Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiği; meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarının tamamını kapsar. Hastanın göğsünün durumuna göre talep ettiği ameliyat, doktoruyla aldığı ortak karar neticesinde gerçekleştirilir. estethica Hastaneleri Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı, bu 3 farklı ameliyatı şu sözlerle tanımlıyor: “Meme büyütme ameliyatı, kadınların diledikleri sütyen ölçülerine ulaşmalarını sağlarken aynı zamanda göze estetik görünen, sarkık olmayan bir göğüs görüntüsü sağlayan ameliyat çeşididir. Bu ameliyat esnasında hastanın istediği ölçüde, doğal bir görünüm sağlayacak orantıda silikon protez yerleştirilerek büyütme işlemi gerçekleştirilir. Meme küçültme ameliyatı da göğsünün ölçülerinden memnun olmayan ve daha küçük sütyen ölçülerine ulaşmak isteyen bayanlara uygulanan bir ameliyat şeklidir. Meme dikleştirme ameliyatı ise, hastanın göğsünün hacminden memnun olduğu ancak şeklini değiştirmek istediği durumlarda tercih edilir. Bu ameliyatı talep eden hastalar genellikle destekli sütyen kullanarak istedikleri görüntüyü yakalayabilirken, göğüslerinin doğal halinde sarkık görünmesinden şikayetçidirler. Meme dokusunun hamilelik, aşırı kilo alıp verme ve yaş almayla birlikte formunu kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan sarkık görüntü, meme dikleştirme ameliyatlarının ana sebepleri arasındadır.

Meme Protezleri

Meme Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı, göğüsleri küçük ve gelişmemiş olan ya da iki göğsü arasında orantısızlık problemi yaşayan hastalara uygulanır. Yuvarlak veya damla model silikon protezlerin kullanıldığı bu operasyonda meme ve göğüs kafesinin ölçüsü ve yapısının yanı sıra hastanın boyu ve kilosu gibi özellikleri de dikkate alınır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır ve balensiz sütyen kullanılması tavsiye edilir. Operasyondan birkaç saat sonra ayağa kalkabilen hasta, ameliyatın ertesi günü taburcu edilebilir. Göğüslerdeki ödem ve şişlik de birkaç gün içinde kaybolur. Hasta, ameliyattan birkaç gün sonra sosyal hayatına devam edebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatı; genetik ve hormonal etkenler, aşırı kilo alma, yaşlanma, çeşitli ilaçların kullanımı gibi sebepler dolayısıyla göğsünün formundan memnun olmayan hastalara uygulanır. Estetik açıdan göğüslerinin görünümünü beğenmeyen; boyun, omuz ve sırt ağrısı şikayeti yaşayan ya da iskelet sistemi zorluklarıyla mücadele eden hastaların tercih ettiği bir ameliyat şeklidir. Ameliyatın ertesi günü taburcu edilen hasta, iyileşme sürecini özel bir sütyen kullanarak tamamlar. Operasyonun ardından geçen 10-12. gün arasında dikişler alınır. Doku şişmesi nedeniyle meme başı ve derisinde oluşan his kaybı ise, genellikle 6 hafta içinde kaybolur.

Meme Dikleştirme Ameliyatları

Göğüs dikleştirme ameliyatı ise, göğsünün boyutuyla ilgili herhangi bir problem olmamasına rağmen; yaşlanma, kilo alıp verme, hamilelik gibi durumlar neticesinde sarkma sorunu yaşayan hastalar tarafından talep edilir. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi hasta operasyonun ertesi günü taburcu edilir. Dikişleri ise 10-12. gün arasında alınır. Hasta, doktorun önereceği sütyeni kullanarak birkaç gün içinde sosyal hayatına geri dönebilir. Daha estetik bir dekolteye kavuşmak isteyenlerin tercihi olan bu ameliyat çeşitleri, sağlık açısından herhangi bir engele sahip olmayan tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Bu noktada hastanın psikolojik açıdan ameliyata hazır olması ve beklentilerini makul düzeyde tutmasının önemine değinen Uzman Plastik Cerrah Özdemir “Meme büyütme ameliyatlarında meme başından, meme altı kıvrımından ya da koltuk altındaki bir bölgeden silikon protez yerleştiriyoruz. Hastada çok ciddi yara izleri oluşmuyor. Küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında ise, memenin cildinde birtakım sarkmalar olduğu için o dokuyu da toparlamamız gerekiyor. Bu sebeple memenin üzerinde ekstra yara izleri oluşuyor. Bu yara izleri meme başının etrafındaki bölgede oluştuğu için sütyenin içinde kalıyor ve günlük hayatta belli olmuyor. Hastanın göğsünde yaklaşık 1 yıl içinde yüksek düzeyde iyileşme gerçekleştiğinden dolayı yara izi beyaz ince bir çizgi haline geliyor. Ancak hastanın bu iyileşme sürecine psikolojik açıdan hazır olması ve zamanla iyileşme sağlanacağını bilmesi büyük önem taşıyor. Bu şekilde hastaları bilgilendirerek memnun edici sonuçlar elde edebiliyoruz.” sözleriyle operasyonun etkilerine vurgu yapıyor.

Meme Estetiği Ameliyatları Kaç Saat Sürer?

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat sürerken, küçültme ve dikleştirme ameliyatları 2-2,5 saat arası bir sürede tamamlanıyor. Anesteziye karşı herhangi bir duyarlılığı olmayan hastalara uygulanabilen bu ameliyatlardan yaklaşık 2 hafta önce hastanın sigara kullanımını bırakmış olması gerekiyor. Uzman Plastik Cerrah; her üç ameliyat tipinde de hastanın beklentilerinin gerçekçi düzeyde olmasının önemli olduğunu şu sözlerle belirtiyor: “bizler meme ameliyatlarında doğal anatomiyi yakalamaya çalışıyoruz. Bu yüzden hastayla birlikte vücut tipine en uygun olan, doğal ölçüleri seçmeye özen gösteriyoruz.

Meme estetiği ameliyatları için estethica Hastaneleri’nin uzman kadrolarıyla tanışıp, profesyonel cerrahlar tarafından muayene edildikten sonra belirlenecek doğru tekniklerle dilediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz. Siz de meme estetiği hakkında detaylı bilgi almak, ön muayene randevusu oluşturmak için bize form doldurarak ulaşabilir, dilerseniz whatsapp ile yazarak sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım