Meme Dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatları; yapılan doğumlar, kilo alıp vermeler, yaşlanma sonucu bozulan meme formunun tekrar kazanılması için yapılan ameliyatlardır.

Göğüs Dikleştirme Neden Yapılır?

Göğüs estetiği ameliyatları arasında, kadınların en çok yaptırmak istedikleri estetik operasyonlardan biridir. Göğüs dikleştirme ameliyatları göğsün normal boyutlarına ulaşmasında bazen tek başına yeterli olmayabilir. Eğer meme dokusunun yetersiz olduğu düşünülüyorsa,  göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında, göğüs protezi ilave edilerek arzu edilen sonuca ulaşılabilir. Göğüsün sarkmasına yol açan çok çeşitli faktörler mevcuttur. Yaşla birlikte derinin elastikiyetini yitirmesi nedeniyle insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sarkmalar en çok da göğüs dokusunda kendini gösterir. Bu duruma hormonal değişimler, genetik miras, gebelik, emzirme, yerçekiminin etkisi,  kilo alıp-verme gibi nedenlerde eklenince sarkmanın boyutu artar. Göğüs dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan operasyonlardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Çeşitleri

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında hangi tekniğin hasta için en uygun olduğuna, yapılacak muayene sonrası, göğüsün sarkma derecesi, doku elastikiyeti, hacim kaybı olup olmadığı değerlendirilerek karar verilir. Yapılacak kesiler, deformasyonun derecesine göre, meme başı çevresi, meme başından aşağıya dik kesi ya da ters T harfi şeklinde olabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Dikişler 10-12. günler civarında alınır. Hastalar; doktorlarının önereceği sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

Meme protez ameliyatları hekimin konsültasyonu sonucunda kesinleşmektedir. Hastanın uygun olup olmadığına karar verdikten sonra süreç başlar. Kullanılacak olan silikon protezlerin vücutla bütünleşebilen, meme dokusuna ve vücuda zarar vermeyen maddelerden üretilmektedir. Teknikleri ve madde olarak içerikleri aynı olan, damla protez ve yuvarlak protez olarak bilinen iki çeşidi vardır. Aralarındaki tek fark görüntü ve hastadaki duruşudur. Yuvarlak protez ismi itibari ile yuvarlak, damla protez su damlası gibi şeklini göstermektedir. Görüntüyü hastalar, uygunluğu hekimler belirlemektedir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek için kuvvetli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Ameliyatta, sarkıklığın derecesi ve ameliyatın yöntemine göre farklı büyüklük ve yerlerde kesi izleri olabilir. Göğüsün ideal şeklini bulması 3-4 ayı bulmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar 

 • 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınılmalıdır

 • En az 1 hafta cinsel ilişkiden ve en az 1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır

 • Destek sebebi ile doktorunuzun önerdiği spor sütyeni düzenli olarak kullanılmalıdır

 • Meme başı ve süt bezi kanallarına dokunulmadığı için; yapılacak doğumlar sonrasında, emzirme fonksiyonunuz hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  3-7 Gün
 • İşe Dönme
  3-7 Gün
 • Tam İyileşme
  Kontrol Edilmelidir
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun