Lazerle Dövme Silme

Lazerle dövme silme uygulaması, işlem süreci, uygulama fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası ile iyileşme süreci konularında detaylı bilgi alın.

Lazerle Dövme Silme Nedir?

Dövme yapımı her zaman dövme silme işlemine göre daha kolaydır. Hayatımızın bir döneminde yaptırdığımız dövmeleri artık istemiyorsak eski haline kavuşması sağlanır.

Lazerle dövme silme işleminde özellikle kullanılan Q switched lazerlerde büyük başarı elde edilir. Dövmeleri yok etmek amacıyla kullanılan lazer ışınları deri yüzeyine zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ışığa dönüştürür. Bu sayede deri içindeki büyük parçalar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrılmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dövmeler özellikle yapıldığı zaman, boyaların inildiği derinlik itibariyle tamamen çıkarılabilmekte veya çok hafif siluet kalabilmektedir. Lazerle dövme silme işlemlerinde özellikle eski dövmeleri silebilmek çok daha kolaydır. Kullanılan boya içerisinde demir, bakır alaşımları daha fazlaysa boyayı sildirmek daha çok zorlar. Amatör olarak yapılan dövmelerde boya derinin farklı tabakalarına gönderildiği için tamamen boyanın gidebilmesi için daha fazla seansa mal olur. Lazerle dövme silme işleminde seanslar ortalama 5 ile 8 hafta aralıklarında yapılmaktadır. Seanslar kişide kullanılan boya kalitesine ve uygulama kalitesine göre 4 ile 10 seans arasında sürmektedir. Hatta bazı durumlarda on seansın üzerine bile çıkabilir.

Lazerle dövme silme işleminde uygulama yapıldıktan hemen sonra o bölgede ufak kanama odakları ve kabuklanmalar meydana gelebilir. Ancak kaliteli bir Q switched lazeriyle ve bilinçli bir uygulayıcı sayesinde orada herhangi bir iz kalmaz. Lazerle dövme silme işlemi yapılacak kişide herhangi bir otoimmün hastalık olmadığından, kleoid oluşturmaya meyili olmadığından emin olunması gerekir. Aksi halde bu tip kişiler ve şeker hastalığı olan kişilerde yara iyileşmesi daha zordur. Bu gibi tespitlerinizin iyi yapılabilmesi için dövme silme işlemlerinizin her zaman uzman dermatologlar tarafından yapılmasını sağlamalısınız. Lazerle dövme işleminden sonra iki gün boyunca kişi o bölgeye antiseptik özelliğini koruyabilmesi için su değdirmemelidir, o bölgenin iki gün sudan korunup önerilen kremler sürünmeli ve yara iyileşene kadar güneş kremi kullanılmalıdır.

Her Dövme Yok Edilebilir Mi?

Çoğunlukla yok edilir ama bu kural her zaman geçerli değildir. Günümüzde dövme silme lazerleri çok ileri teknoloji ile üretilmektedir. Birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazer ile silinememektedir. Bu nedenle ileride dövme sildirmeyi düşünenlerin lazerle çıkması zor ve/veya imkansız olan renkleri kullandırmamalarını öneririz.

Dövmelerin Lazerle Silinmesi Kaç Seans Gerektirir?

Dövmelerin lazerle silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı ve kullanılan lazer türü belirler. Dövme silme seans sayısı 5-15 seans aralığıdır. Dövme silmede seans aralıkları 6-8 haftadır.

 

Dövme Silme İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

 • Tedavi alanının güneşten korunması gereklidir.
 • Tedaviden 2 hafta kadar önce tedavi alanını güneşten koruyun.
 • Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü aspirin, kan sulandırabilen diğer ağrı kesiciler ve ilaçlar alınmamalıdır.
 • Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesilmelidir.
 • Tedaviden 30-45 dk. önce doktorunuzun önereceği anestetik krem tedavi alanına sürülmeli ve streç film ile sarılmalıdır.

Dövme Silme İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tedavi alanına düzenli aralıklarla buz kompleksi yapın.
 • Tedavi alanını mümkün olduğunca yukarıda istirahat halinde tutun.
 • Doktorunuzun önerdiği kremi tedavi alanına uygulayın.
 • 2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durun.
 • Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar havuza veya denize girmeyin.
 • Tedavi sonrasında yukarıdaki kurallara uyulduğu halde gelişen kızarıklık, ağrılı şişlik, zonklama gibi bir yakınma olursa en kısa sürede doktorunuzla irtibat kurun.
 • Dövmelerin lazerle silme tedavisi sonrasında 3-4 gün içinde bir kabuklanma, kızarıklık olacaktır. Bu süreçte havuza, denize girmek sakıncalıdır. Yaranın uygun bir temizleyici ile temizlenmesi 2-3 gün pansuman ile dış ortamdan korunması uygun olur. Güneşlenme sakıncalıdır.

Kalıcı Makyajları Dövme Lazeri İle Çıkarmak Mümkün Mü?

Bazı kalıcı makyaj boyaları metalik alt yapıya sahiptir. Bu metalik ürünlerle lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir bu durumda tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez ancak lazer peelingle çıkarılabilir. Bu işlemin lekelenme, keloid, skar gelişimi gibi riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle ten rengi, kırmızı, karışık renklerle elde edilmiş kalıcı makyaj boyalarının lazerle tedavisi sınırlıdır.

Lazerle Dövme Silme Sonrası Deride İz Kalır Mı?

Lazerle dövme silme tedavilerinin büyük çoğunluğunda kalıcı bir lekelenme veya iz gelişmemektedir. Fakat her tıbbi işlem beraberinde belli riskleri getirir. Deride diğer organlarda olduğu gibi sorun yaşayabilecek bir yapıya sahiptir. Eğer vakanın geçmişte keloid, hipertrofik skar gibi tıbbi geçmişi varsa bu tür vakalarda sorun gelişme riski artmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz takdirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

Lazerle Dövme Silme Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ağrı duyumsaması kişiye özeldir. Aynı uygulamada hissedilecek ağrı hissi vakadan vakaya değişmektedir. Genelde dövme silme işleminde ağrı eşiği düşük olup, ağrı hissini azaltmak için anestezik kremle uyuşturmak ve işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutmak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olur.

Lazerle Dövme Sildirme Fiyatları Nedir?

Lazerle dövme silme işlemlerinin fiyatları aslında dövmelerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Silinecek olan dövmelere cm üzerinden karar verilmektedir fakat lazerle dövme silme işlemlerinde kullanılan lazerin kalitesi de fiyata yansımaktadır. Basit yapılı lazerlerle çok daha ucuz fiyatlı uygulamalar bulunur. Ancak iyi bir lazerle çok daha hızlı ve etkili bir sonuç alabilmek için ücret politikaları değişebilmektedir.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  4-6 Seans
 • Operasyon Süresi
  20 dk.
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
  Yok
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam İyileşme Süresi
  1-7 Gün
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun