Karın Germe (Abdominoplasti)

estethica, karın germedeki (abdominoplasti) tecrübesi ve karın germe ameliyatı fiyatları ile herkesin hayal ettiği güzelliği yaşamasına yardımcı oluyor.

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedir?

Karın germe, karın bölgesinde oluşan fazla yağların, sarkıklıkların, deformelerin ve deri fazlalığının operasyon ile alınarak karnın gergin hale getirilmesidir operasyonudur. Tarih boyunca insanların özellikle kadınların kilolu olma veya kilolu görünme gibi değişmeyen bir derdi vardı. Ne kadar çok diyet yapılsa, kilo verilse de sonunda sadece sarkık bir göbek oluşmaktaydı. Yıllar boyunca korseler giyildi, göbek içe çekildi, yemekler yenmedi. Yine de o gerçek her daim kendini hissettiriyordu. Görsel açıdan kişiyi tatmin etmeyen görüntü bir yerden sonra psikolojik olarak da etkilemeye başladı ve sosyal yaşantıdan keyif alınmamaya başlandı. Ta ki gergin, sıkı bir vücuda sahip olmanın sadece rüyalarda olmayacağını gösteren karın germe operasyonları olana kadar. Tıbbi terminoloji de ‘abdominoplasti’ olarak geçen operasyon sayesinde kişinin hayal ettiği vücuda sahip olması sağlandı.

Yüzyıllar boyunca farklı germe operasyonları sonucunda teknolojik değişimlerin ve bu konu hakkında yapılan gelişmeler ışığında daha sağlıklı ve daha düz bir karına sahip olmak mümkün hale geldi. Günümüzde ise yapılan germe operasyonlarında hem tatmin edici sonuçlar alınmaya başlandı hem de kişinin diyetini ve formunu korumasını sağlayacak düzeyde estetik başarılara ulaşıldı.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Gerçekleşecek ameliyatın çeşidine göre genellikle doktor tarafından kişinin ihtiyacını karşılayacak, sarkıklıklarını giderecek şekilde olmasına dikkat edilir. Ameliyat çeşitleri;

 • Tam Karın Germe
 • Mini Karın Germe

Tam Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genellikle bel bölgesinin ve karnın ön duvarının yoğun gevşemesi nedeniyle oluşan sarkıklıkları ve aşırı yağ birikimini yok etmek için yapılan germe operasyonu türüdür. Aşırı kilo kaybı yaşama, hızlı kilo alıp verme, genetik nedenlerden dolayı oluşan sarkmalar, karın derisinin hızlı deforme olması, doğum sonrası karının ön duvarının gevşemesi gibi nedenlerden dolayı vücut çok fazla esnemeye maruz kalır. Bu ameliyat ile deri altındaki yağ dokusu ve fazla deri alınarak kasların sıkılaşması, karın bölgesindeki derinin gerilmesi ve göbek deliğinin yeniden yapılması ile sarkıklıklar, gevşemeler giderilir. Böylelikle karın bölgesinde daha estetik görünüm kazandırılır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatı, esnekliğini kaybeden, toparlanamayan ve yoğun şekilde aşağı sarkan karnın alt kısmındaki aşırı yağlanma sonucu kasıt üstünde yapılan işlemdir. Genellikle ilk olarak vaser liposuction yöntemiyle karnın alt kısmında bulunan yağlar alınır ve küçük bir kesi yapılır. Göbek altı ve kasık üstü arasında açılan kesi ile karın derisinin gerilmesi işlemi yapılır. Bu işlem ile göbek deliğine dokunulmadan karnın gerginleşmesi ve göbek deliğinin aşağı doğru çekilerek gerginliğin artması sağlanır. Ardından bel ve karın bölgesindeki yağlar alınmasıyla estetik bir görüntü oluşturulur. Tam abdominoplastiden farklı olarak karnın alt bölgesinde göbek deliğinde dokunulmadan yapılmasıdır, üst bölgeye herhangi bir işlem yapılmaz.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Belirlenen ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır.
 • Düzenli olarak kullanılan vitamin, kan sulandırıcı veya buna benzer ilaçlar var ise doktora bildirilmeli ve alımı durdurulmalıdır.
 • Bitkisel çay, keten tohumu gibi besinler ameliyat öncesinde alınmamalı ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Herhangi bir enfeksiyonun vücuda girmesi, grip, nezle gibi durumlar oluşur ise ameliyat tarihinin ertelenmesi gerekir.
 • Karın germe ameliyatı öncesi uzun süren egzersizlerden, uzun süre güneşlenmekten ve düşük kalorili beslenmeyi gerektiren diyet türlerinden uzak durulmalıdır.
 • İyileşmeyi hızlandıran ve psikolojik olarak iyi hissetmeyi sağlayan açık havada yürüme, meditasyon yapılabilir ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Ameliyattan en az 8 saat önce yeme içme tüketimi durmalı ve önerildiği beslenilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak muayene ile detaylı analiz yapılır ve hangi tekniğin uygulanacağına doktor tarafından karar verilir. Karnın hangi bölgelerinden fazla derinin alınacağı belirlenir. Halk arasında sezeryan bölgesi olarak anılan bölgeden itibaren yanlara doğru ve göbek çizgisine kadar olan alan çizilir. Sarkık, çatlak halde bulunan fazla yağ ve deri çizilen alanlardan alınır ve yukarıda kalan deri aşağı doğru çekilerek germe işlemi yapılır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğine herhangi bir müdahalede bulunulmazken, tam abdominoplasti operasyonunda göbek deliğine de müdahalede bulunulur ve yeniden bir göbek deliği oluşturulur. Son olarak kesilere toparlayıcı estetik dikişler atılarak, karın kaslarının sıkılaşması sağlanır. Tamamlanan operasyon ile karın bölgesindeki yumuşak, sarkık, gevşemiş ve çatlak görüntüler yerine; kişi diri, gergin ve kavislere sahip estetik bir karın şekline kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Abdominoplasti ameliyatından sonra vücuttaki fiziksel görüntü tamamen değişiklik gösterir.
 • Kontrol amacıyla doktorun öngördüğü kadar genellikle 1 ile 3 gün arasında hastanede kalınır.
 • Dikişler alınana kadar duş alımı yapılmamalıdır. Bu durum 10 gün ile 20 gün arasında değişiklik göstermektedir.
 • İşe geri dönebilmek için 2 hafta evde dinlenmek ve toparlanmak gerekir.
 • Bitkisel çaylar doktorun önerilmesi ile tüketilmelidir. Aksi taktirde tüketilmemelidir.
 • Ödem arttırıcı alkol ve sigara iyileşme sağlanana kadar alınmamalıdır.
 • Ağır cisimler kaldırılmamalı ve ağırlık gerektiren spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • Sırt üstü uyumaya özen gösterilmeli ve yan uyunmamalıdır.
 • Alınan fazla yağları geri almamak için düzenli egzersiz ve diyet yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı iyileşme süreci, kişinin yaşam kalitesine ve metabolizmasının yapısına göre değişkenlik göstermektedir. İlk günlerde karın bölgesinde şişlikler ve ağrılar görülebilir. Ancak kısa bir süre sonra geçmektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler ve antibiyotiklerin alımı aksatılmamalıdır. Pansuman esnasında karnın çok fazla hareket etmesini sağlayacak hareketler yapılmamalı ve başka biri tarafından düzenli olarak pansumanlar yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında cildin yüzeyinde yer alan dikişler 1 hafta sonra alınır iken, içerdeki dikişler zamanla eridiğinden alınmasına gerek yoktur. Bir hafta sonra şişkinlikler nedeniyle beklendiği gibi düz bir karın oluşmaz. Ancak şişkinliklerin azalmasıyla istenilen karın şekli ortaya çıkar. Ameliyattan bir hafta sonra hafif tempolu ev ortamında kısa yürüyüşler yapılabilir. Ağırlık gerektirmeyen, hafif egzersizler yapılarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Kişinin vücut direncine göre tam iyileşme ise 6 ile 1 yıl arasında sağlanır.

Abdominoplasti Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Genellikle ameliyat sonrasında insan vücudunda şişlikler nedeniyle ödem oluşur. Abdominoplasti ameliyatlarında oluşan şişlik vücudun ödem toplaması nedeniyle oluşmaktadır. Ödemin %80’i 2 ay içerisinde geçmektedir. Geriye kalan ödem ise bir yıla kadar geçmektedir. Ödem yapacak yiyecek ve içeceklerin tüketimine dikkat edilmeli ve kesin sonuç almak için tam iyileşmenin iyileşmesi beklenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatı sonrasında, kişinin planlı veya plansız olarak hamile kalmasını engelleyecek herhangi bir durum yoktur. Yalnızca hamilelik esnasında bebeğin gelişmesi, kilo alma gibi faktörler nedeniyle karın bölgesinde çatlar oluşabilir veya sarkma görünebilir. Ancak bu durumun geçici olma olasılığı yüksektir. Bu nedenle önceliğini sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeye vermelidir. Bu ameliyatı hamilelik sonrasında yapılması düşünülüyor ise doğumdan en az 1 yıl sonra olunmalıdır. Bu sürede kişi, sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Böylelikle çatlak ve sarkmaların durumu netleşecektir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer mi?

Cilt alt dokusunda hamilelik nedeniyle meydana gelen yırtıklar ‘çatlak’ olarak adlandırılır. Bu çatlaklar göbek altında kalıyor ve yoğun yağ birikimi var ise, doğumdan en az bir yıl sonra germe operasyonu yapılarak kasların sıkılaşması sağlanabilir.

 

Abdominoplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi germe ameliyatlarında da riskler bulunur. Vücut şekillendirmenin en iyi sonuç veren yöntemleri arasında bulunan abdominoplasti ameliyatının her ameliyatta olduğu gibi; kanın pıhtı atması, enfeksiyon, ameliyat esnasında sıvı birikimi, kan birikimi gibi problemler oluşabilir. Ancak hızlı müdahalelerde bulunulduğundan sorun ortadan kalkmaktadır. Enfeksiyonlar ise antibiyotik kullanılarak tedavi edilir. Operasyon sonrasında kişinin hafif adımlarla yürümesini sağlamak, varis çorabı kullanması ve ilaçların düzenli alımı ile oluşabilecek tüm riskler ortadan kaldırılır.

Karın Germe Korse Kullanımı Zorunlu Mu?

Kişi oluşabilecek zararlı dış etkilere karşı ve karındaki düzlüğü sağlayabilmek amacıyla ameliyattan hemen sonra karın germe korsesi kullanmaya başlar. Karın bölgesini yoğun bir şekilde koruyan gergin bir tabaka oluşturacaktır. Korse 3 hafta boyunca hiç çıkarmadan, uyurken dahi kullanılmalıdır. 3 hafta sonrasında ise doktorun uygun görmesi halinde ya çıkarılır ya da korse kullanımına devam edilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatında İz Kalır Mı?

Abdominoplasti ameliyatında yapılan kesiler genellikle bikini altında kalmaktadır. İlk 3 ay ameliyat izleri skar şeklinde gösterir ve sezeryan izi gibi görülür. Deri altının iyileşmesi ve yüzeyine kullanılan ameliyat izi geçirici kremle, kimi bölgelerde çok az belirgin halde kalmaktadır. 1 yılın sonunda ise iz belli belirsiz görünmektedir. Sağlıklı beslenme, spor ve diyet ile aşırı yağlanma, zayıflama, hızlı kilo alıp vermenin önüne geçilerek ameliyat izinin kalıcı olması engellenebilir. Bu yüzden vücuda bir travma oluşturmamaya dikkat edilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 • 18 yaşını dolduran kişilere,
 • Hızlı kilo alıp verme, tüp mide ameliyatı sonrasında oluşan gözle görülür sarkıklık ve gevşemeye sahip kişiler
 • Karın bölgesinde yoğun yağ ve deri fazlalığı var ise,
 • Karındaki kaslar gevşemiş ise,
 • Doğum nedeniyle oluşan belirgin çatlakları olan kişilere karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Kimlere Yapılmaz?

 • Özellikle sistemik hastalıklara (diyabet, tansiyon, tiroid hastalıkları) sahip kişiler,
 • Hamile olan kişilere,
 • Kanama bozuklukları olan kimseler,
 • Sigara içen kişiler (Yara iyileşmesini sigaranın engellemesi nedeniyle, doktor kontrolü ardından karar verilir)
 • Enfeksiyon taşıyan kimselere abdominoplasti ameliyatı yapılması uygun değildir.

Karın Germe Estetiği Kalıcı Mı?

Karın germe estetiği sonrasında vücut şekil alarak, pürüzsüz ve sıkı görünmektedir. Diyet, spor ve sağlıklı beslenme desteğiyle estetik operasyonun kalıcılığı arttırılmaktadır. Ameliyat sonrasında beslenmeye dikkat edilmediği taktirde vücutta yeniden deformeler oluşmaya başlar. Bu nedenle egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olur?

Ameliyat sonrası cinsel ilişki için deri alt ve deri yüzeyinde tam iyileşmenin gerçekleşmesi beklenmelidir. Minimum 4 ile 6 hafta aralığında olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle ameliyat bölgesinde ve vajinal bölgede kalıcı travmaların oluşması engellenebilir.

Abdominoplasti Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Cerrahi operasyon gerektiren işlemleri; estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden ameliyatı yapacak doktorun alanında cerrah olduğuna emin olunmalı ve bu konuda tecrübe sahibi olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Olanların Yorumları

Her operasyonda olduğu gibi mini germe ve tam germe operasyonlarını içeren karın germe ameliyatı olanların yorumları, bu ameliyatı olmak isteyen kişilere referans olmaktadır. Bu yüzden ameliyatı olan kişilerin yorumları, gittikleri hastane, seçilen doktor, beklenilen hizmeti karşılayıp karşılamadığı gibi kriterler dinlenmelidir. Böylelikle kişiye ameliyatın gerçekleşeceği en doğru sağlık merkezini tercih etmesinde yol gösterici olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nerede Yapılır?

‘Karın germe ameliyatı nerede yapılır?’ sorulduğunda yaptığı karın germe öncesi sonrası çalışmaları ile fark yaratan, tecrübeli kadrosu ile öncü olan, hasta sağlığına öncelik veren sağlık merkezleri tercih edilmelidir. İstanbul içerisinde, Ataşehir veLevent şubeleriyle, vücut estetiğinde büyük değişimler yaratan estethica; ulaşılabilir olmayı, hasta haklarını ve beklentileri doğrultusuna hareket etmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Abdominoplasti operasyonunda fiyatları, ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Hasta sağlığına önem veren, kişiyi hayalindeki yaşama yaklaştıran, tecrübeli kadrosu ve yılların birikimiyle sağlıklı güzellik prensibinde yoluna devam eden merkezler tercih edilmelidir. Ayrıca fiyat, performans karşılaştırılması yapılmalı ve karın germe ameliyatı fiyatları kullandığı teknoloji ile paralel olmasına özen gösterilmelidir. Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 222 38 45 nolu hattan veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  3-10 Gün
 • İşe Dönme
  7-10 Gün
 • Tam İyileşme
  3-6 Ay
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1-2 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun