Kol Germe Ameliyatı

Estethica kol germe işlemleri, kollardaki sarkmaların giderilmesini sağlayarak estetik görünüm sunmaktadır. Kol germe fiyatları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

Kol Germe Nedir?

Kol germe; yaşlanma, hızlı ve sağlıksız kilo alma verme, genetik gibi faktörler sebebiyle kollarda oluşan deri sarkmaların giderilmesi, cildin gerginleşmesi ve toparlanmasını kapsayan uygulamaların tümüdür. Oluşan bu sarkıklık ve gevşeklik kimi kişilerde estetik olarak rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Bu durum kişilerde estetik görünüm dışında özgüven eksikliği, mutsuzluk ve psikolojik rahatsızlığa da sebep olabilir. Bu rahatsız edici görünüm kol germe ile fazla yağın ve derinin azaltılması sonucuyla yeniden şekillendirilir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle, kişinin beklentilerinin anlaşılması, kolların hangi bölgelerinde uygulama yapılacağının belirlenmesi ve doğru ameliyat protokolü oluşturulması için detaylı ön muayene yapılmaktadır. Kol germe ameliyatı, kolun iç ve alt bölgelerindeki sarkan deri ve fazla yağ dokusunun alınması işlemidir. Sonrasında ince bir dikiş atılarak kol yeniden şekillendirilir. Kol bölgesinde fazla yağ dokusunun olduğu durumlarda, doktor öneriyor ise liposuction uygulaması da yapılabilmektedir. İşlemde atılan dikişler minimal ve estetik olduğundan iz görünümü oluşmamaktadır. Genel anestezi veya lokal anestezi altında oluşan bu ameliyat hastanın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Doktor görüşü ile aynı gün de taburcu olunabilir. Doktor gerekli görürse 1 gece hastanede de kalınabilir. Kol germe ameliyatı sonrası korse takılarak oluşan morluk ve ödemlerin kaybolması sağlanır. Hızlı ve iyi bir iyileşme süreci için korse kullanımı ihmal edilmemelidir. Korse kullanımının süresi ortalama 3 haftadır.

Kol Sarkmaları Neden Oluşur?

Cilt dokusu ve yapısı gereği sarkmaya meyillidir. Yaş alımı, genetik ve bazı diğer faktörlerle birlikte deri elastikiyetini kaybeder ve sonucunda sarkmalar oluşmaktadır. Üst kolun arka veya iç kısmındaki sarkmalar, cilt veya cilt altı dokusunun daha gevşek olduğu yerlerde cildin elastikiyetini kaybetmesi, yağ ve fazla deri birikmesi nedeniyle oluşur. Genellikle kadınlarda fazla ya da hızlı kilo alıp vermeyle üst kol sarkması meydana gelir. Aynı zamanda doğum sonrasında da kilo verme sürecinde bu sarkıklar görülebilmektedir. Ayrıca bağ dokusu zayıf olan hastalarda doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak sarkma meydana gelebilir. Sağlıklı bir diyet ve spor, bağ dokusu ile cildin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olsa da, genetik yatkınlığımız varsa sarkmalar kaçınılmaz olmaktadır.

Kol Sarkması Nasıl Önlenir?

Kol sarkmaları için kullanılan kremler, bitkisel tedaviler gibi ameliyat dışı yöntemler geçici çözüm olabilir veya tam olarak tedavi edilemeyebilir. Aynı şekilde spor ve egzersiz yaparak derinin sıkılaşması mümkün olabilir fakat kolajende azalma, deri elastikiyetinde gevşeme veya sarkma meydana geldiğinde sarkmaları bu çözümlerle düzeltmek mümkün değildir. Üst kolları daha sıkı hale getirmek için üst kollarda kas kütlelerini oluşturmak önemlidir. Operasyon sonrası tekrar sarkma yaşanmaması için de kas kütlelerinin korunması gerekmektedir. Bazı genetik yatkınlıklar varsa cilt tipindeki sarkmalar kaçınılmaz olabilmektedir. Bunun için tek ve kesin çözüm yöntemi kol germe ameliyatıdır.

Kol Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Kolda birçok sebeple oluşabilecek deri sarkması, gevşemesi ile istenmeyen ve estetik olarak hoş olmayan bir görünüme sahip bu görüntüden rahatsız olan, ameliyata dair bir engeli bulunmayan, sorun oluşturacak bir rahatsızlığa sahip olmamak ve 18 yaş üstü kadın erkek her birey kol germe ameliyatı yaptırabilir. Kol germe, diyet ve egzersiz denendikten sonra başarılı olunamayan üst kolunda belirgin gevşeklik olan yetişkin kişilerde yapılabilir. Çoğu durumda gevşek cilt, aşırı kilo kaybının bir sonucudur, ancak kalıtsal veya doğal cilt yaşlanma süreçlerinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. En iyi sonuçlar, kilosu nispeten stabil olan, sigara içmeyen ve genel sağlık durumu iyi olan hastalarda görülür.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kolun alt bölgesi ve iç yüzüne doğru minimal izler meydana gelebilir. Burada dikişler ve kesi yerleri kolun iç kısmında görünmeyecek bir biçimde toplanması sebebiyle oluşan izler hastayı rahatsız edici boyutta değildir. İzler ilk olarak kızarık bir görüntü oluştururken sonrasında açık bir renge dönüşerek ve zamanla da ten renginizi alıp belirginliğini kaybeder. Bu süre değişmekle birlikte 3-6 aydır. Nadiren de olsa cilt yapısına göre bazı izler kalıcı olabilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Operasyon anestezi altında yapıldığından işlem sırasında hiçbir ağrı veya acı hissedilmez. Her cerrahi operasyon sonrası oluşabileceği gibi bu operasyon sonrasında da hafif ağrılar oluşabilir. Ameliyat sonrası doktorunuzun önerileri dikkate alınmalı ve vereceği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Bunun sonucunda da ağrılar zamanla ortadan kalkacaktır. Doktorunuz korse kullanılmasını önerdiyse mutlaka aksatılmadan kullanılmalıdır. Korse kullanımı hem oluşabilecek ödemi engellemekte hem de kol cildinin toparlanmasını destekleyerek hızlı bir iyileşme süreci geçirmenizi sağlamaktadır.

Liposuction ile Kol Germe Ameliyatı Kombine Edilebilir Mi?

Kol bölgesinde kalınlık, sarkıklık, gevşekliğin olması estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Kol bölgesindeki kalınlığı azaltmak amacıyla bu bölgede yağ alma işlemi olan Liposuction uygulanır. Kol bölgesinde oluşan sarkıklık ve gevşekliğin gergin bir yapıya kavuşması için ise kol germe ameliyatı uygulanır. Genelde kol bölgesinin altından başlayan ve dirseğe kadar uzanan bölgede sarkıklık oluşur. Bu durumda kol germe ameliyatı yapılması gereklidir. Sarkan derinin kalitesi iyi ise tek başına liposuction yeterli olabilir. Ancak ciltte bozulma varsa kol germe ameliyatı gereklidir. Sonuç olarak kol germe ameliyatı ile liposuction birlikte yapılabilir ancak sarkıklık dışında yağlanma sorunu olmayan hastaların liposuction yaptırmalarına gerek yoktur. Bunun dışında deride gevşeklik olması durumunda Lazer Lipoliz işlemi de uyulanabilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı ile Meme Ameliyatları Kombine Edilebilir Mi?

Kol bölgesinde oluşan sarkıklıklar bazen meme bölgesini de etkileyebilmektedir. Ve bu görüntü tamamen rahatsız edici bir duruma dönüşmektedir. Bu yüzden de kol germe ameliyatı, meme dikleştirme, meme küçültme gibi diğer operasyonlarla birlikte yapılabilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Kol germe ameliyatı olan hastalarda uzun bir süre içinde tekrardan bir sarkma görülmemektedir. Tekrardan kilo alıp verme dönemine girilse de bunun etkisi kolun tekrardan sarkması ile sonuçlanmayabilir. Ancak bu kilo alıp verme süreci fazla hızlı ve sağlıksız olacak şekilde sürdürülürse ihtimal çok düşük olsa bile maalesef ki kollarda yeniden bir sarkma meydana gelebilir ve bu yüzden yine bir kol germe ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat sonrası görüntüyü korumak ve sarkma yaşama sorununu tekrar etmemesi adına; aşırı kilo alıp vermemeye, düzenli beslenmeye, düzenli spor ve egzersiz yapımına fazla özen gösterilmelidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyattan 2 hafta sonra morluk ve şişlikler kendiliğinden kaybolur. Korse kullanımı iyileşme sürecini hızlandırmada fazlaca yardımcı olmaktadır. Aksi takdirde dikişlerde bazı açılmalar meydana gelebilir. Ortalama 1-1,5 aydan sonra spor ve fiziksel aktiviteler yapılabilir. Ameliyat sonrası oluşan izlerin belirginliği 1 aydan sonra azalır. Ancak tamamen iyileşmesi 6 ay kadar sürebilmektedir. Kol germe ameliyatı olan hastalar, normal hayata günlük aktivitelerine 1 hafta içinde dönebilirler. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir.

Kol Germe Ameliyatının Sonucu Ne Zaman Görülür?

Nihai sonuç, işlemden yaklaşık iki ila üç ay sonra görülebilir. Morluklar ve şişlikler tamamen kaybolduğunda kolun sıkılaşmış formu ortaya çıkmaktadır. 6 ay sonunda ise izler kaybolur ve kol bölgesi pürsüzsüz, sıkı, toparlanmış bir görünüme kavuşur.

Kol Germe Ameliyatı için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kol germe, estetik ve plastik cerrahi doktorları tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Alanında uzman bir plastik cerrahi doktoru sizin için en doğru kol germe prosedürünü oluşturacaktır.

Kol Germe Ameliyatının Avantajları

 • Kol bölgesindeki sarkan bölge yerine daha gergin ve sıkı bir görünüm oluşturulur.
 • Daha  zarif ve estetik açıdan hoş karşılanan bir vücut görüntüsü elde edilir.
 • Oluşacak izler kol bölgesinin iç kısmında biriktiğinden dolayı rahatsız edici bir görüntü oluşmamaktadır.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Kol germe ameliyatından sonraki 1-2 ay spor yapılmaması tavsiye edilmektedir. 2. Ay itibari ile yavaş yavaş spora başlanabilir. Kol bölgesindeki kas kütlesini arttırmak kolun gergin kalması ve sıkılaşması için faydalı olacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sigara kullanılıyorsa ameliyattan yaklaşık 6 hafta önce ve 2 hafta sonra ara verilmelidir.
 • En az 1 hafta önce alkol kullanımı bırakılmalıdır.
 • Uzun bir süre güneşe maruz kalınmamalıdır.
 • Ağır bir diyetten kaçınılmalıdır.
 • Kullanılan ilaçlar doktora danışılmalıdır. Uygun görülmediği takdirde ara verilmelidir.
 • Kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçlar doktor uygun görürü ise ameliyattan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Aspirin de kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 3 hafta boyunca korse kullanımına özen gösterilmelidir.
 • Ağır bir fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Genellikle 2 gün boyunca duş alınmamalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • Dikişlere zararı olacak kol hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Kol Germe Ameliyatının Riskleri ve Yan Etkileri

Kol germe ameliyatının diğer operasyonlardan farklı bir riski bulunmamaktadır. Şişlik, morluk ve hafif ağrı ameliyat sonrası beklenen etkilerdir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. İyileşme sürecinde doktor talimatlarına uyulmaz, verilen korse takılmaz, sigara ve alkol kullanılır veya kolları zorlayacak aktiviteler yapılırsa yaranın iyileşmesinde gecikme gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Kol germe ameliyatı 2024 fiyatları kolun hangi kısımlarına işlem yapılacağına, kollardaki yağ miktarına, uygulama bölgesinin genişliğine, kaç bölgeye uygulanacağına, kombine operesyon olup olmadığına gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. En doğru bilgiye detaylı doktor ön muayenesi sırasında ulaşılmaktadır. Kol germe ameliyatında operasyon yapılacak klinik seçiminde her daim kişinin sağlığını düşünen, steril ameliyathaneleri bulunan, alanında uzman doktor kadrosu ile çalışan kliniklere öncelik tanınmalıdır. Kol germe ameliyatın hakkında daha detaylı bilgi için 0850 222 38 45 telefon hattını arayabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-2 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  3-7 Gün
 • İşe Dönme
  1 Hafta
 • Tam İyileşme
  1-7 Gün
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gece

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun