Selülit Tedavisi


Selülit, cilt altındaki yağ hücrelerinin normalden fazla birikmesiyle derinin üst kısmında belirginleşmesidir.

Selülit, cilt altındaki yağ hücrelerinin normalden fazla birikmesiyle yağ dokularının derinin üst kısmında portakal kabuğu şeklinde görüntü oluşturmasıdır. Özellikle kadınlarda meydana gelen portakal kabuğu görüntüsünün dermiş ve epidermis olarak adlandırılan üst katmanlarda yağ hücrelerinin aşırı yağlanmasıyla meydana gelir.

Selülit Nedir?

Kalça, karın ve uyluk bölgelerinde girintili, çıkıntılı bir dokuya neden olan, deri ve deri altı yağ dokusunun etkileyerek portakal kabuğu görüntüsüne neden olan metabolik bozukluklar olarak tanımlanır. Cilt yüzeyinde dikey olarak uzanan, deri altında birikerek genişleyen yağ hücrelerinin septa adlı lifli bantların bir araya gelmesiyle cilt yüzeyinde ortaya çıkar. Deri altındaki septa yağ dokusunun oluşturduğu büzüşük çukurlara neden olan yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluşturur. Bu meydana gelen portakal kabuğu görüntüsüne tıbbi terminolojide gynoid lipodistrofi, ödemli fibrosklerotik pannikülopati, adipoz ödemi gibi farklı isimlerde anılmaktadır.

Selülit Neden Oluşur?

Kadınlarda östrojen hormonundaki değişiklikler nedeniyle cilt altındaki bağ dokusuna bağlı bozukluklarda oluşturmaktadır, özellikle bayanlarda bacak içlerinde, kalçalarda uyruk diz kapağı içinde portakal görünümü ile belli eder ve bu durum yaşam tarzını etkilemektedir. Vücutta kalıcı olan girinti çıkıntılar, dışardan destek almadan yok olması mümkün değildir. Cildi iki el ile sıkıştırıldığında ortaya çıkan çukurcuklar, ilerleyen zamanda bulunduğu bölgede ağrı yaparak varise çevirmeye başlar. Kilo alıp verme, kan dolaşım bozukluğu, genetik ve hormonel bozukluklar, hareketsiz bir yaşantı, fazla su tüketmemek, yoğun kahve tüketimi ve alkol kullanımı portakal kabuğu görüntüsünün oluşumuna neden olur.

Selülit Karşıtı Besinler Nelerdir?

İlk olarak bağ dokusunun bütünlüğünü sağlamak ve östrojeni arttırabilmek amacıyla ascorbik içeren gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. C vitamini, üzüm çekirdeği, portakal, biber, kiraz, greyfurt gibi meyvelerin yanına maydanoz, beyaz lahana, brokoli gibi sebzeleri tüketilerek girinti çıkıntı, yağ dokusu oluşumunu engelleyen doğal yöntemlerden faydalanılır. Ayrıca, vücuttaki zehirli toksinleri atmak için bolca su içmeli ve terlenmelidir. Çevresel toksinlerden uzaklaşmak için sigara içmemek ve sigara içilen alanlardan uzak durmak gerekir.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

Girinti çıkıntının yoğunluğu olan bölgelere, derinliğine bağlı olarak özel uçlu iğneler yardımıyla, vücudu parçalayan özel bir mezoterapi uygulamasının enjeksiyon ile portakal kabuğu görüntüsünün ortadan kaldırmayı destekler. Mezoterapi ile gerçekleştirilen işlem, yoğunluğuna ve bölgeye göre 4 ila 6 seans aralığında uygulanır.

lenf-drenaj-masajı-ile-selülit-tedavisi

Lenf Drenaj ile Selülit Tedavisi

Vücudun belli yerlerinde bölgesel zayıflama yönteminde büyük katkı sağlayan lenf drenaj masayı hastaya lenf drenaj cihazında masaj yapabilmek amacıyla tulum giydirilerek yapılan bir işlemdir. Lenf drenaj tulum içerisine bacaklar ve kollar dahil tüm vücuda giyilir ve tulum içerisinde masaj hissiyatı olur. Lend Drenaj ile selülit tedavisi manuel olarak yapıldığı gibi otomatik yöntemlerle de yapılabilir. Lend drenaj masajına başlamadan önce ödemi atabilmek için mutlaka bol su tüketimi yapılmalıdır.

Kalçalarda oluşan selülitlerin de giderilmesine sağlayan lenf drenaj masajı, vücuttaki ödemi, kimyasal maddeleri ve toksinler hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmak için haftada iki kere uygulanmaktadır. Kan dolaşımı bozukluğu ve varisi olan kişilerde uygulanmamaktadır.

Ultrashape Odaklı Ultra Sound

Ultrashape odaklı ultra sound işlemi, odaklanmış ses dalgaları veren bir cihaz ile yapılır. Bu ses dalgaları sayesinde cilt altına verilen ısı ile birlikte metabolizmayı hızlandırarak cilt altındaki yağ dokusunu eriterek inceltme işlemidir. Hamilelerde, cilt hastalıkları yaşayan ve emziren annelerde uygulama yapılmaz. İki hafta aralıklar ile ortalama 6 ila 8 seans uygulanmaktadır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi