Kanal Tedavisi Nedir?


Günümüzde birçok kişinin tedavisinden korktuğu kanal tedavi detaylarını, korkulacak bir durum olmadığını gelin hep birlikte inceleyelim.

Kanal tedavisi, çürüyen veya enfekte olmuş dişleri, çekime gerek kalmadan onarmak için yapılan bir tedavidir. Diş çürükleri zamanında müdahale edilemezse derinleşebilir ve ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Kanal tedavisinde, dişin dış sert tabakasının içinde bulunan kök kanalı tedavi edilir. Bu kök kanalında bulunan diş siniri çıkarılarak dişin içerisi temizlenir ve ardından tedavi yapılan bölge doldurulur. Derin çürükler, bu kanalların iltihaplanmasına neden olmaktadır. Çıkarılan diş siniri şiddetli ağrıların önüne geçmektedir. Diş siniri sadece sıcak ve soğuk algısında kullanılan bir sinir olması nedeniyle tedavinin yapılmadığı durumlarda, enfeksiyon kapılırsa apse oluşumuna kadar ilerlemektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir dişin pulpası veya siniri zarar görmüşse, dokusu parçalanır. Dişi çevreleyen bakteriler bu sayede kanala girerek çoğalmaya başlar. Çürüyen diş ve bakteriler dişte enfeksiyona veya apseye neden olmaktadır. Bu apseler bireylerin şiddetli ağrı çekmelerine sebep olur. İltihaplanma sadece dişlerde değil aynı zamanda, boyuna, başa ve yüze yayılabilmektedir.

Bunun önüne geçebilmek için geç kalınmadan tedavi olunması gerekmektedir. İlk olarak yeni çekilen röntgen ile diş hekimi sizi muayene eder ve dişin enfeksiyon durumuna, kanalın kaç köklü olduğuna kadar detaylı incelemektedir. Muayenenin ardından karar verilen tedavi protokolü ile tedavi süreci başlamaktadır. Diş hekimi tedavi yapacağı bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturur, diş hekimi kök kanalına doğru deliği açarak çürüyen diş sinirini ve zararlı bakterileri çıkarır. Kanalın temizlenme kısmı en dikkat edilmesi gereken bölümlerden biridir. Çünkü tam alınmamış, diş siniri veya bakterilerden tam arınmamış dişler ilerleyen sürelerde diş kayıplarına sebep olmaktadır. Kök kanal törpüleri ile temizleme süreci gerçekleştirilir. İyice temizlenen kanal, boşluğu doldurularak kapatılır.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Kanal tedavisi dişin çekilmeye ihtiyaç duyulmadan kurtarılması için yapılır. Diş temel işlevini, siniri alınsa dahi yerine getirebilmektedir. Diş etinden dişler çıkıp son durumuna geldikten sonra diş sinirleri ciddi bir önem taşımamaktadır. Bu nedenle enfeksiyon pulpa tabakasına ilerlese de tabaka temizlenip tekrar doldurulabilmektedir. Bu sayede diş kurtarılarak günlük hayata devam edilebilmektedir.

                                                         kanal-tedavisi-nasıl-yapılır

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kanal Tedavileri ne kadar ağrılı bir işlem olarak bilinse de tedavi öncesinde enfeksiyon veya çürüyen diş nedeniyle şiddetli ağrısı mevcuttur. Ancak işlem esnasında lokal anestezi ile uyuşturulduğu için dolgu tedavisi ile aynı düşünülebilir. İşlem esnasında her ne kadar ağrı hissedilmese de, dişin tedavi süreci bitimindeki ilk bir veya iki gün dokuda hassasiyet olabilmektedir. Bu durum ağrı kesiciler ile desteklenebilmektedir. Bu nedenle uygulama esnasında herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

Dişlerin; düzenli kontrolü yapmak, günlük bakımlarını aksatmamak, diş ipi kullanmak, sigara ve alkol tüketimini azaltmak, dişleri temiz tutmak, dişlere zararlı olan şekerli gıdaları tüketmeyerek ve senede iki kere diş taşı temizliği aksatmadığınız sürece diş kayıpları ve kanal tedavisine ihtiyaç duyulmadan dişlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi dişin durumuna göre bir, iki veya üç seansta olmak üzere tamamlanabilmektedir. Dişin, kanalın, enfeksiyonun etkilerine göre bakılarak tedavi süreci belirlenmelidir. Bu durum diş hekimi veya endodostistin koyduğu teşhis ve tedavi yöntemine göre düzenlenmektedir. Kanal tedavisinin seansları ortalama 30 ile 90 dakika arasında değişmektedir. Bu durum enfeksiyon, apse, kanalın kaç köklü olduğuna bakılarak değişiklik göstermektedir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisi genellikle derin çürüklerin sebep olduğu durumlarda uygulanırken aynı zamanda derin kırıkların olduğu dişlerde yapılan bir tedavi yöntemidir.

 

Tedavi Özeti

 • 1-2 Seans
  Operasyon Sayısı
 • 0-1 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 0-1 Gün
  Hassasiyet
 • Hemen
  İşe Dönme
 • 1-3 Gün
  Tam İyileşme
 • Kontrol Gereklidir
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

Kanal tedavisinde fiyat; ağız ve dişin yapısına göre hekimler tarafından belirlenir. Kanal tedavisi ve diğer diş uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi