Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, obezite sorunu yaşayan kişilerin kalıcı olarak kilo vermesini sağlar. Tüp mide ameliyatı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşın.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, özellikle morbit obezitesi olan kişilerin genel anestezi altında kilo vermelerini sağlayan güvenli ve etkili bir kilo verme cerrahi yöntemidir. Laparoskopik cerrahi, günümüzde laparoskop kullanılarak yapılan en yaygın cerrahidir. Bu, operasyonun karnın üst kısmından küçük bir kesi ile yapıldığı anlamına gelir. Bu işlemde midenin yaklaşık %80'i çıkarılır, geri kalanı tüp şeklinde kalır ve bağırsakta herhangi bir değişiklik yapılmaz. Mide ameliyatı midenin boyutunu küçültür ve kişinin yiyebileceği yiyecek miktarını sınırlar.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyat prosedürü laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyatlar birkaç minimal kesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu minimal kesiler yardımıyla mikrocerrahi cihazları karın bölgesine ulaşarak işlem gerçekleştirilir. Tüm mide ameliyatında bir cerrahi teleskop ve özel cerrahi aletler kullanılmaktadır. Cerrah ameliyatı bir video monitörde görüntüleyerek yapar. Deneyimli bir laparoskopik cerrah, açık cerrahinin yanı sıra birçok laparoskopik prosedürü uygulayabilir.

Laparoskopik (kapalı) ve Endoskopik mide ameliyatı arasındaki fark nedir?

Endoskopik tüp mide ameliyatı, klasik cerrahiden farklı olarak midenin belirli bir bölümünün kesi yapılmadan endoskopik olarak ağız yoluyla mideye girilerek küçültüldüğü bir yöntemdir. İşlem sonrasında hasta kilo verme sürecine sağlıklı bir şekilde girmekte ve kısa sürede kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Laparoskopik tüp mide ameliyatı, açık ameliyata göre hastanın daha hızlı iyileşmesini ve daha az ağrı çekmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Laparoskopik cerrahi daha pratik ve daha az invaziv bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemin kullanıldığı operasyonlardan sonra hastalar daha hızlı iyileşebilmekte ve iyileşme sürecinde önemli ölçüde daha az ağrı hissedebilmektedir. Ayrıca laparoskopik operasyon, operasyon süresini kısaltmakta ve risk oranını düşürmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen tüp mide ameliyatı laparoskopik(kapalı) yöntemdir.

Tüp Mide Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

 • Ortalama bir yılda %40 ile %70 arasında kilo kaybı.
 • Ameliyat sırasında mide giriş ve çıkış kapakçıklarında herhangi bir değişiklik yapılmadığı için mide fonksiyonunun korunmuş olması.
 • İnce bağırsağa bir müdahale olmadığı için olası minör vitamin ve mineral eksiklikleri gibi problemler oluşmamaktadır.
 • Daha az enfeksiyon riski.
 • Daha hızlı iyileşme ve günlük hayata hızlı dönüş.
 • Minimal cilt kesileri ve daha az hastanede kalış süresi.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Sigara, alkol gibi alışkanlıklar var ise bırakılmalıdır.
 • Ameliyat öncesi diyetisyenin verdiği diyet programına uyulmalıdır.
 • Kullanılıyorsa kan sulandırıcı ilaçlara doktor görüşü ile ara verilmelidir.
 • Gerektiği ve doktorun uygun gördüğü durumlarda endoskopi yapılabilir.

Tüp Midenin Dezavantajları Nelerdir?

Uzun vadeli komplikasyonlar genellikle minimaldir. Ameliyat sonrası doktor ve diyetisyenin önerilerine uyulduğunda hiçbir sorun yaşanmaz. Ancak işlem sonrası aşırı ve sağlıksız beslenmeye devam etmek, verilen tüp mide örnek diyet listesine uyulmaması, hareketsiz bir hayat tarzı gibi faktörler yüksek riskli bireylerde gastrik bypassın ilk adımı olabilir. Ancak tüp mide ameliyatı olanların yorumları yüksek memnuniyet oranını göstermektedir.

Tüp Midenin Dezavantajları Nelerdir?

Uzun vadeli komplikasyonlar genellikle minimaldir. Ameliyat sonrası doktor ve diyetisyenin önerilerine uyulduğunda hiçbir sorun yaşanmaz. Ancak işlem sonrası aşırı ve sağlıksız beslenmeye devam etmek, verilen tüp mide örnek diyet listesine uyulmaması, hareketsiz bir hayat tarzı gibi faktörler yüksek riskli bireylerde gastrik bypassın ilk adımı olabilir. Ancak tüp mide ameliyatı olanların yorumları yüksek memnuniyet oranını göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tüp mide ameliyatından sonra 1-2 gün hafif ağrı hissetmek normaldir. Ancak basit ağrı kesiciler genellikle hızlı bir şekilde yardımcı olur. Birkaç gün sonra ağrılar kendiliğinden geçmektedir.

Mide ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ofis işi olan kişiler ameliyattan 7-10 gün sonra işlerine dönebilirler. Ağır işçiler için kısıtlama, operasyondan sonraki üçüncü haftaya kadar devam eder. 7. günden sonra işinize dönerseniz karın duvarını sıkıştıran hareketlerden de kaçınmalısınız. Hastanın taburcu olduktan sonra hızlı bir şekilde günlük yaşama dönmeli, hafif günlük hareketlerden kaçınmamalıdır. Günlük aktiviteler emboli riskini azaltır. Laparoskopik mide küçültme kapalı yöntem, ağır cerrahi bir uygulama olmadığından hastaların günlük hayatlarına hızla dönmelerini sağlayan bir ameliyattır. En sık karşılaşılan sorulardan birisi; tüp mide ameliyatı sonrası dikişler ne zaman iyileşir?’dir. Kapalı ameliyatlarda ciltte yaklaşık yarım santimetrelik küçük kesiler olur ve bu kesiler gizli dikişle yapılır ve bir hafta sonra tamamen iyileşir. Mide dikişi on gün içinde tamamen iyileşir. Bu nedenle ilk on gün yoğun bir aktivite ya da ağır bir diyet önerilmemektedir. Ameliyat olan hasta kas gücünü kullanarak ağır işler yapmıyorsa bir hafta sonra çalışmaya başlayabilir.

Tüp mide ameliyatından sonra kaç kilo kaybetmeyi bekleyebilirim?

İlk ayda, hastalar ortalama 10-30 kadar kilo kaybı bekleyebilirler. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme hızı üç ay sonrasında, toplam fazla kilo oranı %30'a kadar çıkabilir. Altı ay sonra, sayı %50'ye çıkar, bu da beklenen kilo kaybının haftada yaklaşık iki kilo olduğu anlamına gelir.

Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırı Kaçtır?

Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arası, ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan kişilere yapılabilmektedir. Kişinin mide ameliyatına uygun aday olması için, vücut kitle İndeksi değerlerinin 35 ve üzerinde olması gerekmektedir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için ise sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği doktor tarafından değerlendirir, engel bir durum olmadığı hallerde doktor uygun görürse ameliyat gerçekleşebilir

Tüp Mideden Sonra Tekrar Kilo Alınır Mı?

Tüp mide ameliyatından sonra hastalar eski yeme alışkanlıklarına dönerlerse ve hareketsiz bir yaşam rutinine devam ederlerse tekrar kilo alabilmektedirler. Büyük miktarlarda yanlış besinler tüketmek ve yeterince egzersiz yapmamak kilo almanıza neden olabilir, ancak bu tüm kilo verme seçenekleri için geçerlidir. Kilo verimini en üst düzeye çıkarmak ve en önemlisi verdiğiniz kilonuzu korumak için yemeklerinizi planlamaya, küçük porsiyonlar yemeye ve egzersiz yapmaya devam etmeniz çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Nasıl Engellenir?

Ameliyat sonrası herhangi bir sarkma veya hazımsızlık gibi problem ile karşılaşmamak için diyetisyenin verdiği beslenme programına muahkkak uyulmalı. Sık sık ve az az yemek yemeye özen gösterilmeli ve hareket günlük hayatın bir parçası haline getirilmelidir.

Tüm Mide Ameliyatından Sonra Eski Mide Şekline Dönüş Mümkün Müdür?

Hayır, tüp mide ameliyatının ilk prosedüründe midenin %80'i alındığı için geri dönüşümlü bir prosedür değildir.

Mide Ameliyatı Öncesi Diyet Yapmak Gerekir Mi?

Evet ameliyat öncesindeki detaylı muayene sırasında doktorunuz sizlere nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda bilgi verecektir. Diyetin amacı, ameliyatı daha güvenli hale getirmek için karaciğeri küçültmektir. Bu rejim, protein açısından zengin ve kilo verimine yardımcı besinleri içerir. Doktor görüşmeniz sonrasında profesyonel beslenme uzmanınız bu diyetin ayrıntılarını gözden geçirecek ve size özel bir liste oluşturacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme de yine önem gösterilmesi gereken bir noktadır.

Tüm Mide Ameliyatı ile Mide Baypassının farkı Nedir?

Tüp mide ameliyatı ile fazla kiloların ortalama %80'i verilebilmektedir, iyileşme süreci daha hızlıdır ve komplikasyon riski gastrik bypass'a göre daha düşüktür.

Tüp Mide Revizyon Ameliyatı Yapılır Mı?

Evet, sonuçtan memnun değilseniz veya tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri yaşadıysanız doktorun uygun görmesi durumlarda revizyon tüp mide ameliyatı gerçekleşebilir. Genellikle ameliyat sonrası yeme alışkanlığını değiştirmeyen ve yeniden obeziteye kavuşan veya yetersiz kilo kaybı yaşayan hastalar için ideal bir prosedürdür.

Tüp Mide Uyku Apnesini İyileştirir mi?

Obezite ameliyatları, kilo vermeleri ve insanların uyurken daha rahat nefes almalarını sağlamaları nedeniyle uyku apnesi için en etkili yollardan biri olarak kabul edilir.

Ameliyattan Sonra Ne Sıklıkla Yemek Yenmelidir?

Ameliyat sonrası profesyonel diyetisyenden alacağınız yeme tavsiyeleri ve yemek listeleri ile bu süreçteki 1 ila 2 ay boyunca her 4 saatte bir küçük miktarlarda yemek tavsiye edilir. Bir öğünde çok fazla yemek tavsiye edilmez. Bunun yerine, günde birden fazla öğünü küçük miktarlarda yenmelidir.

Tüp Mide Kalıcı Mıdır?

Diyet ve egzersizle istediği kiloya ulaşamayan obezite hastalarında tüp mide ameliyatı kalıcı çözümdür.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamileliği Etkiler Mi?

Araştırmalar tüp mide ameliyatından sonra hamile kalınmasının bir sorun oluşturmadığını göstermiştir. Ancak vücut ağırlığı sabitlenene kadar beklemek gerekmektedir. Çünkü tüp mide ameliyatı sonrası bir süre vücudunuz hamilelik için uygun olmayan değişikliklere uğrayacaktır.Hamilelik düşüncesindeyseniz bu konuyla ilgili öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Risk Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mide cerrahisinde cerrahi müdahaleye bağlı her operasyonda olabilecek genel riskler bulunmaktadır. Profesyonel ekip, operasyon öncesi, sırası ve sonrasında her zaman yanınızda olmalıdır. Profesyonel bir cerrahi uzmanı ve donanımlı bir hastanede gerçekleşen işlemin riski yok denecek kadar azdır.

Tüp Mide Ameliyatı 2024 Fiyatları Nedir?

Tüp mide ameliyatı 2024 fiyatları, kişinin yaşı, obezite sorununun boyutu ve diğer faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. En doğru bilgiye detaylı ön muayene sırasında ulaşılmaktadır. Tüp mide operasyonu yapılacak klinik seçiminde her zaman kişinin sağlığına önem veren, alanında uzman doktor kadrosu ve profesyonel diyetisyen ile çalışan kliniklere öncelik tanınmalıdır. Tüp mide ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için  0850 222 38 45  telefon hattını arayabilir veya Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  1 Hafta
 • İşe Dönme
  7 -10 Gün
 • Tam İyileşme
  15 Gün
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gece

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun