Bot0ks

Estethica, bot0ks uygulamaları ile yüzünüzdeki ince çizgileri silebilir, sağlık problemlerinize Estethica uygun fiyatları ile çözüm bulabilirsiniz.

Bot0ks Nedir?

Bot0ks, içeriğinde botulinum toksini bulunan, sinir uçlarına etki ederek uygulanan bölgedeki kasların geçici olarak işlevsiz bırakılmasını sağlayan bir enjeksiyon yöntemidir. Uygulama ile hareketi kısıtlanan kaslar sayesinde mimik etkisiyle oluşabilecek kırışıklıklar engellenebildiği gibi yüz ifadesini gençleştirerek daha genç bir görünüm ortaya çıkar.

Günümüzde etken madde olan botulinum toksinini farklı isimler altında üreten ve kullanan birçok üretici bulunsa da ‘bot0x’’un ilk üreticisi İrlandalı ilaç şirketi Allegan’dır. Bot0ks ‘clostridium botulinum’ adlı bir bakteriden elde edilen toksindir. B0toksun bilimsel olarak keşfedilişi 1815 yılına kadar uzanmaktadır. 1815 yılında clostridium botulinum bakterisinin bilinçsiz olarak çok tüketilmesi insanlarda farklı klinik tablolar ortaya çıkarmış, bunun üzerine yapılan bilimsel çalışmalar ile 1970’lerde botulinum fayda sağlayan bir madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulamanın estetik tıbba girişi ise 1990’ların başında olmuş ve o zamandan beri de kırışıklık başta olmak üzere farklı tedavilerde de güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaslarımızın çalışma prensibinde, ilgili sinir bir kası uyarmak için, iletici madde olan asetilkolini serbest bırakır. Böylece, kasın hareket edebilmesini sağlar. B0tox'un etkisi ise asetilkolin salınımının engellenmesine dayanmaktadır. Sonuç olarak uygulama ile istenilen bölgedeki kas hareketleri zayıflatılır veya kısmen durdurulur.

Botolinum-toksini

Bot0ks Nasıl Yapılır?

Bot0ks, cilde uygulanmaya uygun hale getirilen botulinum maddesinin cilt altına enjekte edilmesi şeklinde yapılır. B0toks uygulaması mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Uygulama enjeksiyonunun doğru dozda ve anatomiye uygun uygulanması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bir uzman tarafından doğru şekilde enjekte edilemeyen etkin madde farklı kasları etkisiz bırakarak yüzde asimetrik görüntüler ortaya çıkarabilir. Profesyonel ve donanımlı bir klinikte uygulanan işlem ise tatmin edici, gençleşmiş bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Bot0ks Hangi Bölgelere Yapılır?

Uygulama birçok nedenle farklı bölgelere yapılabilmektedir. Uygulanabilen bölgeler şu şekildedir;

 • Kırışıklık tedavisi
 • Migren tedavisi
 • Aşırı terleme tedavisi
 • Diş sıkma tedavisi

Kırışıklık İçin Bot0ks Uygulaması Nedir?

Kaz ayakları, düşünce çizgileri veya kaş çatma çizgileri gibi mimiklerimizin etkisi ile oluşan kırışıklıklara dinamik çizgiler denilmektedir. Mimiklerimiz olduğu sürece bu çizgilerde oluşmaya ve derinleşmeye devam ederler. Kimileri için bu çizgiler sorun yaratmazken bazı kişiler için rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Yüzdeki kırışıklıklardan bu işlem ile kurtulabilmek mümkündür. Cilt altına enjekte edilen etkin madde ile kas hareketleri azaltılmış olur. Dolayısı ile ciltteki kırışıklıkları da gözle görülür şekilde azaltır ve bize daha taze ve genç bir görünüm kazandırır.

Migren Tedavisinde Bot0ks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Migren tedavisinde uygulama, kas gerginliğini azaltarak migrenin temel nedenini ortadan kaldırır. Kasların sinir uçlarına etki eder ve orada kasları harekete geçirmekten sorumlu haberci madde olan asetilkolinin salınımını engeller. Tedavi edilen kaslar eski gerginliğini kaybederek rahatlar. uygulama, çoğu hastanın migren sıklığını ve şiddetini azaltmasına yardımcı olur. Etkilenenler genel olarak daha az ve daha zayıf migren atakları yaşarlar.

Aşırı Terleme Tedavisinde Bot0ks Uygulaması Nedir?

Terleme, vücut ısımızı düzenleyen bir mekanizmadır. Bununla birlikte, koltuk altlarındaki aşırı terleme (hiperhidroz), vücut ısısını düzenlemek için ihtiyaç duyulandan daha fazla ter üretilmesi sorunudur. Birçok kişi için aşırı terleme, özellikle de koltuk altı terlemesi, özellikle yaz aylarında sıkıntı verici bir sorun ve rahatsızlık olmaktadır. Uygulama ile aşırı terleme tedavisi sayesinde bu soruna çözüm bulmak mümkündür. Uygulama ile terleme tedavisi yapılırken, küçük bir iğne kullanılarak cilde az miktarda etken madde enjekte edilmektedir. Enjekte edilen etken madde, koltuk altındaki ter bezlerinin sinir yollarını bloke eder ve tedavi edilen bölgede terlemeyi önemli ölçüde azaltır veya durdurur. Tedavi ayrıca koku oluşumunu önemli ölçüde azaltmaktadır. Etkisi genellikle 4 ila 7 ay sürer.

Diş Sıkma Tedavisinde Bot0x Uygulaması Nedir?

Düzenli diş gıcırdatmanın en yaygın nedenleri stres, gerginlik veya kaygı olarak bilinmektedir. Çoğu durumda, diş gıcırdatma gece uykusu sırasında gerçekleşir ve kişi diş gıcırdattığının farkında değildir. Genellikle çiğneme kaslarındaki gerginlik, kulaklarda ağrı veya diş minesinde aşınma belirtilerini fark ettiklerinde dişçi ziyaretlerinde diş sıkma problemine sahip oldukları ortaya çıkmaktadır. Diş sıkma herkes için her zaman devam eden bir süreç değildir. Duygusal strese bağlı olarak ortaya çıkabilir ve azalabilir. Diş sıkma veya gıcırdatma sonucunda çene kasları gerilmektedir. Uzun vadede bu problem, ağrılı bir çene eklemi ve dişlerde önemli hasarlara yol açabilir. Nadiren yüz hatlarında da deformasyon olabilir. Diş sıkma tedavisinde etkin madde çok ince iğneler yardımı ile çene bölgesine masseter kaslarına enjekte edilir. Ve kas hareketleri zayıflatılarak diş sıkmanın önüne geçilmiş olur. İşlem yaklaşık 10 ila 20 dakika arasında sürmektedir ve son derece ağrısız bir tedavidir.

Bot0ks Çeşitleri Nelerdir?

Uygulanma bölgelerine ve uygulanma dozlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Baby
 • Masseter
 • Nefertiti

Baby Bot0ks Nedir?

Baby b0toks uygulaması daha düşük dozlarda etken maddenin kullanıldığı işlemlerdir. Yüz bölgesinde genel olarak uygulama yapılabilen her bölgeye baby çeşidi uygulanabilir. Az miktarda kullanılan etken madde kaslarda tamamen bir hareketsizlik yaratmadığı için kişi mimiklerini kullanmaya devam edebilmektedir. Böylece donuk yüz ifadesinin önüne geçilmiş olunur. Yüzdeki kırışıklık görünümü ortadan kaldırılarak daha yumuşak bir ifade elde edilir.

ameliyatsız-yüz-gençleştirme

Masseter B0toks Nedir?

Masseter bot0ks, kişinin çene bölgesindeki kaslara uygulanarak daha ince, oval bir yüz görünümü elde edilmesini sağlamaktadır. Diş gıcırdatma ve çene sıkma problemlerinde uygulama da yine masseter yöntemi olmaktadır.

Nefertiti B0t0ks Nedir?

Özellikle çene ve boyun bölgesinde kırışıklığa eşlik eden sarkma durumlarında nefertiti yöntemi hızlı ve etkili bir sonuç vermektedir. Uygulama sonrası sarkmış olan cilt sıkılaşmış ve canlı bir görünüme kavuşur.

Bot0ksla Hakkında Sık Sorulanlar

Bot0ks işleminin çok yaygın olarak kullanılması, peşinden gelecek onlarca soruyu engellemiyo hatta çoğaltıyor diyebiliriz. Bot0ks işlemleri hakkında sık merak edilenleri sizler için topladık.

 • Bot0ks Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Uygulama süresi ortalama olarak 15-20 dakika sürmektedir.

 • Bot0x Ne Zaman Etki Eder?

Uygulamanın etkisi 48 - 72 saat sonra fark edilmektedir. Uygulamadan 1 - 2 hafta sonra ise maksimum etkiye ulaşılır.

 • Bot0ks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte işlemin etkisi 4 ila 6 ay sürmektedir. Uygulama etkisini kaybettiğinde kas hareketleri geri kazanılır. İstenildiğinde tekrar yapılabilmektedir.

 • Bot0ksun Zararı Var Mıdır?

Bot0ks yaklaşık 30 yıldır çeşitli tedavilerde kullanılan güvenilir bir uygulamadır. Uzun yıllar kullanımın sonunda uygulamanın uzun vadeli herhangi bir yan etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Mikroskobik incelemeler, botulinum maddesinin etkisi geçtikten sonra sinirlerde veya kaslarda kalıcı bir değişiklik olmadığını, tüm kas fonksiyonlarının eski haline döndüğünü gösteriyor.

 • Bot0ks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. İşlem yapılan ilk gün ve sonrasındaki gün enfeksiyon riskine karşı sauna ve hamam gibi sıcak ve ortak kullanım alanlarına gitmeyin.
 2. Uygulama sonrası şişlik oluşma riskine karşı 4-5 saat yüzüstü yatmamaya özen gösteriniz.
 3. Ödem oluşmaması için ilk 1-2 gün alkolden uzak durmanız önerilmektedir.
 4. Uygulama yapılan alanı ovuşturmamalı ve masaj yapmamalısınız..
 • Bot0x Fiyatları Nedir?

Bot0ks fiyatları, uygulama yapılacak bölgeye ve kullanılacak etken maddenin dozuna göre değişmektedir. Uygulama yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzman bir doktor tarafından hijyenik bir klinikte yapılması olacaktır. Daha fazla bilgi almak için 0850 222 38 45 numarayı arayabilir veya Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1
 • Operasyon Süresi
  30 Dakika
 • Anestezi
  Yok
 • Hassasiyet Süreci
  10 Dakika
 • İşe Dönme Süresi
  Aynı Gün
 • Tam İyileşme
  Aynı Gün
 • Sonuçların Kalıcılığı
  4-6 Ay
 • Hastanede Kalma Süresi
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun