Lazer Epilasyon

Hastanelerimizde; FDA onaylı DIODE, ALEXANDRITE APOGEE 5500 ve Nd: yağ lazer sistemleri uygulanmaktadır. Lazer epilasyon fiyatları hakkında bilgi alın.

Işık demeti anlamına gelen lazer, tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır. Lazer epilasyon ise belirli nanometre dalga boylarını cilde temas ettirilerek kıl foliküllerini yok etmeye yarayan ışık demetinin toplamıdır.

Epilasyon Ne Demek? Lazer Epilasyon Nedir?

Epilasyon, hedeflenen bölgelerde istenmeyen tüylerin üzerine, özgün ısı enerjisinin yoğun olarak gönderilmesiyle kıl kökünde tahribat oluşturulur. Böylelikle kıl köklerinin beslenerek uzaması engellenir. FDA lazer epilasyonu 1997 yılında kılların küçülmesi ve azalması olarak onaylamıştır. Genel olarak lazer epilasyon işlemi kalıcı olmadığı gibi başarısı %65 ile %90 arasında değişmektedir. Bu nedenle her iki yılda bir defa hatırlatma seansları uygulanmaktadır. Ağda, jilet gibi tüy alma yöntemlerinde alınan tüyler güçlenerek çok çabuk geri döner. Lazer epilasyon sonucunda terminal adı verdiğimiz kalın koyu renkli tüyler bebek tüyü dediğimiz bir cm den küçük ve gözle zor seçilebilen tüylere dönüşür. Bu da lazer epilasyonun estetik açıdan en fazla tercih edilen tüy alma yöntemlerinden biri olmuştur. Tüylerin üç ana fazdan meydana gelir. Bunlar:

 • Anajen faz (Büyüme fazı)
 • Katajen faz (Dinlenme fazı)
 • Terojen faz (Dökülme fazı)

Asıl hedeflenen nokta ise anajen fazdır. Lazer epilasyonun başarılı olabilmesi için tüyler tam büyüme esnasında yakalanmalıdır. Bu hassas anajen fazı yakalayabilmek için 5 ile 8 seans lazer epilasyon yapmamız gerekir. Lazer teknolojisinde birden fazla cihaz mevcut bulunurken, kalıcı epilasyon yöntemi sağlamak amacı ile kullandığımız cihazlar arasında; Alexandrite, Diode lazer ve Ndyag laser yer almaktadır. Bu cihazları birbirinden ayıran tek özellik ise dalga boylarıdır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Epilasyon yapmak için faydalanılan 3 çeşit lazer türü vardır. Bu lazer çeşitleri farklı kıl tipleri, deri rengi ve kıl rengine göre cihazların kullanıldıkları alanlar değişkenlik gösterir. Bunlar:

 • Aleksandrite Lazer Epilasyon Cihazı
 • Diode Lazer Epilasyon
 • ND Yag Lazer
 • İğneli Epilasyon

Aleksandrite Lazer Epilasyon Cihazı

 • En iyi epilasyon aleti olarak çok kişi tarafından tercih edilir.
 • Açık ve orta tenli kişiler için kullanılan cihazdır.
 • Ten seçimi ve parametre seçimleri doğru yapılmadığı taktide ciltte ciddi hasarlar bırakabilir. Tüm bunlara sebebiyet vermemek adına, seçimlerinizi iyi yapmalısınız.
 • İşlem yapılacak bölge 2-3 gün öncesinden kısaltılmalı işlem olacağı gün yüzeyde 1 mm kadar kıl görünmelidir.
 • Atışlar uzaktan yapılır, ten ile temas etmemelidir.
 • Ortalama 6-8 seans sonucunda %90 oranında sonuç elde edilebiliyor. Ortalama 1 hafta 10 gün sonra kıllar çıkmaya başlayacak ve ardından hemen dökülme gözlemlenecektir.
 • Dökülme aşamasında kese yapılması hem ciltte batık problemi varsa yumuşatmaya hem de daha hızlı bir dökülme evresine girmeye yardımcı olacaktır. Seans aralarında asla kılları kökten alma veya ara jilet uygulamaları yapılmamalıdır.

Diode (Buz Lazer Epilasyon):

 • Beyaz tenli ve ince kıllarda dalga boyunun daha derine ulaşmasından dolayı, ince kıllarda tercih edilir.
 • 808 – 940 nm arasında karma dalga boyu özelliğinden ince tüylerde de etki gösterirken, kalın kıllarda etkilidir.
 • Diode lazer öncesi işleme gelmeden bir gün önceden kıllar tamamen tıraş edilerek sıfır boyutunda olmalıdır.

ND Yag Lazer

 • Kılcal damarlar üzerinde büyüyen kıllarda oldukça etkilidir.
 • Koyu tenli kişilerde lazer epilasyon işlemi için kullanılır.
 • 1064 nm dalga boyuna çalışır.

İğneli Epilasyon

 • Altın uçlu iğnelerle kıl folikülünün çıkış yönüne doğru girilerek elektrik akımı verilerek, ciltten ayrılması sağlanır.
 • Acılı bir yöntem olan iğneli epilasyonun avantajı ise her kıl çeşidi ve kıl kökü renginde iyi bir sonuç vermesidir.
 • Büyük bölgelerden ziyade, küçük bölgeler için dudak üstü, çene altı gibi veya epilasyon sonucu kalan kıl köklerini temizlemek için iğneli epilasyon yöntemi fazlasıyla tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

İlk olarak lazer epilasyon yapılacak bölge en az bir gün önce tüylerin köklerini görünür halde bırakarak kısaltılma işlemi yapılır. Tedavi sırasında uzman tarafından kıl kökleri lazer cihazı ile ışık taramasından geçirilir. Her lazer epilasyon cihazının çeşitli dalga boyları birbirinden farklıdır. Kişinin cilt yapısına göre alanda uzman kişiler kişi için en iyi olan lazer epilasyon cihazlarına yönlendirir. Türkiye’de yoğun olarak tercih edilen Alexandrite lazer, 755 nanometre dalga boyuyla cilt tipi 1 ile 4 arasında değişen kişilerde yoğun olarak kullanılır. Diode (diyot) Lazer, 800 ile 810 nanometre dalga boyutu ile daha koyu tenlerde ve etki alanı daha yoğun olan bölgelerde çok tercih edilen lazerler arasındadır. Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir.

                                                     lazer-epilasyon

Lazer Epilasyon Zararları

Birçok kişi tarafından lazer epilasyonun cilt kanseri yaptığı söylenmiştir ancak yapılan çalışmalarda 25 yıldır cilt kanseri vakası bildirilmemiştir. Lazer epilasyon uygulamasının, sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Çünkü lazer; non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Lazer epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl foliküllerini (kılın kök hücrelerini) hedefler. Lazerin sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Lazerlerin ışık dalga boyları sadece tüy köküne indiğinden dolayı yumurtalıkların veya iç organların etkilenmesi söz konusu değildir. Burada önemli olan doğru cihazla doğru enerjide ve kontrollü bir şekilde doktor kontrolünde işlemin yapılmasıdır.

Tüm Vücut Lazer Yapılır Mı?

İnsan vücudunun her bölgesinde çeşitli yoğunluklarda tüylenme vardır ve her bölgeye alanında uzman kişiler sayesinde farklı sürelerde ve kişiye uygun cihazlarla lazer epilasyon yapılır.

Genital Bölge Lazer Yapılır Mı?

Lazer epilasyon sırasında genital bölgenin kıl köklerine uzman tarafından lazer ışınları gönderilir bu ışınlar sadece kıl köklerine etki ettiği için hiçbir olumsuz durum yaşanmadan genital bölgenizdeki tüylerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Yüze Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Yüz en çok lazer epilasyon yaptırılan bölgeler arasındadır hem kısa sürmesi hem de yoğun acıya sebep olmaması sebebi ile rahatlıkla tercih edilir.

Lazer Epilasyon Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 • Roaccutane kullanan kişilerde epilasyona başlamadan 6 ay önce bu ilacı doktor kontrolünde bırakmalıdırlar. Çünkü bu ilaç, cildi ışınlara karşı daha hassas hale getirir. Tahriş olan hücrelerin yeniden onarımını zorlaştırır ve ciltte yanık olma riskini arttırır.
 • Epilepsi, sedef hastalığı, cilt hastalıkları, kalp pili kullanımı gibi durumlarda epilasyon yapılmaması doğru olur.
 • Tedaviden bir hafta önce ağda, sir ağda, tüy dökücü krem, cımbız gibi kılları kökten alım yöntemleri kullanılmamalı. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır. Tüylerin rahatsız edici olması durumunda tıraş bıçağı ile kısaltılması doğru olur.

Epilasyondan önce cilde kimyasal peeling ya da cildin soyulmasına sebep olan ürünler uygulanmamalıdır.

 • Tüylerin rengi sarartıcı maddeler kullanılmamalıdır.
 • Epilasyonda istenen sonucun alınabilmesi için kişinin kendi ten rengine sahip olması gerekir. Bu nedenle 1 ay öncesinden itibaren güneşlen ve bronzlaşma işleminden uzak durmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulama alanına işlem öncesi makyaj uygulanmamalı, deodorant veya antiperspirant uygulanmış alanlar varsa da temizlenmelidir.

                                                    lazer-epilasyon  

Lazer Epilasyon Merkezi Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lazer epilasyon merkezi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Mutlaka çok deneyimli bir lazer epilasyon merkezi seçmelisiniz. Çünkü uzman olmayan birçok kişi tamamen ticari kazanç amacı ile lazer epilasyon merkezi açarak kişi hayatını riske atmaktadır. Bu merkezlerde kısa zamanda çok gelir elde etmek için bilimsel ve etik olmayan, kalıcı zararlara yol açabilecek uygulamalar bilinçsiz olarak yapılarak birçok insan mağdur edilmektedir. Bu yüzden lazer epilasyon merkezi seçerken kriter sahibi olmaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle Estethice gibi klinikler tercih edilmelidir. Bünyemizdeki tüm klinikler, aletler ve uzmanlar devlet kurumları tarafından uluslararası ve ulusal olarak onaylıdır.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan mutlaka profesyonel kişilerden destek alınmalıdır. Lazer epilasyonda cilde gönderilen lazer ışınlarının atım tekniği ve zamanlamasını bilen kişi ve kurumlar tercih edilmelidir. Lazer epilasyon fiyatları ile alakalı bilgi almak ve randevu oluşturmak için aşağıda yer alan iletişim formunu doldurabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.Dr. Zeynep Azaklı

Tedavi Özeti

 • 6-8 Seans
  Operasyon Sayısı
 • Bölgeye Göre Değişir
  Operasyon Süresi
 • Yok
  Anestezi
 • Yok
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • Hemen
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Epilasyon işleminden önce yapılması gereken her şeyi ön muayene sırasında estetisyenlerimizden alabilirsiniz.
Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Lazer epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.
Lazer epilasyon merkezi seçerken güvenilirliği ve bu merkezin sağlık kuruluşu olması zorunludur. Ayrıca kullanılan cihazlar, bunların ten tipine uygunluğu hijyen vb. etkenler yoksa olumsuz sonuçlar görülmesi kaçınılmazdır.
Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun