Gülüş Estetiği ve Gülüş Tasarımı


estethica, gülüş tasarımında kullandığı teknolojik cihazlar ve estetik gülüş amacıyla çıktığı yolda gülüş estetiği fiyatlarında yüzünüzü güldürüyor.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, estetik açıdan görünümü bozan diş ve diş eti problemlerinin yüz simetrisine uygun olarak giderilerek doğal bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Geçmişten günümüze kadar gülüş güzelliğinin, yüz orantısı ile simetrik olması, dinleyici üzerinde konuşmadan önce izlenim yaratmaya başladığı bilinmektedir. Jest ve mimikler sunum, toplantı, tanışma, etkinliklerde özetle insanın olduğu her alanda her daim sözlerden önce olumlu veya olumsuz etki yaratır. Bu doğrultuda bakımlı olmak, yüzün altın orana uygun olması, diş bakımı ve görünümüne önem vermek akılda kalıcılığı arttırmakta. Diş taşlarının olmaması, diş ve diş etlerinin estetik duruşu yüz ifadesine katkısı yadsınamaz. Bu yüzden diş ve diş etlerinin bakımı ve estetik olarak görüntüsüne dikkat etmek her çağda gereklidir.

21.yüzyıla gelinceye değin gülüş tasarımında yapılan çalışmaların artması ile birlikte birden fazla teknolojik cihaz kullanılarak, diş estetiğinde yüze en uygun olan tedavi yöntemleri yapılmaktadır. Multi disipliner bir yaklaşım olan gülüş estetiğinde birden fazla yöntemin olması, hem diş ve diş etlerinin bakımında yöntemlerin hızlı olması nedeniyle kişiye zaman kazandırmakta hem de daha kullanışlı estetik gülüşe sahip olmayı sağlamaktadır.

Gülüş Tasarımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş estetiğinde uygulanan birden fazla tedavi yöntemi sayesinde kişiye en uygun olan tasarımın yapılması sağlanır. Bunlar;

 • Gülüş dizaynında porselen kaplama
 • Zirkonyum gülüş estetiği
 • Laminate veneer (Yaprak porselen)
 • Gülüş estetiğinde lazerle diş beyazlatma (Bleaching)
 • Diş eti tedavisinde pembe estetik (Gummy smile)
 • Gülüş tasarımında diş teli tedavisi (Ortodonti)
 • Gülüş estetiğinde diş implantı
 • Diş protez uygulamaları
 • Gülüş estetiğinde kanal ve dolgu tedavisi
 • Diş taşı temizliği (Detartraj ve küretaj)

dis-estetigi

1- Gülüş Tasarımında Porselen Kaplama

Diş estetiğin en önemli unsurlarından biri dişlerin tamamının sağlıklı görünüyor olması ve kullanışlı olmasıdır. Porselen kaplama, diş rengi ve şeklinin biçimlerinde yüksek kalitede porselen malzemeden elde edilen kaplama tedavi çeşididir. Porselen kaplamalarda, kaplama altında kalacak alan inceltilmektedir. Ardından dişlerin kalıbı ölçülür ve kişinin diş şekli çıkarılır. Dişlere uygun hale getirilen protez kaplamalar parlatılarak, inceltilen dişlerin üzerine özel bir yapışkan madde yardımıyla yapıştırılır. Gülüş dizaynında uzun süre kullanılan porselen kaplamalar dişte ağırlık yapmaz ve estetik açıdan dikkat çekimi bir görüntü oluşturur.

2- Zirkonyum Gülüş Tasarımı

Porselen veya seramik malzemelerden elde edilen, dayanıklı ve parlak bir element olan zirkonyum, beyaz renkte olup diş kaplamalarında kullanılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama, oksitlenmeyi önlemekte, çatlama ve kırılması zor, doğal görünümlü ve yarı saydam bir yapıdadır. Zirkonyum gülüş tasarımında, sıcak, soğuk yiyeceklere karşı dirençli, uzun ömürlüdür. Ayrıca beyaz renkte olması nedeniyle dişleri doğal ve estetik gösterdiği gibi zirkonyum gülüş tasarımı fiyatları da herkesi Hollywood gülüş estetiğine yakınlaştırmaktadır.

3- Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Laminate Latince dilinde ‘yaprak’ veneer ise ‘kaplama’ anlamına gelmektedir. Porselen malzemelerden elde edilen sararmış, lekeli, kırık dişlerin onarılarak doğal beyaz bir görüntü elde edilmesidir. Laminate veneer ile diş estetiğinde renk, şekil, diş bozukları, dişlerin arasındaki boşluklar, çatlayan veya kırılan dişler, çapraz veya eğik dişlerin tedavi edilmesini sağlar. Böylece sağlıklı bir şekilde diş tasarımının yapımı sağlanır. Ön ve arka diş olmak üzere tüm dişlere uygulanabilmektedir.

4- Gülüş Estetiğinde Lazerle Diş Beyazlatma (Bleaching)

‘Bleaching’ olarak bilinen lazerle diş beyazlatma yöntemi mine tabakasına yerleşen leke veya renk sararmalarının beyazlatma içerikli özel bir jel ile temizlemeye denir. Bu yöntemde Hollywood gülüşü tasarlandığı gibi diş ve diş etlerine zarar vermeden mine ve dentin tabası sonradan oluşan renklerden arındırılır ve özel ışık kaynağı sayesinde gülüş estetiğinin tamamlanmasını sağlar.

Bembeyaz dişler için Lazerle Diş Beyazlatma hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

5- Diş Eti Tedavisinde Pembe Estetik (Gummy Smile)

Gülüş tasarımı tedavi yöntemlerinden biri olan pembe estetik, dişin boyutu ve gülme hat çizgisi dikkate alınarak diş etinin simetrik olarak şekillendirilmesi işlemidir. Gummy smile olarak da bilinen pembe estetikte, diş eti hastalığı giderilerek diş etlerinin doğal ve estetik görünmesini sağlar.

gulus-tasarımı

6- Gülüş Tasarımında Diş Teli Tedavisi (Ortodonti)

Ortodonti cerrahisi içerisinde yer alan diş teli tedavisi, dişlerin çapraşık, üst üste binmesi, dişlerin olması gereken yerde olmaması durumunda gülüş tasarımında diş teli kullanılmaktadır. Diş telleri dişin dış yüzeyinde görünen kısmına takıldığı gibi iç yüzeyine de takılabilmektedir. Belli bir süre kullanımının ardından dişler, çapraşık, bozuk ve deformiteden kurtularak; dizili, sağlıklı bir hal alır. Ağız yapısını bozan ve gülümsemeyi etkileyen bozuk dişlerin onarımı sağlanır. Böylece diş estetiğinde gülüşü ön plana çıkaran dişler elde edilir.

7- Gülüş Estetiğinde Diş İmplantı

Kaybedilen dişlerin yerine, çene kemiğinin içerisine titanyumdan yapılan vidaların yerleştirilerek porselenden elde edilen malzemelerle kaplanması işlemidir. Gülüş estetiğinde dişlerin düşmesi veya kaybedilmesi durumunda estetik açıdan görüntüyü bozmaktadır. Ayrıca çiğnemeyi etkileyerek beslenme düzenini etkilemektedir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar kaybedilen diş kökünün yerini alır. Hemen yanında bulunan dişlere zarar vermeden, kaplama çeşitlerinden tercih edilen uygulanır. Ömür boyu kullanmayı sağlayan, ağızda metal tadı vermeyen, aşınma veya kırılma yapmayan, renk değişimine izin vermeyen ve diş tasarımında sağlıklı dişlerle gülüş estetiğine katkı sağlamaktadır.

8- Diş Protez Uygulamaları

Dişlerin güzel görünmesini sağlayan, kaybedilen dişlerin yerine daha dirençli dişlerin olmasını sağlayan, kemik dokusuna ve diş dokusunu niteliğinde olan diş tedavi uygulamalardır. Diş kaplamalarında diş protez uygulamaları, sabit ve hareketli protez olmak üzere ikiye ayrılır.

Sabit Protezler:

Gülüş dizaynında metal, sabit kron veya köprüler şeklinde olan çiğneme yükünü dişlerin üzerine taşıyan vida şeklindeki implantların üzerine yapılır.

Hareketli Protez Uygulamaları:

Dişteki çekim boşluklarından destek alan, dişlerin yarısından çoğunu kaybeden kişilerin takıp çıkarabileceği şeklinde olan protez türüdür. Tüm yeme içme fonksiyonlarını, mimik hareketlerini rahatlıkla yapmayı sağlar. Ayrıca ağız içerisinde yer alan dişlerin boşluğunu doldurmasıyla da yüz oranına göre gülüş tasarımının oluşmasına yardımcı olur.

9- Gülüş Estetiğinde Kanal ve Dolgu Tedavisi

Dişlerin sağlıklı olması ve gülüş estetiğinde iyi görünmesini sağlayan kanal tedavisi yöntemi, çürüyen veya enfekte olan dişlerin doğal boşlukta bulunan ‘pulpa’ adı verilen diş sinirinin çıkarılarak diş içinin temizlenmesi işlemidir. Dolgu tedavisi ise çatlak, kırık, çürüyen veya madde kaybına uğrayan dişlerin çürük dokunun artmasını engelleyerek çeşitli materyallerle restore edilmesi işlemidir. Her iki tedavi yönteminde de amaç dişleri kaybetmeden sağlığına kavuşturmak, doğal ve güzel bir görüntüye sahip olmalarını tamamlamaktır.

10- Diş Taşı Temizliği (Detartraj ve Küretaj)

Yiyecek ve içeceklerin ağız içerisinden doğru ve tam olarak temizlenmemesi nedeniyle dişlerde tartar ve diş taşları meydana gelmektedir. Bu nedenle ağız içerisinde dişlerde çürüklükler oluşmakta hatta iltihap ve diş kaybına neden olmaktadır. Ağız içerisinde yer alan detartrajların temizlenmesi ve iltihapların kazınarak (küretaj) diş ve diş taşı temizliği sağlanır. Gülüş estetiğinin en önemli parçalarından biri olan diş sağlığının ilk adımı diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasıdır. Diş taşlarından arınan dişler, dişlerin daha temiz ve daha estetik durmasını sağlar.

gulus-estetiği-estethica

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 • Gülüş tasarımında ilk olarak kişinin estetik beklentileri dinlenmeli ve ihtiyaçları anlaşılmalıdır.
 • Uygulanacak tedavi yöntemi kişiye özel olarak planlanarak, ağız ve diş yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenir.
 • Önceliğin her zaman ağız ve diş sağlığı olduğu bilincinde dişteki problemler saptanır.
 • Ağız, diş ve diş eti problemlerinin saptandıktan sonra kişinin yüz, diş ve gülüş estetiğinin simetrik olabilmesi için dijital tasarımı yapılarak gerekli tasarım şekli ortaya çıkarılır.
 • Kişinin diş etlerinde bir problem var ise pembe estetik tedavi yöntemiyle ile diş etleri restore edilir.
 • Dişlerde kırık, çürük, diş kaybı var ise, diş kaplama yöntemleri, protez uygulamaları, diş boyu uzatma gibi işlemler yapılır.
 • Dişlerde sararma, diş kararması gibi problemler var ise lazerle diş beyazlatma işlemine başlanır.
 • Üst üste binen, çapraşık, yamuk veya eğik diş şekillerinde gülüş tasarımını tamamlayabilmek için ortodonti tedavisinde diş teli takılarak gülüş estetiğinin oluşması sağlanır.
 • Kimi durumlarda ise diş tasarımı yanı sıra, yapılan işlemlerin daha estetik durmasını sağlayan dudak dolgusu, dudak kontürü, bişektomi, jawline gibi yöntemlerle de desteklenebilir.

Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için Ortodonti Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Gülüş Estetiği Kimlere Uygulanır?

Kişinin özgüveni arttıran ve öne çıkmasını sağlayan uygulama olan diş estetiği;

 • Diş yüzeyinde renklenme, kararma, sararma, lekelenme olan kişiler,
 • Diş diziliminde üst üste binme, çapraşık yapıya sahip olanlar,
 • Diş boylarına bakıldığında eşit olmayan, düzensiz bir yapıda olanlar
 • Eksik, kırık veya çatlak dişlere sahip olan kişiler
 • Diş etleri ile dişleri arasında simetri bozukluğu olan kimseler,
 • Gülümseme estetiği diş diziliminin görüntüsünden memnun olmayan kişilere uygulanabilir.

Gülüş Tasarımı Öncesi

Gülüş tasarımı öncesinde dişte tartarlar, bakteriler, çürüklükler, dişlerin kısa olması, diş sararması, kararması, dişin lekelenmesi, çapraşık olması, kırık veya çatlak olması, ortodontik tedaviye ihtiyaç duyması, diş eti problemleri, diş eksikliği gibi problemler görülür. Diş estetiği tasarımına başlamadan önce tespit edilen problemler, diş sağlığını ve estetik görünmesine dikkat edecek şekilde programlanır. Tedavi sonrasında ise gülüş estetiği ve sonrası arasındaki farka bakınca, sağlıklı, estetik görünen, yüz ile orantılı bir tasarım çalışması yapıldığı açık ara fark edilmektedir.

gulus-estetigi-öncesi-sonrası

Gülüş Tasarımı Sonrası

Gülüş tasarımı sonrasındaki işlemlere bakıldığında, Hollywood gülüşünü yakalayabilmek için dişler tartar ve diş taşlarından temizlendiği, eksik dişlerin yerine implant tedavi yöntemiyle kaplama tekniklerinden gerekli görüneni yapılmaktadır. Bleaching yöntemiyle lazerle diş beyazlatma yapılır ve gülüş estetiğinde kişinin ön plana çıkmasını sağlayan işlemler yapıldığı görülmektedir. Gülümseme estetiğinde yapılan işlemler genellikle uzun ömürlü olup, yaşam kalitesini yükseltecek şekilde tasarlanır.

Gülüş Tasarımı Kalıcı Mıdır?

Yapılan işlemlerin ne kadar kalıcı olduğu kişiden kişiye ve yapılan işleme göre değişkenlik gösterir. Diş tasarımında hasta 6 ayda bir diş kontrollerini yaptırmayı ihmal etmemelidir. Doktorun önerilerine uygun olarak ağız ve diş sağlığını yapıldığında yapılan işlemlerin ömrü korunmaktadır. Ancak dişlerin bakımı ihmal edildiğinde ise yapılan estetik gülüş tasarımının ömrünün kısalmasına, ağızda bakterilerin çoğalmasına ve diş kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Şekil bozukluğuna sahip olan dişlerin ortodontik tedavilerinin ardından rutin olarak bakımı yapıldığı taktirde estetik gülüşünüz her daim parlak, dişleriniz her daim etkileyici görünmeye devam edecektir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2022

Kişiye özel gülüş tasarımı fiyatları yapılan işleme ve tedavinin yapıldığı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Ağız sağlığı ve hijyenine önem veren, hastanenin temizliğine dikkat eden, tecrübeli kadrosu ve yılların birikimiyle sağlıklı güzellik prensibinde yoluna devam eden merkezler tercih edilmelidir. Ayrıca fiyat, performans karşılaştırılması yapılmalı ve kişiye özel gülüş tasarımı fiyatları, 2022 yılında kullandığı teknoloji ile paralel olmasına özen gösterilmelidir.

İstanbul Gülüş Tasarımı (Gülüş Estetiği)

İstanbul gülüş tasarımı dendiğinde yaptığı gülüş estetiği öncesi sonrası çalışmaları ile fark yaratan, tecrübeyi elden bırakmayan, hasta sağlığını ve taleplerine öncelik veren sağlık merkezleri tercih edilmelidir. İstanbul diş tasarımında Bakırköy, Ataşehir, Levent ve Nişantaşı şubeleriyle, diş sağlığı ve estetik gülüşte köklü değişimler yaratan estethica, ulaşılabilir olmayı, hasta haklarını ve beklentilerini ön planda tutmaktadır. Gülüş tasarımı ve gülüş esteitği fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için 05497919901 nolu hattan veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 4-6 Seans
  Seans Sayısı
 • Bölgeye Göre Değişir
  Seans Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 3-7 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 3-4 Hafta
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi