Kol Estetiği

Kol estetiği; kol germe ameliyatı olarak da bilinir. estethica hastanelerinin plastik cerrahları tarafından yapılan bir uygulamadır.

Kol estetiği nedir?

Kol germe ameliyatı bu bölgede görülen istenmeyen deri altı yağ dokusunun ve sarkan derinin giderilmesi ile gerginliğin yeniden sağlanması amacıyla yapılan bir plastik cerrah operasyonudur. Sıkı ve ince kollar vücudun estetik ünitelerinden biri olarak sayılırlar. Kol estetiğinde amaç ince yapılı, hareketle birlikte sağlanmayan zarif bir kol görünümü sağlamaktır. Güzel görünümlü üst kol ve omuz bölgesi her zaman gençliğin ve atletik yapının göstergesi olmuştur.

Omuz ve kol dekoltesi de meme dekolte bölgesi kadar önem taşımaktadır. Kol bölgesi vücudun diğer bölgelerine nazaran hareketli bir yer olması sebebi ile genellikle yağlanmaya daha az meyillidir. Eğer hasta ideal kilosunun üzerinde değil ise kol bölgesinde genellikle yağlanma olmamaktadır. Fakat iç bacaklar gibi vücudun hareketli bölgelerinden olması sebebi ile kollardaki sarkıklık ve deri gevşemesine yatkın yerlerdir. Kolun gergin derisinin olması, sarkıklığının olması ve olabildiğince ince olması estetik olarak beğenilmektedir. Tüm bu sebeplerden, kol germe ameliyatı sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasında kendine yer bulmuştur. Kol bölgesinin kalınlığı bu bölgeden yağ alınması ile azaltılmaktadır.

Kol Sarkması Neden Oluşur?

 • Yaşlanmaya Bağlı Kol Sarkması

Yaşlanma faktörüyle birlikte kollarda sarkıklık görülebilir, bu çok normaldir. Bunun önüne geçmek için ne kadar erken yaşlarda önlem alırsanız o kadar geç kol sarkması problemiyle yüzleşiriz. Kollarınızı sıkı tutacak egzersizler ve kas yoğunluğunuzu arttıracak hareketlerle kollarınızı daha genç göstereceksiniz. Egzersiz yaparak bu sarkmayı birkaç sene de olsa ileri atabilirsiniz. Ancak spora rağmen sarkma başladığında erken dönemde medikal cihazlarla ameliyatsız kol germe yapmak bu sürecin ilerlemesini yavaşlatacaktır. Bu cihazlar kol derisindeki kolajen lifleri uyararak sıkılaşmayı sağladığından uzun süreçte sarkmanın azalmasına ve cildin sıkılaşmasına neden olacaktır.

 • Yağlanmaya bağlı kol sarkması

Yağlı ve kalın kollarda daha çok sarkma görünebilir. Sık sık kilo alıp vermek kolların aşağı doğru sarkmasına yol açar. Bunun önüne geçmek için kilo verme amaçlı spor yapmalı ve diyet programlarıyla beslenmenizi kontrol altına almalısınız. Kilo verdikten sonra cildinizin sarkmaması için spor ile cilt elastikiyetinizi desteklemeniz önerilir. Kilo verme ile beraber yağ dokusu kaybı ile de kol sarkması görülebilir. Eğer zayıflamaya rağmen kollarda incelme olmaz ise liposuction ile yağların alınması hem kolları inceltecek hem de sarkmayı giderecektir. Zayıflama sonrası kol sarkmasının derecesine göre medikal cihazlar ile ya da ameliyat ile kol germe yapılabilir.

Kol Estetiği Nasıl Yapılır?

Kol estetiği,  kol bölgesinden yağ alınması işlemi liposuction işleminin en faydalı olduğu bölgelerden biridir. Bu işlemde kolun iç bölgesinden, dış bölgesinden hatta omuz bölgesinden de yağ alınabilmektedir. Fakat işlemin başarılı olabilmesi için kol derisinin sıkılığının iyi olması gerekmektedir. Eğer deride bir miktar gevşeklik var ise lazer lipoliz plus işlemi uygulanarak kol derisinde sıkılaşma sağlanabilmektedir. Bu işlemler tek başına yapılabildiği gibi vücudun diğer bölgelerinden yağ alınması işlemleri ile de kombine edilebilirler. Eğer kol derisindeki gevşeklik çok fazla ise ve deri sarkıklığı da meydana gelmiş ise bu kez sarkık olan deri çıkarılmadan kol bölgesinde yeterince incelme ve gerginlik sağlanamaz. Bu aşamada kol germe ameliyatının yapılması gerekmektedir. İleri yaş veya aşırı kilo alma ve kilo verme sonrası kol derisinde sarkıklıklar oluşmakta ve derinin sarkıklığı hastaları rahatsız etmektedir. Güzel bir kol dirsekten itibaren atletik yapılı, ince bir derili ve omuz kasları belirgindir. Kolun alt kısmı ve omuz arkası zarif ve ince yapılıdır ve bu bölgelerde yağ bulunmaz. Bazı hastalarda ne kadar kilo verirlerse versinler kol bölgesinde yeterince incelme olmamaktadır. Bu hastalarda üst kol bölümünün kalın olmasında genetik faktörler de rol almaktadır. Genellikle geniş omuzlu fakat boyu çok da uzun olmayan kişilerde kollar da kalın olmaktadır. 

Sıkı ve ince kollar vücudun estetik ünitelerinden biri olarak sayılırlar. Güzel görünümlü Üst kol ve omuz bölgesi her zaman gençliğin ve atletik yapının göstergesi olmuştur. Omuz ve kol dekoltesi de meme dekolte bölgesi kadar önem taşımaktadır. Kol germe ameliyatı bu sarkık olan derinin tümünün çıkarılmasını ve kolun ince görünmesini sağlamaktadır. Kol germe ameliyatı bir deri çıkarılması işlemidir ve tüm deri çıkarılması işlemi gibi bir yara izi bırakmaktadır. Eğer kol derisi sadece koltuk altı bölgesinde sarkık ise sadece koltuk altından deri çıkarılarak bu bölgenin sarkıklığının giderilmesi mümkündür. Ama genellikle sarkıklık koltuk altından başlayarak dirsek bölgesine kadar uzanır. Bu hastalarda tam kol germe ameliyatının yapılması gerekir. Bu ameliyatta koltuk altından dirseğe kadar uzanan bir dikiş izi oluşur. Dikiş izi kolun iç kısmında kalmakta ve ayakta iken ne karşıdan ne de arkadan görünmemektedir. Her türlü dikiş izinde olduğu gibi kol germe yara izinin de olgunlaşıp az görünür hale gelmesi için yaklaşık altı aylık bir süre geçmesi gerekmektedir.

Kol Germe Estetiği Süreci Nasıl İşler?

Kol bölgesi vücudun diğer bölgelerine nazaran hareketli bir yer olması sebebi ile genellikle yağlanmaya daha az meyillidir. Eğer hasta ideal kilosunun üzerinde değil ise kol bölgesinde genellikle yağlanma olmamaktadır. Fakat iç bacaklar gibi vücudun hareketli bölgelerinden olması sebebi ile kollardaki sarkıklık ve deri gevşemesine yatkın yerlerdir. Kol germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık iki saat kadar sürer. Ameliyat öncesinde ayakta kollar omuz hizasından kaldırılarak sarkık olan deri miktarı belirlenir ve çizimler yapılır. Ameliyat sırasında bu plana göre fazla kol derisi çıkarılır. Gerektiğinde fazla yağ birikimi de varsa yağ dokuları da alınır.

Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede misafir edilir. Ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında ellerin kullanılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İlk birkaç gün ellerde hafif şişkinliklerin olması normaldir. Bu süre boyunda yatar pozisyonda iken eller bir miktar yukarda tutulur. Ameliyat sonrası üç hafta kadar koltuk altından dirseklere kadar uzanan kol korsesi giyilir. Ameliyattan üç gün sonra banyo yapılmasına izin verilir. Ameliyat sonrası süreçte hasta kollarında bir miktar gerginlik hisseder fakat ameliyat sonrası ağrılı değildir. Kol germe ameliyatı sarkık olan kol derisinin çıkarılmasında en etkili yöntem olup ameliyat sonuçları kalıcı ve memnuniyet oranı yüksek bir işlemdir. Bu yüzden aşırı kilo vermiş tüp mideli hastalarda veya kol derisi fazla miktar sarkık olan hastalarda özellikle önerilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı ve Kombin Estetik Uygulamaları

Kolun gergin derisinin olması, sarkıklığının olması ve olabildiğince ince olması estetik olarak beğenilmektedir. Kol bölgesinin kalınlığı bu bölgeden yağ alınması ile azaltılır. Kol bölgesinden yağ alınması liposuction işleminin en faydalı olduğu yerlerden biridir. Bu işlemde kolun iç bölgesinden, dış bölgesinden hatta omuz bölgesinden de yağ alınabilmektedir. Fakat işlemin başarılı olabilmesi için kol derisinin sıkılığının iyi olması gerekmektedir. Eğer deride bir miktar gevşeklik var ise lazer lipoliz plus işlemi uygulanarak kol derisinde sıkılaşma sağlanabilmektedir. Bu işlemler tek başına yapılabildiği gibi vücudun diğer bölgelerinden yağ alınması işlemleri ile de kombine edilebilirler. İleri yaş veya aşırı kilo alma ve kilo verme sonrası kol derisinde sarkıklıklar oluşmakta ve derinin sarkıklığı hastaları rahatsız etmektedir. Kol germe ameliyatı bu sarkık olan derinin tümünün çıkarılmasını ve kolun ince görünmesini sağlamaktadır.

Kol germe ameliyatı bir deri çıkarılması işlemidir ve tüm deri çıkarılması işlemi gibi bir yara izi bırakmaktadır. Eğer kol derisi sadece koltuk altı bölgesinde sarkık ise sadece koltuk altından deri çıkarılarak bu bölgenin sarkıklığının giderilmesi mümkündür. Ama genellikle sarkıklık koltuk altından başlayarak dirsek bölgesine kadar uzanır. Bu hastalarda tam kol germe ameliyatının yapılması gerekir. Bu ameliyatta koltuk altından dirseğe kadar uzanan bir dikiş izi oluşur. Dikiş izi kolun iç kısmında kalmakta ve ayakta iken ne karşıdan ne de arkadan görünmemektedir. Her türlü dikiş izinde olduğu gibi kol germe yara izinin de olgunlaşıp az görünür hale gelmesi için yaklaşık altı aylık bir süre geçmesi gerekmektedir.

Kol Sarkmasına Ne iyi Gelir?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri geçici çözümler sunabilir. Fakat ileri derece kol sarkması olan hastanın bu sorundan kurtulması için tek ve kalıcı çözüm yöntemi ameliyattır. Eğer kol bölgenizdeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat olmanız gerekmektedir. Kol germe estetiği olan hastaların bu ameliyatı belirli aralıklar ile tekrarlaması gerekmemektedir. Lazer lipoliz plus kol germe ameliyatı tek seferlik bir ameliyattır. Germe işlemi sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol sarkmalarının önüne geçemeyiz.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları

Koltuk altı gerdirme ameliyatı fiyatları kişiye ve uygulanacak işlem farklılıklarına göre değişiklik göstermektedir. Muayene öncesinde net bir rakam belirlemek imkansızdır. Kesin bir fiyat bilgisi edinmeden önce muayene olmanız ve kol bölgesinde olan sarkma durumunun belirlenmesi gerekmektedir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  3-7 Gün
 • İşe Dönme
  7-10 Gün
 • Tam İyileşme
  3-6 Ay
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun