Liposuction

Liposuction ile yağ alımı ameliyatı sayesinde kalıcı olarak görülen bölgesel yağları eritebilirsin. Liposuction fiyatları ve uygulamaları için bize ulaşın.

Liposuction Nedir?

Liposuction, lipo (yağ) ve suction (emme) kelimelerinin birleşimidir ve vücuttaki yağın eritilerek kanüller yardımıyla emilmesi anlamına gelir. Liposuction'da asıl amaç kilo vermek değil, kilo verilmesine rağmen kaybedilemeyen bölgesel yağlanmaların giderilmesi, vücut şeklinin düzeltilmesi ve orantılanmasıdır. Kilo verilse dahi bazı bölgelerde yağların erimediği kendimizde ve çevremizde sıklıkla gözlemlediğimiz bir durumdur.

Karın, "can simidi" olarak adlandırılan karın yan bölgeleri ve kalçalar bölgesel yağlanmanın en çok karşılaşıldığı bölgelerdir. Diyet, düzenli ve ağır egzersize rağmen bazı bölgelerdeki yağlar erimez. Bu noktada liposuction ile yağlar alınır, vücut hatları düzeltilir ve etkilenen kişi daha ince ve fit bir görünüme kavuşur. 1977 yılından beri yapılan Liposuction (liposakşın), kanüller yardımıyla yağları bulundukları bölgede yakmak, emmek ve sıkılaşmayı sağlamak için yapılan bir işlemdir. Liposakşın teknikleri yıllardır kozmetik işlemlerle de birleşmiş, gelişen teknoloji ile birlikte izsiz liposakşın teknikleri ortaya çıkmıştır. Sadece yağların yakılması değil, yağlar yakılırken o bölgenin gerginleştirilmesi de aynı anda yapılır. Ayrıca slim lipo gibi cihazlar sayesinde yağların anında yakılması ve o bölgede sıkılaşma sağlanması da mümkün hale gelmiştir. Günümüzde vaser liposuction, lazer liposuction, slimlipo gibi yeni teknoloji liposuction yöntemleri de kullanılmaktadır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Öncelikle yağ alınacak bölgelerde 4 mm'lik kesiler yapılır. Bu kesiler iz görünümünün minimum olması için mümkün olduğunca iç çamaşırında veya göbek deliğinin içinde gizli kalacak şekilde planlanır. Ameliyat sonrası daha az kanama ve daha az ağrı olması için tedavi edilecek bölgeye özel bir serum verilir. Aynı zamanda yağ dokusuna verilen sıvı yağları eritmektedir. İlacın serumda etkisini göstermesi için ortalama 15-20 dakika beklenir ve vakum etkisi yaratan aspiratöre bağlı liposuction kanülleri yardımıyla vücuttan yağ alınır. Klasik liposuction tekniğindeki adımlar bu şekildedir ancak titreşim, ultrason veya lazer enerjisi kullanan teknoloji destekli liposuction tekniklerinde cerrahi prosedürler farklılık gösterebilir.

Liposuction Ne İşe Yarar?

Diyet ve egzersize rağmen bölgesel olarak kalan dirençli yağların ve hücrelerinin alınmasına yaramaktadır. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir ve diyet yerine geçmez. Liposuction sırasında alınabilecek yağ dokusu miktarı sınırlıdır. Bu nedenle, uzman ve sorumlu bir doktor, sadece vücut hatlarını iyileştirmenin bir yolu olarak liposuction önerir. Liposuction ile en fazla ne kadar yağ alınır gibi sorular yanlış yönlendirmelere sebep olmaktadır. Bu nedenle, yeterli egzersiz ve sağlıklı beslenmeye rağmen fazla kilolar verilmişse, ancak yağ sorunlu bölgelerde kurtulunamayan inatçı yağ birikimleri var ise liposuction yararlıdır. Liposuction sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.

Liposuction Uygulama Alanları

Liposuction, karın, uyluk, kalça, boyun, çene, gıdı, kollar, baldır, bacak ve sırt bölgelerine uygulanabilmektedir. Kadınlarda en çok tercih edilen bölgeler bacak, karın ve meme iken erkeklerin liposuction uygulamasında talep ettikleri bölgeler çoğunlukla, karın yan bölgelerine ve meme büyümesine (jinekomasti) yönelik olmaktadır. Uygulama alanları arasında, kol liposuction, basen liposuction, karın liposuction, bacak liposuction, yüze liposuction, gıdı liposuction ile jinekomasti tedavisi de sayılabilir.

Liposuction Uygulaması Ne Kadar sürer?

Uygulama yapılacak bölge/bölgeler ve uygulama alanının genişliğine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 30 dakika ila 3 saat arasında sürelerde yapılmaktadır.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Cerrahi bir uygulama olan liposuctionda cerrah görüşü birinci önceliktir. Liposuction yapmaya karar vermeden önce kişinin sağlık geçmişi incelenmelidir. Hastanın kullandığı tüm ilaçlar ve varsa alerji durumları kontrol edilmeli, sonuçlara göre uygulama yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir. Kişinin karın bölgesine uygulanacak liposuction için fıtık kontrolü sağlanmalı ve karındaki yağ miktarı doğru hesaplanmalıdır. Cildin yeteri kadar esnekliğe sahip olması da önemlidir, yağlar alındıktan sonra o bölgede sarkma olmaması için bu kontroller önemlidir. Tüm kontroller sağlandığında liposuction şu kişilere rahatlıkla uygulanabilir;

 • Hamile veya hamileleik olasılığı bulunmayan veya yeni doğum yapmamış,
 • Liposuction için üst yaş sınırını aşmamış,
 • Tansiyon ve şeker rahatsızlığı olmayan kişilere yapılır.

Liposuction Ağrılı Bir Uygulama Mıdır?

Uygulama anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. İşlem sonrasındaki süreçte ise birkaç gün sürebilecek hafif ağrı beklenilen etkiler içerisindedir. Oluşulabilecek ağrılar doktorun önerdiği bir ağrı kesici kullanılabilmektedir.

Tek Operasyonda Kaç Bölgeye Uygulanabilir?

Liposuction, aynı anda 1-2 bölgeye uygulanabilmektedir ancak daha fazla bölgeye uygulanması önerilmemektedir. Tabii en doğru karar detaylı konsültasyon sonucunda doktor tarafından verilebilir.

Uygulama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kişinin sigara, alkol gibi alışkanlıkları varsa uygulamadan en az 10 gün öncesinde bu alışkanlıklar bırakılmalıdır. Özellikle sigara kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.
 • Uygulama öncesi karbonhidrat, yağ, tuz ve şeker kullanımı kısıtlanmalıdır.
 • Kan sulandırıcı bir ilaç veya besin takviyesi kullanılıyorsa ameliyattan en az on gün önce kullanımı kesilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat ve sonrasında ciddi kanama riskleriyle karşılaşılma riski oluşturmaktadır.
 • Kişinin sağlık durumuna dair tüm bilgileri ameliyat öncesinde doktoru ile paylaşması gerekmektedir.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İlk 1 ay ağır spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Doktor önerisi doğrultusunda ortalama 3 hafta gece dahil özel korse giyilmelidir.
 • İşlem sonrası sigara ve alkol kullanımının kısıtlanması önerilmektedir.
 • Uygulama yaptıranlar ameliyat sonrası yaklaşık 14 günlük süreçte enfeksiyon riskine karşı saunaya, solaryuma veya havuza gitmemeleri önerilmektedir.
 • Uygulama sonrası liposuction bölgelerinde morluklar oluşabilmektedir. Bu beklenilen ve kendiliğinden geçecek bir durumdur.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

İşlemden sonra uygulama bölgesine bandaj uygulaması yapılmaktadır. Bandaj ortalama bir hafta kalır. Bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibidir;

 • Bandaj ve özel korse doktor önerisi doğrultusunda verilen süre boyunca kullanılmalıdır. Böylece ciltte dalgalanma olmasının önüne geçilir.
 • Liposuction uygulaması sonrasında 1 ay kadar egzersiz ve aşırı derecede fiziksel etkinliklerden kaçınılmalıdır.
 • Uygulama sonrası daha hızlı ödem atılması için kişiye tuz, şeker ve yağdan uzak, protein ağırlıklı beslenme ve de bol su içmesi önerilmektedir.
 • Ameliyattan 10 gün sonra lenfatik drenajı sağlayıp, ödemi azaltan soft masaj uygulaması yapılması önerilir.

Liposuction öncesi sonrası yorumları hızlı ve etkili sonuçlara ulaşıldığını göstermektedir.

 

Liposuction ile Lazer Liposuction Arasındaki Fark

Klasik liposuction, uygulama alanına göre teknik değişiklikler göstermektedir. Klasik liposuctionın uygulanma şekli yağ birikiminin olduğu bölgeye özel bir sıvı enjekte edilerek yağ dokusunun eritilmesi ve kanüller yardımıyla vücuttan dışarı atılmasına dayanmaktadır. Hastanede anestezi altında yapılan işlem sonrası 3-4 günlük bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Klasik liposuction işlemi sonrası 10-15 gün uygulama bölgelerinde morluklar gözlemlenebilir ve ortalama 4-6 hafta korse giyilmesi önerilmektedir. Aynı bölgeye tekrar bir işlem yapılması önerilmez çünkü işlem yapılan bölgede travmatik etkiye sebep olabilmektedir.

Lazer liposuction ise daha yoğun ve geniş yağ birikimi bölgelerinde tüm yağlardan tek seferde kurtulmak için uygulanabilen bir yöntemdir. Yağ birikimi lazer dalgaları ile sıvı hale getirildiği için büyük uygulama alanlarında klasik liposuctiona göre daha etkili olmaktadır. Lazer liposuctionda klasik liposuctiona oranla daha ince kanüller kullanılır. Bu nedenle işlem sonrasında iyileşme süreci daha kısa sürer. Lazer liposuction sonrası korse kullanım süresi klasik liposuctiona oranla daha kısa olmaktadır. Ortalama 2 hafta korse kullanımı yeterli gelmektedir. Lazer liposuction klasik liposuctiona göre kollajen üretimini daha çok tetiklediği için klasik liposuctiona göre cilt daha sıkı ve elastikiyet kazanmış bir görünüme kavuşur.

Liposuction Başka Estetik Uygulamalar İle Kombine Edilebilir Mi?

Liposuction aynı anda birden fazla bölgeye uygulanarak kombine edilebileceği gibi karın ve kol germe gibi işlemlerle de kombine edilebilmektedir. Kombine ameliyatlara kişinin sağlık durumuna ve doktorun önerilerine göre karar verilmektedir.

Uygulama Sonrası İz Kalır mı?

Lipsuction mikro kesiler yardımı ile yapılan bir uygulama olduğundan kesilere estetik dikişler atılmaktadır. Bu dikişler çok küçük ve estetik olduğundan iz kalma durumu çok hafif olmaktadır. liposuction izleri nasıl geçer sorusu hastalardan çok sık gelmektedir bu sorunun cevabı işlem sonrası doktor tarafından verilen kremleri kullanmaktır.

Liposuction Korsesi Ne Kadar Kullanılır?

Uygulama sonrası en az 3 hafta korse kullanılmalıdır. Liposuction sonrası korse kullanımı çok önemlidir. Yağ dokusu alındıktan sonra, uygulama bölgesinde bir boşluk oluşur. Bu boşluk, korsenin uyguladığı baskı ile kapatılmalıdır. Bu sayede, deri ve kas dokusunun birbirine teması sağlanır ve oluşabilecek sarkmaların önüne geçilir.

Liposuction Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Uygulama yapılan bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama bir hafta sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İşlem sonrasında gözle görülür sonuçlar elde edilmektedir. Ancak nihai sonuca 3-6 ay arasında ulaşılır.

Liposuction Etkisi Kalıcı Mıdır?

Uygulamanın etkisi kalıcıdır. Fakat düzensiz beslenme ve hareketsizlik sonucu yeni yağ birikimleri oluşabilmektedir. Bu sebeple işlem sonrası yağlanmama yaşanmaması için kişi beslenme düzenine dikkat etmeli ve egzersizi hayatının bir parçası haline getirmelidir.

Liposuction Uygulaması Tekrarlanabilir Mi?

Klasik liposuction cerrahi bir uygulama olduğundan dolayı aynı bölgeye tekrar yapılması önerilmemektedir.

Liposuction İçin Ameliyat Yaşı Kaç Olmalıdır?

Kişinin 18 yaşından büyük olması ve uygulama için hiçbir sağlık engeli bulunmaması gerekmektedir.

Liposuction Sonrası Morluklar Ne Zaman Geçer?

Uygulama sonrası morluk ve şişlik liposuction sonrası doğal bir süreçtir. liposuction sonrası şişlik ne zaman iner veya morluk ne zaman geçer hastalar tarafından en çok merak edilen sorulardır. Her iki durum da 2 hafta içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Liposuction Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Ortalama 1 hafta içerisinde ödemler kaybolmaktadır. Ödemlerin hızlı atılması için bol sıvı tüketimi ve yaraların iyileşmesinden sonra uygulama bölgesine soft masaj yapılması önerilmektedir.

Uygulama Sonrası Normal Hayata Ne zaman Dönülür?

Uygulama yapılacak bölgenin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra kişi rutin hayatına dönülebilir.

Liposuction Uygulamasının Riskleri Ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Liposuction bir ameliyat olduğu için tüm cerrahi operasyonların taşıdığı belirli komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Liposuction uygulaması donanımlı bir hastane ve uzman bir doktor tarafından yapıldığında herhangi bir risk oluşma durumu oldukça düşüktür. Liposuction uygulamasının hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Liposuction Fiyatları Nedir?

Liposuction fiyatları hangi alanlara uygulama yapılacağına, uygulama bölgesinin genişliğine, kaç bölgeye uygulanacağına, kombine opresyonlar olup olmadığına gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. En doğru bilgiye detaylı doktor muayene sırasında ulaşılmaktadır. Liposuction içeren operasyon yapılacak klinik seçiminde her daim kişinin sağlığını düşünen, alanında uzman doktor kadrosu ile çalışan kliniklere öncelik tanınmalıdır. Liposuction hakkında daha detaylı bilgi için 0850 222 38 45 telefon hattını arayabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  4-7 Gün
 • İşe Dönme
  2-5 Gün
 • Tam İyileşme
  3-6 Ay
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Kalıcı
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Deneyimler

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun