Bişektomi

Yanak ve çevresini estetik açıdan ömür boyu şekillendirme işlemine Bişektomi adı verilir. Bişektomi hakkında daha fazla bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bişektomi Nedir?

Bişektomi; yanak ve yanak çevresine kalıcı olarak şekil verme işlemine verilen isimdir. Yanak inceltme estetiği olarak da bilinen bu estetik operasyon, çene hattına ve genel olarak yüze üçgen bir görünüm vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Yanaktaki bukkal yağ dokularının cerrahi operasyon yapılarak alınması, doalyısıyla o bölgenin inceltilmesi sonucu gerçekleşir. Kalıcı bir işlemdir.

Bişektomi'nin Tarihçesi

Bişektomi ilk olarak 1732 yılında tanımlanmıştır. İlk defa bişektomi gerçekleştiren kişi Heister'dir. Bişektomi'yi yağ dokusu olarak ilk tanımlayan kişi ise Marie François Xavier Bichat olarak bilinir. Ardından bu estetik operasyon 90'lı yıllarda popüler olmuş, ünlülerin bişektomi yaptırmasıyla birlikte işlem son yıllarda daha da popüler olarak yaygınlaşmıştır. Sosyal medya ve geleneksel medyanın gelişmesiyle birlikte, bişektomi de haliyle hemen hemen herkes tarafaından yaptırılır hale gelmiştir. Ünlülerin yaptırdığı estetikler arasında yer aldığı için bişektomi sıklıkla; Hollywood Yanağı olarak anılır.

Bişektomi'de Cerrahi Prosedür

Bişektomi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yani hasta uyanık kalır, sadece yüz ve çevresi uyuşturulur. Yanağın iç kısmından üstte yer alan azı diş hizasında bir kesi yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Bu esnada çeşitli tekniklerle bukkal yağ dokusuna ulaşılmaya çalışılır, ardından ulaşılan yağ dokusu yavaşça çıkartılarak işlem gerçekleştirşlir. Yaklaşık 30 dakika süren bu cerrahi prosedür sonunda kişinin istediği görüntüyü net elde edebilmesi için 2-3 ay kadar bir süre yeterlidir.

İçindekiler:

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı; yanaktan fazla yağın alınması işlemidir. Yanağın iç kısmında yer alan bölüme küçük kesiler atılarak yapılır. Teknik detaylara girmek gerekirse; her insanın yanaklarında hava boşlukları bulunur. Bu hava boşlukları; denge ve sesin rezonansı gibi konularda yardımcı olur. İşte yanak kısmında bulunan bu hava boşluklarında yer alan yağ torbalarının alınması operasyonu, bişektomi olarak adlandırılıyor. Bişektomi; küçük kesiler atılarak yapıldığından hem kısa sürede hasta sağlığına kavuşuyor hem de kalıcı sonuçlar elde ediliyor. Bişektomi operasyonları genellikle 20-40 yaş aralığındaki, yüz şeklini yuvarlak bulan ve inceltmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen operasyonlardır. Bişektomi operasyonu çoğunlukla kadın hastalar tarafından gerçekleştiriliyor olsa da yüz şeklinin yuvarlak oluşundan memnun olmayıp inceltmek isteyen erkek hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Operasyon planlama aşaması çok önemlidir. Hastanın beklentisi, talebi; talebin operasyon ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceği dikkatle üzerinde düşünülerek planlama yapılmalıdır. Doğru bir planlama ile gerçekleştirilen bir operasyon, operasyon hastanın maksimum seviyede memnun olmasını sağlayacaktır.

Yanak Estetiği Ağrılı Bir İşlem Midir?

 

Yanak estetiği, yanak içerisinde çok küçük kesiler atılarak yapıldığı için, herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Lokal anestezi altında yapılan bu uygulama ortalama 20-30 dakika kadar sürer ve hasta kısa sürede normal yaşamına dönebilir. Küçük kesiler sayesinde dikiş de gerektirmeyen yanak estetiği; bu haliyle hastanın sosyal hayatına da hızlıca dönebilmesine olanak sağlayan bir estetik uygulamadır.

Yanakta istenilen görüntüyü alabilmek için ise sabırlı olmanız gerekiyor. İlk etapta oluşacak bir ödemden bahsetmek peşinen doğrudur ve bu ödemler maksimum 7 gün içerisinde tamamen kaybolur. Yanağın oturması, nihai görünümüne ulaşması ise yaklaşık 2-4 ay arasında bir süre içerisinde gerçekleşir. Bu operasyon ilk olarak Hollywood yıldızları tarafından gerçekleştirilmiş ve sonrasında popüler bir operasyon haline gelmiştir, son dönemde ise Türkiye dahil dünyanın her yerinde çok sık yapılan bir operasyon haline gelmiştir. Operasyon öncesi, hasta mutlaka operasyonu gerçekleştirecek plastik cerrah ile bir muayene gerçekleştirir, hastanın talepleri dinlenir, operasyonun nasıl gerçekleştirileceği, yanak bölgesinden yağ alımına ihtiyaç olup olmadığı, operasyon sırasında her bir yanaktan ne kadar yağ dokusu alınacağı belirlenip, ortak bir operasyon planlaması gerçekleştirilir.

Bişektomi Sonrası Görünüm Nasıl Olacak?

Yanak estetiği yaptırdıktan sonra görünümünüz 2-4 ay içerisinde istediğiniz hale gelecek. Bu süre sonunda yanağınız daha içe göçük görünecek ve yüzünüz üçgene daha yakın bir görünüme bürünecektir. Son dönemlerdeki estetik algının tam karşılığı olan bir yüze kavuşmak için bişektomi ameliyatı sizin için doğru seçim olacaktır. Bişektomi son dönemde oldukça popüler bir uygulamadır ve siz de rol model olarak yanak estetiği yaptırmış; oyuncu, model, sporcu vb. kişileri alıyorsanız yanak estetiğini tercih edebilirsiniz. Yanak estetiği fiyatları ve operasyon öncesi sonrası süreç ile alakalı daha ayrıntılı bilgi talep etmek için aşağıda yer alan formu doldurabilir veya tedavi özeti bölümünde yer alan whatsapp hattımıza direkt yazabilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  0-1 Saat
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet
  1-3 Gün
 • İşe Dönme
  Hemen
 • Tam İyileşme
  3-4 Hafta
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  -

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun