Popo Estetiği

Popo estetiği; popo kaldırma ameliyatı fiyatları, popo büyütmede operasyon süreci, ameliyatsız estetik uygulamalar, öncesi ve sonrası hakkında bilgi alın!

İnsan vücudu belli oranda kavisli yapılardan oluşur. Bel bölgesi içe doğru kavisli iken popo dışarıya doğru çıkık olmalıdır. Bu nedenle popo şekillendirme işlemleri; sırt ve bel bölgesine kombine liposuction ile yapılan estetik işlemlerdir. İçe doğru kavisin oluşturulması basen bölgesi simitlerin liposuction ile alınması, uyluk içi bölgesindeki bölgesel yağ fazlalıklarının liposuction ile alınması mutlaka gereklidir. Popo şekillendirme isteği olan hastaların büyük çoğunluğu, genelde popo yan taraflarındaki çukurluk ve arka üst taraflarında projeksiyon (kavisli görüntü) yetersizliği mevcuttur. Dolgun, yuvarlak ve dik görünümlü giyilen kıyafeti tam dolduran kalçalar günümüzde tüm kadınların en çok sahip olmayı arzuladıkları vücut parçalarıdır. Ancak sadece kadınlar değil, günümüzde  küçük ve silik kalçalı erkekler de daha biçimli kalçalar için aynı ameliyatı istemektedir. Gluteoplasti de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir plastik estetik cerrahi uygulamasıdır. Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir. Bu amaçla bu bölgelere yağ enjeksiyonu gerekir. Vücut yağ miktarı yetersiz olan kişilerde popo protezi aynı işlem ile kombine edilir. Popo protezinin pek çok yerleştirme tekniği mevcuttur.  Aquafilling benzeri sentetik dolgular da bu amaçlı kullanılmaktadır.

Temel olarak kalça estetiği üçe ayrılabilir:

 • Kalça popo estetiği, dolgunlaştırma ve biçimlendirme
 • Kalça popo dikleştirme
 • Kalça popo küçültme

brezilya poposu

Popo Estetiği Operasyon Yöntemleri Nelerdir?

 • Yağ enjeksiyonu:  Basenden, belden, poponun alt ve dış tarafından lazer liposuction ile ince kanüllerle yağ alınma işlemidir. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerle yoğunlaştırılır ve poponun üst tarafına yerleştirilir. Bu sayede popo dolgunlaşır. Bel, sırt, basen, uyluk içi ve baldır bölgelerindeki yağ fazlalıklarına liposuction yapılır ya da bu bölgelere daha önce liposuction gerçekleştirildiyse, oluşmuş olan çökmelere ya da çocuk felci gibi kas gelişim bozukluklarına bağlı çökmelere yağ enjeksiyonu gerçekleştirilir, eğer hasta proteze uygunsa uyluk ya da baldır protezleri ile kişiye uygun doğal sonuçlar elde edilebilir.

 • Popo Protez:  Popo üzerinde ki yağın dolgunluk seviyesi üzerinde yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir.Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Uygulanan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Protezler kalçalar arasındaki oluğa kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.

 • Kalça Kaldırma: Çok kilo vererek cilt içerisinde boşalma ve çökme yaşayan kişilerde karnın altından ve poponun üstünden deri çıkartılarak tüm kalça bölgesinin askı işlemiyle yukarıya alınması işlemidir. Cilt kalitesi orta ve iyi olan hastalarda ise yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilmektedir. Özellikle post bariatrik (mide küçültme gibi operasyonlar ile kilo vermiş) operasyonlar ile aşırı kilo kaybı olan hastalarda ya da yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyeti kaybolmuş kişilerde popo kaldırma eklemek gerekebilir, bu yapılmadığı takdirde sadece yağ enjeksiyonu ya da popo protezi yeterli olmaz, popo kaldırma operasyonu da gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlere ek olarak yağ enjeksiyonu ve protez daha güzel sonuçlar vermektedir.

Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Popo şekillendirme operasyonu gerçekleştirmek isteyen hasta, kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa, operasyon öncesi 1 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmamalı ya da branş doktorunun önerdiği kan sulandırıcı özelliği olmayan muadil bir ilaç kullanmalıdır. Operasyon öncesi minimum 1 hafta sigara, yeşil çay, bitkisel çaylar tüketmemelidir. Son 48 saat alkol kullanmamalıdır. Hastanın tansiyon rahatsızlığı varsa, operasyon günü çok az su ile tansiyon ilacını içmelidir.

Popo Estetiği İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Operasyon sonrası kişinin hastanede kalmasını gerektirmez. Ameliyattan sonra özel bir korse 3-6 hafta süre ile kullanılır. İyileşme yapılan ameliyata göre 2-10 günde tamamlanır. Hastanın şişliklerinin inmesi ve kalçaların tam biçimini alması 3-6 ayda tamamlanır. 30 - 45 gün sonra aktif spor yapmaya başlanabilir. Popoprotez operasyonlarından sonra dikkatli oturup kalkmak gerekir. Popo ile ilgili gerçekleştirilen operasyonlar sonrası yaklaşık 3 hafta yüzü koyun yatılmalı (yemek yerken, TV izlerken dikkat edilmeli). Operasyon sonrası 7-10 gün süresince ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gerçekleşir. Seyahatlerde, araç kullanırken gün içinde özel dizayn edilmiş popo yastığı kullanımı önerilir. 3 hafta süresince sigara kullanılmaması önerilir ( yağ enjeksiyonlarında yağ erime oranını arttırması nedeni ile ) 4-6 hafta süresince orta basınçlı bir korse giyilir. Operasyondan 1 hafta sonrası ödem atıcı masajlar önerilir. Operasyon sonrası görünümün net şeklini alması 2,5-3 ayda gerçekleşir. Operasyon sonrası enjekte edilen yağların ortalama %50 si kalıcı olmaktadır.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 3-7 Gün
  Hassasiyet
 • 1-5 Gün
  İşe Dönme
 • 7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Popo ameliyatının ardından bir gece doktor kontrolünde hastanede, yaklaşık 7 gün de evde dinlenmek gerekir. Bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi doktor tarafından karar verilir.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım