Vajina Estetiği

Vajina estetiği; son dönemde en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer alır. Bir dizi estetik ameliyata verilen isimdir.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetiği ile kadınlarda özgüven artışı ve cinsel hayatın sıkıntılarını gidermek amaçlanır. Kişinin cinsel organındaki fiziksel ve estetik problemler, kişisel yaşam kalitenizi ve cinsel yaşam heyecanını bozabilir. Bu problem eşiğini genital bölge estetiği ile azaltmak amacı ile yapılan operasyondur.

Vajina estetiği, son dönemde en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer alır. Genital estetik vajinanın yeniden şekillendirilme işlemidir. 18 yaşını doldurmak kaydı ile genital bölgeye uygulanan yani iç ve dış dudak, vajina ve klitoris etrafındaki bölgeye uygulanan estetik işlemlerini kapsamaktadır.

Kadınların pek çoğu doğuştan veya yaptıkları doğumlardan sonra ya da yaşlanmanın getirdiği sebeplerle genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar kadınların ve eşlerinin cinsel hayatlarını kötü etkileyebilir. Oysa tabu gibi görünen bu hassas konuda çok küçük cerrahi müdahalelerle büyük farklar yaratılır. Genital estetik vajina dudaklarında oluşan şekil bozuklukları; simetrik olmama, sarkma gibi durumlar sebebi ile operasyon gerçekleştirilir.

 

Genital Estetik Türleri Nelerdir?

Genital estetik türleri cerrahi ve cerrahi dışı uygulamalar olmak üzere çeşitleri mevcuttur. Genital bölgedeki büzüşmeler, kırışıklıklar, sarkmalar ve reniginde olan değişiklikler kastedilmektedir. Daha sonra genital estetiğin bir de mekanik tarafları vardır. Vajinanın daha çok nemlenmesi, dudağın dolgun gözükmesi, doğuştan ya da içten bir estetik kaygı var ise düzeltilmesi sağlanır. Yüzde kırışıklıkları açmak için dolgular, mezoterapi, peeling ve lazer uygulamaları kullanılır. Genital estetikte de vajinanın daraltılması, vajinanın görüntüsünün düzeltilmesi için de dolgu, mezoterapi, peeling ve lazer uygulamaları gerçekleştirilir. Dolgu veya kök hücre ile vajina içinin daraltılması ve vajinanın hassasiyetinin arttırılarak cinsel ilişki sırasında haz duygusunun arttırılması sağlanır.

Genital estetik genital bölge beyazlatma işlemi için genellikle akıllı peeling yöntemi kullanılır. Ayrıca peeling ile renk açma özelliği olan mezoterapi işlemiyle de kombinlenir. Genetik nedenlerden dolayı genital bölge zamanla daha da kararıyor ise radikal ve hızlı bir çözüm olan tek seansta plazma fraksiyonel ya da jet plazma uygulamaları tercih edilebilir.

Genital Estetik Cerrahi İşlemleri

Genital estetik, kişinin fiziki ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilir.

Yağ Enjeksiyonları:

Genital estetikte aşırı kilo kaybının ardından, yer çekimi etkisi ve yaşın ilerlemesi ile birlikte genital bölge yağ dokusunu kaybederek vajina dış dudakların içi boşalır ve sarkar. Hastanın vücudundan başka bir bölümden alınan yağ dokusu saflaştırılarak hem pubik bölgeye, hem de dış dudaklara verilir. Böylece genital bölgede dolgun ve genç bir görünüm elde edilir.

Labioplasti:

Genital bölgede iç ve dış olmak üzere iki dudak bölgesi mevcuttur. Genelde dış dudak estetiği çok sık yapılmadığı için, labioplasti operasyonları iç dudak operasyonları olarak geçer. İç dudaklarda sık olarak normalden büyük olma ya da sarkma problemleri sık karşılaşılan genital estetik sıkıntısıdır. Bunun yanında şekil bozukluğu, asimetri, kabarıklık, uzama şikayetleri olabilir. Bu sorunlar da doğuştan ya da sonradan gelişebilir. Kenarlarda renk koyulaşmaları, pürüzlü girinti çıkıntılar olabilir. Genital estetik labioplasti, kadın dış genital bölgesinde şekil, büyüklük ve görünümde farklılık nedeniyle iç dudağın cerrahi müdahale ile küçültülmesi işlemidir. Normal hastada labial sarkıklık 1,5 cm iken labioplasti için başvuran hastalarda sarkıklık yaklaşık 4 cm’dir. Küçültme işleminde istenilen estetik görünümün kazanılması için ayrıca duyu uçları korunmalıdır.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı):

Kadınlarda gebelik ve doğum sonrası genital bölgedeki vajina dış duvarının esnekliğinin artması sonucu gevşemesi durumuna müdahale edilerek vajina daraltma işlemi gerçekleştirilir. Genital estetikte vajina daraltma ameliyatı özellikle normal doğum yapmış, birden fazla sayıda doğum yapmış, büyük bebek doğurmuş hastalarda, çok fazla kilo alıp veren hastalarda ve yaşla birlikte zamanla gevşeyen vajina bölgesinden rahatsızlık duyan hastalarda uygulanır. Genital estetik vajinoplasti neticesinde vajina içi, genç kızlık dönemindeki gibi bir durum kazanmaktadır.

Genetal estetikte vajina daraltma ameliyatı genel anestezi altında ya da sedasyon altında uyutularak yapılmaktadır. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. 1 gün kadar vajina içinde tampon kalır. Ertesi gün hastanın tamponu çekilir dolayısı ile hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Ameliyat, ağrılı bir işlem değildir ve hasta günlük işlerine devam edebilir. Ortalama 1 hafta sonra dikişler kaynar, dikiş alımı gerektirmez. Ameliyatta sadece fazla olan mukoza çıkarılması yeterli olmamakta mutlaka kas onarımı da beraberinde gerekmektedir. 1 ay kadar süre boyunca cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Ancak 1 ay sonrasında aktif cinsel yaşama dönülebilir. Operasyon sonrasındaki süreçte vajina bir daha eski haline asla dönmez. Eğer hasta tekrar doğum yapacaksa sezaryen ile doğum önerilir veya tüm doğum süreçlerini bitirdikten sonra bu ameliyatı olması önerilir.

Genital Estetik Kızlık Zarı Dikimi:

Kızlık zarının onarımında esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikilerek onarılabilir, burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır.

Vajina İç Dudak Estetiği

Kadınlarda iç dudak estetiği, sıklıkla estetik kaygılar sebebi ile yapılmakla beraber aynı zamanda hastanın mayo, bikini ve iç çamaşırı giyerken zorlanması ve cinsel ilişki sırasında ağrı yaratması sebebi ile yapılmaktadır. Genel anlam olarak genital bölge dudak estetiği olarak tanımlanır. Genital estetik vajina iç dudak estetiğinde ameliyatta fazla olan deri çıkartılmakta aynı zamanda klitorisin üzerinde devam eden fazla olan fazla dokular da çıkarılmaktadır. Aksi taktirde klitorisin üzerinde kalan fazlalıklar deride bir sarkma ya da micropenis görüntüsüne neden olmaktadır. Yaklaşık 30-40 dakika kadar sürer. 2-3 gün ağrı ve hassasiyet hissedilebilir. Ortalama 1 hafta içinde iyileşme olur. Hastanın konforu için operasyon genellikle sedasyon veya genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Vajinoplasti ve labioplasti operasyonları için enfeksiyon riskinden dolayı regl dönemi tercih edilmemelidir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  1-2 Saat
 • Anestezi
  Genel Anestezi
 • Hassasiyet
  1-3 Gün
 • İşe Dönme
  2-3 Gün
 • Tam İyileşme
  1-2 Ay
 • Kalıcılık
  Bakım Gereklidir
 • Hastanede Yatış
  1 Gün

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun