Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarındaki sorunları gidererek, gözlere estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Göz kapağı estetiği fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) nedir?

Blefaroplasti, üst veya alt göz kapağındaki elastikiyetini kaybeden deri dokusunu küçülterek göz kapağını kaldırmayı içeren cerrahi bir işlemdir. Göz kapağı kaldırma veya göz kapağı estetiği olarak da bilinen blefaroplasti, üst veya alt göz kapağının cerrahi olarak daraltılarak, sarkan göz kapağı derisini toparlanmış bir görünüme kavuşturmaktadır. Blefaroplasti estetik ve plastik cerrahi alanında uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Blefaroplasti, "göz kapağı" anlamına gelen Yunanca "blefaron" kelime köküne dayanmaktadır.

Gözlerimiz en önemli organlarımızdan biridir. Göz ve çevresi bu önemli organı koruyan bir yapıya sahiptir. Küçük bir mimik hareketiyle bile günlük hayatımızda mutluluğumuz, üzüntümüz gözlerimize yansır. Göz kapaklarımızı günde milyonlarca kez hareket ettiririz. Böyle bir hareket alanına sahip olmanın yanı sıra göz bölgesi vücudumuzdaki en hassas cilt dokusuna sahiptir. İlerleyen yaş ve yerçekimi ile cilt elastikiyetini kaybeder. Bu nedenlerle göz altında torbalanma, göz kapağı düşüklüğü, deri fazlalığı, renk değişikliği, elastikiyet kaybı ve kırışıklık belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Güneşe maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku düzeni, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu gibi durumlardan etkilenerek yapısı bozulan alt veya üst göz kapaklarına, blefaroplasti ile olması gereken görümü geri kazandırılabilmektedir.

Göz Kapağındaki Yapı Bozukluklarının Belirtileri

İnsan derisi elastik bir yapıya sahiptir, ancak elastikiyet yaşla veya çevresel faktörlerin etkisi ile birlikte yavaş yavaş azalır. Yüz cilt dokusunun elastikiyetini kaybetmesiyle göz kapaklarında da yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaktadır. Gözlerde beliren bu etkiler kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir. Üst ve alt göz kapaklarında meydana gelebilen bazı değişiklikler şu şekildedir;

 • Göz torbaları ve göz etrafındaki renk değişiklikleri.
 • Düşük göz kapağı.
 • Göz kapaklarında kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı.
 • Göz kenarlarında kaz ayakları.
 • Yorgun yüz ifadesi.

Estetik veya fonksiyonel nedenlerle yapılabilen blefaroplasti, ihtiyaca göre sadece üst veya alt göz kapağına veya her iki göz kapağına birlikte yapılabilir. Blefaroplasti genellikle kaş kaldırma, alın germe ve orta yüz germe ile de kombinlenebilmektedir.

Estetik Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) o bölgedeki fazla deri ve kas dokusununun cerrahi uzman tarafından alınarak, göz kapağına hem fiziksel işlevselliğini hem de estetik görünümünü geri kazandırma işlemidir. Üst göz kapağı, ameliyat izinin görünmemesi için katlama çizgisinden kesilmektedir. Alt göz kapağı estetiğinde ise, göz altı torbaları ve göz altı kırışıklıkları gibi alt göz kapağı sorunları giderilmektedir. Alt göz kapağı, kirpiklerin 1,5 mm altından yapılan mikro bir kesi ile düzeltilir. Ciltteki deformasyonun boyutuna göre yağ dokusu çıkarılır, kırışıklıklar sıkılaştırılır, cilt gerilir veya bölgedeki dokular yanağın üst kısmına doğru çekilebilir. Mikro kesi kirpik bölgesine dikildiği için herhangi bir dikiş izi görülmez.

Göz estetiğinin bir diğer yönü de düşük kaştır. Zamanla göz kapakları düştüğü ve alın elastikiyetini kaybettiği için kaşlarda göz üstlerine doğru sarkma oluşabilmektedir. Böyle durumlarda kaşlar kaldırılmadan göz kapağının düzeltilmesi etkili bir sonuç sağlamayacaktır. Bu sebeple kaşın düşük olduğu durumlarda göz kapağı estetiğinden önce ameliyatsız kaş kaldırma uygulamalarından yararlanılabilmektedir. Böylece göz kapağı üzerindeki ekstra sarkma faktörü giderilmiş olur. Ayrıca yanaklar yerçekimi nedeniyle aşağı doğru sarktığında göz altlarındaki yağ dokusunda da azalma meydana gelmektedir. Göz altı ve yanak dokusu arasında sarkık bir çizgi görünümü oluştuğunda göz altına yağ transferi ile dolgunluk kazandırılarak estetik bir görünüm yakalanmış olur.

Göz kapağı ameliyatı, alın ve kaş kaldırma ile birlikte uygulandığında daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Göz altında torbalanma, ödem veya fazla yağ birikimi olduğu durumlarda alt göz kapağı estetiği uygulanmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1 saattir. Üst kapak ameliyatına göre daha komplike olan alt göz kapağı ameliyatı mutlaka cerrahi uzmanı bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Alt göz kapağı estetik ameliyatında kişinin göz altı bölgesindeki kas dokusuna dokunulmamakta sadece fıtıklaşan yağ dokusu alınmaktadır. Eğer göz altında çökme durumu söz konusu ise yağ transferi veya mevcut yağ dokusunun göz altına eşit şekilde dağıtılması ile estetik bir görünüm elde edilmektedir. Ameliyat kirpik diplerinden mikro bir kesi ile yapılabileceği gibi, gözün iç kısmından mikro bir kesi ile de gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ortalama 1 hafta sonunda iyileşme gözle görülür bir şekilde fark edilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Günümüzde en popüler estetik ameliyatlardan birisi üst göz kapağı estetiğidir. Yaş alma, fazla kilo, genetik faktörler gibi çeşitli etkilerle üst göz kapağı derisi sarkabilmekte, pitozis gibi kalıtımsal bozukluklar olabilmekte veya çift göz kapağı görünümü oluşabilmektedir. Blefaroplasti sayesinde göz üzerindeki fazla cilt dokusu ortadan kaldırılarak estetik bir görünüm elde edilir. Üst göz kapağı ameliyatı, lokal anestezi ile 30 ila 45 dakika sürede gerçekleşmektedir. İşlem sırasında atılan mikro kesiler üst göz kapağı kıvrımına denk geldiğinden ameliyat sonrası hiçbir iz görünmemektedir. Ciltteki ve kastaki fazlalıklar çıkarılır. Böylece sıkılaşmış ve toparlanmış bir üst göz kapağı elde edilir. Ameliyat sonrası 5. gün dikişler alınır. Kişi 1 hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir.

Badem Göz Estetiği (Kantopeksi)

Günümüzde yine en çok tercih edilen göz estetik işlemlerinden birisi de badem göz estetiği olarak adlandırılan kantopeksi işlemidir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen uygulama süresi ortalama 30-45 dakikadır. Badem göz estetiği gözün dış tarafına mikro kesi atılması ve bu kesilerden geçen iplerin üst kemik zarına sabitlenerek asılmasıyla, göz yapısı badem göz olarak adlandırılan çekik görünümlü şeklin elde edilmesidir. Kişi, uygulama sonrasında ortalama 1 hafta sonra sosyal hayata dönebilir.

Göz Kapağı Estetiği Dikişler Ne Zaman Alınır?

Alt göz kapağı estetiğinde genellikle kendiliğinden eriyen ip ile dikiş atıldığından dikişlerin alınmasına gerek olmamaktadır. Üst göz kapağı ameliyatı sonrasında ise ortalama 5. Günde dikişler alınmaktadır. Badem göz estetiğinde dikişlerin alınması 1 hafta sonra gerçekleşmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Üst göz kapağı ameliyatı ortalama 30 dakika sürer. Göz kapakları anatomik olarak yüzün diğer estetik ve fonksiyonel bölümlerine göre daha karmaşıktır, bu nedenle operasyon titiz bir planlama ve cerrahi teknik gerektirir. Alt göz kapağına yapılan cerrahi müdahale ise ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. İşlemin süresini etkileyen en önemli faktör göz kapağına ek olarak kaş veya alın bölgesine başka bir estetik uygulama yapılıp yapılmadığıdır.

Blefaroplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyat öncesi hastanın kullandığı ilaçlar ve genel sağlığı ile ilgili tüm detayları estetik operasyonu yapacak doktor ve anestezi uzmanına bildirmesi gerekmektedir.
 • Ameliyattan 1 hafta önce artık kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağı kapsülleri alınmamalı veya özel bitkisel şifa tedavileri yapılmamalıdır.
 • Tüm prosedürlerde olduğu gibi, blefaroplastiden en az bir hafta önce sigara ve alkol tüketiminden kaçınmanız önerilir. Bu hızlı bir iyileşme süreci için çok önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

İyileşme sürecinin ilk birkaç gününde oluşan ödem genellikle ilk haftanın sonunda geçmektedir. İlk günlerde hafif morarma olması beklenilen bir etkidir ve 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. İkinci haftada hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilmektedir.

Ameliyattan Sonra Hastalar Ne Zaman Günlük Hayata Dönebilir?

Göz kapağı düzeltmeleri genellikle çok iyi sonuçları olan işlemlerdir, iyileşme süreci kısadır ve rahat bir işlemdir. Hasta en fazla 3 gün sonra günlük hayatına dönebilir.

Göz Kapağı Ameliyatında İz Kalır Mı?

Göz kapağı ameliyatında üst göz kapağında üst kıvrımda, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından mikro kesiler yapılır. Üst göz kapağındaki bu izler yaklaşık bir ay sonra yok olmaktadır. Alt göz kapağındaki izler ise 2. aydan itibaren tamamen kaybolur.

Jet Plazma İle Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

Jet Plazma işleminde göz kapaklarında hiçbir kesi oluşturmadan, sarkma ve kırışıklıklara su buharı ve azotun plazma enerjisine dönüştürülmüş hali uygulanmaktadır. Ortaya çıkan bu plazma enerjisi sayesinde göz kapağı üzerindeki fazla sarkmış olan cilt kontrollü hasara uğratılarak yok edilmekte, aynı zamanda kollajen üretimi tetiklenerek yeni doku oluşum süreci de başlamaktadır. Jet Plazma uygulaması ameliyata ihtiyaç duyulmayacak boyuttaki göz kapağı sarkma ve kırışıklıklarında etkili bir yöntemdir. İşlem anestejik krem uygulanarak gerçekleştiğinden hiçbir acı veya ağrı hissedilmez. Ameliyatsız göz kapağı estetiği nasıl yapılır sorusunun en etkili ve yaygın kullanılan cevabı “jet plazma” işlemidir denilebilir.

Estetik Kaygılar Dışında Hangi Durumlarda Blefaroplasti Yapılabilir?

Zamanla göz kapaklarındaki fazla deri, sarkmalara ve göz kapağı düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu sarkık göz kapakları bazen görmeyi etkileyecek kadar ileri düzeyde olabilir. Bu durumda da müdahale etmek işlevsel olarak gereklidir.

Estetik Kaygılar Dışında Hangi Durumlarda Blefaroplasti Yapılabilir?

Zamanla göz kapaklarındaki fazla deri, sarkmalara ve göz kapağı düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu sarkık göz kapakları bazen görmeyi etkileyecek kadar ileri düzeyde olabilir. Bu durumda da müdahale etmek işlevsel olarak gereklidir.

Göz Kapağı Estetiği İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Göz kapağı düzeltmelerinde alt veya üst yaş sınırı yoktur. Erken yaşta ortaya çıkan göz çevresindeki minimal şekil bozuklukları ameliyatsız, estetik yöntemlerle tedavi edilebilir. Artan yaş veya artan deformasyon derecesi ile cerrahi olmayan müdahaleler artık yeterli olmadığında, nihai çözüm estetik göz kapağı ameliyatıdır.

Kimler Göz Kapağı Estetiği Yaptırabilir?

Üst ve alt göz kapaklarında, yaşlanma ile gevşeyen veya yağ birikimi ile sarkan deri deformasyonu bulunan kişiler göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) için uygun adaylardır. Göz kapağı estetiğinin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedeni, genellikle göz kapağındaki deformasyonların kişiyi yorgun ve yaşının üzerinde göstermesi olduğu söylenebilir. Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği kapsamında tüm bu sorunlar çözülebilmektedir. Tüm bu sorunları yaşayanlar göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) yaptırabilirler. Bazı hastalarda genç yaşta olmalarına rağmen genetik nedenlerle göz kapağı kusurları gelişebilmektedir, böyle durumlarda genç veya orta yaşlı hastalar için göz kapağı estetiği rahat ve canlı bir göz görünümü oluşturmak için yapılabilir. Göz kapağı estetiği öncesi sonrası yorumlar dikkate alındığında uygulama memnuniyet oranının oldukça yüksek olduğu görülmektedir.

Göz Kapağı Estetiğinin (Blefaroplasti) Riskleri

Tüm cerrahi operasyonlarda belli bazı komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Göz kapağı ameliyatında karşılaşılacak riskler oldukça düşüktür. Ancak örneğin, sigara içmek yara iyileşmesini bozabilir. Bu sebeple uygulama sonrasında doktor önerileri dikkate alınmalıdır. İlk birkaç gün uyurken gözleri kapatmada zorluk yaşanması normaldir, birkaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Fiyatı Nedir?

Ameliyatlı ve ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulamaları kişiye, kişinin göz yapısına ve cilt tipine göre değişiklik gösterdiği için uygulama fiyatları da değişmektedir. En hassas organlarımızdan birisi olan gözlerimiz için göz kapağı estetiği uygulaması yaptıracağımız sağlık kurumunun uzman hekim kadrosu ve donanımlı hijyenik bir ortama sahip olmasına dikkat edilmelidir. Daha fazla bilgi almak için ve randevu oluşturmak için 0850 222 38 45 hattı arayabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  30 dakika /2 saat
 • Anestezi
  Lokal / Genel
 • Hassasiyet
  1-3 Gün
 • İşe Dönme
  3-7 Gün
 • Tam İyileşme
  1-7 Gün
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun