Bişektomi

Yanak ve çevresini estetik açıdan ömür boyu şekillendirme işlemine Bişektomi adı verilir. Bişektomi hakkında daha fazla bilgi almak, operasyon süreci ve fiyatlarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bişektomi; yanak ve yanak çevresine kalıcı olarak şekil verme işlemine verilen isimdir. Yanak inceltme estetiği olarak da bilinen bu estetik operasyon, çene hattına ve genel olarak yüze üçgen bir görünüm vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Yüz şeklinin estetik görünümdeki yerinin son yıllarda artması ve tanıdık Hollywood simalarının çene ve yanak hattında değişikliklere gitmesiyle birlikte popüler estetik uygulamalar arasına girmiştir. Hollywood yanağı olarak da bilinen yanak estetiğinde nihai amaç, kişilerin yüzün genel görünümünü değiştirmektir. Tombul yanak sahibi kişiler tarafından da tercih edilen bişektomi; İstanbul'da 3 farklı hastanede estethica tarafından da gerçekleştirilir. Güzellik kavramı tarih boyunca pek çok değişikliğe uğramıştır. Örneğin; 20 sene önce ince kaşlar dolgun yanaklar, yuvarlak bir yüz güzel bir görünüm olarak düşünülürken; günümüzde son birkaç yılda ince kaşların yerini doğal kalın kaşlar almış, dolgun yüz yerine v shape olarak adlandırılan ters üçgen bir yüz görüntüsü; daha kadınsı ve keskin hat olarak algılandığı için, daha çekici ve güzel bulunmaktadır. V shape görüntüye sahip olmak için en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri de Hollywood yanağı olarak adlandırılan bişektomi operasyonlarıdır.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı; yanaktan fazla yağın alınması işlemidir. Yanağın iç kısmında yer alan bölüme küçük kesiler atılarak yapılır. Teknik detaylara girmek gerekirse; her insanın yanaklarında hava boşlukları bulunur. Bu hava boşlukları; denge ve sesin rezonansı gibi konularda yardımcı olur. İşte yanak kısmında bulunan bu hava boşluklarında yer alan yağ torbalarının alınması operasyonu, bişektomi olarak adlandırılıyor. Bişektomi; küçük kesiler atılarak yapıldığından hem kısa sürede hasta sağlığına kavuşuyor hem de kalıcı sonuçlar elde ediliyor. Bişektomi operasyonları genellikle 20-40 yaş aralığındaki, yüz şeklini yuvarlak bulan ve inceltmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen operasyonlardır. Bişektomi operasyonu çoğunlukla kadın hastalar tarafından gerçekleştiriliyor olsa da yüz şeklinin yuvarlak oluşundan memnun olmayıp inceltmek isteyen erkek hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Operasyon planlama aşaması çok önemlidir. Hastanın beklentisi, talebi; talebin operasyon ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceği dikkatle üzerinde düşünülerek planlama yapılmalıdır. Doğru bir planlama ile gerçekleştirilen bir operasyon, operasyon hastanın maksimum seviyede memnun olmasını sağlayacaktır.

Yanak Estetiği Ağrılı Bir İşlem Değildir

Yanak estetiği, yanak içerisinde çok küçük kesiler atılarak yapıldığı için, herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Lokal anestezi altında yapılan bu uygulama ortalama 20-30 dakika kadar sürer ve hasta kısa sürede normal yaşamına dönebilir. Küçük kesiler sayesinde dikiş de gerektirmeyen yanak estetiği; bu haliyle hastanın sosyal hayatına da hızlıca dönebilmesine olanak sağlayan bir estetik uygulamadır. Yanakta istenilen görüntüyü alabilmek için ise sabırlı olmanız gerekiyor. İlk etapta oluşacak bir ödemden bahsetmek peşinen doğrudur ve bu ödemler maksimum 7 gün içerisinde tamamen kaybolur. Yanağın oturması, nihai görünümüne ulaşması ise yaklaşık 2-4 ay arasında bir süre içerisinde gerçekleşir. Bu operasyon ilk olarak Hollywood yıldızları tarafından gerçekleştirilmiş ve sonrasında popüler bir operasyon haline gelmiştir, son dönemde ise Türkiye dahil dünyanın her yerinde çok sık yapılan bir operasyon haline gelmiştir. Operasyon öncesi, hasta mutlaka operasyonu gerçekleştirecek plastik cerrah ile bir muayene gerçekleştirir, hastanın talepleri dinlenir, operasyonun nasıl gerçekleştirileceği, yanak bölgesinden yağ alımına ihtiyaç olup olmadığı, operasyon sırasında her bir yanaktan ne kadar yağ dokusu alınacağı belirlenip, ortak bir operasyon planlaması gerçekleştirilir.

Bişektomi Sonrası Görünüm Nasıl Olacak?

Yanak estetiği yaptırdıktan sonra görünümünüz 2-4 ay içerisinde istediğiniz hale gelecek. Bu süre sonunda yanağınız daha içe göçük görünecek ve yüzünüz üçgene daha yakın bir görünüme bürünecektir. Son dönemlerdeki estetk algının tam karşılığı olan bir yüze kavuşmak için bişektomi ameliyatı sizin için doğru seçim olacaktır. Bişektomi son dönemde oldukça popüler bir uygulamadır ve siz de rol model olarak yanak estetiği yaptırmış; oyuncu, model, sporcu vb. kişileri alıyorsanız yanak estetiğini tercih edebilirsiniz. Yanak estetiği fiyatları ve operasyon öncesi sonrası süreç ile alakalı daha ayrıntılı bilgi talep etmek için aşağıda yer alan formu doldurabilir veya tedavi özeti bölümünde yer alan whatsapp hattımıza direkt yazabilirsiniz.

 

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 0-1 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 3-4 Hafta
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir.

Sık Sorulan Sorular

Yanak çevresini ve yüzün görünümünü değiştirmek istenen herkese yanak estetiği yapılabilir.
Her estetik uygulamada olduğu gibi yanak estetiği de ön muayene sonrasında fiyatlanıyor. Ön muayene oluşturmak ya da telefonda bilgi almak için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım