Kimyasal Peeling

Meyve asitlerinin cilde yönlendirilmesi sonucu cildin soyulması ve yeni deri yapısı oluşmasını sağlayan bu uygulama hakkında detaylı bilgilere erişin.

Kimyasal Peeling uygulamasında amaç; çeşitli asitler aracılığıyla ciltte hasar oluşturarak üst deriyi soymak ve alttan sağlıklı derinin gelmesini sağlamaktır. Özellikle leke (yaşlılık lekeleri, gebelik lekeleri, güneş lekeleri), akne – scar izleri sorunu yaşayan hastalarımız için tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Leke tedavisi dışında ince kırışıklıkları açar, ciltte canlı-sağlıklı bir görüntü sağlar, ölü hücrelerden kurtulmanıza neden olur, yağlanma ve gözenek gelişmeleri için de etkili bir yöntemdir. İşlem öncesi uzman doktor cilt tipini ve sorunun cildin hangi katmanında olduğunu teşhis eder. Bu kontrol, cilde uygulanacak asit seçimini doğrudan etkileyecektir. Kimyasal peeling işleminde en fazla kullanılan asit çeşitleri ise şunlardır; glikolik asit, salisilik asit, rezorcinol, fenol, prüvik asit, trikloroasetik asit, laktik asit. Sorunun yüzeysel mi, orta derinlikte mi yoksa derin tabakada mı olduğu anlaşılır ve ona göre yüzeysel sorunlarda epidermis tabakasına yönelik asit seçimi yaparak ilerlenir. Yüzeysel yapılan çalışmada genellikle doktor seans aralıklarını 2 ila 4 hafta olarak belirler.  Orta derinlikte çalışılması gereken durumlarda içeriği daha yüksek olan asitler kullanılır.

Kimyasal Peeling Seansları

Bu şekilde dermis tabakaya ulaşılır. Genellikle seans aralıkları 2-4 ay aralıklarla düzenlenir. Derin lekelerde her iki tabakaya etki sağlayacak şekilde daha da yoğun içerikler ile çalışarak agresif bir soyulma gerçekleştirilerek derin kırışıklıklar, akne-scar izleri, derin lekeler hedef alınır. Genellikle tek seans yeterli olur. Derin lekeler için yapılacak çalışma sonrası hastaya ağrı kesici kullanması önerilir.  Yüzeysel lekelerde meyve asitleri ve en fazla kullandığımız asit türüdür. Orta derinlikte glikolik asit ve TCA içeren solüsyonlar tercih edilir. Derin yüzey için ise fenol ve yüksek yoğunluklu TCA tercih edilir.

Kimyasal Peeling Yapılabilen Vücut Bölgeleri

Kimyasal peeling yüz bölgesinin dışında; boyun, dekolte bölgesi, göğüs, kol ve ellere de uygulanabilmektedir. İşlem ortalama 10 ila 15 dakika sürmektedir. Yüzeysel (epidermis) ve orta katman (üst dermis) tabakasında anestezi kullanılmaz. Ancak derin yüzey çalışmalarında hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak lokal anestezi kullanılabilir. İşlem sonrası ciltte kızarıklık olması doğaldır ve bu kızarıklıklar 3-4 gün sürecektir. Derin tabakada olan leke ve izler için yapılan yoğun çalışmalar sonrası ise ödem gözlenebilir ve kırmızı ya da kahverengi bir görüntü yine normaldir. Bu görüntü 7-10 gün içinde soyularak cilt sağlıklı görüntüsüne kavuşacaktır. Hasta bu süreçte yüzünde oluşabilecek kabuklara müdahale etmemeli ve kendisine verilen pomatları kullanmalıdır.

Kimyasal Peeling Uygulamaları

Karbon peeling uygulamasının kaç seans uygulanması gerektiği ve seans aralıkları yine uzman doktorlar tarafından belirlenir. Şayet ciltte enfeksiyon durumu söz konusu ise açık yara, uçuk virüsü varsa kesinlikle uygula yapılmaz. İyileşme beklenir emin olunduktan sonra kimyasal peeling işlemi yapılabilir. Ayrıca hamilelerde, emziren anneler, yüzünde siğil bulunan kişilerde, güneş alerjisi olanlarda, keloid olan kişilerde, aspirin alerjisi olanlar, doğum kontrol hapı kullananlar, yakın tarihte radyoterapi görenlerde yapılmamalıdır. Kimyasal peeling yapıldıktan sonra makyaj yapılmamalıdır, erkek hastalar tıraş olmamalıdır.

İşlem sonrası cilt mutlaka güneşten çok iyi korunmalıdır ve yine solaryuma girmek yasaktır. Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular bu dönem mutlaka atlanmadan kullanılmalıdır. Bu nedenle özellikle kış ayları bu işlemi yaptırmak için daha doğru zamanlamadır. Yine işlem sonrası minimum bir ay lazer epilasyon yapılmamalıdır.Dr. Atakan Bör

Tedavi Özeti

 • 1
  Seans Sayısı
 • 0-1 Saat
  Seans Süresi
 • Anestezik Krem
  Anestezi
 • 0-1 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • Kontrol Gereklidir
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Tabii ki. Fiyatlarımız hakkında bilgi almak için bize bu sayfada yer alan whatsapp numaralarımız, formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun