Diş İmplant Tedavisi

Günümüzde diş implantları, doğal dişlere en iyi alternatif olarak bilinmektedir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlamakla beraber, aynı zamanda yüzümüze doğal ve harmonik bir görüntü de vermektedir.

Dünyada implantlar üzerinde çeşitli geliştirmeler yapılmaktadır. Doğru tanı ve planlama yapmakla ve tedaviyi bir bütün halinde (cerrah, parodontoloq, ortoped, diş teknisyeni) hayata geçirmekle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

İmplant Nedir?

Kısaca; implant eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini kurtarmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.

İmplantların Çeşitleri Var Mıdır?

Değişik implant tipleri vardır. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi "vida" şekilli olanlardır.

İmplantlar ile tedavi güvenli ve uzun ömürlüdür mü? İmplantlar her durumda mı kullanılabilir?

Güvenilir ve kaliteli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809 yılından beri devam etmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir.

Eğer implant yerleştirmek için yeterli miktarda kemik varsa, o zaman ister tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde implantlar kullanılabilir.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protez konulabilir mi? Tüm tedavi süresi ne kadardır?

İmplantların kemik ile tam birleşmesini (osteointegrasyon) sağlamak için ilk 3-6 ay iyileşme dönemi boyunca implant üstüne düşen yüklerin en minimal olması önemlidir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde sizin için uygun bir geçici proteze sağlaya bilir.

Günümüzde implant operasyonlarının birinci aşamasını toplam yarım saat içinde bitirile bilimektedir. Değiştirilecek dişlerin sayısına ve kemik dokusunun yapısına bağlı olarak işlem süresi değişebilir. Yaklaşık 3 ay sonra yapılan ikinci operasyon çok az miktarda ve kısa zamanda yapılır ve hasta için neredeyse hiçbir rahatsızlık yaratmaz.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Daha rahat çiğnemek.
  • Her istenileni yiyebilmek.
  • Daha iyi bir estetik görünüm.
  • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu ve başarılı bir sosyal yaşam.
  • Her şeyi yiyebilmek mümkün olduğunu için daha sağlıklı ve dengeli beslenme.

İmplantların vücut sağlığına riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden hazırlanırlar. Bu maddeler (titanyum gibi metaller) canlı bir organizmanın parçası benzememektedirler. Vücudun bunlara karşı koyup, kalp ve böbrek naklinde olduğu gibi, onları reddetmesi mümkün değildir.

İmplant yerleştirilmesi ne kadar zaman alır?

Bu süre, sizin ağız boşluğunuzun durumuna, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işlere bağlıdır. Bir tek ameliyat yarım saat ile bir kaç saat arası süreyle olabilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir. Tam iyileşme aylar alabilir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun