Hastanın ağız içinde veya işlem yapılacak bölgede iltihaplanma olduğunda ya da implant işleminin ardından gerektiği şekilde temizlenmediğinde, bakımları yapılmadığında enfeksiyon kapmasıyla doğabilecek risklerden söz edebiliriz. Bunların dışında iyileşme sürecinde içilen sigara da enfeksiyon riskini artıran sebeplerdendir. Böyle bir durumda risklerin yaşanmaması için hastaların düzenli olarak kontrollerine yaptırmaları ve cerrahın önemle vurgulamış olduğu detaylara dikkat ederek gerekli önlemleri almaları riskleri ortadan kaldırır. Ayrıca takılan dişlerin çakma dişler olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İmplant Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle dişlere yapılan cerrahi müdahalelerin ardından rutin olarak ağız ve diş temizliği yapılmasına daha fazla dikkat edilmelidir. Tedavi edilen bölgeler ve tüm dişler besin tüketiminden sonra ilk olarak diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Ardından diş ve diş etleri arasında kalabilecek bakterileri temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Son olarak ağızdaki asit ve bakterileri temizleyebilmek için ağız gargarası veya tuzlu ile temizlenmelidir.

İmplant Ne Zaman Yapılır?

Kişi, kendini bu tedavi süreci için ne zaman hazır ise en uygun zaman gelmiş demektir. Önemli olan ucuz implant yaptırmak yerine en iyi implant merkezleri incelenerek, kişinin tüm dişlerine zarar vermeden eksik veya hasarlı bölgeyi tedavi etmektir. Bu nedenle en doğru zaman, kişinin mali anlamda ve ruhsal anlamda kendini hazır hissettiği zamandır.

İmplant Ömrü Ne Kadar?

Tedavinin ardından dişlere gerekli bakım yapıldıktan sonra eksik dişlerin yerine yapılan kaplamalar ve vidalama işleminde 30 yıl ve daha fazla kullanım imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle titanyum malzemeler sayesinde doğal dişlerin yerine geçen implantlar ömür boyu kullanılmaktadır.

İmplant Diş Doğal Diş Gibi Görünür Mü?

Bu tür diş tedavilerinde kullanılan materyaller çene kemiğinden başlayarak renk, sağlamlık ve form nitelikleriyle öz dişlerin yerini almakta ve diş etleriyle uyumlu olmaktadır. Pembe estetik veya gülüş estetiği gibi hem estetiği hem de doğallığı hedefleyen tedavi yöntemlerinde sağlıklı ve doğal diş görünümü elde etmeyi sağlamaktadır.

Diş İmplant Sonrası Şişlik Ne Kadar Sürer?

Operasyon sonrasında gözaltına ve ağız içinde şişlik meydana gelmektedir. 2 veya 3 günün sonrasında şişlikler yok olmaktadır. Tedavi sonrasında ödemin tamamen geçmesi ise 10 günü bulmaktadır.

İmplant Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Operasyon esnasında ağrı ve sızı engelleyebilmek için lokal anestezi yapılır. Cerrahi müdahale tamamlandıktan sonra 2 veya 3 saat içerisinde lokal anestezinin etkisinin azalmasıyla uyuşukluk da yok olmaktadır.

İmplantlar Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant operasyonun ardından çene kemiği ile diş vidasının kaynaması için minimum 12 hafta (3 ay) gerekmektedir. Bu süre boyunca kemiğin iyileşme süreci tamamlanır. İyileşme süreci tamamlanan bölgenin üzerine diş protez uygulamaların biri takılarak işlem tamamlanır.

İmplant Vidası Düşerse Ne Olur?

İmplant vidasının düşmesi pek karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte yerinden oynama olasılığı veya gevşeme ihtimali bulunmaktadır. Ağız bakımının yeterli yapılmaması vidanın yapısını bozmakta ve kemik üzerinde enfeksiyona neden olmaktadır. Vidalı implantın enfeksiyon kapması, gevşemesi veya düşme ihtimali olduğu durumlarda tedavi edilen bölgede şişkinlik, ödem ve kan akması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda en iyi implant doktoruna başvurarak müdahale edilmeli ve diğer sağlıklı dişlere zarar vermesi önlenmelidir.

Sallanan İmplant Ne Yapılır?

Sallanan implantlara genellikle kemik tozu edilerek sağlam ve diş ile uyumlu bir tedavi süreci yürütülmektedir. Kemik tozu fiyatları 2022 yılında kullanılan kemik tozu miktarın göre değişmektedir. Tedavi edilen kaplama veya protezlerin sallanması halinde aksatılmadan uzman diş hekime başvurulmalıdır.

Diş İmplantı Sonrası Ne Yenir?

Yapılan cerrahi müdahalenin ardından alınan besinler iyileşme sürecini yavaşlatmayan, zarar vermeyen türden olmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle, yumuşak kıvamlı yumurta, oda ısısında süt veya yoğurt, ekmek içi, meyve suları, kolay tüketilen çorbalar ve yumuşak peynirler tüketilmelidir.

Diş İmplantı İltihabına Ne İyi Gelir?

İlk olarak enfeksiyonlu bölge lazerle veya cerrahi aletler yardımıyla temizlenerek steril hale getirilir. Ardından uygun görülmesi halinde antibiyotik tedavisine başlanarak iltihabın yok olmasını destekler. İltihabın geç teşhis edildiği durumlarda ise implant çıkarılır, steril hale getirilir ve antibiyotik tedavisi ile sağlıklı hale gelen bölgeye yeniden takılır.

Diş İmplant Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Tedavi sürecinden sonra enfeksiyon kapılmış ise, dişte iltihap akıntısı, şişme, ödem oluşma ve hafif uyuşukluk hissi oluşabilmektedir. Bu durumu ağrısız atlatabilmek için diş hekimine gösterilmelidir.

İmplant Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur?

Cerrahi müdahalenin ardından uzman hekim kanamayı durdurabilmek için tampon önerisinde bulunmaktadır. Steril gazlı bez ile kanayan bölgeye tampon yapıldığında bir süre sonra kan durmaktadır.

Diş İmplantı Tutmazsa Ne Yapılır?

Diş implantının tutmaması ve yerinden çıkarılması işlemi aslında diş çekimi işlemi benzerlik göstermektedir. Diş çekimi yapar gibi tutmayan çene kemiği ile uyuşmayan titanyum vida çıkarılır ve bölgenin iyileşmesi beklenir. İyileşen bölgeye yeniden ımplant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant Diş Yutulursa Ne Olur?

Yutulan diş implantının tek parça olarak çıkarabilmek ve akciğere ulaşmasını engelleyebilmek için ilk yardımı yapabilmek için zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve müdahale edilmelidir. Yutulduğu taktirde kimi zaman solunum zorluğuna neden olmaktadır.

Diş İmplantı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Ucuz implant yüzey tasarımları pürüzlü olmamakta ve kemik ile teması zorlaştırmaktadır. Kaliteli türlerinde ise yüzey tasarım pürüzlü bir yapıda olmakta beraber kemiğe tutunması kolaydır.

İmplant Nerede Yaptırılmalı?

İmplant Türkiye’de bireyin beklentilerini karşılayan, estetik gülüş tasarımını, zirkonyum kaplama ve diş beyazlatma (bleaching) ile birleştiren sağlıklı ve estetik olmayı hedefleyen merkezler tercih edilmelidir. Bu doğrultuda estethica tüm kesimlerin ihtiyacını karşılamak ve ulaşılabilir olmak amacıyla Ataşehir, Bakırköy, Nişantaşı ve Levent şubelerinde sağlıklı gülüşler oluşturmak ve köklü değişimler yapmaya devam etmektedir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar 2022?

Türkiye’de implant fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Ardından hastaneler kullanılan tüm malzemeleri hesaplayarak bütçe dostu hesap oluşturmaktadır. Bu nedenle ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak ve güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için 08502223845 numara ile ulaşabilir veya Whatsapp hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 1-3 Seans
  Operasyon Sayısı
 • 20 dk.
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 3-7 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 3-4 Hafta
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi