Botoks

İstanbul’da 3 farklı konumda bulanan estethica hastanelerinde uygulanan Botulinum Toxin (Botoks) ile kırışıklık ve göz altı torbalarına gözle görülür şekilde veda edin. Bunun yanında Botoks aşırı terlemeye karşı da başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulama süreci, Botox fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında daha fazla bilgiye ulaşmak için formu doldurun sizi en kısa sürede arayalım.

Botoks; estetik yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri işlemler arasında yer alır. Yaşlılığın veya çeşitli hastalıkların getirdiği kırışıklar, yüz çökmeleri ve benzeri sorunlar sebebi ile yüzünü eskiden daha diri ve gergin hale getirmek isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alır. Botoks; Türkiye'de birçok kişi tarafında tercih edilir. Botoks işlemi yaptırabilmeniz için herhangi bir deri hastalığına sahip olmamanız gerekir. Botoks yaptırma kararını siz değil, danışacağınız ve bu tedaviyi yapacak doktor vermelidir. Sizin vereceğiniz tek karar “gerçekten botoks yaptırmaya ihtiyacım var” kararıdır. Bu kararı verdikten sonra referansı bol, bu işte tecrübe edilmiş bir doktora giderek botoks hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İğneleme yöntemi ile yapılan botoks, oldukça uzmanlık ve bilgi gerektiren tedavi yöntemleri arasında yer alır. Botoks halk arasında yılan zehri olarak bilinen fakat; ‘’Clostridium Botulinum’’ adı verilen bir bakterinin toksinidir. Kasları felç etme özelliğine sahiptir. Kozmetik amaç ile kullanılmaktadır. Alın bölgesi, kaş arası, göz kenarlarına uygulama yapılmaktadır. Botoksun ülkemizde iki çeşit preparatı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Botoks markasıdır diğeri ise Dysport markasıdır. Bu iki markadan birini kullanan yerlerin tercih edilmesi gerekir çünkü diğer preparatlar genellikle Çin ya da Orta Doğu kaynaklıdır ve cilde zarar verebilir.

Botoks Nerelere Yapılır? Botoks Sonrası Yan Etkiler Nelerdir?

Botoks, günümüzde en çok yüz bölgesine yapılır. Kırışıklık giderme, gerdirme ve göz altı torbalarını yok etmede kullanılan bu yöntem, özellikle kadınların tercih ettiği estetik tedavileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Botoks tedavisinin sağlığı etkileyecek bir yan etkisi yoktur. Ancak, tedavi sonrasında botoks ilacı işlem yapılan bölgedeki kasların hareket eyleminin engellemesini sağlayarak, botoks yapılan bölgede bulunan mimiklerin işlevini azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Özellikle yanak çevresine yapılan uygulama ile gülümseme sırasında oluşan kırışıklık görünümündeki mimiklerinizi görünmeyecek hale getirebilirsiniz. Botoks dolgu sayesinde daha gergin, güzel ve genç bir yüze sahip olmuş olursunuz. Botoks uygulama alanları başlıca mimik hareketlerine bağlı kırışıklıkları çizgileri giderme ve kaş kaldırma, yüz bölgemizdeki sarkmaların azaltılması ayrıca yüz inceltme ile bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır. Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurularak, ter bezlerinin çalışmasını azaltıyor. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesi. Terleme tedavisi için yapılan botoks etki süresi 9 ay ile 1 sene arasında değişmektedir. Kozmetik amaçla kullanılan botokslara göre daha uzun sürelidir.

Botoks Uygulaması

 

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks Kullanımı

Tıp dilinde hiperhidrozis denen aşırı terleme sorunu, iki şekilde ortaya çıkar. Birincisi psikolojik faktörlerle yani stres, utanma, heyecan gibi durumlarla. İkincisi ise altta yatan bazı hastalıklara ve ilaç kullanımına bağlı ortaya çıkan aşırı terleme durumudur. Vücudumuzun her yerinde aynı anda aşırı terleme durumu görülmez. Çoğunlukla koltuk altı, avuç içi, ayak ve ayak tabanında görülür. 

El ve Ayak Terlemesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı ayak terlemesi genellikle ayak tabanında ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece ayaklarda olabileceği gibi sıklıkla ellerde, koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir. Terleme fizyolojik bir durumdur ancak aşırı terleme gözlemlenen durum ise hiperhidrozis bir hastalıktır. Sosyal yaşantıda en sıkıntı veren yerler el ve ayak terlemesidir. Terleme için 2 tane tedavi yöntemi vardır. Birincisi botoks ikincisi ise cerrahi olarak ter bezlerinin alınma yöntemidir. Genelde cerrahi yöntem daha az tercih edilen bir yöntemdir. Ayak tabanı ve avuç içi hassas bir bölgedir. Bu bölgelerde sinir bloğu yaparak veya hastanede ameliyathane koşullarında sedasyon yöntemi ile yani hastayı yarı baygın hale getirerek yapmakta fayda var çünkü özellikle avuç içinde el hareketlerimi yapan kaslar çok yakın olduğu için ve deri de çok ince olduğu için uygulamayı hekimin de konforlu olacağı bir yöntemle organize edilmesi tavsiye edilir. Cilt altına ya da kaslara doğru ilacın nüfus etmesi etki etmesi istenmiyor amaç sadece deri içerisindeki ter bezlerinin çalışmasını durdurmak olduğu için biraz daha dikkatli çalışılmalıdır. Bu yüzden sedasyon yöntemi daha uygun bir yöntem olarak görülür. Uygulama yapılırken çok ince uçlu iğneler kullanılır. İşlem sonrası hasta hemen işine ya da günlük yaşantısına dönebilir.

Koltuk Altı Botoksu İle Terleme Tedavisi

Koltuk altı Botoksu, terleme sorunundan kişiyi kurtaracak yöntemlerden biridir. Terlemenin yoğun olarak görüldüğü yerlere ortalama olarak 2cme 2cm olarak dörtgen halinde belirlenen bölgelere her bir alana yetecek dozu ter bezlerinin olduğu bölgelere enjekte edilir. Etkisi 1 hafta ile 10 gün arasında görülmektedir. Ağrılı bir uygulama değildir. İstenildiği takdirde lokal anestezi etkili krem ile uyuşturularak yapılabilen bir yöntemdir. Etkisi 9 ile 1 sene arasında değişmektedir. Bu süreç takip edilerek terleme durumuna göre işlem tekrarlanır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Botoks Fiyatları Hakkında Bilgi Alın

Botoks fiyatları estetik merkezlerine göre değişir. Burada önemli olan alanında uzman kadronun bulunduğu referanslı bir estetik merkezinden fiyat almanızdır. Botoks işlemi uygulayan birçok estetik merkezine giderek, genel bir fiyatlama alıp size uygun olanını seçebilirsiniz. Botoks fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, uzmanlarımızın size bilgi vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 10 dk.
  Operasyon Süresi
 • Yok
  Anestezi
 • 10 dk.
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • Hemen
  Tam İyileşme
 • 4-6 Ay
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Botoks; yüzde uygulanır. Genellikle dudak kısmından yukarıda kalan kısımlarda botoks uygulanır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım