Akupunktur Tedavisi

Akupunktur'a başvurulan problemler hakkında bir yazı derledik. estethica'da akupunktur uzmanları tarafından ön muayene olabilir, tamamen hastane konforunda akupunktur hizmeti alabilirsiniz.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur her ne kadar toplumda bir zayıflama Çin yöntemi olarak benimsenmiş olsa da aslında 3500 yıldır birçok hastalıkta kullanılan geleneksel tıp tedavi şeklidir. Akupunktur Çin tıbbının teorik temeline dayanarak oluşmuş iğne ve Ateş (moksave kupa ) tedavisidir. Akupunktur bir pratik tedavi yöntemidir yani geleneksel Çin tıbbının önemli bir bölümüdür. Akupunktur; iğne ve ateş anlamına gelir. Şöyle açıklayabiliriz ki; insan vücudunda 12 ana meridyen vardır, her meridyen bir sistem ve organa bağlıdır, bu meridyenler vücuttaki çalışma saatlerine göre ve işlevlerine göre isimlendirilir. Bu meridyenlerin tüm detaylarını ilerleyen günlerde blog yazımızda bulabilirsiniz.

akupunktur-tedavisi-nedir

Akupunktur'un Tarihi ve Geleneksel Çin Tıbbı

Akupunktur yaklaşık 3500 senelik tarihi olan, geleneksel Çin Tıbbı ise 5000 seneden fazla süredir insanlar tarafından uygulanır. Akupunktur meridyen üzerinde çalışır,  ruhsal zihinsel ve bedensel bir tedavi yöntemidir. Genel kullandığımız yöntem ise vücut ve kulaktır. İnsanın vücudunda 1100'den fazla nokta vardır. Bu noktalar, akupunktur'un temelini oluşturur. Kulakta 100'den fazla, nokta vardır. 

 • Bakmak (tüm vücuda, yüze, sac ve kulak burun boğaza, en büyük organ olan cilt dokusuna bakılır)
 • Dinlemek (ses, nefes ve koku hissedilir)
 • Sormak (ter, ağrı, uyku, iştah, idrar, gayta, adet akıntı gibi problemler sorulur)
 • Dil ve nabız muayenesi yapılır.

estethica'daki Akupunktur Uygulamaları

1- Kulak Akupunkturu: Kulaktan uygulanan akupunkturun uygulama için müsait 180'den fazla noktası vardır. Kulak ve çevresi akupunktur için oldukça önemlidir.

2- Vücut Akupunkturu: Akupunkturun iki ana dalından bir diğeri vücut akupunkturudur. Aslında bu dal akupunkturun neredeyse tamamını kapsar. Bu kapsamda akupunktur ile alınmak istenen sonuca; bakmak, görmek, sormak, dinlemek, dil ve nabız muayenesi yapmak gibi duyu ve işlemlerle varılır. Gelenksel tıp ve modern tıp tedavi yöntemlerinin de birlikte kullanılmasıyla, detaylı muayene ve laboratuvar testleriyle bireyler akupunktur uzmanı tarafından daha doğru şekilde yönlendirilebiliyor.

Akupunktur İle Tedavi Edilebilecek Durumlar

Akupunktur, birçok hastalık ve durumun tedavi/iyileştirilmesi için kullanılabilir. Binlerce yıldır bir şifa kaynağı olarak bilinen akupunktur; bağımlılıklardan, rahatsızlıklara, kilo probleminden, baş ağrısına kadar birçok alanda başvurulan bir alternatif tıp yöntemidir. Akupunktur tedavisi olarak da bilinen bu yöntemlerin tamamı uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Akupunktur da diğer geleneksel tıp uygulaması gibi vücudun belirli bölgelerine uzmanlar tarafından uygulandığında sonuç alabileceğiniz bir uygulama olduğu için, bu noktada uzmanlardan yardım almanız hem sonuca daha kolay ulaşmanız hem de steril akupunktur iğnesi bakımından önemlidir. Akupunktura genellikle şu durumlarda başvurulur; zayıflamayı düşünen kişilerde, sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olarak, depresyondaki kişilerin isteği doğrultusunda, boyun tutulması, sinüzit şikayetlerinde, migren ile mücadelede, ameliyat sonrası ağrıların giderilmesinde, kronik yorgunluk şikayetlerinde, alkol bağımlılığının dizginlenmesinde ve daha nice şikayetin çözümü ve tedavisinde.

akupunktur-ile-tedavi

Akupunktur Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Vücuda dışardan herhangi bir kimyasal madde verilmediği için kesinlikle doğal bir tedavi yöntemidir ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulanmadığı üç durum vardır:

 • Emziren anneler (ilk 6 ay)
 • Radyoterapi ve kemoterapi görmekte olan kanser hastaları
 • Kalbine pace-maker (kalp pili) takılmış olan kişiler. 

Bu kişilerin haricinde herkese uygulanabilir. Akupunktur tedavisi tamamen doğal, kimyasal madde içermeyen bir uygulama olduğu için her yaşta uygulanabilir. Hijyenik ve kurallar çerçevesinde yapılan tedavilerin hiçbir yan etkisi yoktur. Akupunktur uygulaması, klasik vücut akupunktur iğneleri, kalıcı kulak iğneleri gibi kılcal iğnelerle uygulanabildiği gibi, iğne korkusu olanlarda (genellikle çocuklar) lazer akupunktur tedavisi de kullanılabilir.

Çocuklarda Beslenme Bozukluğu Konusunda Akupunkturun Etkisi Nedir?

Gelişme çağında olan çocuklarda iştahın kapatılması yönünde akupunktur uygulaması yapılabilir. Ancak uygulanacak olan beslenme programının, çocukların gelişme çağında olduğu da göz önünde bulundurularak çok dikkatli ayarlanması gereklidir. Enuresis Nokturnae (gece altını ıslatma) olgularında, temelde yatan sebep anatomik bir bozukluk (idrar kesesi kaslarının zayıflığı, üriner sistem enfeksiyonu, idrar kesesini inerve eden sinir basısı) değil ise akupunktur tedavisi ile sonuç yüzde 75-80 gibi çok yüz güldürücü bir orandadır. Alerjik astım, alerji ve sinüzit olgularında akupunktur tedavisi, tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi öncelikle konunun uzmanı olan “Göğüs Hastalıkları,” Kulak Burun Boğaz” gibi uzmanlarınca değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Tedavisi başarısız olan kişilerde akupunktur tedavisi bir alternatiftir ve mutlaka denenmelidir. Yapılan tedavilerde başarılı sonuçlar göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Çocuklarda gece işemesi ile alakalı blog yazımızı mutlaka okuyun.

Çocuklarda-Beslenme-Bozukluğu-ve-akupunktur

Hamilelik Döneminde Akupunktur

Akupunktur seansları; yaşa, cinsiyete ve kişiye göre tedavilere yanıt değişmektedir. Unutulmamalıdır ki her organizma birbirinden farklı bir yapıya sahiptir. Ancak, çok genel olarak söylenebilir ki, hastalığın kişide kronikleşmesi geçen süre ile alakalı olduğu için, hastanın yaşının küçük olması ve erken teşhis bu konuda avantaj sağlamaktadır. Toplumumuzda, akupunktur konusunda bazı yanlış kanılar mevcuttur. Akupunktur tedavisi tamamen yan etkisiz ve doğal bir tedavi metodu olmasına rağmen, “Hamilelikte akupunktur tedavisi uygulanmaz’’ önyargısı devam etmektedir. Oysa bu yanlış kanının yerleşmesinin nedeni, hamile kalan kadınların, kilo fazlası olan normal kişiler gibi, akupunktur tedavisi ile birlikte zayıflamak için uygulanan sert diyet ve beslenme programlarını edememeleridir. Uygun bir beslenme programı ile, kilo kontrolü için akupunktur tedavisi hamilelik döneminde, ne anneye ne de bebeğe zarar verir. Bu dönemde, uygulanması gereken akupunktur tedavisi ile verilecek diyetin hamileliği takip eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından ayarlanması gereklidir. Hamilelik döneminde gereğinden fazla kilo almamak, hamilelik aşermesinin bir nebze önüne geçmek ve iştahı kontrol etmek için akupunktur tedavisi güvenle uygulanabilir. Bunun yanı sıra, hamilelik döneminde aşırı bulantısı olan kişilere, bu sıkıntıları için tedavi uygulanabilir. Ayrıca hamilelik döneminde sigaranın zararlarından korunmak için bu alışkanlıklarını terk etmek isteyen kişiler de akupunktur tedavisinden faydalanabilirler.

Akupunktur İle Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi; tüm tetkikleri yapılmış, gebe kalmak için tüm tedavi metotları (tüp bebek, mikroenjeksiyon vs.) denenmiş fakat sonuç alınamamış, herhangi bir yapısal bozukluğu (tüplerin tıkalı olması vs.) olmayan kişilere, çocuk sahibi olmak için uygulanabilir. Bu alternatif tedavi metodu, en son tercih olarak, mutlaka denenmelidir. Tüm doğada olduğu gibi, insan vücudunda da bir enerji dengesi vardır. Bu dengenin tekrar düzenlenmesi esasına dayanan akupunktur tedavisi ile alınmış pozitif sonuçlar küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Tedavi Özeti

 • Seans Sayısı
  14-20 Seans
 • Seans Süresi
  0-1 Saat
 • Anestezi
  Yok
 • Hassasiyet
  Yok
 • İşe Dönme
  Hemen
 • Tam İyileşme
  Kontrol Edilmelidir
 • Kalıcılık
  Kontrol Gereklidir
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun