Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi ve mide küçültme işlemleri hakkında tüm bilgilere ulaşmak, cerrahi müdehaleler için form doldurmak için tıklayın!

Obezite (şişmanlık) Nedir? Neden Tedavi Edilmelidir?

Obezite; bütün dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün “vücutta sağlığı kötü yönde etkileyecek düzeyde yağ birikimi” olarak tanımladığı obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle, vücudun enerji dengesinin bozulması ve vücut ağırlığının sağlığı bozacak boyutta artmasıdır. Erişkin kadınlarda vücuttaki yağ oranının %30’dan, erişkin erkeklerde ise % 25’ten fazla olması obezite olarak kabul edilir. Obezite, başlı başına bir sorun olmanın ötesinde; kalp ve tansiyon hastalıklarına, şeker hastalığına, böbrek hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarına, eklem hastalıklarına ve ani gelişen felçlere yol açan önemli risk faktörü olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ölüm riskini artıran kronik bir hastalıktır.

obezite sorunu

Obezite Görülme Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 2.3 milyar kişi fazla kilolu ve 700 milyon kişi obezdir. Aynı verilere göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde diyabetin (şeker hastalığı) %80’inden, kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun (yüksek tansiyon) %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmaktadır. Günümüzde Avrupa’da en az 150 milyon yetişkinin obez olduğu bilinmektedir. 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizdeki obezite oranı 2008 yılında %15.2 iken 2014 yılında %19.9’a ulaşmıştır. 6 yılda obezite oranındaki artış, kadınlarda %32.3, erkeklerde ise %24 olmuştur. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizdeki her 3 kadından ve her 5 erkekten biri, mutlaka tedavi edilmesi gereken obezite hastalığına sahiptir. Ne yazık ki, obezite oranları sıralamasında Türkiye, ABD ve İzlanda’nın ardından dünyada 3. sırada yer almaktadır.

Obezite Tedavisi

Obezite, vücuttaki birçok organı etkileyen bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisinin de “multidisipliner” yani birden çok branşın birlikte uyum içerisinde çalıştığı bir yaklaşımla planlanıp yapılması gerekir. 

Obezite hastalığının tedavisinde şu yöntemler kullanılmaktadır:

 • Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi,
 • İlaç tedavisi,
 • Endoskopik tedaviler,
 • Mide balonu,
 • Laparoskopik obezite cerrahisi (kapalı obezite ameliyatı)

Obezita Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kapalı obezite ameliyatları, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir. Uluslararası kriterlere göre vücut kitle indeksi (VKİ)* 32,35’in üzerinde olup ek olarak ciddi bir hastalığı [diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp damar hastalığı, uyku apnesi (uykuda solunum durması), eklem hastalıkları gibi] veya VKİ* 40’ın üzerine olan tüm hastalara obezite ameliyatı olmaları önerilmektedir.

Obezite Ameliyatı Nelerdir?

Obezite ameliyatları son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan etkin bir obezite tedavisidir. Bu ameliyatlar, sadece zayıflamayı ve estetik bir görünüme kavuşmayı değil, sağlığı geliştirmeyi ve daha uzun bir yaşam sürmeyi de sağlamaktadır. Obezite ameliyatlarındaki önemli amaçlardan biri alınan besin miktarını, dolayısıyla enerjiyi azaltarak “hacim kısıtlaması” yapmaktır. Hacim kısıtlayıcı ameliyatların yaygın olarak uygulananı “tüp mide” ameliyatıdır. Obezite Ameliyatlarının bir diğer amacı da besinlerin emilimini azaltmaktır. Hacim kısıtlayıcı ve emilim bozucu etkilerin yanı sıra mide-barsak sisteminde hormonal değişiklikler yapmayı hedefleyen obezite ameliyatları da vardır. Bu ameliyatlara örnek olarak diyabet (şeker hastalığı) ameliyatları verilebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, komplikasyonları (ameliyattan sonra yaşanan istenmeyen gelişmeler) ve yan etkileri çok düşük olan bir cerrahi yöntemdir. Tüp mide ameliyatı veya mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu ameliyatta, midenin büyük kenarı kesilip çıkarılır, 60 - 120 ml (1 çay bardağı kadar) hacme sahip olan tüp şeklinde bir mide oluşturulur. Ortalama 1.5 saat süren bu ameliyatta, açlık hormonu salgılayan midenin büyük kenarı çıkarıldığı ve mide hacmi küçültüldüğü için iştah azalır, daha kolay doyulur ve kilo kaybedilir. 

Tüm Mide Ameliyatı Avantajları

 • Bir yıl içinde kilolarının yaklaşık %40’ını kalıcı olarak kaybedilmektedir.
 • Obeziteye bağlı diğer hastalıklarında da önemli düzelmeler gözlenmektedir.
 • Mide hacmi küçülmüş olsa da, mide fonksiyonları bozulmaz. Her şey yenebilir ancak küçük porsiyonlarla doyulur.
 • Midenin açlık hormonu salgılayan bölgesi çıkarılır. Açlık hormonunun düşürülmesi, tokluk hissinin uzun sürmesinde ve     kilo kaybının korunmasındaki önemli faktördür. 
 • Mide çıkışında bulunan kas korunduğu ve aktif olarak çalıştığı için bulantı, kusma, çarpıntı ile bayılma ataklarına yol açmaz.
 • Ülser oluşumu neredeyse hiç görülmez.
 • İnce barsaklara müdahale edilmediği için emilim bozukluğuna yol açmaz. Tüp mide ameliyatından sonra barsak tıkanıklığı, barsak yaraları, anemi (kansızlık), vitamin ve mineral eksikliği, osteoporoz (kemik erimesi), beslenme bozukluğuishal görülmez. Tüp mide ameliyatı, ince barsakların bir kısmının alınarak emilim bozukluğu oluşturan ameliyatların getireceği yükümlülüklerden çekinen kişilerde ilk tercihtir. Ömür boyu veya uzun süreli ilaç kullanımı gerektirmez.
 • Aşırı şişman olan (VKİ>50 kg/m2) kişilerde ilk tedavi seçeneğidir. 
 • Aşırı şişmanlık sınırının altındaki kişilerde (VKİ 30-50 kg/m2) ana tedavi seçeneği olarak çok tercih edilmeye başlanan ameliyattır.
 • Aşırı karaciğer yağlanmasının olduğu durumlarda ilk tercihtir.
 • Laparoskopik olarak hızlı ve kolay uygulanabilmesi ile, aşırı şişmanlık nedeniyle ağır kalp ve akciğer sorunları yaşayan kişilerde, kısa ameliyat süresi ve hızlı iyileşme avantajı sağlar.

Obezite cerrahisinde bir diğer yaklaşım da mide botoksu adı verilen, herkes tarafından bilinen botoks maddesinin mide kanallarına enjekte edilmesidir. Obezite cerrahisi ameliyatları da mide botoksu uygulamaları da ethica İncirli Hastanesinde yapılır.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-5 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 3-7 Gün
  Hassasiyet
 • 3-7 Gün
  İşe Dönme
 • 3-4 Hafta
  Tam İyileşme
 • Kontrol Gereklidir
  Kalıcılık
 • 1-4 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Hayır. Operasyon sonrası herhangi bir iz kalma durumuyla karşı karşıya kalınmaz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım