Bacak Estetiği

Bacaklar vücudun estetik ünitelerinden biridir. Sıkı formda ve ince bacaklar her zaman güzellik belirtisi olmuştur.

Bacak Estetiği Nedir?

Bacak estetiğinde amaç, kalçalardan ayak bileklerine kadar vucüt orantısını sağlayan, fiziğinize uygun bacaklara sahip olmaktır. Operasyonda bacak bölgesindeki fazla olan bölgelerden yağ dokusu alınarak eksik bölgelere eklenir. Tersi olarak da yağın yetersiz olduğu hallerde bacakları şekillendirmek için silikon protezler ya da dolgu maddeleri kullanılabilir. İdeal bacak şekline sahip olmak isteyen her kişi bacak estetiği operasyonu yaptırabilir. Orantısız yağlanma kişinin fiziğindeki vucüt kalıbını bozan ve rahatsız eden bir olumsuzluktur. Bacaktaki kusurlar her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak çarpıklıklarının altında yatan en önemli sorun bacak kemiği eğrilikleri ya da çocuk felci gibi kas sorunlarıdır. Bu durumlarda kamuflaj estetiği yapılır.

İç Bacak Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İç bacaklar vücudun yaş alma ile birlikte yer çekimine en zor direnen bölgeleridir. Kollar ile birlikte derinin ince olduğu bölgelerdir. Hareketli bölgeler olmaları sebebi ile sarkmalara müsait yerlerdir. Ayak bilekleri ne kadar ince olursa olsun bacak ve uyluk iç kısmının gevşek ve yağ olması bacağı kalın göstermektedir. Spor yapmayan ve fazla kilosu olan kadınlarda iç bacaklarda önce yağ birikimi olmaktadır. İç bacak derisi sarkmaya meyilli ve gevşek bir deri olması sebebi ile zamanla bu yağ birikimi iç bacak sıkılığında azalmaya sebep olabilir. Erken evrelerde deri gevşekliğini fazla kaybetmemiş ise slim lipo işlemi ile iç bacak yağları alınıp bu bölge derisinde sıkılaşma sağlanabilir. Sadece klasik liposuction işlemi uygulanması deride yeterince sıkılaşma sağlamadığı için iç bacaklardan yağ alınsa bile yeterli incelme gerçekleşmez. Slim lipo işleminde iki dalga boyu kullanılarak hem yağ dokusu eritilir hem de deride sıkılaşma sağlanır. Bu sayede deri gevşekliğinde azalma sağlanmış olur.

Bacak Estetiği Yapılma Nedenleri

İç bükey olan kontur çizgilerine yağ hücresi enjeksiyonu ya da aşırı zayıflık görülen yerlere slikonimplant ideal çözümler olarak öne çıkar. Bacak kontur ve silueti düzgün olsa da bölgedeki kılcal damarlardan da (örümcek şeklinde ya da dallı budaklı) bacak estetiğini bozan yüzeysel sorunlar arasında söz edilmelidir. Günümüzde lazer ve skleroterapi gibi yöntemler ile kılcal damarlar sorunlarını çözmek mümkündür. Eğer bacak derisi iyice sarkmış ise sarkık olan deriyi çıkarmadan bacakta yeteri kadar incelme oluşmaz. Deri çok gevşek ise, üzerinde çatlaklar meydana gelmiş ise içerisindeki yağ ne kadar alınırsa alınsın deri kendini toplamaz ve incelme gerçekleşmez. Aksine içi boşaltılmış olan deri daha da sarkık görülebilir. Bazen sarkıklık sadece iç bacak hizasında kalmaz, diz içlerine kadar uzanır. Hasta ne kadar zayıflasa bile üst bacak bölgelerinde incelme olmaz. Böyle durumlarda bacak germe ameliyatının yapılması gerekir.

Bacak Estetiği Operasyon Yöntemleri

Bacak germe ameliyatı pantolon paçası daraltılmasına benzer. Vücudumuzun kumaşı olan derimiz görülmeyecek şekilde bacak içerisi boyunca gerilmiş olur. Gevşeklik nerede ise o bölge muayene sırasında belirlenir. Genellikle sarkıklık kasık bölgesinde başlar, iç bacak boyunca devam eder, çok kilo vermiş veya derisi çok fazla sarkmış olan hastalarda diz içlerine kadar uzanır. Bu şekilde enine planda bir deri çıkarılması planlandığı için üst bacak ve uyluk bölgelerinde kalıcı incelme sağlanmış olur. Ne kadar çok deri çıkarılırsa bacak o kadar çok incelir. Bu sebeple ameliyat sırasında önce iç bacak bölgesinin tamamına çok iyi bir liposuction işlemi uygulanarak derinin içerisi tamamen boşaltılır. Daha sonra yara iyileşmesinde bozulma olmayacak şekilde maksimum gerginlikte deri çıkarılır. Yara izi yukarda kasık bölgesinden başlayarak sarkıklık olan iç bacak boyunca ilerler, bazen diz içlerine kadar da uzatılması gerekebilir. Yara izi bacağın iç kısmında yer aldığı için ayakta iken görünmez ve genellikle çok iyi iyileşmektedir. İdeal bacak estetiği için pek çok farklı işlem seçeneği mevcuttur. Liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu, lazer uygulamaları bunların başında gelir. Her bölgenin gereksinimi ayrıdır. Deri esnekliği, yapılan işlemleri ve kapsamını belirler. 40 yaştan sonra esneklik bozulsa bile bireysel değerlendirmeler daha önemlidir. Bacak, uyluk ve diz bölgesi arasındaki uyum, şekillendirme sırasında dikkate alınır. İdeal bacak konturu için bazı bölgelerden yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi vermek gerekebilir. Doku içi bantların gevşetilmesi, bazen mini liftler, kas dokusu arttırma işlemleri ve derinin mikro dolaşımını düzelten yöntemler bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Bunlar bacağın kontur estetiğini oluşturur. Bacak derisinin pürüzsüz, yumuşak, kılsız ve kılcal damarların olmaması gerekir. Mikrodermabrazyon dediğimiz üst ölü tabakanın yok edilmesi işlemleri ve lazerle bu sorunlar çözülür. Dokuda çatlakların olması, yaş genç olsa bile doku kalitesinin bozulduğunu gösterir. Doku kalitesinin bozulmuş olduğu durumlarda cerrahi "firming-smoothing" işlemleri gerekir. Bunlar temel olarak kasık bölgelerine gizlenen lifting işlemleridir. Firming-smoothing bacak şekillendirmede bir başlıktır. Bu başlığın altında cerrahi girişimler yanında endormoloji gibi cerrahi olmayan yöntemler de yer alır. Hatta firming-smoothing kremler bulunmakla birlikte, bunlar sadece bacak konturu düzeltildikten sonra bacak derisi yumuşaklığı için tedaviye eklenir.

Bacak Estetiği Ameliyatlarında Anestezi Yöntemi ve Süresi

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve iki saat kadar sürmektedir. Hastalar genellikle bir gün kadar hastanede kalırlar. Ameliyattan sonra bacaklar sanki sadece liposuction yapılmış gibi bir korse giydirilir. Ameliyatta takılan drenler bir veya iki gün sonra çıkarılır. Hastalar bir iki gün sonra kendi başlarına kalkıp yürüyebilir hale gelirler. Bacak bölgesinde gerginlik hissedilse bile ameliyat sonrası dönem ağrılı değildir. Yaklaşık bir hafta içerisinde normal yaşama dönülür. Korsenin üç hafta kadar takılması gerekmektedir. Bacak estetiği ameliyatları, tekniklerine göre 1-4 saat arasında sürmektedir. Ameliyathane ortamında yapılması gereken operasyon genel anestezi ya da sedasyonaltında gerçekleştirilir. Silikon protez kullanılarak yapılan ameliyatlar bir miktar ağrıya ve rahatsızlığa sebep olabilir. Liposhaping işlemlerinde de bir miktar ağrı olabilir. Ancak bu ağrı hastaların günlük aktivitelerini kısıtlayacak şiddette değildir.

Ameliyatta kendi başına eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Yara izlerinin azalıp görünmez hale gelmeleri için en az altı ay beklemek gerekmektedir. Ameliyattan bir ay sonra deniz veya havuza girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  1-5 Gün
 • İşe Dönme
  1-5 Gün
 • Tam İyileşme
  2-3 Hafta
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun