Burun Estetiği

Dünya literatüründe en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında Rinoplasti yer almaktadır. Genel anlamda buruna şekil verme operasyonudur. Yüzün en önemli hatlarından biri olan burun, karakteristik özelliği sergileyen bir organdır.

Burun estetiği; burun büyüklüğü, kemerli oluşu, burun ucunun genişliği, sivriliği, eğriliği gibi estetik bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılan ameliyatlardır. Burun ucunda ki en ufak bir müdahale dahi, kişi de gözle görülür ciddi farklara yol açmaktadır. Yüzünüze uygun olmayan burun şekliyle yüz hatlarınız tamamı ile kaybolmaktadır, doğru cerrah tercihi ve doğru müdahale ile operasyon sonucunda tamamen kişinin yüz hatlarına uygun bir burun ortaya çıkar. Cerrahlar 17 yaş altında kadın-erkek hastaların kemik gelişimi tam anlamıyla tamamlanmadığı için; operasyon olmasını onaylamamaktadır. Aciliyeti varsa ve operasyona herhangi bir engel yoksa, kişi istiyorsa, cerrah onayı ve aile onayıyla operasyon olunabilir. Fakat genellikle 18 yaş ve sonrası için tercih edilir. Burun estetiği tıp dilinde rinoplasti olarak da bilinse de halk dilinde burun ameliyatı ve burun düzeltme estetiği olarak kullanılır. Burun estetiği fiyatları hem burunda gereken işleme hem de kullanılacak yöntemlere göre farklılıklar gösterebilir. Burun estetiği öncesi ve sonrası yapmanız gerekenler, burun estetiğinin faydaları ve daha fazlası ile alakalı detaylı bilgiye erişmek için yazının devamını okumanız yeterlidir. Ayrıntılı bilgi almak, alanında uzman kişilere soru sormak için bize whatsapp üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Operasyon olacak hastanın öncesinde dikkat etmesi gereken birkaç husus mevcuttur. Burun en önemli uzuvlardan birisi olduğu ve estetik açıdan göze çarpan bir yeri olduğundan mutlaka öncesinde ve sonrasında bazı keskin kurallara uymak gerekir. Unutmayın; kurallar ve önlemler daha iyi bir burun yolunda katlanmanız gereken, sağlığınız için önemli noktalardan oluşuyor. Burun estetiği öncesi mutlaka kontrol edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Özellikle kronik bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmaması gerekir, şayet böyle bir şikâyeti var ise hastanın öncelikle tedavi olmalı ardından Rinoplasti operasyonu geçirmelidir.
 • Operasyon öncesinde mümkün mertebe sigara-alkol bırakılmalıdır.
 • Ameliyat için herhangi şartlı bir mevsim yoktur, her dönem gerçekleştirilebilir. Tek dikkat etmeniz gereken nokta hasta olmamaktır.
 • Yapılacak bu operasyon mutlaka tam teşekküllü, güvenilir bir hastane ortamında, tecrübeli bir ameliyathane ekibi tarafından gerçekleştirilmelidir.
 • Operasyondan önce en az 8 saat ideal 10 saat bir şey yiyip içmemelidir.
 • Cerrahlar tarafından müsaade edilen tek şey; eğer hasta tansiyon ilacı kullanıyorsa bir yudum su ile içebilmektedir.
 • Antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Genel anestezi altında yapılan bu operasyon ortalama 2 saat kadar sürmektedir.
 • Hastanın 1 gece mutlaka yatışı olmalıdır.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burun estetiği birkaç saat süren bir ameliyattan ibaret değildir. Anestezinin etkisi geçip hasta kendine gelmeye başladığında, kafa bölgesinde ağırlık, burun ve göze vuran ağrı duygusu hissedilebilir. Nefes almada zorluk yaşanabilir. Ödem mutlaka olacaktır ama her hasta da aynı oranda morluk olmayabilir. Morluk ve ödem için operasyon sonrası hastane ekibi tarafından mutlaka hastaya buz kompres yapılması önerilmektedir. Buruna hasar vermeden 3 gün boyunda mutlaka belli aralıklarla buz uygulamasının ödemin geçmesine ve morluğun hafiflemesine ciddi manada yardımcı olmaktadır. Burun estetiği öncesi ve sonrası uyulması gerken kurallar, yapılması gereken burun masajları bulunur. Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse, bu liste size faydalı olacaktır.

 • Operasyon sonrası hasta kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara; yaraların iyileşmesini engellemekte, enfeksiyon oluşmasına, dikişlerin atmasına sebep olabilmektedir.

 • Operasyon sonrası burun deliklerine yerleştirilen silikon tamponlar 5. Gün cerrah tarafından çıkartılmaktadır. Fakat burun üzerinde ki atel alçı; 15 güne kadar kalmalı bu şekilde hem burunu dışarıdan gelen herhangi bir darbeye karşı korumakta hem de burnun daha iyi şekil almasını sağlamaktadır.

 • Mukozada ödem (şişlik) olmasından kaynaklı, koku alma da belli bir süre duyarsızlık yaşanabilir. Bu kişiyi korkutmamalıdır, ödem geçmeye başladığı an koku alma duyusu normale dönmeye başlayacaktır.

Ortalama 15 gün sonunda cerrah ateli çıkartıp, bandajlama yapmaktadır. Burunu saran ve burun ucunu yukarı kaldıran bu bandajlama ortama 10-15 gün boyunca burunda kalmaktadır. Bu esnada hastanın burun bölgesine gelebilecek bütün darbelerden kendini korumalı, kendisi dahi burnuna sert bir şekilde dokunmamalıdır. Burnunu silerken ve temizlerken narin hareketler uygulanmalıdır. Sümkürme gibi faaliyetler belli süreliğine dikkatli yapılmalıdır. Hastalar bandajlarda çıktıktan sonra burun ucunu çok yukarda ve burnunu beklediğinden büyük gözlemleyebilir. Bu ödemin tamamen atılmadığını ve dokunun tamamen oturmadığının göstergesidir. Zamanla burun ucunda ki o kalkık görüntü yerini çok doğal bir burun ucuna bırakacaktır. Öte yandan ödem geçtikten sonra burunda ki büyük görüntü de ortadan kalkar ve hasta istediği görüntüye kavuşur. Burun estetiğinden bir sene sonra doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 3-4 Gün
  Hassasiyet
 • 3-7 Gün
  İşe Dönme
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Plastik cerrahi hekimlerimiz burun ameliyatına başlarken öncelikle nefes alma problemininizi giderir ardından burundaki görsel estetiği sağlarlar.
Doktorlarımız muayene sonrası burnunuzda yapılacak müdahaleye göre ameliyat yöntemini tercih ederler. Fakat bu durum hastamız açısından gerek ameliyat esnasında gerek ameliyat sonrasında tercihe yönelik herhangi olumlu yada olumsuz bir fark yaratmaz.
Operasyonel anlamda dört mevsim uygulanabilen bir ameliyattır. Doğru zaman hastanın planladığı zamandır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım