Gözenek Sıkılaştırma

Estethica gözenek sıkılaştırma uygulamaları ile genişlemiş gözenek dokusu görünümünden uygun gözenek sıkılaştırma fiyatları sayesinde kurtulabilirsiniz.

Gözenek Nedir?

Gözenek, insan cildinde yaklaşık olarak 300.000 tane bulunan cilt katmanları arasında hava, yağ ve nem dengesini sağlayan açıklıklardır. Yağ ve ter bezleri kanalları ya da kıl kökleri tarafından oluşturululan ve cilt yüzeyimizin tamamını kaplayan gözeneklerin önemli görevleri bulunmaktadır. Gözenekler sebum salgılar, kir ve ölü deri kalıntılarını vücuttan uzaklaştırır, böylece cildin kendi kendini temizleme işlevini destekler. Sebumun fazla salgılanması ve fazlalığın cilt gözeneklerinde birikmesi bazı sorunların kaynağı olabilse de aslında sebum, vücudun kendini koruma ve nem dengesini sağlamaktadır. Sebum cildi yağlı asit koruyucu bir tabaka ile kaplar, bu da pH değeri sayesinde cildi mikroplardan, bakterilerden, virüslerden korur. Ek olarak, gözenekler, hayati bir işlev olan terleme yoluyla vücudunuzun sıcaklığını düzenlerler. En önemlisi de gözenekler cildin hem oksijen teminini hem de bakım ürünlerinin emilimini gerçekleştirirler. Bu nedenle, gözeneklerin bakımı ve temiz tutulması, ter ve sebumun sorunsuz bir şekilde atılabilmesi ve hoş olmayan siyah noktaların oluşmaması için önemlidir.

'Gözenek' kelimesi Yunanca póros teriminden türetilmiştir ve 'açılış', 'geçit' veya 'yol' gibi bir anlama gelir. Gözenek, eski Latin tıp dilinde modern anlamda porī (gözenekler) 'küçük deri açıklıkları' veya 'ter delikleri' anlamına gelmektedir. Eski zamanlardan beri gözeneklerin önemi insanlar tarafından bilinmekte ve sağlıklı bir cilt için yüz yıllar önce de soda, sirke gibi doğal yollar ile gözeneklerin temizlendiği bilinmektedir.

Gözenekler Neden Genişler?

Ciltteki yağ bezlerinin çok fazla sebum üretmesi veya makyaj gibi kalıntıların cilt yüzeyinden temizlenmemesi gözenekleri tıkayarak gözeneklerin genişlemesine sebep olur. Aslında gözenekler tıkandığında işlevini yerine getirmeye devam edebilmek için genişlemektedir. Düzenli olarak temizlenen cilt yüzeyindeki gözenekler eski görünümüne kavuşabilmektedir. Ancak gözeneklere biriken sebum ve kir artıkları temizlenip tedavi edilmezse, bu durum ciltte kalıcı olarak genişlemiş gözeneklere neden olabilir. Yaş alma ile birlikte ve çevresel etkiler nedeniyle cilt elastikiyetini kaybeder. Elastikiyet eksikliği genişlemiş gözeneklerin tekrar küçülmesini engeller. Genetik yatkınlıklar da cilt tipinde önemlidir. Bazı insanlar büyük gözeneklere sahip yağlı bir cilde sahipken bazıları kuru bir cilde sahiptir. Bu nedenle doğru cilt bakımı bireysel cilt tipine bağlıdır. Yağlı cilt gözenek sıkılaştırma ile kuru cilt gözenek sıkılaştırma işlemleri farklılık göstermektedir. Doğru bir cilt bakımı ile gözenek genişlemesinin önüne geçme mümkündür. Gözenek genişlemesine sebep olan bazı etkenler şu şekildedir;

  • Hormonal dalgalanmalar
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Güneş kremi kullanmamak
  • Düzenli cilt temizliği yapmamak
  • Makyaj kalıntıları ile uyumak

Gözenek Sıkılaştırma Nedir?

Gözenek sıkılaştırma, sebum, kir veya ölü deri artıkları ile tıkanmış ve oksijenlenmek için genişlemiş cilt gözeneklerinin medikal veya doğal yöntemlerle temizlenerek yeniden eski haline getirilmesidir. Evde uygulayabileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı maskeler yapabileceğiniz gibi gözenek sıkılaştırmada etkili ve hızlı sonuçlar alınabilen medikal uygulamalar ile de geniş ve kapanmayan gözeneklerden kurtulabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırma Tedavisi Nedir?

Gözenek sıkılaştırma tedavisi günümüz teknolojileri sayesinde kolay uygulanabilen, çabuk etki eden ve hızlı sonuç alınabilen medikal uygulamalar arasında yer almaktadır. Kişinin cilt tipine göre uygulanacak tedavi de değişkenlik göstermektedir. Gözenek sıkılaştırma tedavisi olarak kullanılan uygulamalar şu şekildedir;

  • Karbon peeling
  • Kimyasal peeling
  • Dermapen
  • Fraksiyonel lazer (Altın İğne)
  • Karbon Peeling İle Gözenek Sıkılaştırma

Karbon peeling uygulaması, aktif karbon maddesi kullanılarak cilt yüzeyinde ulaşılması en zor gözenek derinliklerine etki ederek gözenek içlerinde biriken sebum, kir, ölü deri artıklarının cilt yüzeyinden uzaklaştırılarak derinlemesine bir temizlik sağlamaktadır. Boşluklu bir yapıya sahip olan aktif karbon ciltteki gözeneklere nüfuz ederek gözenek içerisinde biriken istenmeyen tüm zararlı bileşenleri uzaklaştırmaktadır. Böylece ciltteki kan dolaşımı artarak oksijen seviyesi yükselir ve gözenek dokuların kendileri yenilenmesi sağlanarak sıkılaşmış bir cilt görünümüne ulaşılır.

Kimyasal Peeling İle Gözenek Sıkılaştırma

Kimyasal peeling uygulamasında, AHA, TCA, BHA gibi çeşitli kimyasal asitler kullanılarak cilt yüzeyinde kontrollü bir sorulma sağlanmaktadır. Gözenek içerisine yerleşmiş olan kir kalıntıları ve ölü deri artıkları gözeneklerden uzaklaştırılarak derinlemesine bir gözenek temizliği sağlanır. Temizlenen cilt yüzeyi ile birlikte kollajen yapı uyarılarak cildin elastikiyetinin arttırılması desteklenmiş olur. Kendini yenilemeye başlayan cilt gözenekleri sıkılaşarak pürüzsüz ve sıkılaşmış bir yapıya kavuşur.

Dermapen İle Gözenek Sıkılaştırma

Dermapen uygulaması, ciltteki gözeneklerin derinlerine mikro iğneler yardımı ile kontrollü hasar etkisi yaratma işlemidir. Kontrollü hasar oluşan cilt yüzeyi kendi kendine yenilenme sürecine girerek gözenek yapılarını sıkılaştırır ve canlı bir cilt görünümü oluşturur.

Fraksiyonel Lazer (Altın İğne)

Fraksiyonel Lazer, cildin alt tabakasına odaklı lazer ışınları göndererek cildin ısınmasını ve kontrollü bir hasar sağlar. Bu sayede kollajen dokuların üretimi tetiklenerek cilt sıkılaşır ve gözenekler iyileşme sürecinde küçülerek gözle görülür bir iyileşme elde edilir.

Evde Gözenek Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Gözenek sıkılaştırmada kullanılan medikal uygulamaların yanında evde de uygulayabileceğiniz bazı etkili gözenek sıkılaştırma yolları bulunmaktadır. Evde yapacağınız uygulamalar ile hem gözeneklerinizi küçültebilir hem de gözenekleriniz genişlemeden önlem alarak geniş gözenek görünümünü engelleyebilirsiniz.

Kil Maskeleri İle Gözenek Sıkılaştırma

Kil maskeleri, fazla sebumu emmen ve istenmeyen sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerini engelleyen doğal bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan doğal mineraller ile cilt gözeneklerini bir yandan kir artıklarından arındırırken bir yandan da sıkılaşmasını sağlayarak pürüzsüz bir görünüm sağlarlar.

Siyah nokta bantları ile Gözenek Sıkılaştırma

Evde uygulayabileceğiniz bir diğer etkili gözenek sıkılaştırma yöntemi ise siyah nokta bantlarıdır. Bantlar sayesinde gözenekler içerisindeki siyah nokta ve sebum kalıntıları ortadan kaldırılır, yüzde gözenek sıkılaştırma elde edilir.

Buhar Banyosu İle Gözenek Sıkılaştırma

Gözenek genişlemesi problemi yaşayanlarda genellikle siyah nokta problemi de bulunmaktadır. Çünkü genişleyen gözenekler sebum birikmesi için elverişli bir ortam yaratmaktadır. Gözeneklerde biriken sebum oksijenle temas halinde oksitlenerek siyah bir görünüm alır. Buhar banyosu ise siyah nokta ve sebum kalıntılarını nazikçe ciltten uzaklaştırır. Ilık buhar gözenekleri açarak kir ve sebumun cilt gözeneklerinden rahatça çıkmasını sağlar.

Elma Sirkesi İle Gözenek Sıkılaştırma

Asidik yapısı ile sirke gözenek içerisindeki sebum artıklarını temizleyerek cildin sıkılaşmasına katkı sağlamaktadır. Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğu için kullanımı sırasında dikkat edilmeli 1/3 oranında sulandırılarak kullanılmalıdır. Sulandırılan sirke bir pamuk yardımı ile cilde uygulanarak 10 dakika bekletilmeli, ardından soğuk su ile durulanmalıdır.

Genişlemiş Gözenekler İçin Salatalık Maskesi

Geniş gözenekleri küçültmek için evde kullanılabilecek popüler bir uygulama da salatalık maskesidir. Soğutma, temizleme ve sıkılaştırma etkisi vardır. Yağlı ve geniş gözenekli ciltler için idealdir. Bir salatalığı dilimler halinde kesilir ve yeni temizlenmiş cilt yüzeyine konulur. 20 ila 30 dakika beklettikten sonra salatalık dilimlerini kaldırarak cildinizi yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak sadece salatalık suyu kullanabilirsiniz. Salatalık dilimlerini bir elek ile sıkın ve suyunu bir pamuk yardımıyla gözenelere yayın. Yirmi dakika sonra soğuk suyla yıkamalısınız.

Gözenek Sıkılaştırma Tedavisi Fiyatları Nedir?

Gözenek sıkılaştırmada uygulanan medikal yöntemler, kişinin cilt tipine ve yaşına göre değişiklik gösterdiği için uygulama fiyatlarında da farklılıklar bulunmaktadır. En doğru bilgiye donanımlı bir klinikte, uzman estetisyen veya doktor muayenesi sonrası karar verilmektedir. Daha fazla bilgi içintel 0850 222 38 45 hattını arayabilir veya Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun