Popo Estetiği


Popo estetiği; kalça şekillendirme ameliyatlarına verilen genel isimdir. Bu hizmetimiz hakkında detaylı bilgiye, yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir dokunuş ile istediğiniz popo görünümüne kavuşmak, günümüzde estetik cerrahi operasyonlarla mümkün hale geldi. Bizlere sunulan estetik imkanlar ile istediğimiz vücut formuna sahip olabiliriz. Kalça estetiğinde bireyler; kalça implantları, kalçaya yağ transferi, eksizyonel prosedürler ve liposuction gibi prosedürler arasından cerrahın yönlendirmesi ve kendi istekleri arasında seçimler yapabilir. Kalça yaralanmaları sonucu oluşan şekil bozukluklarına çoğunlukla; popoya yağ transferi, alloplastik implantlar uygulanır. Estetik popo ameliyatları, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da uygulanabilir ama popo estetiğinin nedenleri arasında çoğunlukla, yürüyüş bozuklukları, kilo kaybı sonrası sarkmalar, kilo almaya bağlı şekilsizlikler gösterilebilir.

Popo Estetiği'nin Tarihi

Tarih boyunca sanatsal çabalar, insanlığın geldiği nokta kadınlığı ve doğurganlığın temsili olarak karşımıza çıkmıştır. İnsan bedeninin dikkatli analizi ve matematik yorumu yine tarih boyunca popüler olmuştur. Evrimsel biyolojideki son çalışmalarda hemen hemen aynı sonuçları verir. Sadece doğurganlık değil, sağlıklı bir yaşam ve fiziksel sağlık ile psikolojik sağlık arasındaki ilişkiyi belirli orana bağlı olarak sunmuştur. Bu kolerasyona göre kültürlerin de üstünde, zamansal olarak da hiçbir zaman değişmeyeceğine inanılan bel kalça oranı ortaya çıkmıştır. İdeal bir bel kalça oranı 0.7 olarak belirtilir. Kalça estetiği; diğer estetik prosedürlere göre çok uzun bir tarihi geçmişe sahip değildir. Hepsinin aksine, yeni ortaya çıkmış bile demek mümkündür. 

Hastaların her zaman daha iyisini istemeleri ve çok gelişen liposuction teknolojisi ile kalça estetiği işlemleri daha çok talep edilir olmuş, demografik değişiklikler ve küreselleşme ile birlikte yeni istekler arasına kalça boyutlarındaki değişimler de eklenmiştir. Yakın tarihe bakacak olursak, bir kalçaya ilk protez yerleştirmek işlemi 1969 yılında Amerika'da gerçekleştirilmiştir. Bir kalça yaralanması sonucu yaşanan duruma müdahale eden cerrahlar, ilk kez bir kadının kalçasının tek bir tarafına meme protezi yerleştirmiş, bu işlem tarihe ilk kalça implantı olarak geçmiştir.

estetik kalça

Popo Estetiği Şekillendirmede Kullanılan Araçlar

Liposuction tüm vücutta, belirli bölgelerdeki yağı azaltmak amacıyla kullanıldığı için, kalçalarda da çok etkili olmuştur. Kalça şekillendirme için kullanıldığında; sırt, bel ve kalça bölümlerinde elde edilen başarı göz önüne alındığında, liposuction kalça şekillendirmek için kullanılan en etkili araç haline gelmiştir. Yine kalça şekillendirmenin bir diğer önemli yolu olarak da kalça protezleri gösterilebilir. Silikon implantlar gibi bu implantlar da insan anatomisine uygun ve vücut tarafından kabul edilir olduğundan; brezilya poposu gibi işlemler hem bu implantlar hem de popoya yağ enjejksiyonu gibi teknikler kullanılarak rahatlıkla yapılabilir.

İnsan vücudu belli oranda kavisli yapılardan oluşur. Bel bölgesi içe doğru kavisli iken popo dışarıya doğru çıkık olmalıdır. Bu nedenle popo şekillendirme işlemleri; sırt ve bel bölgesine kombine liposuction ile yapılan estetik işlemlerdir. İçe doğru kavisin oluşturulması basen bölgesi simitlerin liposuction ile alınması, uyluk içi bölgesindeki bölgesel yağ fazlalıklarının alınması gereklidir. Popo şekillendirme isteği olan hastaların büyük çoğunluğu, genelde popo yan taraflarındaki çukurluk ve arka üst taraflarında projeksiyon (kavisli görüntü) yetersizliği mevcuttur. Dolgun, yuvarlak ve dik görünümlü giyilen kıyafeti tam dolduran kalçalar günümüzde tüm kadınların en çok sahip olmayı arzuladıkları vücut parçalarıdır. Ancak sadece kadınlar değil, günümüzde küçük ve silik kalçalı erkekler de daha biçimli kalçalar için aynı ameliyatı istemektedir. Gluteoplasti de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir plastik estetik cerrahi uygulamasıdır. Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir. Bu amaçla bu bölgelere yağ enjeksiyonu gerekir. Vücut yağ miktarı yetersiz olan kişilerde popo protezi aynı işlem ile kombine edilir. Popo protezinin pek çok yerleştirme tekniği mevcuttur.  Aquafilling benzeri sentetik dolgular da bu amaçlı kullanılmaktadır.

Temel Olarak Kalça Estetiği Çeşitleri

Popo estetiği operasyonu, kişinin vücuduna uygun bir şekilde kalça bölgesine form verilmesidir.

 • Kalça popo estetiği, dolgunlaştırma ve biçimlendirme
 • Kalça popo dikleştirme

Popo Estetiği Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Kalçalarınızı büyütmek ve yeniden şekillendirmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri kendi doğal yağ dokunuzu kullanarak yapılan liposuction (yağ enjeksiyonu), silikon implant, popo protez ve kalça kaldırma ameliyatlarıdır. Bu operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saat sürmektedir. 

1- Yağ Enjeksiyonu: 

Popo estetiğinde kullanılan yağ enjeksiyonu, karın, sırt ve bel bölgesinde yeterli miktarda yağ olması sonucu bu kısımlardan alınan yağ belli işlemlerden geçirilerek gerekli bölgeye uygulandığı bir cerrahi ameliyattır.  Aynı zamanda bel ve kalça bölgesindeki yağlardan şikayetçi kişiler için idealdir. Çünkü kişi hem yağlı bölgelerinden kurtulur hem de gerekli bölgeye istenilen form verilmiş olur. Popo bölgesine aktarılan yağ miktarının yaklaşık yüzde 40’ı kalıcı olması sebebiyle bel ve kalça bölgesinden ihtiyaç olunan miktardan daha fazla yağ alınmalıdır. Eğer, karında ve belde yeteri kadar yağ yoksa silikon implant yöntemi uygulanır. Ameliyattan sonraki günün sabahı hasta hastahaneden çıkışını yapabilir. Enjeksiyon uygulanan bölgede meydana gelen şişlik bir hafta sonra iner ve bir ay sonra şekli oturmuş olur. 6 ay sonunda kişi son görünümüne kavuşur, kalan yağlar hayat boyu kalıcıdır.

2- Silikon İmplant

Silikon implant yöntemi ise popo dikleştirme ve hacmini büyütme amacıyla silikon jel ile dolu implantların kas arasına uygulandığı cerrahi ameliyattır. İmplant, büyük kalça (gluteal) kasının altında ve pelvik kemiğinin üzerinde bir cebe yerleştirilir. Popo arasında küçük bir kesi ile yapılır ve kas içi ya da kas altına yerleştirilen silikon ile istenilen çıkıntı sağlanır. Bu sürecin başında kişinin formuna uygun doğru büyüklükteki implantı tercih etmek önemlidir. Ameliyat sonrasında makat üstü, kalça ortasındaki kıvrım arasına saklı 6-8 santimlik bir iz kalır. Bu iz zaman içinde, önce ince bir çizgi ardından belli belirsiz hale gelir. Operasyonun daha etkili ve kalıcı bir sonuç vermesi için yerleştirilen protezlerin etrafına vaser liposuction ile alınan yağ ile kalça şekillendirilir.

3- Popo Protez:

Popo üzerinde ki yağın dolgunluk seviyesi üzerinde yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir.Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Uygulanan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Protezler kalçalar arasındaki oluğa kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.

4- Kalça Kaldırma

Çok kilo vererek cilt içerisinde boşalma ve çökme yaşayan kişilerde karnın altından ve poponun üstünden deri çıkartılarak tüm kalça bölgesinin askı işlemiyle yukarıya alınması işlemidir. Cilt kalitesi orta ve iyi olan hastalarda ise yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilmektedir. Özellikle post bariatrik (mide küçültme gibi operasyonlar ile kilo vermiş) operasyonlar ile aşırı kilo kaybı olan hastalarda ya da yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyeti kaybolmuş kişilerde popo kaldırma eklemek gerekebilir, bu yapılmadığı takdirde sadece yağ enjeksiyonu ya da popo protezi yeterli olmaz, popo kaldırma operasyonu da gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlere ek olarak yağ enjeksiyonu ve protez daha güzel sonuçlar vermektedir. Popo kaldırma operasyonu; genel anestezi altında plastik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilen ortalama 1,5-3 saat arasında süresi olan bir operasyondur. Hastanın operasyon öncesi doktoru tarafından muayenesi gerçekleştirilir, hastanın poposuna enjekte edilmek için yağ alınacak bölgeler tespit edilir ve çizim gerçekleştirilir. Bu bölgeler genellikle karın, bel, sırt ya da zaman zaman basen bölgesi de olabilir. Eğer hastanın vücudundan fazla yağ alındığında vücut esnekliğini kaybetme riski bulunuyorsa liposuction ile popoya enjekte edilecek yağ dokusu alındıktan sonra laser ya da vaser liposuction cihazı ile cilt sıkılaştırma amaçlı müdahale edilir.

Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Popo şekillendirme operasyonu gerçekleştirmek isteyen hasta, kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa, operasyon öncesi 1 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmamalı ya da branş doktorunun önerdiği kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ilaç kullanmalıdır.
 • Operasyon öncesi minimum 1 hafta sigara, yeşil çay, bitkisel çaylar tüketmemelidir.
 • Son 48 saat alkol kullanmamalıdır. Hastanın tansiyon rahatsızlığı varsa, operasyon günü çok az su ile tansiyon ilacını içmelidir.

Popo Estetiği Operasyonunu Kimler Tercih Edebilir?

Zayıf ve düz popo yapısına sahip olanlar veya ciddi kilo alıp verme sonucu sarkmaları oluşan kişiler tarafından popo estetiği en çok tercih edilen operasyondur. Ayrıca her operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da kişinin 18-20 yaşını geçmiş ve vücut gelişimini tamamlamış olması beklenir.

Popo Estetiği İyileşme Süreci

 • Operasyon sonrası kişinin hastanede kalmasını gerektirmez.
 • Ameliyattan sonra özel bir korse 3-6 hafta süre ile kullanılır.
 • İyileşme yapılan ameliyata göre 2-10 günde tamamlanır.
 • Hastanın şişliklerinin inmesi ve kalçaların tam biçimini alması 3-6 ayda tamamlanır. 30 - 45 gün sonra aktif spor yapmaya başlanabilir.
 • Popo protez operasyonlarından sonra dikkatli oturup kalkmak gerekir. 
 • Popo ile ilgili gerçekleştirilen operasyonlar sonrası yaklaşık 3 hafta yüzü koyun yatılmalı (yemek yerken, TV izlerken dikkat edilmeli).
 • Operasyon sonrası 7-10 gün süresince ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gerçekleşir.
 • Seyahatlerde, araç kullanırken gün içinde özel dizayn edilmiş popo yastığı kullanımı önerilir.
 • 3 hafta süresince sigara kullanılmaması önerilir ( yağ enjeksiyonlarında yağ erime oranını arttırması nedeni ile ) 4-6 hafta süresince orta basınçlı bir korse giyilir.
 • Operasyondan 1 hafta sonrası ödem atıcı masajlar önerilir.
 • Operasyon sonrası görünümün net şeklini alması 2,5-3 ayda gerçekleşir. Operasyon sonrası enjekte edilen yağların ortalama %50 si kalıcı olmaktadır.

Popo Estetiği Fiyatları

Kişinin isteğine, vücut yapısına göre uygulanacak olan işlemler değişiklik gösterir. Bu sebeple plastik cerrahi ile ilgili tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi popo estetiğinde de ortalama fiyat vermek yanlış olur. Daha sağlıklı bir bilgilendirme için kullanılacak olan yönteme, yapılacak ameliyata ya da neyle kombinleneceği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. 

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 3-7 Gün
  Hassasiyet
 • 1-5 Gün
  İşe Dönme
 • 7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Popo ameliyatının ardından bir gece doktor kontrolünde hastanede, yaklaşık 7 gün de evde dinlenmek gerekir. Bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi doktor tarafından karar verilir.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi