Günümüzde göğüs büyütme işlemien çok uygulanan estetik operasyonudur. Çoğunlukla gebelik, emzirme ve yaşlanama sebeplerine bağlı olarak ya da göğüslerinin gelişimini tamamlayamadığı durumlar da yeterli derecede büyüklüğe göğüsler ulaşamamaktadır. Göğüs büyütme operasyonu ile küçük göğüsler daha iri ve daha dolgun, estetik olarak da daha hoş ve güzel görünüme sahip olurlar. Protez veya implant olarak adlandırdığımız silikondan yapılmış doğal malzemelerin meme dokusunun altına yerleştirilmesi ile meme hacminin arttırılması sağlanır.

Yapılma Nedenleri

Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya doğum sonrası küçülmüş memeleri büyütmek amacıyla yapılır.
 • Göğüslerin küçüklüğünün kişinin beden algısında ve özgüveninde sıkıntı yaratması
 • Kalça ve göğüs ölçüsü arasında orantısızlık olması
 • Doğum sonrası meme küçülmesi, sarkması veya gevşemesi
 • Kilo alıp vermeler sonrası meme küçülmesi ve şekil bozuklukları
 • İki göğüs arasında asimetrinin olması  ( biri büyük biri küçük gibi)

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır.Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

Ameliyat Yaşı

Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir.  50 yaş üstüne de; sağlığı yerinde olduğu sürece yapılabilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği; asimetrik ve problemli göğüsler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyor ise ebeveyn onayı iledaha erken yaşlarda meme protezioperasyonu yapmakmümkündür.

Operasyon Yöntemleri

Göğüs büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 farklı teknik ile meme hacmine yerleştirilir.Meme başı, meme altı kıvrımı, koltuk altına yapılan 3-4 cm’likkesilerdenveya göbek deliğinden girilerek protezyerleşim işlemi uygulanır.
 
Protez için meme altında hazırlanan cep, meme dokusunun altında (subglandüler- kas üstü) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının (pektoral kas) altında (subpektoral – kas altı) hazırlanabilir. 
 

Göğüs Protezinin Şekli

Yuvarlak ve damla model (anatomik şekil)  olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Damla modelprotezler normal bir memenin şekline daha iyi bürünür, meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. 
 
Bir göğüsü büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında ise Plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise o protez kullanılmalıdır.

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Balensiz özel sütyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır.Kişi operasyondan bir kaç saat sonra ayağa kalkabilir, bir gün sonra da taburcu edilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yarar sağlar.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birinci veya ikinci günde kaybolur. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Göğüslerdeki hafif derecede şişme ve renk değişiklikleri de birkaç gün içerisindeyok olacaktır. Ameliyat sonrası ilk hafta göğüs olduğundan daha büyük ve gergindir. Zaman içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar.3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorun belirlediği periyotlarla (1, 3, 6 ay gibi) kontrole gidilmelidir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alacak ve ten rengine dönecektir. 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

 • Yürüyüşler yapılabilir fakat yoğun efor gerektiren, göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme gibi)  sporlar 6-8 hafta ertelenmelidir. 
 • Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanmaması,  3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya hareket ettirmemesi önerilmektedir. 
 • Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır. 
 • Egzersiz esnasında mutlaka doktorunuzun önereceği sütyen kullanılmalıdır.
 • 4-6 hafta süre ile göğüsün direk güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.
 • Göğüs protezihamileliğe engel değildir.Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.
 • Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır.Göğüsprotezi, MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.
 • Silikon göğüsprotezlerinin son kullanım tarihi yoktur. Fakat kadın hayatındaki döngü ve değişikliklerden dolayı büyüklük ve yer değişimi talep edilebilmektedir. Eğer büyüklük değiştirilecekse protezler mutlaka yenileri ile değiştirilir.
 • Altında tel destekli (balenli) olan sütyenler en az 3 ay kullanılmamalıdır.
 • Meme başında his kaybı gibi geçici değişiklikler hissedilebilir; ancak geçici sürelidir.
 
TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 02

Seans/Operasyon Sayısı 1
Operasyon Süresi 1-2 saat
Anestezi Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 1-3 gün
İşe dönme süresi 3-4 gün
Tam İyileşme -
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi 1 gece
Meme büyütme ameliyatlarında süt bezlerinin olduğu bölgeye implant yerleştirilmediği için bu operasyon sonrasında emzirebilirsiniz.
Kullandığımız implant markaları Dünya'nın en iyi markaları olduğu için implantlarınızı kişisel olarak değiştirmek istemediğiniz taktirde ömür boyu kullanabilirsiniz.
Operasyon esnasında kullanılan dikişler saç teli kadar ince estetik dikişlerdir. İzleriniz yaklaşık üç ay sonra neredeyse yok sayılacak kadar belirsizleşir.
Göğüs Büyütme Operasyonu 1
Göğüs Büyütme Operasyonu 2
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!