Meme (Göğüs) Estetiği

Meme estetiği işlemleri, göğüs bölgesinden memnun olmayan ya da aşırı büyümeye bağlı gelişebilecek skolyoz gibi hastalıkların önlenmesi amacıyla yapılır.

Meme (Göğüs) Estetiği Nedir?

 

Meme (göğüs) estetiği, kişinin yaş, boy ve kilosuna göre göğüs yapısının belirgin olmaması, olması gerektiğinden büyük olması, sarkık olması, genetik veya travmatik nedenlerden dolayı deforme olması gibi problemlerin giderildiği operasyondur. Her dönem güzellik algısı değişse de kadının ön planda olduğu hacimli göğüslere sahip olma isteği, 1700’lü yıllarda kauçuk, yağ bezesi, hayvan kıkırdağı, parafin gibi maddelerle yanıtlanmaya çalışmaktaydı. Ancak bu yöntemler hem sağlığı tehdit etmekte hem de doğal bir sonuç oluşturmamaktaydı. 1962 yılında Dr. Thomas Cronin, Timmie Jean Lindsey’e ilk silikon meme operasyonunu gerçekleştirerek meme estetiğinin doğal ve kalıcı sonuçlar verebileceğini gösterdi. Türkiye’de ise Halit Ziya Onuralp, ilk estetik operasyonunu yaparak teknolojik gelişmeler ışığında günümüze kadar gelmesinde öncü olan isimdir.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

İlk olarak, doktor kontrolünde hangi işlemin yapılması gerekildiğine karar verilir. Yapılan kontroller sonrasında kullanılacak olarak protez tipine karar verilir. Kişinin Meme (göğüs) estetiğine uygun olup olmadığını kontrol edebilmek amacıyla tüm ameliyatlarda olduğu gibi testler yapılır. Kişinin uygun olması halince genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Yapılan operasyon meme büyütme ameliyatı ise protez takılır, meme küçültme operasyonu ise gerektiği kadar yağ alınır. Bu işlemler yapılırken aynı zamanda dikleştirme işlemi de yapılabilir. İşlemler tamamlandıktan sonra göğüs bandajlarla sargıya alınarak meme estetiği operasyonu sonlandırılır. Meme (göğüs) estetiği operasyonunda kullanılan birden fazla protez tipi bulunmaktadır. Bu yüzden hangi protez tipinin kullanılacağı, kişinin göğüs yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Kullanılan protez tipleri;

 • Yuvarlak (Round) Protez
 • Damla (Anatomik) Protez

Yuvarlak (Round) Protez Tipi

Yuvarlak protez tipleri orta kısmı olan yarım bir küreye benzer. Meme estetiğinde, süt bölgesinde dolgun görünüm oluşmasını sağlar.

Damla (Anatomik) Protez Tipi

Damla protez tipi, adından anlaşılacağı üzere yağmur damlasını anımsatmaktadır. Alt kısmı geniz, üst kısmı ince bir yapıya sahiptir. Memeye yerleştirildikten sonra alt kısımlarda dolgun bir görüntü oluşturur.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı olarak bilinen ‘Augmentasyon Mamoplasti’, yaşın ilerlemesiyle hacmini kaybeden veya küçülen memelere, ani kilo kaybı nedeniyle deformasyona uğrayan memelere, doğum sonrasında şekil bozukluğu yaşayan ve vücut tipi ile orantısız memelere, kaybettiği hacmi kazanması için yapılan operasyon türüdür.

Meme büyütme ameliyatında meme dokusuna, damla tipi veya yuvarlak tipi silikon protez yerleştirilerek gerçekleştirilir. Protez seçimlerinde her daim kişinin yaşı, vücut yapısı, protipi dikkate alınarak karar verilir. Meme estetiğinde koltuk altı, meme altı veya meme başı çevresinden yapılacak kesiyle protez yerleştirilir. Bu üç farklı teknikten hangisinin kullanılarak yerleştirileceği, hastanın beklentileri dikkate alınarak doktor karar verir. Yaklaşık 1.5, 2 saat süren meme büyütme operasyonu, genel anestezi altında yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı olarak bilinen ‘redüksiyon mamoplasti’ kilo alımın bağlı olarak, gelişimsel faktörler nedeniyle veya çeşitli tümörler nedeniyle beklenilenden büyük olduğu durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Aşırı büyük göğüsler vücutta sırt, boyun, omuz ağrısına, nefes darlığına ve postur bozukluğuna neden olmaktadır. Meme (göğüs) estetiği çeşidi olan meme küçültme ameliyatında, kişinin daha sağlıklı, hafif ve estetik bir görüntüye sahip olması amacıyla meme dokusundaki fazla yağ alınarak bu problemler ortadan kaldırılır. Ayrıca kişinin hayal ettiği estetik görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.

Meme küçültme ameliyatında, meme başından altına doğru 5-6 cm’lik dikine tek çizgi (vertikal) halinde kesi açılarak yapılır. Vertikal çizgi ile yapılan meme estetiğinde minimal şekilde kesi yapılması sağlanır. Tek memeden 1000 gr üstünde doku ve deri alınacak ise memede ters T şeklinde kesi yapılır. Böylece oluşacak izin meme alt kıvrıma denk gelmesi sağlanır. Vücut şekline göre alınan fazla meme dokusu sonrasında, meme başı yeni görünümüne kavuşan göğse uygun olarak yeniden düzenlenir ve orantılı şekilde yerleştirilir. Böylece meme küçültme ameliyatı tamamlanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme olarak bilinen ‘mastopeksi’, meme dokusunun elastikiyetini kaybetmesi, ani kilo kaybı, hormon dengesizliği, şekil bozukluğu, hamilelik veya emzirmeye bağlı olarak meydana gelen sarkmalar sonucunda gerçekleştirilen operasyondur. Meme estetiğinden biri olan meme dikleştirme ameliyatında, meme başı çevresinden meme kıvrımına kadar dikey bir kesi yapılır ve meme alında olan proteze dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Göğüs dikleştirme operasyonları büyük ve sarkmış göğsü olanlar için küçültme ile birlikte, doğumlar ya da kilo verme sonrası içi boşalmış ve sarkmış göğüslü kişilerde ise büyütme işlemi ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti) Nedir?

Meme (göğüs) estetiği türü olan genellikle erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti,  hormonların dengede kalmamasından dolayı erkeklerde bulunan meme dokusunun büyümesi anlamına gelmektedir. Yetişkin erkeklerin birçoğunda görülebilen jinekomasti, yüksek östrojene sahip erkeklerde meme dokusunun şişmesi olarak görülmektedir. Ergenliğe yeni adım atmış erkeklerde ve yaşı ilerleyen erkeklerde her iki hormonun dengesizliğinden kaynaklanır. Bu durum estetik problemlere yol açtığı gibi kişinin psikolojisini de etkileyen faktörlerden biridir. Erkeklerde meme küçültme ameliyatında meme dokusunda bulunan fazla yağ, liposuction yöntemlerinden gerekli görülen ile alınarak, kişinin sağlığına kavuşmasını ve estetik açıdan orantılı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Meme Estetiğinde Aksesuar Meme Alımı Nedir?

Meme hastalıkları arasında en az bilinenlerden biri olan aksesuar meme alımı, meme dokusunun dışında meydana gelen ek meme dokusudur. Genellikle koltuk altında ve ele gelebilecek boyutlara erişen aksesuar meme kanserli meme dokularıyla karıştırılsa da sağlığa zarar vermemektedir. Hamilelik, emzirme ve hormonal nedenlerden dolayı görülmektedir. Toplumda %2 ile % 6 arasında görülme olasılığı olan dokunun erkeklere oranla kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Estetik açıdan aksesuar meme alımı ameliyatı ile görsel olarak düzeltilebilir. Meme estetiğinde aksesuar meme alımında birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak, aksesuar meme dokusunun eksize yöntemi ile alınması tavsiye edilir. Aksesuar memenin büyüklüğüne göre kimi zaman liposuction yöntemi fayda sağlayabilir.

Göğüs Estetiği Avantajları

 

   

 

 • Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sarkıkların meme dikleştirme işlemiyle eski estetik görünümüne kavuşturur.
 • Kişinin vücut yapısının orantılı görünmesini sağlar.
 • Kişinin istediği memeye göğüs estetiği ile kavuşmasıyla kendisine olan güveni artar.
 • Memelerin daha dik ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 • Her iki memenin simetrik olmasını sağlar.
 • Kişinin doğal görünümlü göğüs estetiği ile yaşam kalitesini arttırır.

Meme Estetiği Kimlere Uygundur?

 

 • Meme dokusunun gelişimine bağlı olarak 18 yaş ile 50 yaş arasındaki kişilerin yapması uygundur. Belli deformelere bağlı olarak bu yaş aralığı esnetilebilir.
 • Göğsünün görüntüsünden memnun olmayan kişiler,
 • Göğsünde travmaya bağlı veya genetik nedenlerden dolayı göğsünde deformeler olan
 • Göğsü çok büyük, küçük veya sarkık olan kişiler göğüs estetiği yaptırmaya uygun kişilerdir.

Kanser Sonrası Meme Onarımı Nasıl Yapılır?

Meme kanseri, deri kanserlerinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Amerikan Kanser Derneği’nden alınan verilerine göre, Dünya’da ortalama her yıl 1,3 milyon kadına meme kanseri tanısı konmakta ve her yıl 465.000 kadın ise meme kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Günümüzde erken tanı teşhisinin yaygınlaşması ile meme kanserine nedeniyle gerçekleşen ölüm oranları düşmekte ve buna bağlı olarak hastaların yaşam süreleri uzamaktadır. Bu nedenle, meme kanseri ve diğer kanser türlerinin tedavilerinden sonra hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Meme kanseri nedeniyle kişinin göğsünü kaybetmesi, fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak kişiyi kötü yönde etkilemektedir.

Meme onarımı ile kişinin yaşam kalitesini yükselmekte, ruhen ve bedenen iyileşmesini hızlandırmaktadır. Meme (göğüs) estetiği meme onarım operasyonlarında Dünya’da meme kanseri tedavisinin en önemli parçası olarak kabul görmüştür. Meme kanseri sonrası gerçekleştirilen meme estetiği, 18 yaşını dolduran bireylere yapılır. Daha hassas olarak yaklaşılan operasyonda estetik olarak yapılan ameliyatların tümü yapılabilmektedir. Elde edilen yeni memenin estetik görünümü şekil ve yapı itibariyle doğal bir görünüm sağlamaktadır.

 

Meme Estetiği Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

 • Meme (göğüs) estetiği operasyon sonrası hastalar, 6 hafta spor sütyenine benzeyen, alttan balenli olmayan sütyen kullanmaya özen göstermelidir.
 • İlk doktor muayenesi 1. hafta, sonrasında 10. gün ve ardından 1 ay sonrası olarak kontroller gerçekleştirilir.
 • Yatarken sırt üstü yatmalı ve yüz üstü uyumamaya özen göstermelidir.
 • Ev içerisinde hafif hareket yapılabilir, kitap okunabilir, müzik dinlenebilir, kısa mesafeli yürümeler yapılabilir.
 • İlk 3 hafta ağırlık kaldırmamalı, yüzme ve ağır sporlara ise minimum 3 hafta sonra başlamalıdır.
 • Operasyon sonrası şişlikler %80 e kadar azalırken, operasyon sonrası 3.aydan itibaren tam sonuç gözlemlenir.
 • Kesilerin tamamen iyileşmesi için en az 3 ay cerrah tarafından önerilen kremi kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • İlk haftadan itibaren 3 ay boyunca önerildiği şekilde masaj yapılmalıdır. Masaj, lenf kanallarını genişleyerek ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Meme (göğüs) estetiği operasyon sonrası ilk 6 hafta hasta, kendisini herhangi bir travmadan korumalıdır.

Meme Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Meme (göğüs) estetiği fiyatları, yapılan estetik operasyonuna göre farklılık gösterir. Meme (göğüs) estetiği operasyonlarında, meme büyütme estetiği, meme küçültme operasyonu, meme dikleştirme ameliyatı, erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı ve aksesuar meme alımı operasyonları tercih edilen kuruma göre de fiyatlarda değişkenlik gösterir. Meme estetiği operasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için 08502223845 hattını arayabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-3 Saat
 • Anestezi
  Genel Aneztezi
 • Hassasiyet Süreci
  3-7 Gün
 • İşe Dönme Süresi
  3-7 Gün
 • Tam İyileşme
  Kontrol Edilmelidir
 • Sonuçların Kalıcılığı
  Sürekli
 • Hastanede Kalma Süresi
  1 gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Deneyimler

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun