Saç Ekimi

Zaman içerisinde yıpranan ve dökülmeye meyil eden saç kökleri, iyi bakımlarla daha uzun süre korunmaya çalışsa da saç kaybı ile sonuçlanabilir. Saç bakım uygulamalarının yeterli gelmediği durumlarda saç ekimi işleminden sonuç alınabilmektedir.

Günümüzde Saç Ekimi

21. yüzyılda, hava şartlarının değişimi, alınan besin değerlerinin farklılıkları, yaşam koşullarının değişmesi ve kalıtımsal nedenlerden dolayı kadın ve erkeklerde saç dökülmesi problemi görülmektedir. Dünya’da birçok kişinin ortak problemi olan saç dökülmesine müdahale edilmediği takdirde, saç kökleri kaybolarak kişide kellik problemine neden olmaktadır. Bu problem kalıcı olduğu gibi; yüz güldüren, pratik, zamanı değerli kılan, ağrı hissettirmeyen saç ekimi çözümleri sunulmaktadır. Saç nakli işlemindeki amaç; kişinin sağlıklı saçlarına yeniden kavuşarak yaşam kalitesini yükseltmesine katkı sağlamaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

İlk olarak, donör bölgenin şekli bozulmadan ve kişini ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökleri toplanır. Saç kökleri, mikro motorlar yardımıyla tek tek toplanır. Toplanan greftler canlı mikro organizmalar olduğu için, organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplanan köklerin organ nakli solüsyonunda bekletilmesi, estehica’ya ait olan patentli bir uygulamadır. Bu sayede kökün canlı kalması ve saç ekimi işleminin yüksek başarı ile sonuçlanması sağlanmaktadır.

Dünya üzerinde sayılı hastanenin kullandığı optivüzör mikroskobik gözlük ile çoklu saç kökleri kolaylıkla görülebilmektedir. Saç bakım uygulamaları ve saç ekimi sürecindeki bazı teknikler gibi estethica’ya özel süreçlerden biri de bu gözlüktür. Optivüzör mikroskobik gözlüğün görüş kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, ekilen saç köklerini üçlü dörtlü saç köklerinden seçerek, sonuçların daha verimli ve başarılı olmasını sağlıyoruz.

Optivuzor-gozluk-sac-ekimi

3) Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Klasik saç ekimi yönteminde, saç kökleri belirlenen bölgeye kanallar açılarak tek tek yerleştirilir. Ancak estethica olarak uyguladığımız multi-implanter tekniği ile aynı anda çoklu saç kökü nakli mümkündür. Multi-implanter tekniği, işlem süresini %60 oranında kısaltmakta olup çabuk iyileşme olanağı sunmaktadır.

4) Maske Uygulaması

Saç köklerini yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra donör noktaya altın maske uygulaması yapılır. Altın maske, patenti estethica’ya ait, kişinin daha konforlu bir gece geçirmesini sağlayan bir üründür. Ağrıları azaltarak, kişiyi rahatlatır ve bandajlardan bir süreliğine uzaklaştırır. Ayrıca içerisinde yer alan etken maddeler ödemi azaltır, kısa sürede iyileşmeyi sağlar. Ekim işlemleri bittikten sonra kişiye bir seans ozonlu mezoterapi uygulaması yapılır.

sac-ekimi-nasil-yapilir

 

Multi-Implanter Saç Ekim Tekniği

 

Multi-implanter saç ekim tekniği, saç ekimi işlemi sırasında birden fazla saç kökünün eş zamanlı olarak nakledilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu teknik, geleneksel saç ekimi yöntemlerine göre daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilirken, doğal bir görünüm elde etmeyi amaçlar.

Bu teknikte, özel olarak tasarlanmış bir cihaz kullanılır. Cihaz, saç köklerini toplamak ve nakletmek için mikro penslerle donatılmıştır. Bu pensler, tek bir işlemde birden fazla saç kökünü alıp, nakletmeye olanak sağlar. Bu sayede, daha kısa sürede daha fazla saç kökünün yerleştirilmesi mümkün hale gelir.

Multi-implanter saç ekim tekniği, hızlı saç ekim süreci gerçekleştirirken, aynı zamanda daha az iz bırakan bir yöntemdir. Çünkü tek bir işlemde daha fazla saç kökünün nakledilmesiyle daha az sayıda kesim yapılır, dolayısıyla iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Saç ekimi, genellikle saç dökülmesi veya kellik gibi problemler yaşayan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi, çoğunlukla hastanın kendisine ait olan ve kafasında yer alan saç köklerinin alındığı bir bölgeden (donör alan) boşluk oluşan bölgeye (alıcı alan) nakledilmesini içerir. Saç ekimi tekniklerine dair daha fazla detayı makalemizin devamında okuyabilir ve doktorumuzun anlatımını dinleyebilirsiniz. 

Dhi Plus Gold Saç Ekim Tekniği

İşlem sürecinde saç ekimi yapılan bölgenin tıraşlanmasına gerek olmadığı için “Tıraşsız Saç Ekimi” olarak da bilinen uygulamadır. Bölgesel saç dökülmeleri yaşayan kadınlar ve erkekler için sıkça tercih edilen saç ekim tekniğidir.

Estethica olarak,  geliştirdiğimiz Dhi Plus Gold tekniği ise bu uygulamaya kattığı artılar ile kendinden söz ettirmektedir. Dhi Plus Gold yöntemi, patenti estethica’ya ait olan Dhi-choi saç ekimi yönteminden uyarlanan bir tekniktir. Diğer yöntemlerden en belirgin farkı altın uçlu iğnesinin olmasıdır. Altın uç sayesinde enfeksiyon riski azaltılmakta ve daha doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda, saç kökleri için kanallar açıldığında, daha az darbe alınması sağlanır. Travma etkisi azaldığı için daha çabuk iyileşme yaşanır.

Safir Fue Saç Ekim Tekniği

 

Safir fue saç ekim tekniği, Fut tekniğinin geliştirilmiş ve çok daha konforlu olarak gerçekleştirilen bir yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış saç köklerinin toplanarak, saç kaybı yaşanan bölgeye nakil edilmesi işlemidir. İşlem sırasında, donör bölge ve ekim yapılan bölge tıraş edilmektedir.

Ekim için gereken greft sayısı kadar kanallar safir uç ile açılır. Kullanılan safir uç sayesinde saç derisinde olabilecek en hafif tramva yaratılır. Bu yarattığı konfor sayesinde en çok tercih edilen saç ekim tekniklerinden biridir. Safir yönteminde herhangi yara veya yara izi oluşmamakta ve ekim yapılan bölgenin iyileşme süresi ortalama 4 gün arasında sürmektedir.

Patenti estethicaya ait olan Multi-implanter saç ekim uygulaması, hem fue hem de dhi-choi tekniğiyle uygulanan bir süreçtir. 10 iğneli özel başlığı sayesinde, diğer saç ekim yöntemlerinde ortalama 3 saat süren ekim süreci, multi implanter ile ortalama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Saç köklerinin cilt altında tutunabilecekleri ideal derinliğin hesaplanması ile tasarlanan özel iğne başlığı sayesinde kök kaybını ortalama %90 oranında azaltmaktadır.

Saç Ekimi Yaptırabilmek İçin Neler Gerekiyor?

 • Fiziki olarak gelişimini tamamlamış, 18 yaş ve üstü bir birey olmak, 
 • Saç ekimine engel olabilecek bir fizyolojik rahatsızlığın olmaması,
 • Donör bölgede yeterince ve uygun yapıda foliküller varsa,
 • Ekimin uygulanacağı alanda yeterince boşluk oluşmuşsa

saç ekimi tedavisi için uygun bir adaysınız demektir. Bunun dışında, saç ekimi bilinenin aksine sadece erkek bireylere uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. En az erkekler kadar kadınlara da uygulanan bir tedavidir. Aynı zamanda saç ekimi ameliyat, kaza, yanık gibi durumlardan sonra da oluşan boşluklara uygulanabilir. 

Saç Ekimi Doğal Görünür Mü?

Alanında uzman bir doktor ve estethica gibi sektörde öncü bir hastanede yapıldığı zaman saç ekimi sonuçlarını çok iyi bir şekilde vermektedir. İyileşme süreci tamamlandığında, hastaların saçları olabildiğince gür ve doğal görünür. 

Tıraşsız Saç Ekimi Mümkün Mü?

Evet, tıraşsız saç ekimi uygulaması mümkündür. Safir FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi işlemlerinde hastaların kafasını tıraş etmeye gerek kalmamaktadır. Bu yüzden hastalar tarafından da en çok istenilen işlemlerden bir tanesidir. Ancak, Safir FUE tekniği için hastaların uygun olup olmadığına doktorlar ile yapılan konsültasyonlardan sonra karar verilir. 

 

Saç Ekimi Fiyatları 2024

Saç ekimi, alanında uzman doktorlar ve son derece güvenli hastanelerde uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi sayesinde artık doğal görünen ve gür saçlara, acı ya da ağrı çekmeden ulaşmak artık mümkün hale geldi. Siz de DHI, Safir FUE, FUE, Multi-Implanter gibi saç ekimi tedavilerinden yararlanmak istiyorsanız, dünyanın ilk estetik hastanesi olma özelliğini taşıyan estethica hastanemizi tercih edebilirsiniz. Hastanemizde, tüm saç ekimi teknikleri başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Fiyatlarımız konusu ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da sizin doktorumuz ile yapacağınız konsültasyon görüşmesinden sonra, ihtiyaç duyduğunuz işleme göre değişmektedir. 

Güçlendirici Saç Bakım Uygulamaları

Saçların sağlıklı ve güzel görünmesi, birçok kişi açısından dış görünüşlerinin en önemli unsuru olarak bilinir. Bu yüzden de saçların zayıflaması veya dökülmesi, kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Ancak, özellikle günümüzde sahip olduğumuz teknolojiler ile buna benzer durumların iyileştirilmesi eskiye göre oldukça kolaylaşmıştır, çünkü birçok yeni saç güçlendirmesi ortaya çıkmıştır. Bunlar:

PRP (Platelet-Rich Plasma)

PRP uygulaması, kişiden kendi kanı alınır ve alınan kan ile zenginleştirilmiş plazmanın saç köklerine enjekte edilmesidir. PRP uygulaması sayesinde saç folikülleri güçlenir, saç dökülmesi azalır ve saç kalitesi artış gösterir. PRP özellikle saç ekimi yaptırmış kişilere ekim sonrasında oldukça tavsiye edilen bir uygulamadır. 

Plazma Tedavisi

Plazma tedavisi, PRP ile benzer olarak kişinin kendi kanında bulunan plazmaların ayrıştırılarak, saç derisine enjekte edilmesidir. Bu işlemde de saç folikülleri canlanır ve saçlar daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. 

Lazer İle Saç Güçlendirme

Lazer ile saç güçlendirme yönteminde, düşük miktarda lazerler kullanılarak saç kökleri uyarılır. Böylelikle saçların uzaması ve gürleşmesi teşvik edilmiş olur. 

 

Saç Ekiminde Uzman Tercihinin Önemi

Saç ekiminin başarılı bir sonuç vermesi için, hizmet alınan uzmanın başarı oranı ve deneyiminin iyi olması çok önemlidir. Profesyonel, yeterli beceri ve deneyime sahip olan saç ekimi uzmanları ile daha doğal görünen, sorunsuz, gür saçlar elde edilebilir. Merdiven altı olarak tabir edilen, kalitesiz ürün kullanan, uzmanları deneyimsiz olan bir merkezde saç ekimi yaptırırsanız, donör bölgenizin bozulma ve bir daha hiçbir şekilde saç ekimi işlemi yaptıramama gibi kalıcı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, hastane seçimini doğru yapmak ve bunun gibi sağlığınızı içerek tüm işlemlerde ucuzun peşinde koşmamak çok önemlidir. 

Saç Ekimi Yaptırmak İsteyenlerin En Çok Sorduğu 10 Soru

Birçok kişi saç ekimi işlemi yaptırmak ister ancak, kafasında bununla alakalı birçok soru barındırır. Hastanemize gelen, doktorlarımızın karşılaştığı ve sizin için yanıtladığı en çok sorulan soruları makalemizin devamında sıraladık. 

Saç Ekiminden Sonra Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi yaptırdıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta saçı temiz ve nemli tutmaktır. Doktorunuz size bu doğrultuda özel şampuanlar ile birlikte özel losyonlar tavsiye edecektir. Bir diğer önemli nokta ise, saça zarar vermeden narin davranarak yıkama işlemini gerçekleştirmektir. 

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Uzar?

Saç ekimi işleminden sonra saçlar genellikle 3 ila 6 ay arası bir süreçte uzamaya başlar. Ancak, tam iyileşme ve sonuçların net bir şekilde görülmesi genellikle 12 ila 18 ay gibi bir süreyi bulabilir. Saçlara ne kadar çok dikkat edilirse ve uzmanın tavsiyeleri doğrultusunda bir iyileşme süreci geçirilirse güzel ve hızlı bir sonuç almak da o kadar mümkün hale gelir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçlar dökülür ancak, bu oldukça normal bir süreçtir ve geçicidir. Buna şok dökülme adı verilir. 

Saç Ektirdikten Sonra Ağrı Olur Mu?

Her işlemden sonra olduğu gibi saç ekiminden sonra da ağrı hissedilebilir. Ancak, saç ekimi uzmanı ağrı yönetimi için tedavi süreci boyunca gerekli olan ağrı kesici takviyeleri hastalara reçete etmektedir. 

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç ekimi genellikle 4 ila 8 saat arasında sürmektedir ancak, bu durum kişiden kişiye göre değişebilmektedir. 

Saç Ekimi Kaç Yaşına Kadar Yaptırılabilir?

Saç ekimi yaptırmak için genellikle bir yaş sınırlaması yoktur ancak, bazı kişiler saç ekimi yaptırmak için uygun olmayabilir. Bunun onayının alınabilmesi için mutlaka uzman bir doktora danışılmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır. 

Saç Ekimi Sonrası 1. Aydaki Tüm Süreçler

Saç ekimi sonrasındaki 1 aylık süreç iyileşme sürecinin ilk adımıdır. 1 ay boyunca yaralar iyileşmeye başlar, dikişler iyileşmeye başlar ve şok dökülme adı verilen ama oldukça normal olan dökülmeler ile karşılaşılabilir. 

Saç Ekimi Pahalı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi fiyatları kişinin ne kadar grefte ihtiyaç duyduğuna, hangi tekniğin kullanılacağına bağlı olarak azalabilir ya da artabilir. 

Saç Ekiminde Fiyat Neye Göre Belirlenir?

Saç ekimi fiyatı genellikle birçok etkene göre belirlenmektedir. Bunlar; ekim yapılacak saç alanının büyüklüğüne, kullanılacak tekniklere, kliniğin konumuna ve doktorun deneyimine göre olarak sıralanabilir. 

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  4-6 saat
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
  1 - 3 Gün
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam İyileşme
  7 gün
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Sürekli
 • Hastanede Kalma Süresi
  -

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun