Ortodonti Tedavisi


estethica, ortodonti tedavisi fiyatları ve diş teli fiyatlarında İstanbul'un 3 farklı lokasyonunda her kesimin ihtiyacını karşılayacak noktalarda bulunmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti, yüzdeki düzensizliklerin diş ve çene bozukluklarının teşhis ve tedavi edilerek ileriye dönük kalıcılığının önlenmesi ile ilgilenen ortodonti uzmanı tarafından gerçekleştirilen bilim dalıdır. Tedavinin en önemli ayağı doğru teşhis ile başlanmasıdır. Ortodontik rahatsızlıkların tedavisi sonrasında uzun yıllar ağızda kalacak şık görünümlü dişlere sahip olursunuz.

Diş Teli Nedir?

Dişlerde doğuştan veya sonradan gelişen nedenlerden dolayı dişin çapraşık, eğri veya düzensiz halini ağız yapısına uygun olarak yeniden düzenlenmesidir. 

Ortodontist Ne İş Yapar?

Diş hekimliği fakültesinden mezunu olup (5) uzmanlık için 4 yıllık süreci tamamlamış veya doktora bitirme tezini verip geçmiş kişilere verilen uzmanlık unvanıdır. Ortodonti uzmanı, diş teli doktoru veya çocuk ortodonti doktoru gibi alanlara ayrılır.

Ortodonti Diş Problemleri Neden Oluşur?

Çene ile ilgili tüm bozuklukları alt çene geriliği,  çapraşık diş veya çarpık diş,  yamuk diş düzeltme, gibi nedenlerden meydana gelir. Bu durumda hastanın yaşına göre tedavi yönteminde de değişkenlikler oluşur. Eğer hasta ergenlik dönemindeyse ve üst veya alt çene geriliği sorunu var ise ortodontik yöntemlerle tedavi edilebilir. Hasta yetişkin ise şiddetli iskeletsel bozukluklar ortodonti-cerrahi işbirliği ile tedavi edilir. Fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak da (ağız solunumu gibi) çene uyumsuzlukları oluşabilir. Ağız solunumu yapan bir hastada üst çene genellikle dar kaldığı için V formundadır.

Çocuk ortodonti alanında uzun süre yalancı emzik ya da biberon kullanma, parmak emme, tırnak yeme, vb. gibi alışkanlıklarda ortodontik bozukluklara sebep olabilir. Alışkanlıklar olabildiğince erken tedavi edilmelidir (7-10 yaş arası). Böylece, basit bir aparey kullanımı ile kötü yönde etkilenecek olan iskeletsel bozukluğun önüne geçilmiş olunur. Alışkanlıklar erken yaşta farkına varılırsa, bir takım alışkanlık kırıcı apareyler ile engellenebilir. Üst çenedeki iskeletsel darlık ortodontik apareyler yardımıyla tedavi edilebilir. Bazen birey çene kemiği boyutlarını ebeveynlerden birinden, diş boyutlarını diğerinden alır. Eğer çene büyük, diş küçükse dişler aralıklı olur veya bu durumun tersi görülür.

Dilin normalden büyük olması, ağızda çekilmiş diş boşluklarının olması da dişlerin aralanmasına sebep olur. Çene kemiği küçük, dişler büyükse dişler çeneye sığamaz ve çapraşıklık oluşur. Çapraşık dişlerin bir diğer sebebi de erken veya geç süt dişi kayıplarıdır. Her süt dişinin bir düşme zamanı vardır. Örneğin, 10 yaşında düşmesi gereken bir süt dişi 8 yaşında düşerse ağızda bulunan diğer dişler bu boşluğa doğru kayarlar ve oradan çıkması gereken diş kendine yer bulamaz. Bu durumda bu diş, diş kavsinin dış veya iç tarafında sürtünmeye başlar ya da kimi durumlarda gömük kalır.

Ortodonti Diş Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde kişinin ağız yapısına uygun olarak birbirinden farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Hareketli Aparetler
 • Sabir Braketler
 • Şeffaf Braketler
 • Metal Baketler

1- Hareketli Aparetler

Konfor açısından bariz avantajları vardır. Laboratuvar ortamında yapıldıkları için hastanın koltukta oturma süresi kısadır. İstenildiği takdirde çıkarılabilir. Sosyal hayatınızda, toplantı, konuşma ve benzeri özel durumlarınızda her hangi bir engel teşkil etmez. Dezavantaj sayılabilecek kısmı ise tedavi başarısının daha çok hasta uyumuna bağlı olmasıdır. Takıp çıkarılabilir olduğu için olduğu için hem kendi dişini hem de hareketli apareyin temizliği çok daha kolaydır. Diş yüzeyine yapıştırılmadıkları için hiçbir zararı yoktur.

2- Sabit Braketler

Uzman hekim tarafından diş veya dişlere yapıştırma yöntemi ile takılan braketler ile gerçekleştirilen tedavilerdir. Birden fazla braket çeşitleri vardır. Sabit braketler yüzeye yapıştırıldıklarından takılıp çıkarılamazlar. Kullanım amacı dişlerin nizami bir biçimde sıralanması ve kişinin yüz yapısı ile uyumlu olması amaçlanarak, estetik ve şık bir gülüş elde edilmesidir.

3- Şeffaf Braketler

Yetişkin ortodonti tedavi de en çok kaygılanılan konu estetik duruşlu şeffaf diş telidir. Materyal olarak porselenden üretilen saydam diş teli braketler, diş renginde en yakın renklere sahiptir. Sosyal hayatta fark edilmeyecek derecede şeffaftır. Saydam diş teli görünürlüğü az ve metal olan braketlerle aynı prensipte çalışırlar. Şeffaf diş teli genellikle yetişkin kişilere uygulanır. Şeffaf diş teli fiyatları kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir.

4- Metal Braketler

Ortodonti tedavilerinde en eski yöntemlerden biri olan metal braketler, tellerin diş yüzeyine yapışarak uygulanması ile gerçekleşir. Doktor kontrolünde takılıp çıkartılır. Estetik kaygısı olmayan hastalarda rahatlıkla uygulanır. Metal braketlerle istenilen yükü dişe verildiği için tedavi süresi kısadır. 

Diş Teli Nasıl Takılır?

Ortodonti plak tedavilerin son teknolojisi olarak adlandırılan şeffaf plakla yapılan tedavi biçimidir. Ortodontik tedavilerinde şeffaf plak diş tedavisi en eski yöntemlerden olup başarısı bilindiktir. Üretim aşaması 1-2 hafta zaman alabilir. Dişlere plak takılması için hastanın dijital olarak ölçüleri alındıktan sonra tedavinin ilk hali ve son hali bilgisayar sistemi ile dijital ortamda tasarlanır. Şeffaf plak diş tedavisi cad cam sistemleriyle plaklar hastanın ihtiyacı doğrultusunda kişiye özel 15 veya 30 adet üretilir. Takıp çıkarılabilir özellikte olduğu için hem kendi dişini hem de plağın temizlenmesi konusunda gerekli konforu sağlar.

Ortodonti Tedavisi Atasehir

Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir mi?

Ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur. Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişebilir. Son yıllarda tüm dünyada erişkin ortodontisi yaygınlık kazanmıştır. Porselen braketler kullanılarak estetik kaygıları da en aza indirmek mümkündür. Son yıllarda dişlere yapılan Irngual ortodonti tedavi ya da şeffaf plaklar kullanılarak gerçekleştirilebilen tedaviler erişkinler için önemli bir alternatif oluşturmaktadır.

Ortodontik Tedavi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Uygulama seansı ve ara seanslar kesinlikle ağrısız ve basittir. Ancak, teller ilk takıldığında yanaklarda yaralar oluşabilir. Bu yaralar 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve genellikle tekrar oluşmaz. Nadir durumlarda (braket kopması, telin kırılması, vb.) tekrar yara oluşabilir. Bu gibi sorunlar hekimin küçük bir müdahalesiyle giderilebilir. Ayrıca hastalara ilk seans ‘batmaları engelleyen özel bir mum’ verilir ve hasta bu mumu telin acıttığı bölgeye yerleştirerek hekime gelene kadar geçen sürede oluşabilecek aşırı bir iritasyonu engelleyebilir. Bunun yanında teller ilk takıldıktan sonra ve ara seanslar sonrası dişler sıkıldığında ve sert şeyler yendiğinde dişlerde sızı oluşur. Ancak bu sızı 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Teller takıldıktan sonra dişler eskiden olduğu gibi rahatlıkla fırçalanabilir. Fırçalarken kopma, çıkma gibi riskler yoktur. Ancak daha ayrıntılı bir temizlik gerektiği için biraz daha dikkatli ve özenli fırçalamak gerekir. Bunun için özel olarak tasarlanmış ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir.

Görünmez Diş Telleri

Teller Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Diş tellerini kırılmasına sebep olabilecek sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Elma, armut gibi sert şeyler ısırıp koparılarak değil, keserek yenmelidir.
 • Özellikle erik, zeytin gibi çekirdekli gıdalar çekirdeğiyle ağza atılmamalı, çekirdeği dışarıda ayrıldıktan sonra yenmelidir.
 • Asitli içecek tüketimi bırakılmalıdır.
 • Sakız, lokum gibi ağıza ve dişe yapışan gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır.

Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavinin süresi hastanın yaşına, problemin şiddetine ve yapılacak olan tedavi tekniğine göre değişir. Ancak hasta uyumu tedavi süresindeki en önemli faktördür. Eğer hasta randevulara düzenli geliyorsa, ağız bakımı iyiyse, braketler ve tellerini sık sık kırmıyorsa, verilen aparey, lastik, vb. düzgün kullanırsa minimum sürede tedavi tamamlanır. Planlama iyi yapıldıysa ve hasta da uyumluysa en şiddetli durumlarda bile tedavi süresi 2,5 yılı geçmemelidir. Ortalama tedavi süresi 1,5 yıldır. Diğer taraftan 1 yıl içerisinde biten tedaviler de vardır.

Ortodonti Tedavi ile Düzelen Dişler Tekrar Bozulur Mu?

Dişlerimiz ömür boyu hareketlidirler. Özellikle çiğneme kuvvetlerinin etkisiyle hiç ortodontik tedavi görmemiş kişiler de bile ileri yaşlarda dişler de çapraşıklık oluşabilir. Ortodontik tedavisinde diş telleri takıldıktan sonra ise dişlerin yeni pozisyonlarına alışması ve etrafında iyi bir kemik desteğinin oluşması uzun zaman alır. Bu yüzden teller çıkarıldıktan sonra tekrar bozulma riskini ortadan kaldırmak için pekiştirme işlemi yapılmalıdır. Bu amaçla dişlerin arkasına ince teller yapıştırılabilir, ya da hastaya takıp çıkarılabilen şeffaf plaklar verilebilir.

Diş Telleri Diş Çürümesine Neden Olur Mu?

Diş telleri dişe takıldıktan sonra özellikle braketlerin yapıştırıldığı alanların altına bakteri giremediği için çürükten korunur. Ancak braketlerin etrafı daha çok bakteri tuttuğu için çürüme riski telsiz bir ağıza göre daha çoktur. Ağız bakımı iyi olduğunda ve braketlerin etrafı ayrıntılı olarak temizlendiğinde bu risk ortadan kalkar.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadar 2022?

Diş teli fiyatları 2022 yılında tercih edilen hastane ve kullanılacak malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Kurum tercih etmek için yapılan değerlendirmeler fiyat performansına, sonuçların başarısına değerlendirilmelidir. Ortodonti tedavisi ve diş teli hakkına daha fazla bilgi almak ve randevu oluşturmak için 08502223845 nolu hattı arayabilir veya Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 4-6 Seans
  Seans Sayısı
 • 1-3 Saat
  Seans Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • Yok
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi