Jinekomasti

Jinekomasti, erkekte meme büyümesidir. Jinekomasti herhangi bir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Jinekomasti hakkında bilgi alın.

Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) Nedir?

Jinekomasti, erkekte meme büyümesidir. Erişkin erkeklerin yaklaşık yarısında gözlenebilen jinekomasti, estetik sorunların yanı sıra, kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik problemlere de neden olabilir. Göğüslerin istenen formda olmaması utanma, özgüven eksikliği, kaygı, kıyafet seçiminde zorluk, hatta depresyon gibi psikolojik ve sosyal problemlere yol açabilir. Jinekomasti; meme bezlerindeki büyümeye bağlı olarak (glandüler tip), yağ dokusu fazlalığına bağlı olarak (yağlı tip) veya hem meme bezi hem de yağ dokusu fazlalığına bağlı olarak (mikst tip) ortaya çıkabilir. Meme bezi artışına bağlı olarak ortaya çıkan jinekomastide memeler kadın memesine daha çok benzediği için bu tip jinekomasti kişinin beden algısını daha çok bozabilir. Bebeklik, ergenlik ve yaşlılık döneminde tedavi gerektirmeyen ve genellikle birkaç yıl içerisinde ortadan kaybolan jinekomasti gözlenebilir.

Erkekte Meme Büyümesinin Sebepleri

Jinekomasti herhangi bir nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Jinekomastiye en sık neden olan durumlar şunlardır:

 • Göğüslerde yağ dokusu artışına yol açan kilo alımı
 • Hormon bozuklukları
 • Kalp ilaçları, kanser ilaçları, hormon içeren ilaçlar, antidepresanlar, amfetamin ve kortizon
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı,
 • Akciğer ve karaciğer kanseri başta olmak üzere bazı kanser tipleri,
 • Testis (yumurtalık) ve böbrek üstü bezi tümörleri,
 • Tiroid bezi hastalıkları (guatr)

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle jinekomastinin nedeni saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Bu nedenle, jinekomastiye yol açan nedenlerin araştırılması ve olası bazı hastalıkların devre dışı bırakılması açısından değerlendirilmesi çok önemlidir. 18-25 yaş aralığındaki kişilerde daha fazla gözlenebilen jinekomastinin, hormonların düzene girmesiyle kişilerin %30’unda gerileyebildiği veya düzelebildiği de unutulmamalıdır. Nedenin saptandığı ve altta yatan hastalığın tedaviyle düzeltilebildiği durumlarda jinekomasti ortadan kalkabilir. Ancak neden saptanamıyorsa veya altta yatan hastalığın tedavi edilmesine rağmen jinekomasti görünümü devam ediyorsa tek tedavi cerrahi girişimdir.

jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişiyi sağlıklı, dinamik, fit ve atletik göğüslere kavuşturmayı amaçlayan jinekomasti operasyonu; bu bölgede meydana gelen yağlanmayı, büyümeyi, bombeleşmeyi, gevşemeyi, sarkmayı ve çatlamayı ortadan kaldırmak için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Günümüzün estetik değerleri doğrultusunda, estethica’da jinekomasti operasyonu, sadece fazla yağın alınması olarak değil; sağlıklı, dinamik ve fit bir göğüs tasarımı olarak değerlendirilmektedir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, kişiye özel jinekomasti operasyonu planı yapmaktadır.

Genel anestezi altında yapılan jinekomasti operasyonu, genellikle meme başı çevresinden yapılan küçük kesiler aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Meme başı çevresinden yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Göğüslerde cilt fazlalığı varsa, meme başı çevresinden yapılan kesilerle bu fazla cilt de çıkarılır.

Jinekomasti operasyonunda liposuction veya lazer lipoliz teknikleri kullanılır. Cildin diri olduğu ve memelerinde sarkma gözlenmeyen genç yaştaki konuklarımızda fazla dokunun vücut dışına alınmasına hizmet eden “liposuction” işlemi genellikle yeterli olmaktadır. Gevşemiş, sarkmış veya çatlamış göğüslere sahip orta veya ileri yaştaki konuklarımızda ise bölgenin gerilmesine, sıkılaşmasına ve toparlanmasına hizmet eden “lazer lipoliz” yöntemi tercih edilir.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 2-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • 1-3 Gün
  İşe Dönme
 • 7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Operasyonu milimetrik kanüller ile gerçekleştirdiğimiz ve herhangi bir dikiş olmadığı için operasyon sonrasında hastalarda herhangi bir ameliyat izi kalmaz.
Evet. Operasyon sonrasında ortalama yaklaşık üç haftalık bir korse kullanımı söz konusudur.
Kişi çok kilo almadığı sürece (yaklaşık 10 - 15kg) memeler eski boyutlarına dönmezler.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım