Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisinde kullanılan ozon gazı alternatif tıpta kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ozon gazı üç oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Bu üç oksijen atomu atmosferde; oksijen atomu (O) , oksijen molekülü (O2) ve ozon (O3) olarak üç değişik halde bulunur. Kendisine özgü bir kokusu vardır. Ozon tabakası dediğimiz terim, strafosferin üst kısmında bulunan bir tabakadır. Ozon tabakası güneşten gelen ultraviyole kısacası UV-B ve UV-C gibi zararlı ışınları tutarak engeller. Ozon tabakası bu yapmış olduğu işlev hayati açıdan oldukça önemlidir. Ozon tedavisi, bağışıklık güçlendirmek içinde kullanılır. Ozon Gazının kullanıldığı tedavilere ‘ozon terapi’’ denir. Almanların geliştirdiği ve 160 yıldır bilinen  oksijenden farklı olarak 3 oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Ozan doğada bulunan ve 2 atomlu sıradan oksijenden farklı olarak 3 oksijen atomundan oluşan, renksiz gazdır. Ozon terapinin antioksidan, antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Ozon terapide hem ozonun hem de aynı seansta vücuda verilen yüksek oksijenin canlandırıcı etkisi bulunmaktadır.Ozon  oksijenin en etkili ve en aktif formudur.

Ozon Terapi Nasıl Uygulanır?

Ozon tabakası hayati değeri koruyan bir filtredir. Altenatif tıpta kullandığımız tıbbi ozon, doğal ozondan farklıdır. Saf ozonla saf oksijen belli oranda karıştırılmasıyla oluşur. Modern tıpta ilaç larda olduğu gibi, ozon uygulamalarında da hastalık durumuna göre farklı dozlarda ozon verilmektedir. Her hastaya ve her hastalığa aynı oranda doz uygulanmamaktadır. Hastalık türüne göre uygun doz doktor tarafından belirlenmektedir. Ozon terapi; Covid-19, influenza, herpes gibi Viral enfeksiyonlar, Kronik yorgunluk, hepatitler, Fibromiyalji, Otoimmün hastalıklar , Kanser, Sinir sistemi hastalıkları, Koah, Astım, Alerji hastalıklar, Diyabet, Hipertansiyon, İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları , Eklem Romatizması,Egzama ,Alerji,Mantar Enfeksiyonu, Saç dökülmesi , Yara ve Yanık, Anti-aging, Detoks, Kilo kaybı, unutkanlık ve Hafıza kaybı, depresyon anksiyete, Cinsel istek ve Performansın yükselmesi Ve daha birçok hastalığın tedavisinde yüksek etkinlik gösterir.

Ozon tedavisi majör uygulama, minör uygulama, subkutan uygulama ve torbalama uygulama olarak 4 farklı yöntem ile uygulanır.

Dekolte Estetiği | estethica

Ozon Tedavisinde Majör Uygulama

Majör uygulamada kullanılan ozon aktif oksijendir. Majör ozon tedavisi, damar yoluyla uygulanır. En yaygın olarak kullanılan bu yöntem de hastadan 50-100 cc kadar kan alınır ve dozu belirlenmiş ozon ile ozonlanıp tekrar hastaya serum yöntemi gibi damar yolundan verilir. Yaygın olarak kullanılan bu yöntemden kişiden 100-150 ml kan alındıktan sonra ozan ekleyerek kişiye damar yolundan geri verilir.

Ozon Tedavisinde Minör Uygulama

Minör uygulama, kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş ozon dozu ile karıştırılarak kas içine enjeksiyon ile enjekte edilir. Kişiden 2-5 ml kan alındıktan sonra kana ozan ekleyerek kas içine enjekte edilerek vücuda verilir.

Ozon Tedavisinde Subkutan Uygulaması

Subkutan uygulama, belirlenmiş ozon dozu saf hali ile ince uçlu iğneler ile hemen cilt altına verilir.

Ozon Tedavisinde Torbalama Uygulaması

Torbalama uygulaması, diyabetik yaralar gibi kapanması zor olan açık yaralara uygulanırken, uygulama yöntemi içine belirlenmiş doz da ozon verilen torba içinde açık yara olan vücudun ozonlu torba içinde bekletilmedir.

Ozon Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ozon tedavisi romatizmal hastalıklar da, romatoid artrit hastalıklarda, hepatitlerde, eklem ağrıları ve eklem kireçlenmlerinde, fibromiyaji ağrılarda, kronik yorgunluk ve kronik ağrılarda, bağışıklık sistemi güçlendirilmesinde, cilt tedavilerinde ve cilt gençleştirmelerde ve çatlak tedavileri gibi sorunlarda uygulanan bir yöntemdir. Bir de bu tedavilerinin yanı sıra ozonlanmış ürünler vardır. Ozonlu su, ozonlu yağ gibi sıvıların içine eklenen ozonlar da etkili bir yöntem sağlamak adına başarılı sonuçalrı elde edilmiştir. Ozon kanın oksijenlenmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır. Kanın yüksek oranda oksijenlenmesinin yanı sıra immun sisteminin güçlendirilmesi yoluyla tadavi edici yöntemdir. Oozn vücut direncini arttırarak, tüm hücre ve dokuları oksijenleyerek ağrılarının hafiflemesini sağlar. Bağışıklık sistemi insan vücudunu birçok hastalığa karşı koruyan , enfeksiyonlu ve virüslü hücreleri baskılayan bir görevi vardır. Bu kadar önemli görevleri olan bir sistemin bozulması, zihinsel, ruhsal ve bedensel birçok sistemi etkilemekte olup, beraberinde birçok hastalığa davet çıkarmaktadır. Bağışıklık sisteminin bozulduğunu, kronikleşmeye başlamış enfeksiyonlarda, tekrarlayan kronik hastalıklarda anlamaya başlarız ki bu nedenle zayıf bir bağışıklık sistemi vücutta hasara sebebiyet verirken vücudun direncini de aza indirir. Ozon tedavisi ile kas ve eklemlerin iyileşme gücünü hızlandırırız. Günümüz şatlarında yetersiz ve dengesiz beslenme yine bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkiler.

Ozon Tedavisi Etkileri

Ozon terapinin olumlu etkilerine baktığımız da, bağışıklık sistemini regüle eder, metabolizmayı hızlandırmaya destek verir, tüm bakteri ve enfeksiyonlar üzerinde etkilidir. Vücudun oksijen kapasitesini arttır. Hücresel fonksiyonları destekler. Kronik ağrıları hafifletir. Cildin nemlenmesini sağlayıp yaşlanmayı yavaşlatırken böylelikle cilt kırışıklıklarının hafif oranda açar ve cildin daha kaliteli daha dinamik olmasını sağlar. Hormon ve enzim üretimini dengeler. Beyin fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır.

estethica ve Vitalica Wellness merkezlerimizde uygulanan ozon terapi hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlığı koruma ve geliştirme merkezi olan Vitalica Wellness, zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlık yolculuğunuzda tam bir dönüşüm deneyimlemeniz için yanınızda. Bağışıklık güçlendirme, detoks programları, aging programları hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi