Aralıklı Dişlerin Tedavisi (Diastema)


Aralıklı diş tedavisi, işlem süreci, diastema fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında detaylı bilgi alın.

Diş arkı ile dişlerin büyüklüğünün uyuşmazlığından diş yapısında, iki diş arasında boşluk meydana gelmektedir. Ayrık diş nedeni genellikle genlerle gelmektedir. Fazla küçük kalan annenin diş yapısına sahip olarak babada olan geniş diş arkının olması da diastemaya neden olmaktadır.

Diş Aralıkları Neden Oluşur?

Diş aralıklarının oluşmasında birden çok faktör vardır. Bunların başında kişilerin diş çekimi yaptırdıktan sonra çekilen dişin önünde veya arkasında bulunan dişler çekim yapılan bölgenin boşluğuna kaymasından kaynaklanabilir. Çekim yapılan dişten kaynaklı olarak boşluğa gerekli tedaviler implant veya köprü tedavisi yapılabilir. Diğer bir neden ise kişilerin yutkunma refleksindeki yanlışlıklardan kaynaklı olabilmektedir. Doğru yutkunma refleksinde dil üst damakta olmalı iken yanlış yutkunma refleksi olan kişilerde dil ön dişlere baskı yaptığından dolayı zaman içerisinde bu dişler aralanma başlar ve bireylerde aralıklı diş yani diestema görülmeye başlar. Çene yapısının geniş olup dişlerin ya normal boyutunda olması veya dişlerin normal boyutundan küçük olup çenenin normal boyutta olması dişlerin ayrılmasına sebep olabilecek en önemli dezavantajlardan biridir.

Dişlerin Arasındaki Boşluklar (Diastema) Nasıl Kapatılabilir?

 • Ortodontik tedavi ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
 • Işıklı dolgular (kompozit) ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
 • Porselen laminalar ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
 • Oluşan boşlukların sebepleri tespit edilip, yeniden oluşmamaları için önlem alınmalıdır. Aşırı bir aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

Aralıklı Diş / Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık diş problemi iskelet yapısı veya diş yapısında olarak meydana gelir. Bunlar hafif, orta ve ileri derecedeki kapanış bozukluklarıdır. Kapanış bozukluklarının tedavi seçenekleri:

Kompozit Veneer: Basit kapanış bozukluğu görülen hastalarda kompozit dolgu materyalleri ile düzeltilebilir.
Porselen Lamina: Çok ileri olmayan aralıklı diş yapısında porselen laminalar ile kapanışın düzeltilebildiği bildirilmektedir.
Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina: Orta derecedeki ayrık dişi olan kişilerde kısa süreli ortodontik tedavi ile lamina uygulamaları kombine edilebilir. Böylece tedavi süresi kısaltma imkanı sağlar.
Ortodontik Tedavi: İleri derecede aralıklı diş problemi olan kişilerde ortodontik tedaviler gerekebilir. Bazı diastema çene ameliyatı da gerektirebilir.
Dudak dolguları: Diş tedavilerine ilave olarak estetik ve plastik tedavi yöntemleri veya dermatologlar tarafından yapılan dudak dolguları ve bot0ks uygulamaları ile aralıklı diş tedavi edilebilir.

Tedavi Özeti

 • 4-6 Seans
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • Kontrol Gereklidir
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Çünkü; aralıklı dişlerin tedavisi için kullanılan birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemlerin herbiri farklı tedavi özetine sahiptir.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi