Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?


Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), kaş ve yanaklarla ilişkili bir estetik tamamlama unsurudur. Yüz gençleştirme konusunda önemli rol oynar.

Otuzlu yaşların başlarından itibaren üst göz kapağında yığılma ve sarkmalar, alt göz kapaklarında göz altı yağ dokusunun dışarı doğru fıtıklaşması ile torbalanmalar oluşmaya başlar, göz kapağının boyu uzar, mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar oluşur.

Üst ve alt göz kapağı estetiği fazla deri veya orbital yağın alınması işlemidir. Estetiğin ve güzelliğin değişmez unsurları olan gözler ve göz kapakları, aynı zamanda yüzde yaşlanma belirtilerinin gözlendiği ilk bölgelerdir. Son dönemlerde oldukça rağbet gören popüler estetik uygulamalar arasında yer alır. Üst göz kapaklarındaki sarkmalar, kadınlarda kalem sürememe problemine yol açar. Otuzlu yaşların ortalarından itibaren göz altlarında çökmeler ve morluklar gelişebilir, göz altı torbaları ile yanağı ayıran ve gözyaşı oluğu adı verilen derin bir hat oluşur. Üst göz kapaklarındaki yığılmalar gözü açmayı zorlaştırabilir. Bu yığılmalar nedeniyle kaşlarından yardım alan ve sürekli kaşlarını kaldıran kişilerde, alın çizgilerinde derinleşme ve baş ağrıları oluşabilir. Yıllar geçtikçe artan tüm bu değişimler; yorgun, sağlıksız ve yaşlı bir görünüme yol açar.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Genel Bakış

Göz kapaklarına yönelik estetik ameliyatlar; göz kapaklarındaki yığılmaların, sarkmaların, torbalanmaların, çökmelerin, morarmaların ve “kaz ayağı” adı verilen kırışıklıkların giderilmesini ve bu sayede genç ve dinamik bir görünüm sağlamayı amaçlayan cerrahi girişimlerdir. Göz çevresi estetiğinde, üst göz kapağı kaşlar ve alınla birlikte, alt göz kapağı ise yanakla birlikte değerlendirilir. Üst göz kapaklarındaki fazla deri çıkarılarak yığılma ve sarkmalar giderilir, gerekiyorsa kaş kaldırma işlemi yapılır. Göz kapaklarında düşüklük varsa, göz kapağını kaldıran kaslar kısaltılarak kapaklar kaldırılır. Gözlerde çöküklük varsa yağ verilerek dolgunlaştırılabilir. Alt göz kapağında ise bozulmuş olan göz kapağı ve yanak ilişkisi düzeltilir. Alt kapakta torbalanmış olan yağlar çıkarılıp yanak üzerine taşınır. Gerekiyorsa yanağa ve göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılır. Tüm bu işlemler tek tek yapılabileceği gibi yüz gençleştirme ameliyatının bir parçası olarak da gerçekleştirilebilir. Göz çevresi estetiği, hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık yapılan yüz gençleştirme operasyonlarından biridir. Başarılı bir cerrahi girişim, kişinin görünümünü hemen değiştirerek genç, dinamik ve sağlıklı bir algı sağlar.

Göz estetiği türleri;

 • Üst göz kapağı estetiği,
 • Alt göz kapağı estetiği,
 • Alt ve üst göz kapağı estetiği
 • Badem göz estetiği

Üst Göz Kapağı Estetiği:

Günümüzde en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri de göz kapak operasyonlarıdır Genellikle ilerleyen yaş alma, aşırı kilo verme, sigara alkol tüketimi gibi pek çok nedenle göz kapak ödemleri ve göz kapaklarda cilt ve kas, yağ fazlalığı ile ilgili şikayetler oluşur. Operasyon lokal anestezi ile ortalama 30-45 dakika sürede gerçekleştir. Üst göz kapak kıvrımında olacak şekilde, cilt ve kas fazlası çıkarılır, eğer hastanın üst göz kapak iç ve dış pedlerinde fıtıklaşma da oluştuysa o bölgedeki fazla yağ dokusunda işlem sırasında alınır. Hasta operasyon sonrası sosyal hayatına çok kısa sürede döner, 4-5 gün içerisinde iyileşir, dikişler 5. Gün alınır, operasyon sonrası ödem gözlemlenebilir, morluk çok fazla oluşmaz.

Alt Göz Kapağı Estetiği:

Hastanın alt göz kapak bölgesinde ödem ve cilt fazlası şikayetleri olduğu takdirde hastaya alt göz kapak operasyonu önerilir. Alt göz kapak operasyonu genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ortalama operasyon süresi 1 saattir. Hastanın göz altı bölgesindeki kas alınmaz, sadece fıtıklaşan yağ dokusu alınır. Gerekli durumlarda, operasyon sırasında göz altı yağ dokusu alınmayıp eğer göz altında çökme mevcutsa, o bölgeye yağ dokusunun bir kısmı dağıtılarak daha pürüzsüz dolgun bir görünüm yaratılır. Alt göz kapak operasyonunda üst göz kapak operasyonundan farklı olarak, mümkün oldukça çok az fazla cilt çıkarılır, bazen ileri yaşa bağlı olarak alt göz kapağı ve göz küresi arası aşırı bir gevşeklik olması durumunda (kantopeksi) alt göz kapağı kası kemiğe daha yukarı bir seviyeye alınır Operasyon kirpik altından bir kesi ile yapılabileceği gibi, tamamen göz içinden bir kesi ile izsiz de gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası dikişler alınmaz. Operasyon sonrası ödem ve morluk oluşabilir, iyileşme süresi ortalama 1 haftadır.

göz kapağı estetiği örneği

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği:

Hastanın hem üst ve hem alt göz kapaklarında yorgun görünüm, cilt fazlası, sarkıklık olduğu takdirde alt ve üst göz kapak operasyonu aynı anda birlikte gerçekleştirilebilir. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir, ortalama operasyon süresi 1,5 saattir. Üst göz kapak kesi ile fazla deri fazlası ve fıtıklaşan dokular alınır, alt göz kapak fıtıklaşan yağ dokusu alınır ya da hastanın ihtiyacına göre dağıtılır, üst göz kapaktaki dikişler, operasyon sonrası 5. Gün alınır. Operasyon sonrası ödem ve morluklar ortalama 10 günde iyileşir.

Badem Göz Estetiği (Kantopeksi):

Günümüzde yine en çok tercih edilen operasyonlardan biride badem göz estetiği olarak adlandırılan kantopeksi operasyonlarıdır. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ortalama operasyon süresi 30-45 dakikadır. Operasyon sırasında alt ve üst göz kapağın görünümü üst kemiğe asılarak, göz yapısı badem göz olarak adlandırılan çekik görünümlü şekle dönüştürülür. Hasta, operasyon sonrası ortalama 1 hafta sonra sosyal hayata dönebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatla Giderilen Bir Durumdur

Göz kapağı estetiğine genellikle 35 yaşından sonra gereksinim duyulur. Ancak üst göz kapağı yapısal olarak fazla etli ve düşük olan veya alt göz kapağında belirgin torbalanması olan kişilerde daha erken yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir. Göz kapağı estetik ameliyatları, mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde:

 • Gözleri Kapatamama
 • Alt göz kapaklarının aşağıya doğru çekilmesi
 • Göz şeklinin bozulması
 • Gözlerde kuruma
 • Ve körlüğe kadar varan komplikasyonlar görülebilir.

göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağı Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Günümüzün estetik değerleri doğrultusunda, estethica’da göz kapağı estetiği ameliyatları sadece göz kapağındaki fazla derinin çıkarılması olarak değil, göz ve göz çevresinin gençleştirilmesi ameliyatları olarak değerlendirilmektedir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarımız göz ve göz çevresini değerlendirip, kişiye özel göz kapağı estetiği ameliyat planı uygulamaktadır. Modern estetik anlayışında, içi boşaltılmış ve çökmüş göz kapakları değil, dolgun göz kapakları ve yüksek kaşlar benimsenmektedir. Bu nedenle, özellikle üst göz kapaklarında torbaların alınması değil, korunması ve gereğinde yağ dokusu ile desteklenip göz çevresinin dolgun hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Aynı şekilde, alt göz kapaklarında da torbaların alınması değil, torbalanmanın boş alanlara yayılması ve gereğinde yağ ile desteklenip göz çevresinin dolgun hale getirilerek daha genç ve dinç görünmesi hedeflenmektedir. Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında 2019 fiyatlarına erişmek ve göz kapağı estetikleri ile alakalı tüm detaylara erişmek için form doldurun ya da whatsapp hattımız üzerinden bize ulaşın.

Göz Kapağı İşlem Süresi Ne Kadar?

Bu işlemin süresi hem alt hem de üst göz kapağı aynı anda yapıldığı takdirde 3 saati kadar bulabilir. Sadece üst ya da sadece alt göz kapağı operasyonu uygulanırsa eğer 1 ile 2 saat sürecektir. Diğer bir sorumuz operasyonda uygulanan anestezi çeşitleri;

Lokal anestezi; Uygulanacak bölgeyi uyuşturulup uyanık haldeyken operasyonun gerçekleştirildiği tekniktir. Oldukça konforlu ve hastayla sohbet edilerek gerçekleşebilir.

Genel anestezi; Hastanın tamamen uyutularak gerçekleştirilen yöntemdir. Genellikle alt-üst göz kapağı aynı anda (kombine) işlem gördüğünde tercih edilir. Ameliyathane korkusu duyan veya işlemi tamamen hissiz olarak geçirmek isteyen hastalarda uygulanacak yöntemdir. Anestezi şekli hastanın sağlık durumuna ve doktor ve kedisi arasında geçecek diyalog ile şekillenir. Bu işlemden sonraki iyileşme süresi oldukça hızlı olduğu gibi, uygulanan dikişler de eriyen dikiş ya da normal dikiş olarak seçilebilir.

Siz de göz kapağı operasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlere Whatsapp hatlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • 1-3 Gün
  İşe Dönme
 • 1-7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Ameliyattan sonraki ilk 2 gün biraz şişme ve morarma olabilir. Şişliği ve morluğu azaltmak için ilk 2 gün buz uygulaması yapılması önerilir. Ameliyattan sonraki 7. - 10. günlerde şişlik ve morluklar kaybolur.
Ameliyatta, düğümlü dikişler kullanılmadığı için dikişler 5. günde kolayca alınır ve alınırken ağrı duyulmaz.
Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından kişiye özel bir yaklaşımla planlanan ve uygulanan ameliyatlardan sonra iz kalmaz.
Göz kapağı estetiği ameliyatları 4 mevsim yapılabilen ağrısız ve konforlu operasyonlardır.
Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle gözlere baskı uygulanmamalı ve gözler ovuşturulmamalıdır. Ameliyattan sonra 3 ay süreyle gözlerin ve göz çevresinin güneşten korunması da önemlidir.
Üst göz kapağı estetiği ameliyatı, lokal anestezi ile yapılan, kısa süreli ve konforlu bir operasyondur, yaklaşık 30 dakika sürer. Alt göz kapağı estetiği ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve 1-1.5 saat sürer.
Hayır. Göz kapağı ameliyatları ağrılı değildir.
Ameliyattan sonra genellikle aynı gün eve dönülebilmektedir.
Taburcu olurken gözler kapatılmaz ve bandaj uygulanmaz, sadece göz kapaklarına gözleri kapatmayacak şekilde ince bantlar uygulanır.
Yaşlanma süreci ameliyattan sonra da devam ettiği için göz kapaklarında da yıllar içerisinde değişiklikler olabilir, ancak hiçbir zaman ameliyattan önceki görünüme dönmez. Zamanla üst göz kapaklarında tekrar yığılma oluşabilir ve yeniden ameliyat gerekebilir. Alt göz kapaklarında genellikle tekrar ameliyat gerekmez.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi