Kulak Estetiği

Kulak estetiği genellikle kepçe kulak ameliyatı ve kulaktaki şekil bozukluklarını içeren operasyonlara verilen genel isimdir. Detaylı bilgi için tıklayın!

Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi daha belirgin olarak görülür ve genellikle kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir. Kepçe kulak veya büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genellikle okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona yol açabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır. Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, aynı zamanda çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine daha kolay adapte olmasını da sağlar ve özgüven sorunlarını önler. Kepçe kulağa sahip kişilerin çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde doktora başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir. Tıpta otoplasti olarak bilinen kepçe kulak operasyonu, memnuniyetinin yüksek düzeyde olduğu cerrahi uygulamalardan biridir. Cerrahi girişim; kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve doğal kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz olmasını gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak operasyonu genellikle kulak arkasından yapılan küçük kesiler aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Kulak arkasındaki kıvrımlarda yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar. En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa çıkarılması ve vücut tarafından emilmeyen özel dikişlerle kulağa arkaya doğru kıvrımlı olan yeni bir şekil verilmesidir. Kepçe kulak ameliyatı plastik cerrahi birimlerinde yapılmaktadır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyathane şartlarında lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saat süren operasyondan birkaç saat sonra konuğumuz ayağa kalkabilir. Çocukların operasyon esnasında sabit durmasını sağlamak daha zor olduğu için genel anestezi de tercih edilebilir. Kulak dokusunun korunması ve iyileşmenin kolaylaştırılması için kulaklar sarılır. 2-4 gün sonra bu sargı çıkarılır ve konuğumuzun başı daha hafif bir pansumanla sarılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa, dikişler genellikle bir hafta içinde alınır. Sargıların çıkarılmasından sonra, 6-8 hafta boyunca özellikle gece yatarken kulakları örten bir bant kullanılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak, uzmanlarımıza danışmak ve ön görüşme için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz. Kepçe kulak estetiği öncesi ve sonrası görselleri için whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • 1-3 Gün
  İşe Dönme
 • 1-7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Hayır. Ameliyatlar çok küçük çizikler ve estetik dikişler ile yapıldığı için iz kalmayacaktır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım