Meme Küçültme

Göğüslerin büyük olması kişilerin sosyal yaşama adapte olmasını çok ciddi şekilde engellemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme büyüklüğünün getirdiği başka bir sorun da iskelet deformasyonuna sebep olmasıdır. Özellikle hastalarımızda boyunda bükülme, öne doğru eğilme, boyun bölgesinde ağrılar, sutyen askılarının omuzları ezmesi, kollarda uyuşma, sırt ağrıları gibi semptomlar ortaya çıkabilmekte özellikle meme büyüklüğüne bağlı olarak memelerin altında terleme, pişiklerin ortaya çıkması memelerin büyüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkan başlıca sorunlardır. İleri derecede büyük ve sarkık olan göğüslerin küçültülerek forma sokulması işlemidir. Aşırı kilo alma, genetik ve hormonal sebepler, ilerleyen yaş, bazı ilaçlar ve tümörler gibi sebeplerle göğüsd eaşırı büyüme ve sarkıklık oluşabilir. Göğüs küçültme ameliyatında; fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılarak daha küçük, hafif ve estetik göğüs elde etmek mümkündür.

Meme Küçültme ameliyatları; meme vücudun dışında bir organ olduğundan sanıldığından çok daha ağrısız, çok daha hızlı iyileşebilen ve sosyal yaşama hızlıca dönülebilen ameliyatlardan biridir. Göğüs bölgesinin düzenli bir şekilde küçültülmesi ve dikkatlice yapılan ameliyatlardan sonraki süreç oldukça konforlu geçer. Hastalar 3-4 günlük istirahatten sonra işlerine ve sosyal yaşamlarına rahatça dönebilirler. Operasyon sonrası ilk 15 günlük dönemde hastaların ağırlık kaldırması ve 1 ay süre ile spor yapmaları kesinlikle önerilmemektedir. 1 ay sonrasında hasta yavaş yavaş spor yapmaya ve günlük aktivitelerini normal olarak yerine getirmeye başlayabilir. Meme küçültme estetiğinde temel mantık; aşağıda olan meme uçlarını yukarı kaldırmak ve fazla olan meme dokusunu çıkarıp almaktır. Böylece meme ucu estetiği de gerçekleştirilir. Kalan meme dokusunun da yeniden şekillendirilerek daha dolgun daha diri daha genç görünümde göğüsler elde edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olup yaklaşık 3 saat sürmektedir. Hasta genel anestezi aldığından 1 gün hastanede gözetim altında kalması önerilmektedir. 1 gün hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir ve sonrasında rutin kontrollerde durumu takip edilir. Meme estetiği fiyatları belirlenirken öncelikle ön muayene olunması, ardından kişiye özel meme küçültme ameliyatı fiyatı üzerinde hasta ve cerrahın beraber çalışması gerekir. Meme büyütme ve küçültme ameliyatları yaptırabilmesi için hastanın anesteziye karşı herhangi bir duyarlılığı olmaması ve ameliyattan 2 hafta önce sigara içmeyi bırakmış olması gereklidir.

Meme büyütme ve küçültme ameliyatlarında esas olan, hastanın vücut tipine yakışacak ve doğal anatomiyi bozmayacak bir görüntü elde etmektir. Hasta operasyonların ardından ertesi gün taburcu edilir. Ameliyatın ardından geçen 10 ila 12 gün arasında dikişleri alınır. İyileşme sürecinde doktorun önereceği balensiz sutyenlerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu sutyenleri kullanarak kısa sürede iyileşme elde edilerek sosyal hayata dönmek mümkün olacaktır. Oldukça memnun edici sonuçların elde edildiği meme büyütme ve küçültme ameliyatları sayesinde hastalar daha estetik bir dekolteye kavuşurlar ve kendilerine olan güvenlerinde artış elde edebilirler.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Genel olarak meme küçültme ameliyatları yaklaşık olarak 2,5 saat sürer. Ameliyat sonunda memenin bulunduğu cilt bölümünde sarkmalar oluşabileceği için toparlama aşamasından sonra yara izleri oluşabilir. Sutyenin içinde kalan ve gündelik hayatta belli olmayan bu izler, 1 yıl içinde iyileşerek beyaz ince bir çizgi haline gelir. Cerrahlar tarafından gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı; kullanılan modern teknikler ile daha kısa izli olarak yapılabilir ve eskiye nazaran meme altında boylu boyunca uzanan izden kaçınılmaktadır. İzlerin iyileşmesi ilk ayda %70 ikinci ayda %80 oranında olur. Ancak ilk 6 aya kadar kızarıklık devam etmektedir. Hastanın cilt yapısına göre bazı hastalarda izler çok ince olurken bazı hastalarda kabarık ve kızarık olabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrasında izlerin daha iyi iyileşmesini sağlamak için fraksiyonel lazer, radyofrekans uygulamaları ve silikon bantlar destekleyici olarak kullanılabilir. Memenin son şekli 6 ay ile 1 yıl arasında belli olur. Meme Küçültme ameliyatlarından sonra 3 hafta ya da 1 ay süre ile medikal bir sutyen kullanılmaktadır. Bu sutyen hastaların rahatça kullanabileceği cildi sıkı tutmaya yarayan oluşan ödemlerin hızlıca inmesine destek veren bir sutyendir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle göğüs büyüklüğünün sırta kadar olduğu hastalarda göğüs küçültme ameliyatı ile birlikte kombine olarak liposuction yapılarak sırta doğru giden göğüs katlanması durumunun giderilmesi, göğsün küçültülmesi ve göğüs altındaki katların ciddi şekilde giderilmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde gerçekleştirilen göğüs küçültme ameliyatları hastalarımızın yaşam kalitesini fonksiyonel ve estetik açıdan ciddi derecede arttırmaktadır. 

Memelerin küçültülmesi kişide çok ciddi fiziksel bir rahatlamaya neden olur. Bu ameliyatta memeler büyüklüklerine göre ideal bir boyuta getirilir. Bu ameliyatta meme dokusunun bir kısmı çıkartılarak memeye uygun bir şekil ve boyut kazandırılır. Bu ameliyat sonucunda meme ucunda ve meme ucundan aşağı doğru uzanan dikine bir iz ortaya çıkmaktadır. Ancak uygun teknikler uygulandığında 1,5 2 yıl sonra bu izler görünmez bir hale gelebilmektedir.

Meme Küçültme Fiyatları Nedir?

Meme küçültme ameliyatı; aşırı kilo alma, yaşlılık, ilaç kullanımı, genetik ve hormonla alakalı etkenler gibi sebepler dolayısıyla göğsünün şeklinden memnun olmayan hastalara uygulanır. Göğüslerinin formunu beğenmeyen ya da göğüslerinin büyüklüğü nedeniyle sırt ve omuz ağrısı şikâyeti olan hastaların meme küçültme ameliyatı ile bu problemlerinden kurtulmaları amaçlanır. Meme aldırma ameliyatı gibi bir işlem olarak da görülebilecek ileri derece meme küçültme ameliyatı da yine aynı şekilde estethica hastanelerinde yapılır. Cinsiyet değişimi süreçlerinden bir tanesi olan meme aldırma ameliyatı ile alakalı ayrıntılı bilgi almak için form doldurarak veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  3-7 Gün
 • İşe Dönme
  3-7 Gün
 • Tam İyileşme
  Kontrol Edilmelidir
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gece

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun