Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi daha belirgin olarak görülür ve genellikle kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir. Kepçe kulak veya büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genellikle okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona yol açabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır. Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği  psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, aynı zamanda çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine daha kolay adapte olmasını da sağlar ve özgüven sorunlarını önler. Kepçe kulağa sahip kişilerin çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde doktora başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir.

Otoplasti Nedir?

Tıpta otoplasti olarak bilinen kepçe kulak operasyonu, memnuniyetinin yüksek düzeyde olduğu cerrahi uygulamalardan biridir. Cerrahi girişim; kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve doğal kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz olmasını gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur.

Kepçe kulak operasyonu genellikle kulak arkasından yapılan küçük kesiler aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Kulak arkasındaki kıvrımlarda yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar. En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa çıkarılması ve vücut tarafından emilmeyen özel dikişlerle kulağa arkaya doğru kıvrımlı olan yeni bir şekil verilmesidir.

Kepçe kulak ameliyatı hastanelerimizin plastik cerrahi birimlerinde yapılmaktadır. Ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saat süren operasyondan birkaç saat sonra konuğumuz ayağa kalkabilir. Çocukların operasyon esnasında sabit durmasını sağlamak daha zor olduğu için genel anestezi de tercih edilebilir. Kulak dokusunun korunması ve iyileşmenin kolaylaştırılması için kulaklar sarılır. 2-4 gün sonra bu sargı çıkarılır ve konuğumuzun başı daha hafif bir pansumanla sarılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa, dikişler genellikle bir hafta içinde alınır. Sargıların çıkarılmasından sonra, 6-8 hafta boyunca özellikle gece yatarken kulakları örten bir bant kullanılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak, uzmanlarımıza danışmak ve ön görüşme için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.

 
TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 03

Seans/Operasyon Sayısı 1
Operasyon Süresi 1 saat
Anestezi Lokal/Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 1-5 gün
İşe dönme süresi 3 gün
Tam İyileşme -
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi 0
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!