Sakal Ekimi

Sakal, kaş, bıyık ekiminde operasyon süreci, sakal, kaş, bıyık ekimi fiyatları, öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında bilgi alın.

Erkeklerin günümüzde saç ekim kadar sık gerçekleştirdiği bir diğer operasyon da sakal ekimi operasyonlarıdır. Son yıllarda sakal, erkekler arasında oldukça popüler olduğu için sakal ekimlerine olan talebi de arttırmıştır. Sakal ekimi gerçekleştirmek isteyen bir hasta öncelikle doktoru ile bir muayene gerçekleştirir. Muayene sırasında hastanın kaç greft (kök) sakal ekimine ihtiyacı olduğu belirlenir ve verici alanının (iki kulak arasında saçın arka bölümünde kalan 4-5 parmaklık alan) sakal ekimi için uygun olup olmadığı kontrol edilir, eğer verici alan sakal ekimi için yeterliyse sakal ekiminin hangi bölgeye yapılacağı örnek çizimler ile planlanır. Sakal ekimi tarihi planlaması yapıldıktan sonra hastaya operasyon öncesi bir hafta süre ile dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verilir. Hasta operasyon öncesi 1 hafta süre ile kan sulandırıcı etkisi olan ilaç kullanmamalıdır (hastanın kalp rahatsızlığı varsa ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa kardiyoloji doktoru ile görüşüp kan sulandırıcı etkisi olmayan bir ilaç kullanımı önerilmelidir ve operasyona uygun olduğuna dair kardiyoloji doktorundan onay alınmalıdır)

Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sakal ekimi öncesi 1 hafta süre ile yeşil çay kullanımına ara verilmeli ve son 48 saat alkol kullanılmamalıdır. Operasyon günü hasta tok karnına operasyona gelmelidir ve gömlek ya da fermuarlı rahat giyebileceği bir kıyafet tercih etmelidir. Operasyon günü hasta doktoru ile tekrar bir muayene gerçekleştirilir ve operasyon planlaması netleştirilir. İlk olarak; hastanın kök alımı yapılacak verici alanı tıraş edilir, ardından kök alımı öncesi ağrısız anestezi işlemi gerçekleştirilir böylelikle hastanın lokal anestezi sırasında hissedeceği ağrının ortalama yüzde 80 oranında az hissetmesi sağlanıp, operasyonu daha konforlu gerçekleşmesi hedeflenir. Hastanın verici alanı uyuşturulduktan sonra sakal ekimi için ihtiyaç olan kök adedi kadar kök, tek tek verici alandan toplanır ve özel organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplanan sakal kökleri, aynı saç ekimi işleminde olduğu gibi organ nakli solüsyonunda bekletildiğinde yüzde yüz canlılıklarını korur ve böylelikle operasyonda köklerin yetişme oranı maksimize edilmiş olur.

Doğal Sakal Ekimi Sonuçları İçin Kullanılan Ekipmanlar Önemlidir

Sakal ekimi için yeterli olan kökler tek tek verici alandan alındıktan sonra, hastanın ekim yapılacak yanak bölgelerine tek tek ince safir perkutan iğneler ile kanallar açılır. Safir perkutan iğneleri gerçek safirden yapılan çok ince iğnelerdir böylelikle yüzde yüz doğan görüntü ve çok sık bir sakal ekimi gerçekleştirilir. Sakal ekimi için kanal açma işlemi tamamlandıktan sonra açılan kanallara organ nakli solüsyonunda bekletilen ve yüzde yüz canlılığını koruyan kökler tek tek yerleştirilir. Safir perkutan iğneleri ile açılan kanallara köklerin yerleştirilme işlemi tamamlandıktan sonra operasyon sonlandırılmış olur. Hasta taburcu edilmeden önce köklerin alındığı verici alana, özel altın krem uygulaması gerçekleştirilir. Altın krem uygulaması verici alanın; şişmesini, ağrımasını, kanamasını engeller ve kök alımı yapılan bölgenin steril kalmasını sağlar. Altın krem uygulaması sonrası; hasta doktoru ile görüşme gerçekleştirir ve operasyon sonrası dikkat etmesi gereken konular ve ilaç kullanımı hakkında bilgilendirildikten sonra taburcu edilir.

Sakal Ekimi Sonrası Süreç

Operasyon sonrası 2. Gün hasta ilk yıkamaya davet edilir, hastanın ilk yıkaması gerçekleştirilir ve 10 gün süre ile nasıl yıkama yapacağına dair bilgilendirme yapılır. Hasta ilk kontrole onuncu gün gelir ve ardından üçüncü ay, altıncı ay ve onuncu ay kontrollerine gelerek operasyon sonucu takip süreci gerçekleştirilir. Operasyon sonucu ve köklerin yetişme süreci, operasyon sonrası üçüncü ay itibari ile başlar. Operasyon sonrası üçüncü ay sakal ekimi gerçekleştirilen köklerin ortalama %30’u, altıncı ay sonrası ise %50-%60’ı çıkmış olur. Operasyonun nihai sonucu 10-12 ayda tamamlanır. Ortalama 1 yıllık süre tamamlandığında operasyon sonucu netleşmiş ve ekilen kökler yetişmiş olur. Operasyon sonrası hastalara ekilen köklerin beslenmesi ve daha hızlı yetişmesi amaçlı prp ve mezoterapi gibi ek tedaviler de önerilebilir.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-7 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 1-7 Gün
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Sakal ekimi fiyatları; ekilecek greft sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ön muayene sonrası fiyatlara erişebilirsiniz.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım