Jinekomasti

Jinekomasti; yağ dokusu fazlalığına bağlı olarak hem meme bezi hem de yağ dokusu fazlalılığ durumunda ortaya çıkabilir.

Jinekomasti Nedir?

Halk dilinde erkeklerde meme büyümesi anlamına gelen jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanan glandüler meme dokusunun büyümesi olarak tanımlanır. Erişkin erkeklerin yaklaşık yarısında gözlenebilen durum, estetik sorunların yanı sıra kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik problemlere de neden olabilir. Bir erkek çocuk ergenliğe girdiğinde veya yaşlı bir erkeğin vücudu daha az testosteron ürettiğinde, iki hormonun dengesi değişir. Bu durumda, daha yüksek bir östrojen yüzdesi erkek meme dokusunun şişmesine neden olur. Ergen erkeklerin yaklaşık yarısı ve 50 yaşından büyük erkeklerin üçte ikisi belli bir boyuta kadar bu büyümeyi vücutlarında gözlemlemektedirler.

Erkekte Meme Büyümesinin Nedenleri

Erkek vücudundaki meme dokusu büyümesi, hormon değişikliklerinin birçok farklı nedeni ile bağlantılı olabilir. Hormon tedavileri, giyilen atletler, dışarıdan kullanılan birtakım yöntemler, fazla spor yapmak, kilo verme yöntemleri erkeklerde meme büyümesini engellememektedir.

Jinekomastiye neden olan bazı hastalıklar ve tıbbi durumlar şunlardır:

 • Göğüslerde yağ dokusu artışına yol açan kilo alımı, obezite
 • Hormon bozuklukları
 • Kalp ilaçları, kanser ilaçları, hormon içeren ilaçlar, antidepresanlar, amfetamin ve kortizon
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı,
 • Akciğer ve karaciğer kanseri başta olmak üzere bazı kanser türleri,
 • Testis (yumurtalık) ve böbrek hastalıkları,
 • Tiroid bezi hastalıkları (guatr)
 • Doğuştan gelen bozukluklar
 • Adrenal bezi veya hipofiz bezi tümörleri
 • Yaralanma veya travma

 

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomastinin ana semptomu, bir veya iki memenin büyümesidir. Büyümüş glandüler doku genellikle her iki memede de görülür ancak bazı durumlarda tek taraflı olabilir. Meme büyümesi, meme ucuna göre tek tip veya düzensiz olabilir. Lastiksi veya sert bir yapıda meme ucunun hemen arkasında büyüme görülebilir. Bu durumda meme veya meme ucu dokunulduğu zaman ağrı veya hassasiyet hissedilebilir. Erkek meme kanserinden ayırt etmek önemlidir. Kanser mevcut olduğunda, genellikle sadece bir meme etkilenir ve dokunun mutlaka sert veya sıkı olması gerekmez. Kanser ayrıca cildin çukurlaşması, meme başı akıntısı, meme ucunun geri çekilmesi ve kolların altındaki genişlemiş lenf düğümleri ile de ilişkili olabilir.

Erkeklerde meme şişmesine neden olabilen bir diğer sorun ise erkeklerde nadir görülen bir meme apsesidir. Etkilenen bireylerde ateş veya titreme gelişebilir. Şişlik çok ağrılı ve dokunulduğunda sıcak olabilir ve şişliğin karşısındaki cilt kırmızımsı renkte görünebilir.

Ameliyat Öncesi

Operasyondan iki hafta öncesine kadar uzun süreli güneşe maruz kalınması sonucu güneş yanığının veya kalıcı yara izlerinin oluşmamasına dikkat edilmelidir. Ameliyat tarihinden bir hafta öncesinden itibaren, herhangi bir rahatsızlıklar geçirilmişse, kesinlikle doktora bilgi verilmelidir. Ameliyata girmeden en az 3 hafta öncesine kadar sigara, 48 saat öncesine kadar da alkol kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyattan en az 5 saat önce yiyecek ve içecek tüketimi bırakılmalıdır. Ameliyata girmeden en az 10 gün öncesinden aspirin, aspirin türevi ve kanama riskini artıran ilaçların alınmadığından emin olunmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişiyi sağlıklı, dinamik, fit ve atletik göğüslere kavuşturmayı amaçlayan meme küçültme ameliyatı; bu bölgede meydana gelen yağlanmayı, büyümeyi, bombeleşmeyi, sarkmayı ve çatlamayı ortadan kaldırmak için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Göğüs büyümesi şikayetiniz için nasıl bir tedavi uygulanacağı yaşa, sağlık durumuna, ne zamandır bu durumla mücadele edildiğine, uygulanan tedavilere nasıl tepki gösterildiğine göre değişir. 

Jinekomasti ergenlik döneminde ortaya çıkarsa, genellikle kendi kendine geçer. Bu 6 aydan 3 yıla kadar sürebilir. Başka bir sağlık sorunu nedeniyle hormonlarınızın dengesinin bozulduğu ortaya çıkarsa, bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Doktorunuz aşağıdaki gibi teknikleri önerebilir:

 • Liposuction(ekstra meme yağının alınması)
 • Eksizyon (meme bezi dokusunun çıkarılması)

Liposuction Tekniği

Esas olarak aşırı yağ dokusunun sonucu ortaya çıktığı durumlarda, tek başına liposuction tekniklerinden biri kullanılabilir. Bu, birkaç küçük insizyondan ince bir içi boş tüp olan bir kanülün yerleştirilmesi ile meydana gelir. Kanül kontrollü bir hareketle ileri geri hareket ettirilerek fazla yağın gevşetilmesi sağlanır ve bu yağ daha sonra vakumlu emme ile vücuttan uzaklaştırılır. Vaser liposuction ve lazer lipoliz plus yöntemleri kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

Eksizyon Tekniği

Jinekomastiyi düzeltmek için glandüler meme dokusu veya fazla derinin çıkarılması gereken durumlarda eksizyon teknikleri önerilir. Areola küçültülecekse veya meme başı daha doğal bir erkek konturuna yeniden yerleştirilecekse de eksizyon gereklidir. Kesi modelleri, spesifik koşullara ve cerrahi tercihe bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda ise jinekomasti hem liposuction hem de eksizyon ile tedavi edilir. Meme küçültme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Operasyon yaklaşık 1.5 saat sürer. Genellikle bir gece hastanede kalmanız gerekir.

Ameliyat Sonrası

Meme küçültme ameliyatından sonra iyileşme birkaç hafta sürebilir. Birkaç hafta boyunca göğüslerinizde ağrı, şişlik ve morarma yaşanabilir.  Ameliyattan sonra 3 gün düz yatılmaya dikkat edilmeli ve duş alınmamalıdır. Ameliyattan sonra 3 hafta boyunca gece gündüz elastik bir kompresyon giysisi giymeniz gerekecektir. Bu korse, iyileşirken göğsünüzdeki ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Pansumanlarınızı ne kadar süreyle tutmanız gerektiği, yaralarınızın ne kadar çabuk iyileştiğine bağlı olacaktır. 1-2 hafta sonra dikişleriniz ya eriyecek ya da alınacaktır. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 hafta esneme, yorucu egzersiz ve ağır kaldırmaktan kaçının. Normal aktivitelerinize tam olarak dönmeniz yaklaşık 6 hafta sürecektir. Ameliyattan birkaç hafta sonra, emniyet kemeri takmak artık ağrılı olmadığında tekrar araba kullanabilirsiniz. Ameliyatınızın tam sonuçlarını görmeniz 6 ayı bulabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra bu sorunun tekrar etmesi mümkün değildir. Ancak siroz, karaciğer rahatsızlığı, hormon bozuklukları, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi durumlar varsa meme dokusu bir miktar daha büyüyebilir. Çünkü ameliyatta meme başının altında bir miktar meme dokusu bırakılmaktadır. Fazla kilo alımı söz konusu olduğunda yağ dokusu artışı olacağından, bir miktar büyüme söz konusu olabilir. Bu saydığımız durumlar olmadıkça teorik olarak yeniden meydana gelmesi söz konusu değildir.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları ve diğer merak ettiğiniz konularda bilgi almak için bize form doldurarak, 0850 222 38 45 hatlı numaradan veya Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-2 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  1-3 Gün
 • İşe Dönme
  3-7 gün
 • Tam İyileşme
  3-6 months
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun