Saç Ekimi

Zaman içerisinde yıpranan ve dökülmeye kodlanan saç kökleri, iyi bakımlarla daha uzun süre korunmaya çalışsa da saç kaybı ile sonuçlanabilir. Saç bakım uygulamalarının yeterli gelmediği durumlarda saç ekimi işleminden sonuç alınabilmektedir.

Günümüzde Saç Ekimi

21. yüzyılda, hava şartlarının değişimi, alınan besin değerlerinin farklılıkları, yaşam koşullarının değişmesi ve kalıtımsal nedenlerden dolayı kadın ve erkeklerde saç dökülmesi problemi görülmektedir. Dünya’da birçok kişinin ortak problemi olan saç dökülmesine müdahale edilmediği takdirde, saç kökleri kaybolarak kişide kellik problemine neden olmaktadır. Bu problem kalıcı olduğu gibi; yüz güldüren, pratik, zamanı değerli kılan, ağrı hissettirmeyen saç ekimi çözümleri sunulmaktadır. Saç nakli işlemindeki amaç; kişinin sağlıklı saçlarına yeniden kavuşarak yaşam kalitesini yükseltmesine katkı sağlamaktır.

sac-ekimi-tarihcesi

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Ekim esnasında ilk olarak donör bölge ve saç klonlama alanın sınırları çizilerek belirlenir. Ardından ekim işleminin deriye yapılabilmesi için tıraş işlemi gerçekleştirir. Bazı durumlarda ise tıraşsız da yapılmaktadır. En doğal saç ekimi aşamaları anestezi uygulaması, saç köklerinin toplanması, yerleştirilmesi ve maske uygulaması olarak 4 bölüme ayrılmaktadır.

1) İğnesiz Anestezi Uygulaması

Kişinin konforlu ve ağrısız saç ekimi geçirebilmesi için ağrısız anestezi cihazı ile püskürtme yöntemi uygulanarak, ekim yapılacak alan uyuşturulur. Yapılan lokal anestezi işleminde iğne kullanılmadığından, kişinin ağrı hissetmesi engellenerek, anestezi deri altına gönderilir. Ardından ağrısız anestezinin etkisini arttırmak ve daha uzun süreli olmasını sağlamak için lokal anestezi işlemi ile anestezi uygulaması tamamlanır.

2) Saç Köklerinin Toplanması

İlk olarak, donör bölgenin şekli bozulmadan ve kişini ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökleri toplanır. Saç kökleri, mikro motorlar yardımıyla tek tek toplanır. Toplanan greftler canlı mikro organizmalar olduğu için, organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplanan köklerin organ nakli solüsyonunda bekletilmesi, estehica’ya ait olan patentli bir uygulamadır. Bu sayede kökün canlı kalması ve saç ekimi işleminin yüksek başarı ile sonuçlanması sağlanmaktadır.

Dünya üzerinde sayılı hastanenin kullandığı optivüzör mikroskobik gözlük ile çoklu saç kökleri kolaylıkla görülebilmektedir. Saç bakım uygulamaları ve saç ekimi sürecindeki bazı teknikler gibi estethica’ya özel süreçlerden biri de bu gözlüktür. Optivüzör mikroskobik gözlüğün görüş kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, ekilen saç köklerini üçlü dörtlü saç köklerinden seçerek, sonuçların daha verimli ve başarılı olmasını sağlıyoruz.

Optivuzor-gozluk-sac-ekimi

3) Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Klasik saç ekimi yönteminde, saç kökleri belirlenen bölgeye kanallar açılarak tek tek yerleştirilir. Ancak estethica olarak uyguladığımız multi-implanter tekniği ile aynı anda çoklu saç kökü nakli mümkündür. Multi-implanter tekniği, işlem süresini %60 oranında kısaltmakta olup çabuk iyileşme olanağı sunmaktadır.

4) Maske Uygulaması

Saç köklerini yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra donör noktaya altın maske uygulaması yapılır. Altın maske, patenti estethica’ya ait, kişinin daha konforlu bir gece geçirmesini sağlayan bir üründür. Ağrıları azaltarak, kişiyi rahatlatır ve bandajlardan bir süreliğine uzaklaştırır. Ayrıca içerisinde yer alan etken maddeler ödemi azaltır, kısa sürede iyileşmeyi sağlar. Ekim işlemleri bittikten sonra kişiye bir seans ozonlu mezoterapi uygulaması yapılır.

sac-ekimi-nasil-yapilir

 

Multi-Implanter Saç Ekim Tekniği

Multi-implanter saç ekim tekniği, saç ekimi işlemi sırasında birden fazla saç kökünün eş zamanlı olarak nakledilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu teknik, geleneksel saç ekimi yöntemlerine göre daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilirken, doğal bir görünüm elde etmeyi amaçlar.

Bu teknikte, özel olarak tasarlanmış bir cihaz kullanılır. Cihaz, saç köklerini toplamak ve nakletmek için mikro penslerle donatılmıştır. Bu pensler, tek bir işlemde birden fazla saç kökünü alıp, nakletmeye olanak sağlar. Bu sayede, daha kısa sürede daha fazla saç kökünün yerleştirilmesi mümkün hale gelir.

Multi-implanter saç ekim tekniği, hızlı saç ekim süreci gerçekleştirirken, aynı zamanda daha az iz bırakan bir yöntemdir. Çünkü tek bir işlemde daha fazla saç kökünün nakledilmesiyle daha az sayıda kesim yapılır, dolayısıyla iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Çeşitli teknikler ve süreçlerden geçen saç ekimi teknolojisi, bu uzun yolcuğun ardından işinde uzman ekiplerle beraber harikalar yaratmaktadır. Saç ekimi süreçlerini birbirinden ayıran ve verimli sonuç alınmasını sağlayan en önemli etken ekim işleminin teknikleridir.

Son dönemlerde, Dhi Plus Gold ve Fue tekniklerinin kullanımıyla pratik hale gelen, saç ekimi süreci öncesi ve sonrasında uygulanan destekleyici tedaviler ile başarıları arttırılmaktadır. İşlem sonucunu direkt etkileyecek olan bu faktörler, yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından olumsuz da sonuçlanabilmektedir.

Dhi Plus Gold Saç Ekim Tekniği

İşlem sürecinde saç ekimi yapılan bölgenin tıraşlanmasına gerek olmadığı için “Tıraşsız Saç Ekimi” olarak da bilinen uygulamadır. Bölgesel saç dökülmeleri yaşayan kadınlar ve erkekler için sıkça tercih edilen saç ekim tekniğidir.

Estethica olarak,  geliştirdiğimiz Dhi Plus Gold tekniği ise bu uygulamaya kattığı artılar ile kendinden söz ettirmektedir. Dhi Plus Gold yöntemi, patenti estethica’ya ait olan Dhi-choi saç ekimi yönteminden uyarlanan bir tekniktir. Diğer yöntemlerden en belirgin farkı altın uçlu iğnesinin olmasıdır. Altın uç sayesinde enfeksiyon riski azaltılmakta ve daha doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda, saç kökleri için kanallar açıldığında, daha az darbe alınması sağlanır. Travma etkisi azaldığı için daha çabuk iyileşme yaşanır.

Safir Fue Saç Ekim Tekniği

Safir fue saç ekim tekniği, Fut tekniğinin geliştirilmiş ve çok daha konforlu olarak gerçekleştirilen bir yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış saç köklerinin toplanarak, saç kaybı yaşanan bölgeye nakil edilmesi işlemidir. İşlem sırasında, donör bölge ve ekim yapılan bölge tıraş edilmektedir.

Ekim için gereken greft sayısı kadar kanallar safir uç ile açılır. Kullanılan safir uç sayesinde saç derisinde olabilecek en hafif tramva yaratılır. Bu yarattığı konfor sayesinde en çok tercih edilen saç ekim tekniklerinden biridir. Safir yönteminde herhangi yara veya yara izi oluşmamakta ve ekim yapılan bölgenin iyileşme süresi ortalama 4 gün arasında sürmektedir.

Patenti estethicaya ait olan Multi-implanter saç ekim uygulaması, hem fue hem de dhi-choi tekniğiyle uygulanan bir süreçtir. 10 iğneli özel başlığı sayesinde, diğer saç ekim yöntemlerinde ortalama 3 saat süren ekim süreci, multi implanter ile ortalama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Saç köklerinin cilt altında tutunabilecekleri ideal derinliğin hesaplanması ile tasarlanan özel iğne başlığı sayesinde kök kaybını ortalama %90 oranında azaltmaktadır.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  4-6 saat
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
  1 - 3 Gün
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam İyileşme
  7 gün
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Sürekli
 • Hastanede Kalma Süresi
  -

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun