Saç Ekimi

Saç ekimi fiyatları, estethica'da uygulanan saç ekimi teknikleri, saç ekimi öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere yer verdiğimiz; saç ekiminde dikkat edilmesi gereken noktaları aktardığımız içeriğimizi mutlaka okumalısınız.

Saç ekimi; saç dökülmesi günümüzde kadınların da erkeklerin de ciddi problemleri arasında yer alır. Saçlar, kişiler üzerinde hem psikolojik hem de fiziksel görünüm açısından önemlidir. Yoğun saçlı görünüm kişilerin kendilerine olan özgüvenini arttırmaktadır. Daha genç bir görünüm isteyen kişiler saç ekimi tercih ederler. Saç dökülmeleri birçok sebepten ortaya çıkabilir. Saç dökülmesinin en belirgin ve önemli noktalardan biri de genetik saç dökülmesi olarak bilinir. Stres, sağlıksız yaşam tarzı, ani kilo kayıpları ve sağlıksız diyetler ile hamilelik, hormonla alakalı değişimler, ciddi sağlık sorunları gibi nedenler de saç dökülmesinin sebepleri arasında sayılabilir. Tedavi ve bakımlar ile istemiş olduğu görünümüne kavuşamayan kişiler ya da uzun ve zahmetli süreçleri en kısa sürede reel sonuçlar ile isteyen kişilere uygulama yapılmaktadır. Saç ekimi işleminde husus saçlı olan deriden saçsız olan ve saç istenen bölgeye ekim yapılmasıdır. Saç transplantasyonu da diyebiliriz. Saç ekimine uygun olan herkese uygulanabilir.  Günümüzde çoğu kişinin tercih ettiği bu ekim ile kısa sürede istenilen sonuçlara varılmaktadır. Eskiden FUT yöntemi ile ekim zahmetli ve acılı bir yöntem ile donör noktasından greftler alınırken şu an ise FUE yöntemi ile acısız, ameliyat izi olmadan daha kısa süre maksimum greft alabiliyoruz.  Birçok yöntemi bulunmaktadır. Kişinin isteğine ve ihtiyacına göre ekim yöntemi tercih edilerek hastamız ile ortak karar ile operasyonu planlayabiliyoruz. Saç ekimi, sakal ekimi, kaş ekimi, bıyık ekimi ve faul ekimi yapılmaktadır. Donör nokta iki kulak arası olabildiği gibi sakal ve göğüsten de alım yapılabilir. İhtiyaç hangi bölgelerde ne kadar greft ise planlama ona göre yapılır.

Saç ve Kafa Derisi Arasındaki İlişki

Saç köklerinin tutunabilmesi için kafa derisine ihtiyaç vardır. Kafa derisi altında bulunan kılcal damarlar vb. kanlanmayı sağlar. Yani bu durum saçın beslenmesi için gereklidir. Kanlanmanın azalması durumunda saç kökü incelerek zamanla tüy haline gelir ve zamanla dökülmeler gerçekleşir.

Saç Ekimi Yapılacak Bölgelerin Belirlenmesi

Saç Neden Dökülür, Dökülme Tipleri Nelerdir?

Saçların birçok sebepten dolayı dökülmesi gerçekleşebilir. En önemli sebeplerden biri genetik dökülmedir. Yaşanılan stres, sıkıntı, ani kayıplar, üzüntüler, düzensiz ve sağlıksız beslenme, yaşam tarzı, aşırı kilo alıp verme, sağlıksız ve düzensiz beslenme şekilleri, diyetler, gebelik zamanları, hormanel değişiklikler, madde kullanımları, kıl gelişimi ve büyümesi ilgili yaşanan sebepler, sistematik rahatsızlıklar, saçlı deri hastalıkları, guatr ve tiroit benzeri hastalıklarda kullanılan ilaçlar, kemoterapi ya da radyoterapi gibi hastalık sebepleri ile saçlar da dökülme yaşanabilir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı saç dökülme tipleri vardır. En çok androgenetik alopesi dediğimiz yaygın erkek tipi dökülmedir ve %90 erkeklerde görülen dökülme tipidir. Kendi arasında da tipleri vardır. Neredeyse 8 tip örneği bulunmaktadır. Alopesi Areata (saçkıran) lokal dökülme dediğimiz dökülme şeklidir. Kadınlarda da genelde erkek tipi saç dökülmesi görünmektedir.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?

Saç ekimi kimlere uygulanır; Saçları genetik ve hormonlarla alakalı sebeplerden dökülme yaşayan kişiler, daha önce saç ekimi yaptırmış ama memnun kalmayan, seyrek ya da yeteri kadar yoğun olmayan kişilere, mevcut saçın yoğunluğundan rahatsız olan ve bir çok tedavi yöntemi denemiş ama memnun kalmayan kişilere, bakım ve terapilere zaman ayıramayan ve kestirme bir yol isteyenlere, yanık ya da yaradan dolayı saçlı deride sıkıntı yaşayan kişilere, farklı hastalıklar sebebi ile saçlarında dökülme ya da seyrelme yaşan kişilere, hamile olmayan kişilere, kalp ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilere ekim yapılabilir.

Saç ekimi kimlere uygulanmaz; Saç ekimi kronik rahatsızlıkları olan kalp, tansiyon, böbrek, karaciğer yetmezliği olan hastalara, kanser türevleri olan hastalara, panik atak olan kişilere, hamilelere, donör noktasın da saç kalmayan ve tamamen kel olan kişilere, HIV ya da Hepatit C’li hastalara saç ekimi yapılması sakıncalı ve yasaktır. 24 yaşından küçük olan kişilere de saç ekimi yapılması uygun değildir. 22 yaşına kadar dökülme devam ettiği ve birkaç yıl da dökülme bazen devam edebildiği için 24 yaş sonrası ekim yapmakta fayda vardır. Ancak yaşı küçük olup da kaza, yanık ya da farklı bir sebep ile saçlı olan bölge zarar görmüş ya da kayıp olmuş ise doktor kontrolünde ekim yapılabilir.

Saç Ekimi Nedir ve Saç Nasıl Ekilir?

Saç Ekimi; saçlı olan bölgeden saçsız olan ihtiyaçlar doğrultusun da ki bölgelere yapılan saç transplantasyonuna verilen isimdir. İki kulak arasında kalan donör noktasından greftler alınabildiği gibi, sakal ve göğüs kıllarından da alım yapılarak ihtiyaç fazlası olan greft açığı kapatılmaya çalışılır. Göğüs kılları saç ile uyumu biraz daha zor olduğu ve saç sakal kıllarına göre daha ince olduğu için göğüs kıllarını ekime planlamayı çok tavsiye etmesek de zaman zaman kullanılır. Sakal kılları ise saç telleri arasına serpiştirme yöntemi ile dağıtılarak ekildiğinde doğal ve natürel bir görüntü elde etmiş oluruz. Uzman eller tarafından profesyonelce sürecin yürütülmesi gerekmektedir. Estetik ve güzellik adı altında yapılıyor olsa da saç ekimi uzun ve meşakkatli bir operasyon sürecidir. Çok steril bir ortam da yapılması gerekmektedir. Operasyon öncesi ve sonrası hastamızın dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Operasyonun rahat geçebilmesi için hastanın da üzerine düşen görevler ve dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Son teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı farklı yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle greftlerin alınması noktasında FUT tekniği mazide kalarak FUT yerine en çok tercih edilen, çok konforlu ve çabuk iyileşme gösteren yöntem olan FUE kullanılmaktadır. Kanal açma ve ekme de hasta ve doktor tercihlerine göre farklı yöntemler bulunmaktadır. Burada amaç hastamızın en maksimum seviye de ihtiyacını karşılamak olduğu için doğru tekniğin tercih edilmesi önemlidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde en önemli hususlardan biridir operasyonda ki ekim greftinin belirlenmesidir. Hastamız kuruma geldiğinde doktorumuz tarafından öncelikle muayene edilerek ihtiyacımız olan greft sayımız belirlenir. Hastamız ile birlikte ortak kararlar neticesinde ön hat çizgimiz belirlenir. Kaslı olan bölgeye gelmeyecek şekilde çizim gerçekleşir. Hastamızın ihtiyacını ve isteklerini greft sayısı karşılayıp karşılamadığı tespit edilir öncelikle. Belirlenen greft sayısına göre hastamıza operasyon planlaması yapılır. Operasyona girmeden önce hastamızın dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. Bitki çayları-sigara-alkol-nargile-uyuşturucu madde-kan sulandırıcı haplar- asitli içecekler-enerji içeceği- kahve ve kahve türevlerini en az 1 hafta öncesinden kesmiş olan ya da kullanmayan hastalarımız ile en kısa da süre de randevu organizasyonu sağlanır. Saç ekim günü kuruma gelen hastamıza öncelikle testler uygulanır. Bu testler HIV – Hepatit B- Hepatit C, hemogram ve PT (kanama zamanı) gibi testler yapılır ve sonuçlar çıktıktan sonra herhangi bir sıkıntı yok ise hastamızın ekim alanı ve donör nokta çizimleri yapılır. Çizim işlemleri bittikten sonra hastamız tıraş olacak ise tıraş işlemleri kurumumuz tarafından yapılır. Saç ekimin de ilk aşama hastamızın konforlu ve acısız saç ekimi geçirebilmesi için anestezi uygulamasının yapılmasıdır. Biz lokal anestezi yapmadan önce ağrısız anestezi dediğimiz çok özel cihazımız ile püskürtme yöntemi ile uyuşturma sağlıyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Ağrısız anestezinin etkisini arttırmak ve daha uzun süreli olması için ağrısız anestezi sonrası lokal anestezi yapılmaktadır. Uyuşma işlemleri sonrası ilk işlem mikro motorlar ile greftlerin tek tek alınmasıdır. Mikro motorlar ile homojen bir şekilde belirlenen greft sayısı kadar hastamızın donör alanı bozulmadan ihtiyacımız kadar greftler toplanır. Alınan greftler organ nakli solüsyonun da bekletilir. (Organ nakli solüsyonun da bekleyen greftler de kayıp olma oranı sıfırdır. Greftler canlı mikro organizmalar olduğu için belirli bir dakika sonra ölebilir bu yüzden organ nakli solüsyonun da bekletmek önemlidir) Safir yönteminde önce ihtiyaç kadar belirlenen greft sayısı kadar kanallar tek tek açılıyor, kanal açma işlemi bittikten sonra tek tek kanallara yerleştirme yapılıyor. DHI Plus Gold da ise kanal açma ve kök yerleştirme işlemi aynı anda yapılmaktadır. (Alınan greftler DHI kalemine tek tek yerleştirme yapılıyor.) Kanal açma ve köklerin yerleştirme işlemleri bittikten sonra donör noktaya altın maske uygulaması yapılıyor. (Altın Maske bizim kendi üretimimiz olan Patenti bize ait olan bir Estemed ürünüdür ve hastanın daha konforlu bir gece geçirmesi için amaçlanmış bir üründür. Bandajlardan kısa süre de kurtulmamızı sağlar, ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliği bulunuyor ve ödem fazla olmaması için de içerisinde ki etken maddeler ile kısa süre de iyileşme sağlanmış oluyor.) Ekim işlemleri bittikten sonra hastamıza bir seans hemen ekim sonrası ozonlu mezoterapi uygulamamız bulunmaktadır. (Ozonlu Mezoterapi ozon buharı ile birlikte multivitaminlerin karıştırılarak buhar yolu ile hastaya uygulanan bir saç bakım yöntemidir. Kısa süre de iyileşme sağlar, dezenfekte ederek alanı mikrobik olaylarının önüne geçer, var olan ve yeni çıkacak olan saçları besler ve dökülmeler de büyük azaltma etkisi bulunmaktadır. Ozonlu mezoterapi sonrası hastamıza yapması ve yapmaması gerekenler tek tek aktarılır ve 3 günlük kullanması için ağrı kesici-ödem sökücü ve antibiyotik ilaçları verilir. 2 gün sonra ilk yıkama ve pansuman yapılması için hasta kuruma çağrılır. Yıkama ve pansuman işlemleri sonrası hastaya bir seans da lazer terapi yapılmaktadır. (Lazer terapi ile hem var olan saçları hem de yeni çıkacak olan saçlar beslenirken, açılan kanallarında kısa sürede iyileşmesi için etken bir tedavi yöntemidir. Dökülmeleri de engellediği için mevcutta ki saçlarımızı da korumaktadır.)

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık ekiminde de sitem aynı saç ekimin de ki gibi yürütülmektedir. Sakal ve bıyık ekimi yapılacak olan hastalarımıza ihtiyaç tespiti yapılır öncelikle ve ihtiyaç belirlenen greftler saçlı olan iki kulak arasında ki donör noktasından alınarak yapılır. Saçlı olan iki kulak arasında ki greftleri alabilmemiz için o alanın tıraş edilmesi gerekmektedir. Süreç saç ekiminde ki gibi ilerlemektedir. Sadece ekim sonrası lazer terapi ve ozon terapi yapılmamaktır.
Sakal Ekimi

Kaş Ekimi

Kaş ekimi hem kadınlara hem de erkeklere uygulanan bir ekimdir. İnce safir perkutan yöntemi ile genellikle uygulanan bir saç ekimdir. Kaş ekimi yapılacak olan hastamıza önce istediği doğrultusunda çizim yapılır ve sıklık isteğe göre belirlenir. Kaş ekimi için kullanılacak olan donör nokta hastamızın iki kulak arasındaki saçlı olan yeridir. Saçlı olan yani alınacak olan donör nokta ihtiyaca göre alan belirlenerek o alan tıraş yapılır ve elde edilen greftler saç ekiminde olduğu gibi devam etmektedir. Erkeklerde tek seans yeterli gelebilmektedir fakat kadınlar daha sık ve gür bir kaş istedikleri için altı ay ya da sekiz ay sonra tekrar bir seans daha yapılabilir. Saç-sakal-bıyık ve kaç ekimlerin de hemen hemen süreçler aynı ilerlemektedir. Sadece kanal açma ve yerleştirme süreci hastamıza ve greft sayımıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bakımları ve dikkat edilmesi gereken noktalar da aynı olmaktadır. Ekimden iki gün sonra pansuman ve ilk yıkama yapılmaktadır. Daha sonrasın da hastamız on gün boyunca kendi evde yıkama yapmak zorundadır. Her gün dikkatli ve eğitim verdiğimiz şekillerde yıkama yapması gerekmektedir. On gün sonra hangi bölgeye ekim yapılırsa yapılsın kabuk dökme işlemi uygulanmaktadır. Süreç hepsinde aynı şekildedir. On gün sonra kabuk dökümü yapılan hastalarımız normal rutin hayatlarına dönmektedirler. Süreç sadece beklemek ve sabretmeye kalmaktadır. Süreç içerisin de yapılması gerekenler yapıldıktan sonra her geçen gün biraz daha farkı görmeye başlayacağız. Ekim yapıldıktan sonra ilk ay sonra ekim yapılan bölge de %30-%35 gözlenecektir. Altı ay tamamlandığında %60-%65 ve sekizinci ay itibari ile de bir yıla kadar ki olan süreç de ise ekim yapılan bölgede %100 nün çıktığını gözlemleyeceğiz.

saç ekimi teknikleri arasından seçim

Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

FUT ile Saç Ekimi: Artık kullanılmayan ve çok eskide kalan bir yöntemdir. Ense kısmından yaklaşık yarım cm genişliğinde 13 cm uzunluğunda ince bir deri parçası çıkarılıyor. Çıkarılan deri parçası üzerinde ki saç kökleri alınarak yapılan ekim yöntemidir. Donör nokta da alım yeri izleri belli olması ve acılı ve iyileşme süresi uzun olduğu için artık tercih edilmemektedir.

FUE Saç Ekimi: Günümüzde artık FUE yöntemi ile saç ekimi yapılmaktadır. FUT tekniğine göre daha konforlu ekimdir. Donör nokta tıraş edilerek ve mikro motorlar yardımı ile donör noktasından greftler tek tek alınmaktadır. Yara iyileşmesi FUT tekniğine göre daha hızlıdır. Donör noktasını daha az travmatezi ediyor, yara izi hiç bırakmıyor. FUE yönteminde tecrübe çok önemlidir. Çok sayıda grefti en minimal açıda görüntüsel anlamda zarar vermeden taramak ve greftleri toplamak gereklidir. FUE tekniğinin bilinçsiz ve tecrübesiz kişiler tarafından yapılması hastanın donör noktasında kayıplara sebebiyet verebilir. Eşit ve homojen bir şekilde donör alanın taranması gerekmektedir. Donör noktada yanlış ya da fazla uygulama sonucunda hastada şok dökülmelere sebebiyet verilir ve saç kıran şeklinde bir görüntü ortaya çıkar. Tedavisi mümkündür fakat bu süreç hem hastada psikolojik bir sıkıntı yaratmaktadır hem de görüntüden hasta şikâyet etmektedir.

Safir FUE ile Saç Ekimi: Günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Çok tercih edilme sebebi çok keskin olması, kaygan bir yüzeye sahip olması, çok ince ve sağlam olması gibi nedenler ile kanallar açma esnasında cildi çok az tahrip etmektedir. Böylece yaranın iyileşmesi çok hızlı olmaktadır.  Ayrıca Safir yöntemi ekimi slit yöntemi ekimine göre daha kolaydır. Safirin önemli başka bir özelliği greftlerin ikili veya üçlü olması sebebi ile tekli olmasından kaynaklanan boyut farklılığına göre uygun safir boyutları seçilir. Safir ile ekim slit tekniğine göre daha sık ekim yapılma olanağı sunmaktadır. Özellikle saç ekimi yapılan hastaların ön hatlarının ekiminde safirle daha sık ekildiği için slit ile ekime göre çok daha güzel görünüme kişi kavuşmaktadır. İyileşme süresi ortalama 3 ya 4 gündür. Yara ya da skar izleri olmamaktadır. Tıraş olabildiği gibi hasta tıraş olmadan da safir yöntemi ile ekim yapılabilmektedir. Greftler donör noktasından alınacağı için donör noktasının sadece tıraş edilmesi yeterlidir.

Tıraşsız Saç EkimiTıraşsız saç ekimi özellikle kadınlar tarafından seçilmiş bir saç ekim yöntemidir. Kadın hastaların saçları genelde uzun olduğu için tamamen tıraş edilmesini (hem ekim alanın hem de donör alanının) istememektedirler. Bu nedenden ekim alanının tıraşsız olarak saç ekimi yapılmaktadır. Bazen erkekler de tıraş olmak istemeyebiliyor. Sosyal hayatı yoğun ve aktif olanlar, TV karşısında olup da saçlarını kestirmek istemeyenler ya da sadece ara boşluk doldurmak isteyenler hastalarımızın tercih ettiği yöntemdir. Traşlı saç ekimine göre tıraşsız saç ekiminin bakımı biraz daha zor olmaktadır. Mevcutta kendi saçlarımız da olduğu için yıkamalar sırasında daha titiz ve özenli davranmamız gerekmektedir. Aksi halde yıkamalar sırasında greftlere zarar verebiliriz.  Traşlı ekime göre daha az greft uygulaması yapılmaktadır.  Örneğin; bir hastanın saçına 4000 greft ihtiyaç var ise maksimum tıraşsız saç ekimin de tek sefer de 3000 greft yapılmaktadır. Dolayısıyla hastamızın ihtiyacı olan greftin altında bir ekim olacaktır. Hastaya bu bilgiler doğru ve eksiksiz anlatılmalıdır. Hastamız ya 2 seansta ekimlerini yaptıracaktır ya da traşlı yöntem ile de tek seans da ihtiyacına yönelik ekim yapılacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi: Kadınlarda saç ekimi tıraşlı olabildiği gibi tıraşsız da yapılabilmektedir. Hastamızın tercihine göre ekim yöntemi belirlenmektedir. Traşlı olduğunda daha sık ve yoğun bir ekim yapılabilmektedir. Tıraşsız ekim yapıldığında traşlı ekime göre bakım ve yıkamalar da daha zor ve uğraştırmalıdır. Ayrıca tıraş olmayan hastalarımız da operasyon sırasında çıkabilecek maksimum greft sayısı 3000 grefttir. Tıraş olan ve ihtiyacı fazla olan hastalarımız da çıkabilecek olan greft sayısına göre planlama yapıp ekim yapabiliyoruz. Hastamızın burada tercihi önemlidir. İhtiyaç tespiti yapıldığında traşlı ve tıraşsız greftler ve operasyon bilgileri hastalarımız ile paylaşılıyor. Bayan hastalarımız saçlarının tamamen kesilmesini istemedikleri için ya tek seans maksimum 3000 greft yapılıyor ya da 6-8 ay sonra ikinci bir seans ile sıklaştırma yapıyorlar. Bakım ve yıkama işlemleri traşlı yönteme göre daha uğraştırmalıdır ve daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış ya da zorlanarak yıkama işlemleri yapıldığın da greftlere zarar verebilir hatta yerinden çıkmalarına sebebiyet verebiliriz.

DHI Saç Ekimi: DHI yöntemi kanal açmadan ekim yapmaya imkân verdiği için önemli bir avantajdır. DHI aynı anda hem kanalı açarak hem de kökün yerine yerleştirilmesi noktasında imkân vermektedir. Bu özelliğinden dolayı ekim zamanı kısalmıştır. Yara izi, kesi veya dikiş gerektirmez. Saç ekimi sırasında kanal açma olmadığı için hasta da oluşabilecek kanama durumunu en aza indirmektedir. Ekilmek üzere çıkarılan greftlerin en kısa sürede tekrar nakil edilmesini sağlar. Greftler olabildiğince daha az beklediği için dışarı da greftlerin kalitesi ve sağlamlığı bozulmamaktadır.  Tecrübeli kişiler tarafından yapıldığı zaman ekim hızını arttırmaktadır. DHI ile saç ekimi diğer yöntemlere göre daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir.  Safir ile ekime göre en büyük dezavantajı daha seyrek ekim yapılmasıdır. Tıraşsız yöntemde kullanılan en temel yöntemdir.

DHI Plus Gold Saç Ekimi: DHI Plus Gold yöntemi ile saç ekimi; estethica AR-Ge tarafından araştırılarak ve geliştirilerek patenti tamamen bize ait olan ve DHI yöntemine artılar katan bir saç ekim yöntemidir. Diğer yöntemlerden en belirgin özelliği altın uçlu iğnesinin olmasıdır. DHI ya göre daha sık ekim yapılmasına olanak sağlar. Daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar. Altın uçlu ve pratik iğnesi sayesinde ekim süresi daha da kısalmıştır. Altın uç ile dokunun zarar görmesi ve alerjik bir reaksiyon ortaya çıkmasını çok azaltmıştır. Greft kayıpları yok denebilecek kadar azdır. Mevcut saçlar zarar görmez ve ekim yapılacak olan alanın tamamen boş olmasına da gerek yoktur. Mevcut saçların aralarına da girilerek istenilen sıklık elde edilir. Çok daha doğal ve sık bir saç ekimi için tercih edilen son trend saç ekim yöntemidir. Uzman kişiler tarafından yapılması ekim hızını oldukça arttırmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi - Saç Analizi

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekiminde fiyatlandırma hasta muayene işlemlerinden sonra hastanın ihtiyacına yönelik kaç greft olduğu doktorumuz tarafından tespit edildikten sonra ihtiyacı olan greft kadar fiyatlandırma yapılıyor. Fiyatlandırma da belirlenen greft aralıklarımız bulunmaktadır. Bazı durumlarda saç ekim sırasında donör noktadan çıkacak olan greft sayısı fazla olabiliyor. Bu durumda hastanın onayı ile hasta artı para ödeyerek greft sayısında artış yapabilir. Hasta operasyona girmeden elde edilecek grefti biliyor ve ödemesini tamamladıktan sonra saç ekimine alınıyor. Çok nadir durumlarda saç ekim sırasında alınan greft fazla olabiliyor. Bu gibi durumlarda da hasta bilgilendirilmesi yapılıyor ve hastamıza göre operasyon süreci devam ediyor.

Saç Ekimi Fiyatları ve Performans Arasındaki Değerlendirme

Yüksek performans ile en minimize fiyatlar yüksek kaliteli işlem ve başarılı sonuç elde etmek amacımız. Piyasa fiyatlarına göre yüksek kaliteli hizmet ile en uygun fiyatlar ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Hastalar ceplerine en uygun yer de işlem yaptırmak isterken bir yandan da en iyi hizmeti almak isterler. Hem en iyi yer hem de en kaliteli hizmeti sunan yerler ise azınlıkta olduğu için birçok hastamız mağdur olmaktadır. Bu yüzden işlem yaptırılan yer çok önemlidir. Profesyonel ellerde en steril ortam da yapılması gerekmektedir.

Saç Ekiminde Greft Sayısı Belirlenirken Dikkat Edilenler

Greft sayısı kişinin ihtiyacı ve alınacak olan donör noktasına göre belirlenir. Bazen ihtiyaç fazla olabiliyor. Bura da kriter enseden maksimum alabileceğimiz sayı. Ense de ki saçların sayısı hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Ayrıca alınan greftler de ki kıl sayısı da değişkenlik göstermektedir. İkili üçlü greftler hatta dörtlü kıllar bir kök de yer alabiliyor. Biz greft sayısına göre hesaplama yapıyoruz greftler de ki kıl sayısı alımdan sonra belli olmaktadır. Üst seviye de maksimum çalışma yapılıyor hastanın donör noktası bozulmadan. Sakal ya da göğüs kıllarından da ihtiyaç olan greftleri tamamlamak mümkün olabiliyor. İki kulak arasında ki donör nokta az ya da yetersiz geldiğin de ilk tercih edilen bölge sakal bölgesidir. Sonra ki tercih ise göğüs kıllarıdır. Saçlı olan bölgeler toplamına göre de elde edilen grefte göre ekim planlaması yapılmaktadır.

saç ekimi öncesi muayene

Saç Ekimi Öncesi Süreç

Saç Ekimi Öncesi Yapılan Testler: Saç ekimine hastayı almadan önce bazı testler yapıyoruz ve bu testler HIV – Hepatit B- Hepatit C, hemogram ve PT (kanama zamanı) gibi testlerin yapılması gerekir. Yapılacak olan testler çok önemlidir. Birçok yerde daha az maliyetlendirme olsun diye testleri yapmadan gerekli kontroller sağlanmadan hasta saç ekimine alınmaktadır ve sizden bir önce ki hasta HIV- Hepatit B-C gibi bir rahatsızlığı olan kişiden size bu hastalıkların geçmesi mümkündür. Hayati risk taşıyan hastalıklı hastalara özel bir uygulama yapılmalıdır ve daha fazla dikkat edilmelidir. Biz önce sağlık dediğimiz için hastalarımıza testlerimizi yapıyoruz ve test sonucuna bağlı olarak da operasyona devam ya da iptal kararı alıyoruz. HIV+ ya da Hepatit C'li olan hastalara kurumumuz da saç ekimi yapılmamaktadır.  Hepatit B olan hastalarımıza özel bir saç ekim yapılmaktadır. Özel oda açılarak tek kullanımlık araç ve gereçler tercih edilerek saç ekim olan odayı duble steril edilmektedir.

Saç Analizi ve Uygun Tekniğin Seçilmesi: Saç analizi yapılırken öncelik ensenin durumuna göre planlama yapılır. Hastanın donör alanı yeterli ise tamamını kapatma şeklinde planlama yapılır. Eğer donör alanı yetersiz ise hasta ile birlikte karar verilerek operasyon iki seansa bölünür. Uygun tekniğin seçilmesi konusunda ise hastanın saç sıklığı, cilt yapısı ve yine hastanın tercihi göz önünde bulundurularak uygun olan teknik seçilir. Mesela saç aralarına ekim yapılması gereken bir hasta ise safir perkutan tekniği kullanılırken, saçlı ve saç aralarına ekim yapılması gereken hastalarda DHI Gold Plus yöntemi uzmanlarımız tarafından tercih edilir. Hastanın uygun tekniği seçmesi için uzmanlarımız her yöntemin avantajları ve dezavantajları detaylı bir şekilde anlatılarak hastanın karar verme aşamasın da en iyi yolu seçmesi için yardımcı olunur.

Kişinin Saç Ekimi İçin Hazırlanması: Hastamıza saç ekimine gelmeden dikkat etmesi gerekenler aktarılıyor. Dikkat etmesi gerekenler tek tek belirtiliyor. Hasta saç ekimine girmeden en az bir hafta önce alkol-sigara-nargile-uyuşturucu-bitki çayı-kan sulandırıcı kullanmamalıdır. En az üç gün öncesine kadar da enerji içecekleri-gazlı içecekler-kahve ve kahve türevlerini kullanmamalıdır. Hastanın saç ekimine gelirken tıraş olmasına gerek bulunmuyor. Kuruma geldiklerinde ön analiz için saçlı halini de görmek istediğimiz için saç ekim öncesi tıraşını biz yapıyoruz. Hastamız saç ekimine gelirken önden fermuarlı ya da düğmeli bir gömlek ile gelmesi belirtiliyor. Boğazlı kazak ya da normal kazak – tişört vs. ekim yapılan alana giyerken ve çıkarırken sürtme yapıp greftlere zarar verebileceği düşüncesi ile özellikle dikkat edilmesi gerektiği aktarılıyor.

Ozon buharı terapi

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Operasyon Sonrası Bakım ve Gereklilikler:  Saç ekim sonrası hastamızı aynı gün taburcu ediyoruz. Taburcu etmeden önce hastamıza ozonlu mezoterapisi uygulanıyor. İki gün sonra ilk yıkamaya geliyorlar. Yıkama ve pansuman işlemleri tamamlandıktan sonra lazer terapi yapılıyor. Hastamıza evde nasıl yıkama yapılacağı şeklinde eğitim ve bilgilendirme yapılıyor. Evde kullanması gereken ürünler detaylı aktarılıyor. Yıkama işlemleri için köpük veriliyor ve yıkama işlemine geçmeden yirmi dakika ekim yapılan bölgede köpük bekletiliyor. Köpüğü donör noktanın kurumaması, kabuklanma olmaması ve gerginlik yaratmasın diye günde üç kere sürebiliyoruz ve yıkama yapmıyoruz. Köpük zaten belirli bir süre sonra çekmiş oluyor. Estemed ürünleri olan içerisinde kimysal paraben ve renklendirici olmayan şampuan kullanılması tavsiye ediliyor ve en az 6-8 ay her yıkamada bu şampuanın kullanılması öneriliyor. Saçlarımız yıkanırken de şampuanımızın kendi özelliğinden aynı zaman da tedavi etmiş oluyor. Hastamız on gün evde kendi yıkamalarını yapıyor. Ayrıca hastamızın saçlarının daha iyi olması ve greftlerin beslenmesi, dökülen saçları var ise en minimize indirmek ve dökülmeyi durdurmak, dökülen saçlarının yenisinin çıkması için vitamin ve serum kullanılmasını öneriyoruz. Serum ve vitaminler de kök hücreler ve multivitaminler bulunmaktadır. Multivitamin hapını ilk iki ay günde iki kere iki aydan sonra günde bir kere alıyoruz ve ortalama en az altı ay düzenli kullanıyoruz. Serumu ise kabuk dökümü sonrasında ilk iki ay sadece enseye günde 6-7 fıs şeklinde sıkıyoruz ve masaj yapıyoruz. İki ay sonrasında ise tepeye yoğunlukta 5-6 fıs enseye 2-3 fıs şeklinde sıkarak masaj yapıyoruz.

Hastamız operasyon sonrası birkaç gün tuz tüketimine dikkat etmelidir. Ödemi kısa sürede atabilmek için tuz tüketimi yapılmamalıdır. Acılı-ekşi-baharatlı yenmemelidir. Bol bol su tekimi yapmalı ve idrar yolu ile ödemlerini atacaktır. Operasyon sonrası birkaç gün aşağı doğru eğilmemelidir.  Sauna-hamama girmemeli aşırı sıcak banyo yapmamalıdır. Ağır sporlar en az bir ay yapılmamalıdır. Bir hafta kontrollü uyumalı ve bizim vermiş olduğumuz boyunluk yastık ile yatmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci ve Sonuçlar: Son teknoloji ile yapılan saç ekimleri ile kısa sürede iyileşme sağlamaktayız. Kişinin madde bağımlılığı yok ise, ciddi sağlık sorunları görmüyor ise, kanser ya da kanser türevlerinde ciddi rahatsızlıkları yok ise, saç kıran ya da ciddi rahatsızlığına yakalanmadıysa ekim sonrası tüm talimatlara uyan kişilerde başarı oranımız %99 dur ve ekim sonrası her saç ekimi yaptıran kişiye garanti belgesi vermekteyiz. Ekim sonrası üç ayı tamamlanan kişiler de %30-%35 saç çıkışlarının olduğunu görmekteyiz. Altıncı ay tamamlandığında %60-%70 saçların çıktığını görüyor olacağız ve bir yıl tamamlandığında ise saçların %100 çıktığını görüyoruz.

Ozonla saç bakımı

Hastanın Doğal Görünüme Kavuşması: Hastamız saç ekimi yaptırdıktan iki gün sonra ilk yıkamasına gelmektedir. İlk yıkama ile birlikte saçlar temiz görünüme her yıkamada biraz daha geçmektedir. İlk yıkama sonrası hasta her gün on gün boyunca kendi evde yıkamasını yapmaktadır ve on gün sonra kabuk dökümüne gelmektedir. On gün sonra kabuk dökümü yapılan hasta gayet doğal bir görünüme kavuşmuş oluyor. On gün sonra da verilen Estemed ürünleri ile birlikte yıkamalar ve bakım destekleri ile de bu süreci hızlandırmış oluyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar ve Bakım Paketleri: Saç ekim sonrasında hastamızın üç gün ilaç kullanmasını istiyoruz. Antibiyotik-ödem sökücü ve ağrı kesici veriliyor. Antibiyotik ve ödem sökücü günde iki kere alınıyor ve ağrı kesici de hastamızın ağrısı olduğu takdirde gün de üç kere alabiliyor. Evde kullanılması için Estemed Şampuan-serum ve multivitamin hapı kullanılmalıdır. Kurum içerisinde yapılan bakımlar ise mezoterapi, lazer terapi ve ozonlu mezoterapidir. Mikro İğneli Tedavi ve İğneli mezoterapi iğneli bir yöntem olup enjeksiyon yöntemi ile hastaya uygulanmaktadır. Lazer terapi ışın tedavisi şeklindedir. Ozonlu mezoterapi ise ozon buharı ile birlikte multivitaminler karıştırılarak buhar yolu ile hastaya uygulanan bir yöntemdir. En etkili ve kısa sürede etkisi görülen tedavi yöntemi mikro iğneli tedavidir

Özel Mikro İğneli Tedavi: Kişinin kendi kanı alınıp, özel tüplere konularak santrifüj cihazında belli bir hızda dönerek beyaz olan plazma ile trombositleri ayrışması sonucu beyaz olan plazmanın deri altına enjekte edilmesidir. Mikro İğneli Tedavi yönetimi saç köklerinizin tekrar canlanmasını sağlayarak bu sayede zayıf düşen ya da seyrelen saçlarınızın gerekli hücre yenilenmesi desteği alarak daha güçlü hale gelmesidir.  Uygulama ile saç köklerinin onarılması hedeflenir. Saç Mikro İğneli Tedavi uygulama sonrasında saç dokusu gelişmeye başalar, incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılır. Piyasa da kullanılan çok fazla maliyeti düşük ve hastaya etki etmeyen tüpler bulunmaktadır ve bu Mikro İğneli Tedavi yapıldığında hastaya etkisi de olmamaktadır. Bizim kullandığımız Mikro İğneli Tedavi tüplerinde growth fktörleri yani büyüme etkileri bulunmaktadır ve normal bir Mikro İğneli Tedavi'ye göre 100 bin kat daha etkilidir. Ayrıca tüplerimizin kendi özelliği kalsiyum destekli olmalarıdır.

Ozonlu Mezoterapi: Ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf renksiz bir gazdır. Ozon buharı ile birlikte multivitaminler karıştırılarak kişiye uygulanan ağrısız ve acısız bir işlemdir.  Kan akımı arttırılarak hücre yenilenmesi sağlanıyor. Tedavi edici aynı zamanda besleyici özelliği bulunmaktadır.

Mezoterapi: Saçımızın ihtiyacı olan mineralleri, protein ve vitaminleri tabanca ve enjektör ile saç deri altına enjekte edilerek yapılıyor. Uygulama yapıldığında kan dolaşımını arttırmış oluyoruz ve saça etkisini kısa sürede gözlemleyebiliyoruz. Saçların güçlenmesini ve daha sağlıklı uzamasını sağlıyor. Saç dökülmelerinde de etkisi oldukça fazla.

Saç Ekimi sonrası yapılan bakım tedavisi

Lazer Terapi; ağrısız ve acısız yöntemlerden biri olan lazer terapi ışın alınarak görülen bir tedavi yöntemidir. Etki ettiği deri altına nüfus ederek uyuyan ya da uyarılmayı bekleyen saç köklerini aktif hale getirerek cansız olan saç tellerini kalınlaştırmaya faydası bulunmaktadır. Dökülmeyi engelleyen ve saçı besleyen bir tedavi yöntemidir.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-7 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • Yok
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 1-7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi başın arka tarafı yani donör bölge dediğimiz alım yaptığımız bölgeden saçın kökleri ile birlikte alınarak başın açıklık olan kısımlara yerleştirilmesi işlemidir.
Safir Perkutan Tekniği ile saç ekimi sırasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı ve acı olmaz.
Saç ekimine gelmeden 1 hafta önce kullanılan aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde bırakılması gerekmektedir. Yeşil çay, kahve, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak gerekir. Operasyon gününe önden iliklenen gömlek tarzı giysiler giymeniz gerekmektedir.
Saç ekiminden 2 hafta sonra hafif sporlara (koşu gibi) başlanılabilir. Ağır sporlara 1 ay sonra, futbol gibi kafaya darbe alan sporlara 3 ay sonra başlayabilirsiniz.
Saç ekimi işlemi kişinin ihtiyacı yani başındaki açıklığa göre değişmekle birlikte ortalama 5-6 saat sürmektedir.
Saç Ekiminden sonra alınan bölgeyi 1 ay sonra ekilen bölgeyi 6 ay sonra makineyle traş edebilirsiniz. O zamana kadar saçlarınızı ucundan makasla traş edebilirsiniz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım