Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonu ile alakalı ayrıntılı bilgi almak, burun kaldırma ve burun dolgusu işlemlerini daha ayrıntılı öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Burun; yüzün ortasında yer alan yüz güzelliği açısından gözler ile birlikte en fazla önem arz eden organdır. Burun estetiği ile buruna yüz hatları ile uyumlu, doğal ve estetik bir görünüm; solunum yollarını daraltan deformasyonların ortadan kaldırılmasıyla “rahat bir nefes” sağlanmaktadır. Burun estetiği operasyonlarından sonra kısa sürede iyileşme sağlanmakta, kişi hem estetik hem de işlevlerini yerine getiren sağlıklı bir buruna kavuşmaktadır. Burun solunan havayı nemlendirir uygun sıcaklığa getirir ve konforlu bir nefes alma sağlar. Burun estetiğinde burnun kozmetik olarak göze hoş gelmesi sağlanırken nefes alma fonksiyonu da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. İyi nefes alabilen bir burun; desteği sağlam, burun delikleri açık ve içerisinde hava akışını engelleyen herhangi bir tıkanıklık olmayan burundur.

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun estetiği sırasında buruna yapılan müdahaleler burnun anatomik yapısını bozmayacak hatta desteğini arttıracak şekilde planlanmalıdır. Burnun yüz ile orantılı hale getirilerek, doğal ve güzel görünüm kazandıracak operasyonlar burun estetiği olarak tanımlanır. Burun estetiğinin amacı; herhangi bir sebepten dolayı orantısız olan burun yapısının düzeltilerek kişiye hayalini kurduğu doğal ve güzel görünümü sağlamaktır. Burun ucu kaldırma, burun törpüleme, burun küçültme gibi çeşitleri bulunan burun estetiği; kişinin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun tedavinin seçilmesiyle gerçekleşir. Rinoplasti ameliyatları; Plastik Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Estetik kaygıların yanında, sağlıkla da doğrudan alakalı olan burun yapısı; burun eti ameliyatı, burun kemiği eğriliği, burun tıkanıklığı gibi konularda da tedavi imkânı sağlar.

Burnun Estetik Görünümü Neden Önemlidir?

Burun yüzün merkezinde bulunan, yüze üçüncü boyutunu kazandıran ve yüzün estetik görünümünü yüksek düzeyde etkileyen bir organdır. Burnunun görüntüsünden şikayetçi olan, gerçekçi istekleri olan ve sağlık durumu izin veren herkese rinoplasti işlemi yapılabilir. Ayrıca burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerde de, hava yolu açılırken burun şekli değiştirilebilir. Herkesin yüz şekli farklı olduğu gibi, ideal burun şekli de birbirinden farklıdır. Burnun estetik görünümünü belirleyen en önemli kriterler; burun simetrisi, burun bölümlerinin birbirine oranı ve burnun yüz hatları ile uyumudur:

 • Simetri: Burnun estetik görünümü için aranan kriterlerin başında “simetri” gelir. Buruna karşıdan bakıldığında sağ yarısı ile sol yarısının simetrik olması gerekir. Burundaki eğrilikler ve çoğunlukla travma sonucu oluşan sağa ya da sola sapmalar, simetrik görünümü bozar.
 • Oran: Burun kanatlarının genişliği, iki göz arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Burnun ucu, burun deliklerinin içinin görünmesine izin verecek kadar kalkık veya tamamen kapatacak kadar düşük olmamalıdır. Burun ucunun üst dudakla arasındaki açının, erkeklerde 90-95°, kadınlarda 95-105° arasında olması ideal kabul edilir.
 • Uyum: Burnun yüzün estetik görünümünü destekleyecek şekilde yüz hatları ile uyum içinde olması da önemli bir kriterdir. Burun genişliği ile ağız genişliği arasındaki oranın ve burnun uzunluğu ile eni arasındaki oranın ideal standartlara taşınması, doğal ve yüzün altın oranına katkıda bulunan bir görünüm sağlar.
   

Burun Estetiği İstanbul

Rinoplasti Neden Yapılır? Kimler Rinoplasti İçin Uygundur?

Burun estetiği operasyonları:

 • Burundaki şekil bozukluklarını gidermek
 • Burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirmek
 • Burnu küçültmek veya büyütmek
 • Burun deliklerini küçültmek
 • Burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirmek
 • Nefes almayı zorlaştıran burun eti (konka) büyümesi, burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) ve normalde burunda olmaması gereken yapılar (polip) gibi deformiteleri gidermek için uygulanır.

Burun Estetiği Öncesi Planlama ve Ön Muayene

Dışardan eğri olan burunların büyük çoğunluğunda, burnun çatısını oluşturan septum kıkırdağı da eğridir. Bu eğrilikler buzdağının görünmeyen kısmı gibi burnun içerisinde de devam etmekte ve hava yolunu daraltmaktadır. Hastalar çoğunlukla burun uçlarını elleriyle kaldırdıklarında daha iyi nefes alabildiklerini söyler. Ayrıca burun ucu düşük, yeteri kadar desteğe sahip olmayan burunlarda ve burun kanatları zayıf olan hastalarda nefes alma problemleri de mevcuttur. estethica’da yapılan burun estetiği ameliyat planlamasında bu sorunlar saptanır ve ameliyat sırasında müdahale edilir. Eğri olan septum kıkırdağı ameliyatta yeteri kadar düzeltilmez ise ameliyat sonrasında da burunda dışardan görülen eğrilikler devam edebilir. Burun ucu düşüklüğü yeterli destek sağlanmadan düzeltilmeye çalışılırsa ameliyat sonrası dönemde yine burun ucunda düşme meydana gelebilir. Burun etleri denilen konkalar hava yolunun her iki yanında yer alır. Nefes alma sorunu olan burunlarda eğer ameliyat sırasında konkalara müdahale edilmez ise sorun düzelmeyecektir. Daha önce hep ağızdan nefes alan hastalar; ağız kuruluğu, horlama ve uyku düzeni bozuklukları yaşamışlardır. Hava yoluna müdahaleler ile nefes sorunları düzeltilen hastaların yaşam kaliteleri artmakta, üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerinde daha az burun tıkanıklığı yaşamaktadırlar. Sadece deviasyon düzeltilmesi yapılan, buruna şekil verilmeyen hastalarda ise burun ucu desteği sağlanamamaktadır. Aksine hava yolunu açmak amacıyla gereksiz yere burundan fazla kıkırdak çıkarılmakta bu da burun ucunun daha da düşmesine, hatta burunda çökmelere sebep olmaktadır. Bu hastalar daha sonra revizyon burun estetiği ameliyatı istediklerinde içerdeki burun kıkırdakları daha önce çıkarılmış olduğundan ameliyat daha zor geçmekte, kulak veya kaburga kıkırdağı alınmasına gereksinim duyulmaktadır. Bu sebeple ameliyat öncesi yapılan ön muayene ve detaylı tespitler çok önemlidir.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında;

 • Travmalara dikkat etmeli,
 • Baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek durumlardan kaçınmalısınız.

Aynı gün içerisinde tamamlanan burun estetiği; bir gün hastanede kalınmasını gerektiri. Burun estetiği sonrası kişinin burun çevresinde hafif ağrılar oluşabilmektedir. Bu durum son derece normaldir. Doktor kontrolünde ağrı kesiciler alınabilir. Burun çevresi ve göz altlarında oluşacak şişlik ve morluklar iki gün içerisinde artar, devamındaki hafta normal görünümüne kavuşmaya başlar. Ortalama yedi gün sonra doktor tarafından tüm tampon ve kalıplar çıkarılarak iyileşme süreci doğal yapısına kavuşmaya başlar. Ardından 7-10 gün daha bandajlı tutulabilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük oranda iner ve hastanın ameliyatlı görünümü geçer. Üç ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer. Estetikli burnun ideal yapısına kavuşması 6 aylık bir süre gerektirir. Bu süre içerisinde kişinin burnunun gün ve gün daha iyiye gittiği gözle rahatlıkla görülecektir. İyileşme döneminde evde yatmak gerekmez. 

estethica’da burun estetiği operasyonları estetik ve plastik cerrahlar tarafından, genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır. Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında yüzdeki özel noktalardan ölçümler yapılarak konuğumuz için ideal olan burun yapısı saptanarak “kişiye ve buruna özel tasarım” yapılır. “Kişiye ve buruna özel tasarım” yerine standart ameliyat teknikleri uygulandığında, burun estetiği ameliyatı geçirdiği çok belirgin olan yapay bir görünüm elde edilebilir.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-3 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 3-4 Gün
  Hassasiyet
 • 3-7 Gün
  İşe Dönme
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Plastik cerrahi hekimlerimiz burun ameliyatına başlarken öncelikle nefes alma problemininizi giderir ardından burundaki görsel estetiği sağlarlar.
Doktorlarımız muayene sonrası burnunuzda yapılacak müdahaleye göre ameliyat yöntemini tercih ederler. Fakat bu durum hastamız açısından gerek ameliyat esnasında gerek ameliyat sonrasında tercihe yönelik herhangi olumlu yada olumsuz bir fark yaratmaz.
Operasyonel anlamda dört mevsim uygulanabilen bir ameliyattır. Doğru zaman hastanın planladığı zamandır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım