Kaş Ekimi

Kaşlarında dökülme ve kaş kaybı yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kaş ekimi; saç ekimi işleminde olduğu gibi özel tekniklerle ve aynı hassasiyetle yapılır.

Yüz güzelliğini vurgulayan en önemli unsurlardan biri de kaşlardır. Kaşların şekli, kalınlığı, yüze uyumlu olduğu takdirde daha anlamlı, daha canlı ve genç ifade desteklenmiş olur. Yüzünüzdeki en dikkat çeken yer olan kaş bölgesi ifademizi belirten özellikte olması nedeniyle kaş ekimi tasarımı düşünürken mutlaka detaylı en ince ayrıntısına kadar inilerek geniş araştırma yapılarak doğru karar vermeye çalışmanız gerekir. Kaş şekilleri; tarihte modaya ve güzellik algısına göre değişiklik göstermiştir. Geçmiş yıllarda ince, belli belirsiz kaşlar beğenilip uygulanırken, son dönemde daha doğal, kalın görünümlü kaşlar tercih edilip beğeni kazanmıştır. Günümüzde ince kaşları kalınlaştırılıp, istediğimiz şekli oluşturabilmemiz için en doğal görünümü sağlayan yöntemlerden biri de kaş ekimi operasyonlarıdır. Kaş ekimi operasyonları; hem doğal görüntü sağlaması nedeni ile hem de ömürlük kalıcı olması nedeni ile kadınlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Kaş ekimi işlemi de aynı saç ekimi işleminde olduğu gibi aynı tekniklerle yapılır.

Kaş Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaş ekimi yaptırmak isteyen kişi önce doktor ile bir muayene gerçekleştirir. Hastanın istediği kaş yapısını oluşturmak için; kaç adet kök alımına ihtiyaç olduğu, operasyondan sonra nasıl bir kaş görünümü gerçekleştirileceği, örnek çizim uygulaması ile netleştirilir ve operasyon planlaması yapılır. Hastanın operasyon öncesi bir hafta süre ile kan sulandırıcı etkisi olan ilaç, yeşil çay kullanmaması ve son 48 saat alkol almaması önerilir. Operasyon günü hasta, tok karnına gelir ve önce tahlilleri yapılır ve sonrasında kaş çizimleri ve kaş ekim operasyon planlaması netleştirilir.

Kaş Ekimi Aşamaları

 • Operasyonun ilk aşamasında; hastanın verici alanı olarak tabir edilen (başın arka kısmı iki kulak arasındaki alan) bölgeden dikdörtgen şeklinde bir bölge (kaş ekimi için yeterli kök alımı sağlayacak küçük bir alan)tıraş edilir. Dikdörtgen şeklinde küçük bir alan tıraş edildiği için, hasta operasyon sonrası saçlarını açtığında; bu alanı saçlar kapatacağı için hasta sosyal hayatına hemen rahatlıkla dönebilir (saçların tamamının tıraş edilmesine gerek yoktur). Operasyon sırasında tıraş edilen verici alandan kökler tek tek toplanıp canlılığını koruması için organ nakli solüsyonu içerisinde bekletilir.
 • Köklerin toplama işlemi sonlandığında, planlanan kaş çizimi içerisinde kalan, ekim yapılacak kaş bölgesine tek tek ince perkutan iğneler (perkutan iğneler gerçek safirden yapılan çok ince iğnelerdir) ile kanallar (delikler) açılır ve açılan kanallara organ nakli solüsyonunda bekletilen yüzde yüz canlılığını koruyan kökler (greftler) tek tek özenle yerleştirilir. Hastanın var olan kaşlarının yönü dikkate alınarak, aynı yönde bir yerleştirme işlemi yapıldığı için doğal görüntü rahatlıkla sağlanır.
 • Köklerin yerleştirilmesinin ardından, hastanın doktoru tarafından kendisine, operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken konular ve operasyon sonrası ilaç kullanımı hakkında detaylı bilgi verilir.

doktor kontrolü kaş ekimi

Kaş Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin hayatı boyunca yüzünde taşımak durumunda kaldığı kaş görüntüsünü göz önünde bulundurulmalı, en doğru şekilde yapılması sağlanmalı ki aksi taktirde geri dönüşü zor ya da görüntü itibariyle kötü sonuçlar doğurmamalıdır. Kaş ekimi hakkında dikkat edilmesi gereken genel konular şunlardır;

 • Kaş ekimi sırasında greftlerin ekileceği kanal sayısını maksimuma çıkartmak gerekir.
 • Kaş yapısına göre greft sayısı belirlemeye dikkat edilmelidir.
 • Kaşın şekli de dikkate alınarak, kanalların yönleri doğru belirlenmelidir.
 • Doğal kaş ekimi görünümü için tekli kök alımına dikkat edilmelidir.

Kaş ekim greft sayı planlaması kişinin kaç yapısı ve kaş kaybı gözetilerek planlanır ortalama gereksinime göre değişkenlik gösterebilir bu neden le bazı durumlarda 100 ile 250 greft arası sayıda ekim gerçekleştirilir. 2-3 saat kadar süren kaş ekimi süreci sonrası tamamen iyileşme 4-6 ay kadar sürebilir. Kaşların doğal görünümüne kavuşması ise yaklaşık 12 ay gibi bir sürede tamamlanmış olur. Kaş ekimi yapılırken yukarıdaki önemli noktalara dikkat edilmemesi halinde; yanlış kanal açılmasına bağlı olarak zayıflık ve ters yönde gelişim görülebilir. Bunların dışında kaş ekimi öncesi çizim yapılırken milimetrik özel kaş ekimi cetveli kullanılması, her iki kaşın da paralel özelliklerde olmasını sağlayacaktır.

Kaş Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Kaş ekimi sonrası ikinci gün, hasta ilk yıkamaya gelir. Hastanın ekim işlemi gerçekleştirilen kaş bölgesine yıkama işlemi yapılır ve hastaya 10 gün süresince, nasıl yıkama işlemi gerçekleştirileceği bilgisi verilir. Hasta operasyon sonrası onuncu gün kontrole davet edilir ve kaş bölgesindeki kabuklanmalar hala var olduğu takdirde son bir yıkama işlemi ile kaşlar kabuklardan arındırılır ve böylelikle ekilen köklerin oksijen alması sağlanır. Operasyon sonrası üçüncü ay itibari ile ekilen kaşlar çıkmaya başlar. Ortalama 8-10 ay içerisinde kaş ekim operasyon sonucu elde edilir. Kaş ekim sonrası, ilk 12 ay ekilen kaşlar, aynı bir saç gibi daha hızlı bir şekilde uzayabilir. Operasyondan 1 yıl sonra net kaş formu sağlanır. Kaş ekimi operasyonları lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve ortalama operasyon süresi 1-2 saat kadar sürmektedir. Hastalar operasyon sonrası doğal kaş görünümünden oldukça memnun kalmaktadırlar ve ekim ile oluşturulan kaşlar tekrar dökülmemektedir. Saç ekimi kliniğinde yapılan kaş ekimi işlemi hakkında detaylı bilgi almak için bize aşağıda yer alan form aracılığıyla ya da çağrı merkezi ile ulaşabilirsiniz.

 

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 1-7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Kaş ekimi işlemi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olsa da ortalama 1-3 saat arasında sürer.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım