Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Yapılır?


Hacamat, geleneksel tıp teknikleri arasında en popüler alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir.

Detoks yöntemi olarak düşünülen hacamat (Arapça: حجامة, Hijamah, hajamat); binlerce yıl önce Hindistan ve Çin tıbbından köken almış bir tedavi şeklidir. Dünyanın birçok ülkesinde yaygın bir kesim tarafından değeri yeniden anlaşılan geleneksel tıp yöntemleri, son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlayan bir alternatif olarak görülür. Günümüzde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok gelişmiş coğrafyada, bu tedavi çeşidinin sağladığı faydalar inceleme altına alınıyor.

Hacamat Neden Yapılır?

Hacamat tedavisinde kupa ya da bardakların yerleştirildiği bölgenin genellikle ağrılı bölgeler olmasına özen gösterilir. Ağır metalleri temizleyen etkili bir yöntem olduğu bilimsel araştırmalarla da tespit edilmiştir. Bölgeden alınan kan ile koldan alınan venöz kan arasında ürik asit, kan yağları özellikle ağır metallerin oranları açısından anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Yani bu bölgeden alınan kanın özelliği direkt alınan venöz kana göre daha farklı olduğu birçok üniversite de yapılan tıbbi araştırmalarla ve iki ayrı grup çalışmalarıyla ortaya konmuştur.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Deri altında birikmiş olan ve vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek toksik kanın vakumlanarak dışarı atılması işlemi olarak tarif edilebilir. Bu yapılırken deri neşter ya da daha keskin uygun bir şeyle kesilir, buradaki kan geniş ağızlı bir bardak ya da kupa yardımıyla çekilir. Hacamat'ın kupa tedavisinden farkı ise bu teknikte vücutta kesik açılır ve kanın bu yolla dışarı atılması sağlanır. Bu yöntemde deri bir neşter yardımıyla çizilir ve oluşan kesik üzerine hacamat kupası adı verilen cam bir bardak veya kupa ters biçimde kapatılır. Ardından vakumlama yardımıyla deri altındaki kan çekilir.

 

                                    Hacamat Kupa İşlemi

Günümüzde etkili çok çeşitli detoks yöntemlerinden biri olarak görülür. Bugün ağrı tedavisinde kullanılan, hacamat tedavisi, özellikle nöropatik ağrı dediğimiz diğer ağrı tedavi yöntemlerine cevap vermeyen tedavilerde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca onarılmaz bir şekilde kanser hastalarının ağrı tedavilerinde ve ümmin (bağışıklık) sisteminin güçlendirilmesinde destek tedavi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra migren ağrıları, epilepsi gibi tıbbi tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda hacamat tedavisi ile son derece iyi sonuçlar alınmaktadır.

Aynı zamanda kalp hastalıklarında, şeker hastalıklarında tedavinin seyrini ılımlı hale getirebiliyor. Sedef hastalığında da etkilerini görebiliyoruz. İnsan vücudunu ve organlarını besleyen kandır. Eğer bir yere kan ulaşmıyorsa orada problem vardır. Hem kanın ulaşamadığı yere kanın ulaşmasını sağlar, hem de o bölgeyi adeta kırmızı ışık alarmı vererek bütünüyle uyararak iyileştirir. Ayrıca hasta olmayan bir insanın yılda en az iki kez yapılması halinde, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere; kalp krizi, felç geçirme ve organların hasar görme riskine karşı koruma sağlamış olur.

Hacamat Ne Zaman Yapılır?

Ünlü tıp alimi İbn-i Sina da Tıbbın Kanunu isimli eserinde Hicri 5 ile 25. günlerin arasında yapılmasını tavsiye etmiştir. En doğru zaman ise sıcak havalarda kan dolaşımının daha düzgün artması nedeniyle bahar sonu veya haziran başıdır. Sağlık bakanlığından ruhsatı olan, sertifikası olan bunun eğitimini alıp tamamlamış ve sınavını geçmiş olan tıp doktorları tarafından uygulanması çok önemlidir. Hijyenik ortama dikkat ederek doğru bir merkezi ve doğru bir doktoru seçmeniz önemlidir.

Hacamat Ne İşe Yarar?

 • Vücuttan ağır metalleri temizlemek
 • Kirli kan diye tabir edilen, sırt bölgesindeki lenf dolaşımının daha zayıf olduğu bölgelerdeki kanı temizlemek,
 • Yapılan bölgelere taze ve oksijenli alyuvarların göçü ile dokularda yenilenmenin olduğu çok etkili sonuçlar elde etmeye çalışmak.
 • Modern tıp günümüzde bilimin en yeni metotları eşliğinde çeşitli hastalıklarla mücadele ederken, binlerce yıllık insanlık tarihinin deneyimlerinden yola çıkan geleneksel tıp da kendi teknikleriyle bu çalışmalara katkı sağlamayı hedefler. 

Hacamat Öncesi Kupa Çekme

Hacamat Noktaları Nerelerdir?

Hacamat tedavi noktaları hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir çünkü vücudun sadece belli yerlerine, yani baş, sırt, üst ve alt ekstremite ve bacaklara uygulanır. Vücudun ön kısmının sınırlı tedavi noktalarına sahip olduğu söylenirken, en faydalı kısımların kulak arkası ve baş, başın merkezi ve omuzlar arası üst kısmı olduğu söylenir. Bu noktaların yanı sıra vücudun diğer çeşitli bölgelerine de uygulanmaktadır.

Hacamatın Faydaları

 • Esasında sırt bölgesindeki lenf dolaşımının daha zayıf olduğu bölgelerdeki kanı temizler.
 • Yapılan bölgelere taze ve oksijenli alyuvarların göçü ile dokuların yenilenmesini sağlar.
 • Özellikle nöropatik ağrı dediğimiz diğer ağrı tedavi yöntemlerine cevap vermeyen tedavilerde fevkalade başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • Onarılmaz bir şekilde kanser hastalarının ağrı tedavilerinde ve ümmin (bağışıklık) sisteminin güçlendirilmesinde destek tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Migren ağrılarının giderilmesinde romatizma tedavisi, mide, bağırsak hastalıkları, karaciğer yetersizliği zihinsel ve ruhsal birçok hastalıklarda, böbrek hastalıklarını giderir.
 • Epilepsi gibi tıbbi tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda son derece iyi sonuçlar alınmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve direnç kazandırır.
 • Vücuda canlılık ve enerji vermesinden dolayı cilt ve vücut daha genç görünür.
 • Beyin fonksiyonlarını canlandırır. Analitik düşünme yeteneğini arttırır.

Bu yöntemin tedavi edebileceği bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar şunlardır:

 • Kronik öksürük ve akciğer hastalıkları
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon),
 • Mide problemleri ve ülserler,
 • Böbrek (böbrek) hastalığı,
 • İrritabl bağırsak sendromu,
 • Depresyon,
 • Uykusuzluk,
 • Psikolojik durumlar ve sinirlilik,
 • Aşırı uyku,
 • Boyun ve omuz ağrısı,
 • Sırt ağrısı,
 • Romatoid artrit ve şiddetli baş ağrıları (migren)

Hacamat Öncesi Hasta Ne Yapmalı?

Hastaların hacamat yapılmadan önce hiçbir şey yememelerinin yanı sıra, ister bir gün önce ister bir gün sonra cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir. 48 saat boyunca çok fazla su içmek veya hayvansal kaynaklı yiyecekler yemek de tavsiye edilmez. Ayrıca tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecekler yemekten kaçınılması gerekir.

Hacamat Acı Veriyor Mu?

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, hacamatın doğal bir terapi olduğu için herhangi bir yan etkisi olmadığını göstermektedir. Temiz, hijyenik ekipman kullanmak da çok önemlidir. Temiz ve sterilize aletler kullanılırsa hastalar aynı gün içinde ağrı ve yara izi olmadan olumlu sonuç alırlar. Yüzyıllardır en hızlı tedavi yöntemi olarak bilindiği için yaygın olarak Asya, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde uygulanmaktadır. Avrupa'da da son yıllarda alternatif bir tedavi haline geldi. Ancak olumsuz sonuçlara sebebiyet vermemek amacıyla yetkili uzmanların bu yöntemi uygulaması gerektiğinin altı çizilmelidir.

Hacamat Nerede Yapılır?

Yapılan çalışmalarda hacamatın hastalıkların yüzde 90'ını tedavi edebileceğini iddia ediliyor.  Bu nedenle son dönemlerde hacamat yaptırmak isteyen kişiler 'hacamat nerede yapılır?' diye sormaktan kendini alıkoyamıyor. İbn-i Sina tıbbı içerisinde yer alan en çok talep edilen geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan hacamat hakkında daha fazla bilgi almak için 08502223845 hatlı telefon numarasından veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 1-3 Seans
  Seans Sayısı
 • 0-1 Saat
  Seans Süresi
 • Yok
  Anestezi
 • Yok
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 3-5 Gün
  Tam İyileşme
 • 0-1 Yıl
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Hacamat Tedavisi birçok farklı tedaviyi destekleyen mahiyette bir uygulamadır.
Hacamat tedavisi aslında doktorlar için iki çeşittir. Detoks amacıyla yapılan hacamat için en uygun günler, Ay hareketlerine göre belirlenir. Hicri takvime göre ayın 17, 19 ve 21. günleridir. Bir hastalık tedavisi için tercih edilecekse, gün gözetmeden hacamat yapılabilir.
Hayır olmaz. İzler de birkaç gün sonra geçer. Hacamat sonrası yapılan pansuman sonrasında 3-5 gün içerisinde herhangi bir iz kalmaz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi