Kulak Estetiği

Kulak estetiği; genellikle kepçe kulak ameliyatı ve kulaktaki şekil bozukluklarını içeren operasyonlara verilen genel isimdir.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği, kulaklar yüzün her iki yanında yer almakta olup karşıdan bakışta hemen her zaman göze çarparlar. Bu sebeple yüz güzelliğine direk olarak etkili olmaktadırlar. Nasıl büyük bir burun hemen göze çarpıyorsa kulakların da kepçe olmaları onları olduklarından daha büyük göstermekte ve dikkat çekici hale getirmektedir.  Bu sebeple büyük ve uzun burun insanların kendine güven ve psikolojilerini olumsuz etkiliyorsa kepçe kulakların da aynı şekilde olumsuz etkileri olabilir. Burnun şekli genellikle belirli bir yaştan sonra bozulmaktadır. Halbuki kulak gelişimi yaklaşık yedi yaşında tamamlandığı için kişide kepçe kulak var ise bunun rahatsızlığını erken yaştan itibaren duymaya başlayabilir.

Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi daha belirgin olarak görülür ve genellikle kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir. Kepçe kulak veya büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genellikle okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona yol açabilir. Kulağın kepçe görünmesinin sebebi aslında anatomisinin normal kulaklardan daha farklı olmasına bağlıdır.

Kepçe kulaklar normal kulaklara göre daha büyüktürler. Kulağın konka denilen kulağa destek sağlayan kıkırdağı normalden büyüktür ve kulak deliğinin önünde kalan kısmını öne doğru iter. Kulak kepçesine paralel olan kulağın kıvrımı gelişmemiştir veya hemen hemen hiç yoktur bu sebeple de kulağın üst kısmı karşıdan bakıldığında normalden fazla görünür hale gelir. Kulak memeleri de normalden büyük veya öne doğru çıkık olabilir. Arkadan bakıldığında ise kulağın kafa tabanı ile yaptığı açı normalden fazla olduğu için kulak arkadan geniş görülür. Sonuç olarak kepçe kulak kafanın normalden büyük görünmesine sebep olur. Kadınlar erken yaştan itibaren saçlarını toplamaktan kaçınarak kulakları gizlemeye çalışırlar. Erkekler de özellikle çocukluk çağından itibaren arkadaşlarının kulakları ile alay ettiklerinden şikayetçi olabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır. Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, aynı zamanda çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine daha kolay adapte olmasını da sağlar ve özgüven sorunlarını önler.

Kepçe kulağa sahip kişilerin çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde doktora başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir. Tıpta otoplasti olarak bilinen kepçe kulak operasyonu, memnuniyetinin yüksek düzeyde olduğu cerrahi uygulamalardan biridir. Cerrahi girişim; kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve doğal kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz olmasını gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak genellikle kalıtsal olarak geçmektedir. Yani anne babada var ise çocukta da olabilmektedir. Erkek çocuklarda daha fazla görülebilmektedir. Genellikle Kepçe kulağa eşlik eden başka bir hastalık bulunmamaktadır. Kulağın şeklinin duymaya herhangi bir etkisi olmayıp sorun sadece kozmetik bir problem teşkil etmektedir. Bebeklik çağında fark edilirse saç bandı uygulanarak ilerlemesi bir miktar durdurulabilse bile bu yöntem kesin çözüm sağlamamaktadır. Kepçe kulak bozukluğu kalıcı olarak sadece ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Kepçe kulak operasyonu genellikle kulak arkasından yapılan küçük kesiler aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Kulak arkasındaki kıvrımlarda yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar. En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa çıkarılması ve vücut tarafından emilmeyen özel dikişlerle kulağa arkaya doğru kıvrımlı olan yeni bir şekil verilmesidir. Kepçe kulak ameliyatı plastik cerrahi birimlerinde yapılmaktadır. Kulak gelişimi yaklaşık yedi yaşında tamamlandığı için kepçe kulak ameliyatı bu yaştan itibaren yapılabilir. Çocukluk çağında genel anestezi altında yapılan bu ameliyat erişkin çağında lokal anestezi ile yapılabilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saat süren operasyondan birkaç saat sonra konuğumuz ayağa kalkabilir. Çocukların operasyon esnasında sabit durmasını sağlamak daha zor olduğu için genel anestezi de tercih edilebilir. Kulak dokusunun korunması ve iyileşmenin kolaylaştırılması için kulaklar sarılır. 2-4 gün sonra bu sargı çıkarılır ve konuğumuzun başı daha hafif bir pansumanla sarılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa, dikişler genellikle bir hafta içinde alınır. Sargıların çıkarılmasından sonra, 6-8 hafta boyunca özellikle gece yatarken kulakları örten bir bant kullanılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak, uzmanlarımıza danışmak ve ön görüşme için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz. Kepçe kulak estetiği öncesi ve sonrası görselleri için whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. 

Ameliyattan hemen sonra narin olan kulak derisini korumak için pamuklu gazlı bezler ile pansuman yapılır. Ameliyattan iki gün sonra bu pansuman çıkarılır ve yaklaşık üç hafta kadar koruyucu bir saç bandı takılarak kulağın iyileşene kadar olan sürede şeklini muhafaza etmesi sağlanır. Ayrıca dikişler de bu şekilde korunmuş olur. Bu şekilde Hastaların kulaklarının üzerine yatmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ameliyattan sonra dikiş almaya gerek olmamaktadır. İlk birkaç gün kulaklarda bir miktar şişlik görünebilir fakat ameliyat sonrası süreçte herhangi bir ağrı olmamaktadır. Ameliyattan yaklaşık iki gün sonra pansumanların açılması ile beraber hastaların duş almalarına izin verilebilir. Bu süreçte kulağın dış yüzeyine nemlendirici kremler uygulanır. Duş alırken kulağın arkasına fazla güç uygulanmamalı ve dikişlere zarar vermemeye dikkat etmeye çalışılmalıdır. Kontroller sırasında doktorunun kulağınızın arkasındaki dikişlere bakarak gerekirse bu bölgelerin temizliğini yapacaktır. Yine iyileşme süresince gözlük kullanmak gerekiyorsa gözlüğün dikişler üzerine baskı yapmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

Kulak estetiği fiyatları birçok kriter göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Çünkü her kurum kendi standartları doğrultusunda bir fiyat politikası belirlemektedir. Dolayısıyla bunun dışına çok fazla çıkılmaz. Doktorumuzun yaptığı başarılı ameliyatlar fiyatı yukarı çekmektedir. Fiyatı etkileyen ikinci konu ise kullanılan malzemenin kalitesidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi?

Kulak ameliyatı genel olarak düşük riskli ameliyat grubundadır. Operasyon sonrasında kısa dönemde görülebilecek en sık rastlanan problemler (hematom oluşumu) ve enfeksiyolardır. Her iki problemde uygun tedavi yöntemi ile hızlı bir şekilde çözülür. Orta uzun dönemde görülebilecek problem ise kulaklarda asimetri oluşmasıdır. Uygun cerrahi yöntem ile sorun giderilir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1- 1,5 saat
 • Anestezi
  Genel/Lokal
 • Hassasiyet
  1-3 Gün
 • İşe Dönme
  1-3 Gün
 • Tam İyileşme
  2-3 Hafta
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Kalıcı
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun