Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

FUE tekniği, köklerin verici bölgeden (ense-sakal-göğüs) Follicular Unit Extraction tekniği ile tek tek alınmasıdır. Kökler FUE tekniği ile alındıktan sonra ekim aşamasına geçilir. Saç ekimi teknikleri arasında neredeyse en çok kullanılan yöntemdir.

Perkutan Tekniği ile Kök Ekimi:

Dünyada çok az klinikte uygulanan bir ekim tekniğidir. Kökler ince iğneler ile açılan yuvarlak delikler içine ekilir. Buna peruktan yöntemi denir. Köklerin ekileceği delikler önceden açılmaz, her bir kök için önce açısı verilerek ince bir delik açılır, kök yerleştirilir, sonra diğer bir kök için delik açılır, kök yerleştirilir. Perkutan teknik ile çalışılan FUE operasyonlarında iğne ile kök ekimini bu konuda uzman olan ekip uygular.

Hem doğal bir görünüm, hem sık saç ekimi işlemi için en iyi yöntem peruktan tekniği kabul edilmiştir. Perkutan ile ekim esnasında köklere yön verilmektedir, buna 3 boyutlu diyebiliyoruz.

  • Density yani cm2 de ki kök sıklığı 40-60 arası çalışılabilir.
  • Her seans/gün en fazla 3000 kök çalışılır. 3000 kök üzeri ihtiyaç duyulan hastalarda operasyon için iki gün ayrılır.
  • Perkutan yöntemi ile saç ekimi, özellikle saç ön hat, şakak ve favori üst kısımlarda dar açı ile saç çıkan bölgelerde özellikle tercih edilmelidir.
  • Operasyon sonrası iyileşme süreci verici bölgelerde 2-3 gün sonunda, ekim alanında ise 3-4 gün sonunda gerçekleşir.

Saç Ekimi İçin Kökler Nereden Alınır?

Ense Donör Kök Transferi:

Ense donör bölge, en sağlıklı ve güçlü köklerin bulunduğu bölgedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, yüksek sayıda multiple kök bulunan ense donör bölge kökleri, saç ekiminin başarılı kılan en önemli verici bölgedir. Ense donör bölgeden , bölgenin alanına ve yoğunluğuna göre tek girişimde 2500-4000 kök arası kök transferi yapılabilir. En önemli nokta ense bölgesinden kök alınırken tek bir yere yoğunlaşmadan eşit ve dengeli bir şekilde kök alımı yapmaktır. Çünkü kök alınan noktadan tekrar saç çıkmamaktadır.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyondan bir hafta önce alkol tüketiminin bırakılması
  • Sigara ve diğer tüm tütün mamüllleri kullanımının bırakılması ve ya sıklığının azaltılması
  • Aspirin, Ecoprin, Alka Seltzer türevi kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa bunların kesilmesi
  • Yeşilçay ve diğer bitki çaylarının tüketiminin azaltılması hatta son 3 gün hiç tüketilmemesi
  • E vitamini, C vitamini ve multi vitamin kullanımının durdurması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım