Saç Derisi Hastalıkları

Saç derisinin sağlığı, saç köklerinin sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Saç derisi hastalıkları sebebiyle oluşan sağlıksız yapı, saç köklerinin işlevini bozabilir ve bu da saç dökülmesine yol açabilir.

Saç Derisi Hastalıkları Nelerdir?

Saç derisi, vücudun en üst kısmında bulunan, saçların büyüdüğü ve çıktığı bölgeyi ifade eder. Bu bölge kafanın üst kısmından başlayarak, alından kulaklara ve enseye kadar uzanır. Bu bölgenin tamamı saç köklerine sahip olduğu için yaşanabilecek olası saç derisi hastalıkları saç kaybına sebep olabilmektedir. Bu sebeple estethica olarak yaptığımız saç ekimi işlemlerinde veya kendimize ait saç köklerine özel bakımlar ve takviyeler uygulanmaktadır. Saç kaybına sebep olabilecek, saç derisi hastalıkları ise şöyledir;

Saç Derisi Mantarı

Saç derisini zayıflatarak, saç köklerinin kırılmasına ve dökülmesine sebep olan en yaygın saç derisi hastalığıdır. İki çeşidi olan mantar hastalığının, saç köklerine veya saç derisinin yüzeyine yerleşmesiyle başlar. Bulaşıcı bir hastalık olan saç derisi mantarları, aynı ev içerisindeki kişilerde görülmesi çok yaygındır. Paylaşılan saç fırçaları veya hijyen eksikliği gibi sebepler bu deri hastalığının başlıca sebeplerindendir.

Saç Kepeği

Saç kepeği belirtileri genellikle kaşıntılı, kırmızı, yağlı cilt ve beyaz veya sarı renkte pullanma şeklinde kendini gösterir. Bu pullar, saç ve omuzlarda da görülebilir. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir ve dönemsel olarak kötüleşebilir. Saç derisi hastalıkları kategorisinde en yaygın madde olması sebebiyle genellikle hastalık olarak görülmemektedir. Ancak bu belirtiler saç kayıplarına sebep olabilecek kadar güçlü etkilere sahiptir. Stres, yaş, hormonsal değişiklikler gibi sebeplerle oluşabildiği gibi, mantar veya yağ bezlerinin çalışma performansı sebebiyle de kepek oluşumu görülmektedir.

 

sac-kepegi

 

 

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde cilt hücrelerinin hızla büyüdüğü ve biriktiği bir diğer otoimmün hastalıktır. Saç sedefi, bu hızlı hücre büyümesinin kafa derisi bölgesinde meydana geldiği bir alt türdür. Saç sedefinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte; genetik yatkınlık, bağışıklık sistemi sorunları ve çevresel tetikleyiciler gibi sebeplerle oluştuğu tespit edilmiştir. Estethica olarak saç derisi ve cilt sorunlarında kullandığımız çözümler ile cilt hastalıkları için alternatifler oluşturmaktayız.

Saç Kıran Nedir?

Alopesi Areata olarak bilinen, saç kıran bir saç derisi hastalığı olarak halk arasında bilinse de bağışıklık sistemi tarafından saç köklerine etki eden otoimmün bir hastalıktır. Sonucunda ise saç dökülmesine neden olan bir durumdur. Halk arasında saç kıran denmesinin sebebi ise nedeni bulunamamasına rağmen saçın bir bölgesinde açıklık veya açıklıklar oluşmasındandır.

Saç derisinin bir bölümünde bölgesel saç kaybına yol açan saçkıran hastalığı, tedavi edildiği takdirde kalıcı saç kaybına neden olmaz. Saçkıran oluşumuna yol açan temel faktörler belirlendiği takdirde tedavi sürecine geçilir. Bu aşamada saç köklerinin uyarılması amacıyla krem, losyon ve kortizon tedavileri uygulanabilir.

Saç kıranın belirtileri her vücutta farklı şekilde gözlemlenebilir ancak başlıca etkileri şunlardır;

  • Kafa derisinde yuvarlak veya oval şekillerde kel lezyonlar.
  • Bu lezyonların çevresinde normal saçlar.
  • Saç dökülmesinin hızlı ve aniden başlaması.
  • Anlık veya dönemsel kaşıntı veya yanma hissi.

sac-kiran-nedir

Saç Derisi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Saç derisi hastalıkları sonucunda kaybolan saçlar, sadece saç ekim doktorlarının değil aynı zamanda dermatoloji bölümünün de konusudur. Saç derisi hastalıkları sebebiyle, saç kaybı yaşayan kişilerin verimli bir sonuç alabilmesi için mutlaka bazı aşamalardan geçmesi gerekir.

Estethica olarak, biz bu taleple gelen kişilerin öncelikle deri sorunlarını çözebilmek adına dermatoloji bölümünden tedavi süreci başlatırız. Saç derisi hastalıkları çeşitli olduğu gibi çözümleri de çeşitlilik göstermektedir. Tedavi için krem, losyon ve keloid uygulamaları kullanılır. Bunun dışında saç ekimi işlemi doktor ve uzmanlarımızda tedavi öncesi iyileşmeye takviye olacak prp ve mezoterapi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Patentinin estethica’ya ait olduğu uygulamalar ile saç ekim işlemi sonrasında da tedavinin desteklenir.

Saç ekimi kliniğinde yapılan tüm tedaviler ve süreçler hakkında detaylı bilgi almak için bize aşağıda yer alan form aracılığıyla ya da çağrı merkezi ile ulaşabilirsiniz.

 

sac-derisi-hastaliklari

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun