Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatları, fiyatları, operasyon süreci ile estetik uygulaması öncesi ve sonrası konularında daha fazla bilgi için:

Burun estetiği ile buruna yüz hatları ile uyumlu, doğal ve estetik bir görünüm; solunum yollarını daraltan deformasyonların ortadan kaldırılmasıyla “rahat bir nefes” sağlanmaktadır.

Burun estetiği operasyonlarından sonra kısa sürede iyileşme sağlanmakta, konuğumuz hem estetik hem de fonksiyonlarını yerine getiren sağlıklı bir buruna kavuşmaktadır.

 

Burnun estetik görünümü neden önemli?

Burun yüzün merkezinde bulunan, yüze üçüncü boyutunu kazandıran ve yüzün estetik görünümünü yüksek düzeyde etkileyen bir organdır. Herkesin yüz şekli farklı olduğu gibi, ideal burun şekli de birbirinden farklıdır. Burnun estetik görünümünü belirleyen en önemli kriterler; burun simetrisi, burun bölümlerinin birbirine oranı ve burnun yüz hatları ile uyumudur:

Simetri: Burnun estetik görünümü için aranan kriterlerin başında “simetri” gelir. Buruna karşıdan bakıldığında sağ yarısı ile sol yarısının simetrik olması gerekir. Burundaki eğrilikler ve çoğunlukla travma sonucu oluşan sağa ya da sola sapmalar, simetrik görünümü bozar.

Oran: Burun kanatlarının genişliği, iki göz arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Burnun ucu, burun deliklerinin içinin görünmesine izin verecek kadar kalkık veya tamamen kapatacak kadar düşük olmamalıdır. Burun ucunun üst dudakla arasındaki açının, erkeklerde 90-95°, kadınlarda 95-105° arasında olması ideal kabul edilir.

Uyum: Burnun yüzün estetik görünümünü destekleyecek şekilde yüz hatları ile uyum içinde olması da önemli bir kriterdir. Burun genişliği ile ağız genişliği arasındaki oranın ve burnun uzunluğu ile eni arasındaki oranın ideal standartlara taşınması, doğal ve yüzün altın oranına katkıda bulunan bir görünüm sağlar.

 

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) nedir?

Burun estetiği operasyonları:

 • Burundaki şekil bozukluklarını gidermek
 • Burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirmek
 • Burnu küçültmek veya büyütmek
 • Burun deliklerini küçültmek
 • Burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirmek
 • Nefes almayı zorlaştıran burun eti (konka) büyümesi, burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) ve normalde burunda olmaması gereken yapılar (polip) gibi deformiteleri gidermek için uygulanır.

estethica’da burun estetiği operasyonları estetik ve plastik cerrahlar tarafından, genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılır. Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında yüzdeki özel noktalardan ölçümler yapılarak konuğumuz için ideal olan burun yapısı saptanarak “kişiye ve buruna özel tasarım” yapılır. “Kişiye ve buruna özel tasarım” yerine standart ameliyat teknikleri uygulandığında, burun estetiği ameliyatı geçirdiği çok belirgin olan yapay bir görünüm elde edilebilir.

 

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Ameliyattan önce benim yapacağım ve hastanede yapılacak olan işlemler nelerdir?

Ameliyattan en az 1 hafta önce; alkolü ve sigarayı ve varsa kullandığınız kan sulandırıcı ilaçları bırakmalısınız. Ameliyat öncesinde; solunum yollarını daraltan deformasyonların saptandığı muayeneler de yapılmaktadır.

 

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat ortalama 2 saat sürmektedir.

 

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı?

Burun estetiği ameliyatları, korkmanız gereken ağrılı ameliyatlar değildir, modern tekniklerle oldukça rahat ve konforlu hale gelmiştir. Ameliyattan sonra ağrı ile uyanmayacaksınız.

 

Burun estetiği ameliyatlarından sonra yüzde neden yüksek düzeyde morarma oluyor?

Günümüzde burun estetiği ameliyatlarından sonra gözlenen morarma en düşük düzeye taşınmıştır.

 

Tamponlar ve alçı ne zaman alınır? Bu işlem ağrılı mıdır?

Ameliyatta burun dokularına yapışmayan, içerisindeki hava kanalları sayesinde nefes almayı engellemeyen, saf silikon tamponlar kullanılır. Ortalama 1 hafta sonra tampon ve alçı alınır. Tamponlar ve alçı uygulanırken ve alınırken ağrı duymayacaksınız.

 

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalacağım?

Ameliyattan sonra genellikle aynı gün eve dönülebilmektedir.

 

Ameliyattan sonra günlük aktivitelerimi ne zaman yapabilirim?

Ameliyattan 2-3 gün sonra günlük aktivitelerinizin hepsini yapabilirsiniz.

 

Ameliyattan sonra sosyal yaşama ne zaman dönebilirim?

Ameliyattan 10 gün sonra sosyal yaşama dönebilirsiniz, ameliyattan 1 ay sonra kimse operasyon geçirdiğinizi anlamayacaktır.

 

Burun estetiği ameliyatları açık mı, kapalı mı yapılıyor?

Konuğumuzun burun yapısına, solunum yollarını daraltan deformasyonların varlığına, konuğumuzun ve doktorlarımızın tercihine göre hem açık hem de kapalı tekniklerle cerrahi girişim yapılabilmektedir. Kapalı teknikte tüm kesiler burun içinden yapılırken, açık teknikte burun içi kesilerine ek olarak burun ucu tabanında da küçük bir kesi yapılmaktadır.

 

Burun estetiği ameliyatı olmak için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatları 4 mevsim yapılabilen ağrısız ve konforlu operasyonlardır.

 

Ameliyatsız burun estetiği uygulamaları nelerdir?

Burun dolgusu:

Burnun yüzün diğer yapıları ile uyumlu, doğru oranlara sahip, estetik, zarif ve doğal görünümlü olmasını amaçlayan bu uygulamada, vücut dokularıyla yüksek düzeyde uyumlu olan dolgu maddeleri kullanılır. Uygulamanın temel hedefi, dolgu maddeleri aracılığıyla burun üzerindeki tümsek veya çukur alanların restore edilmesidir. Estetik ve plastik cerrahlarımız tarafından yapılan uygulama, ortalama 15 dakika sürer, genel anestezi ve ameliyathane şartları gerektirmez, cerrahi kesi içermez. Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir ve kimse tarafından fark edilmez.

Burun dolgusu ile

 • Burun eğrilikleri giderilebilir veya hafifletilebilir
 • Burun asimetrisi ve burun alın ilişkisi düzeltilebilir
 • Burun ucu kaldırılabilir
 • Burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir
 • Burun sırtı düzleştirilebilir
 • Burun kanadındaki şekil bozuklukları düzeltilebilir.

Botoks:

Botoks, burun ucunun 1-2 mm kaldırılması için kullanılan bir diğer ağrısız ve ameliyatsız burun estetiği uygulaması olup tek başına veya dolgu uygulaması ile birlikte kullanılmaktadır.

 

Ameliyatsız burun estetiği ile ilgili sık sorulan sorular

Burun dolgusu uygulaması ağrılı mı?

Uygulamadan önce lokal anestezi sağlayan kremlerin kullanılması ve dolgu maddeleri ile birlikte anestezik madde enjeksiyonu yapılması, uygulamanın ağrısız olarak gerçekleşmesini sağlar.

 

Burun estetiği ameliyatından önce denemek için dolgu uygulanabilir mi?

Özellikle burun estetiği ameliyatı olma konusunda kararı netleşmemiş kişiler, burun dolgusu yaptırıp olası burun estetiği ameliyatı sonuçlarını gözlemleyerek ameliyat kararlarını netleştirebilirler. Burun estetiği ameliyatı, burun dolgusu uygulamasının etkileri geçtikten sonra yapılır.

 

Burun dolgusu ile birlikte yapılması önerilen diğer dolgular var mı?

Burun dolgusu ile birlikte; özellikle çene dolgusu, dudak dolgusu ve yanak dolgusu uygulamalarının da yapılması yüzün estetik görünümünü olumlu yönde etkilemekte ve bu dolgular sıklıkla birlikte uygulanmaktadır.

 

Burun dolgusunun ve botoksun kalıcılığı ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, burun dolgusunun estetik katkıları 6-9 ay, botoksun ise 3-6 ay sürer.

 

Burun dolgusu ve botoks ile solunum yollarını daraltan burun deformasyonları giderilebilir mi?

Nefes almayı ciddi düzeyde zorlaştıran burun eti (konka) büyümesi, burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) ve normalde burunda olmaması gereken yapılar (polip) gibi anatomik problemlerin burun dolgusu veya botoks ile giderilmesi mümkün değildir.

 

Burun estetiği için ameliyat mı, ameliyatsız yöntemler mi tercih edilmeli?

Her konuğumuzun burun şekli, deformasyonları ve gereksinimleri farklı olduğu için, konuklarımızın beklentileri ve estetik cerrahlarımızın değerlendirmeleri ışığında karar verilmesi en doğru yaklaşımdır. Genellikle, küçük deformasyonlarda ameliyatsız yöntemler, büyük deformasyon ve anatomik bozukluklarda ameliyat tercih edilmektedir.

* Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz
TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 01

Seans/Operasyon Sayısı 1
Operasyon Süresi 1-3 saat
Anestezi Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 3 gün
İşe dönme süresi 3-7 gün
Tam İyileşme -
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi 0-1 gece
Plastik cerrahi hekimlerimiz burun ameliyatına başlarken öncelikle nefes alma problemininizi giderir ardından burundaki görsel estetiği sağlarlar.
Doktorlarımız muayene sonrası burnunuzda yapılacak müdahaleye göre ameliyat yöntemini tercih ederler. Fakat bu durum hastamız açısından gerek ameliyat esnasında gerek ameliyat sonrasında tercihe yönelik herhangi olumlu yada olumsuz bir fark yaratmaz.
Operasyonel anlamda dört mevsim uygulanabilen bir ameliyattır. Doğru zaman hasta'nın planladığı zamandır.
Burun Estetiği 1
Burun Estetiği 2
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!