Bölgesel Zayıflama

Bölgesel incelme; çeşitli dalga boylarında ses dalgaları ya da farklı teknolojiler yardımıyla bölgesel olarak yağ yakımı ve bölgesel zayıflama işlemine verilen isimdir.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama; vücutta birikmiş olan kiloların ve toplanıp birikmiş olan yağ kütlelerinin olduğu bölgelerin cihazlarla uygulanan zayıflama metodudur. Genellikle kol, bacak, basen, göbek gibi bölgelerde yoğun oluştuğu için bu bölgelere daha çok uygulanır. Herkesin kendine göre bir vücut şekli vardır.  Beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve diğer çeşitli etkenlerden dolayı, vücudun göbek, bel, basen gibi bölgelerinde diğer bölgelere oranla daha fazla yağlanma meydana gelmektedir. Bazen diyet ve spor gibi aktivitelerle bu fazla yağları yakmak,  mümkün olurken çoğu kez sonuç hiç değişmemekte ve farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  Zamanla genç yaşta veya yaş ilerledikçe aldığımız kilolar belli bölgelerde yığılır, bizleri estetik ve görsel olarak nahoş bir görüntüye sebep olur. Bu insanlarda negatif bir durum oluşturarak kendini beğenmeme hissi ortaya çıkarır. Sağlığımızı tehdit ederek karın bölgesindeki yağlanmalar kalp, kolesterol, tansiyon, diyabet vb. hayati tehlikesi olan hastalıklara davetiye çıkarma durumu söz konusu olur.

Bölgesel Zayıflama Yağlanmaya Müsait Vücut Bölgeleri

Vücut tabii ki farklı oranlarda yağlanan bir yapıdır. Dolayısıyla her vücudun yağlanma bölgeleri farklıdır. Yine de yağlanma bölgelerini kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Sırt bölgesi,
 • Kollar,
 • Bel çevresi,
 • Karın bölgesi,
 • Basen ve kalçalarda bölgesel yağlanma,
 • Üst bacak yağlanması,
 • Dış bacak yağlanması

Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen bölgesel yağlanma durumları, öncelikle insan sağlığını tehdit eder. Aşırı yağlanma dolayısıyla organlara olan baskı artabilir hem sağlıksız hem de estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken yağlanma oranı ve bunun vücut ile oranının hekim tarafından belirlenmesi gerekliliğidir. Çünkü bölgesel yağlanmalar tüm bireylerin görünümünü etkiliyor gibi görünse de bu yağlanmaların ileri dereceye kadar ulaşması psikolojik problemlere de yol açabilir. Bölgesel yağlanmaları kontrol altına alabilmek için zayıflama kliniğimizden 360 derece hizmet alabilirsiniz. Bu hizmetler; diyetisyen kontrolünde yağlanma bölgelerinin ve derecesinin belirlenmesi ve tabii ki nasıl tedavi edileceğinin belirlenmesi ile başlar. Belirlenen yöntemlerden bir tanesi de bölgesel zayıflama tedavisidir. Bölgesel zayıflama tedavisinde ameliyatsız bölgesel incelme sağlanmak amacıyla cihazlardan faydalanılır. 

Bölgesel İnceleme Yöntemleri Nelerdir?

Başlıca aklına gelen teknik, plastik cerrahinin gerçekleştirdiği liposuctiondır. Bu operasyon, vakumlama (suction) tekniği kullanılarak vücudun karın, kalça basen, kol, boyun gibi bölgelerinden yağ alınmasını sağlar. Yağlar kalıcı olarak dışarı alındığından, bölgesel incelme hedeflenmiş yerde sonuç ömürlük olarak kazanılış olacaktır. Liposuction kendi içerisinde farklı tekniksel değişkelerle karşımıza gelebilir. Bunlar vaser liposuction, lazer liposuction, klasik liposuction vs.

Liposuction ameliyatı genel ya da lokal anestezi (sedasyon) altında hastanede ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak ameliyatın süresi 1 saat ile 6 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Kanüllerin giriş noktalarındaki kesilere kendiliğinden eriyen dikişler atılmaktadır. Genellikle her giriş noktası için 1 dikiş yeterli olmaktadır. 1 gece hasta hastanede gözetim altında kalabilir.

bölgesel-incelme-yöntemleri

Bölgesel Zayıflama Cihazları

estethica Zayıflama Kliniği bünyesinde birçok zayıflama tekniği üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuların çoğunda da öncülük yaparak ülkemizde neredeyse hiç kullanılmayan cihazları kullanmaya gayret gösteriyoruz. Bu cihazları uzman doktor kontrolünde kullanıyoruz ve diyetisyen desteğiyle zayıflama sağlamak amacıyla sizlere hizmet veriyoruz. Merkezlerimizde kullanılan bölgesel zayıflama aletleri;

 • Velashape,
 • Powershape,
 • Smoothshape,
 • Ultrashape
 • Eximia (Kavitasyon)

Yazının devamında bu üç cihaz hakkında kısaca bilgi vermek iyi olacaktır. Hem siz cihazları yakın tanıyabilirsiniz hem de zayıflama kliniği bünyesinde kullandığımız cihazları ve size uygun olanı seçebilirsiniz. Tabii ki doktor önerisiyle biz size cihaz önerebiliriz, bu konuyu da önceden bilmenizde fayda var.

Velashape:

Velashape bölgesel incelme selülit tedavilerinde vücut şekillendirmede kullanabileceğimiz en etkili yöntemlerden biridir. Velashape yöntemi özellikle vücudun kontratlarını belirlemede kişinin daha sağlıklı fit ve bölgesel incelme metotlarından biridir. Velashape'in vücuttaki asıl amacı selülitlerin giderme ve incelmeyi sağlar. Etkili olduğu yerler; popodaki selülit ve üst bacaktaki selülit olarak belirtilebilir. Selülit ve çatlak tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Bunun yanında karın bölgesindeki yağlanmaları, sarkmaları, doğum sonrası elastikiyet kaybın, çatlakları, kısacası deforme olmuş görüntüyü yok etmeye yardımcı olur. Velashape aynı zamanda boyun ve kol bölgesinde de çok etkilidir. Ortalama 8 ve 10 seans arasında kullanıldığında etkisi kanıtlanabilir. Kişinin vücut yapısını ve şekline göre seans sayıları belirlenir. Her seans sonrası kişide gözle görünür bir etkiyi fark etmek mümkündür. 

Powershape:

Powershope uygulaması ile vücut bölgemizdeki selülit ve bölgesel yağlanmalardan kurtulabiliriz ve vücudumuzu yaza hazırlayabiliriz. Vücudumuzda rahatsızlık duyduğumuz bölgeyi belirleyerek radyofrekans ile belirlediğimiz bölgeye ısı gücü giderek o cildin daha sıkı ve canlı görünmesinin sağlar. Cildin kolajen üretimini artırır. Vakumla beraber güçlendirilmiş bir yöntemdir. Teknolojik olarak en etkili sistemlerden biridir. Bölgesel incelme olarak geçer. Vücut şekillendirme, selülit giderme, karın, kollar gibi bölgelere uygulanır. Seans aralıkları 8 ile 10 olarak bireyin vücuduna göre farklılık gösterir. Seans süreleri 30 ile 90 dakika arasına göre farklılık gösterir. 

Smooth Shapes:

Smooth Shapes selülit tedavisinde en etkili sistemlerden biridir. Yağ dokularını küçülterek lazer ışınlarıyla ısı enerjisi vererek parçalanmasını sağlar. Kısacası lazer ve ısı sistemidir. Smooth Shapes bölgesel incelme yöntemidir. Genellikle kilo sorunu olmayan ama selülitli görüntüye sahip olan ve fazla yağlanma problemi olan kişilerde daha etkilidir. Bölgeye göre çalışılır. Cilt üzerinde hızlı bir şekilde masaj sistemidir. Özel büyük başlığı ile tek seferde hacim olarak tarandığı için, etkisi daha fazla olur. Hücrelerin kolajen üretimini arttırarak cildin pürüzsü, canlı ve daha sıkı olmasını sağlar.

Bölgesel Zayıflama Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bölgesel incelme uygulanacak bölgeye yerleştirilen başlıklar, vücuda temas etmeyecek şekilde 2-3 santim uzaklıkta ayarlanarak işleme başlanmaktadır.  Yağ tabakasının ölçüsü ekrandan seçilerek ona göre işlem uygulanmaktadır. İşlem esnasında ağrı, acı olmaz sadece rahatsız etmeyecek derecede bir sıcaklık hissedilecektir. Sıcaklık hissedilen bölgede yağ tabakası küçülerek yok olacaktır ve sonrasında da bölgede sarkma olmayacaktır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde o bölgede ki yağlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir. İşlem sonrası 1-2 saat vücutta sıcaklık devam etmektedir.,

Bölgesel Zayıflama Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bölgesel zayıflamada kullanılan cihaza göre seans belirlenmektedir. Çok etkili cihazlar da  ise tek seans bile yeterli olabilmektedir. Yapılan işlemlerde yok edilen yağlar,  kısa süre içerisinde tekrar yağ oluşumuna geçmez.  Seans gerektiren paketler de  10 seans yeterli  olmaktadır.  Her seans yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir.  Haftada 2 defa işlem uygulanmaktadır.

Uygulama sonrası parçalanan yağ hücrelerini vücuttan daha hızlı atabilmesi için 30 dakika kadar yürüyüş yapması ve bol bol su içmesi gerekmektedir. Uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşacağı için 5-6 saat boyunca sıcak su değdirilmemelidir.

Bölgesel Zayıflama İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Bölgesel incelme uygulanacak bölgeye yerleştirilen başlıklar, vücuda temas etmeyecek şekilde 2-3 santim uzaklıkta ayarlanarak işleme başlanmaktadır.  Yağ tabakasının ölçüsü ekrandan seçilerek ona göre işlem uygulanmaktadır. İşlem esnasında ağrı, acı olmaz sadece rahatsız etmeyecek derecede bir sıcaklık hissedilecektir. Sıcaklık hissedilen bölgede yağ tabakası küçülerek yok olacaktır ve sonrasında da bölgede sarkma olmayacaktır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde o bölgede ki yağlardan kurtulmak mümkün olabilmektedir. İşlem sonrası 1-2 saat vücutta sıcaklık devam etmektedir.,

Tedavi Özeti

 • Seans Sayısı
  8-10
 • Seans Süreleri
  30-45 dk.
 • Anestezi
  Krem
 • Hassasiyet
  Yok
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam Etkinin Gözlenmesi
  Seansların Sonunda
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Kontrol Gereklidir
 • Hastanede Kalma Süresi
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun