Bişektomi Nedir?

Bişektomi operasyonu

Yıllar geçtikçe ,güzellik algısı her geçen gün farklılığa uğramıştır.. Geçmiş yıllarda ,ince kaşlar dolgun yanaklar , yuvarlak bir yüz güzel bir görünüm olarak düşünülürken; günümüzde-son birkaç yılda ince kaşların yerini doğal kalın kaşlar almış , dolgun yüz yerine v shape olarak adlandırılan ters üçgen bir yüz görüntüsü ; daha kadınsı ve keskin hat olarak algılandığı için ,daha çekici ve güzel bulunmaktadır.

İnce yüz hatlı bir görüntüye sahip olmak için en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri de Hollywood yanağı olarak adlandırılan bişektomi operasyonlarıdır.

Bişektomi operasyonları yüz şeklini yuvarlak ve inceltme isteği içinde olan genellikle 20-40 yaş aralığındaki kişiler tarafından tercih edilen operasyonlardır. Bişektomi operasyonu çoğunlukla kadın hastalar tarafından gerçekleştiriliyor olsa da ; yüz şeklinin yuvarlak oluşundan memnun olmayıp inceltmek isteyen erkek hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

Bu operasyon ilk olarak Hollywood yıldızları için yapılmış, ve sonrasında popüler bir operasyon olmuştur, son dönemde ise bişektomi operasyonu Türkiye dahil dünyanın her yerinde çok sık yapılan bir hale gelmiştir.

Hollywood yanağı operasyonu ; lokal ya da genel anestezi ile ameliyathane ortamında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir; ağız içinden müdahale edilerek ; her iki yanak bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır , ve yüz bölgesinin daha estetik, çekici , v görünüm şekli elde etmesi sağlanır.

Bişektomi operasyonu olan kişiler ; genellikle yanak bölgesindeki orantısızlıktan ,fazla yağ dokusu olmasından rahatsızlık duyan hastalardır. Operasyon sonrası yüz bölgesinin ince bir görünüm alması ,hastaları memnun edip, özgüvenlerini arttırmayı sağlamaktadır. Özellikle 20 li yaşlardaki hastalar ; bu operasyon sonrası istedikleri estetik görünümü elde etmekten mutlu olmaktadır.

Operasyon öncesi , plastik cerrah ile bir muayene gerçekleştirilir, hastanın talep ve istekleri dinlenir, operasyonda neler yapılacağı, yanak bölgesinden yağ alımına ihtiyaç olup olmadığı, operasyonda her bir yanaktan alınacak yağ dokusu belirlenip, ortak bir operasyon planlaması gerçekleştirilir.

Operasyon planlama aşaması çok önemlidir. Hastanın talebinin operasyon ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceği dikkatle belirlenerek planlama yapılmalıdır. Doğru bir planlama ile gerçekleştirilen bir operasyon ,operasyon hastanın maksimum seviyede memnun olmasını sağlayacaktır.

Bişektomi operasyonu gerçekleştirecek bir hasta operasyon öncesi bir hafta süre ile kan sulandırıcı ilaç (aspirin ve benzeri) kullanmamalıdır ,yeşil çay tüketilmemelidir. operasyon öncesi en az 48 saat alkol tüketmemelidir.

Operasyon sırasında ağız içinden 1 cm lik kesi  gerçekleştirilir, ağız içinden yanak bölgesinden planlanan miktarda yağ dokusu alınır.ve kesi bölgesi dikiş ile kapatılır. Operasyon sırasında ister lokal anestezi ister genel anestezi ile operasyon gerçekleştirilsin ağrı,sızı,acı hissetmez, operasyondan 1 hafta sonra dikişler kendi erir .

Hollywood yanağı operasyonu gerçekleştiren bir hasta operasyon sonrası ertesi gün ,sosyal hayatına geri dönebilir. Operasyon sonrası, hasta doktoru tarafından kullanılması önerilen antibiyotik ve gargara tedavisini gerçekleştirmeli ve ağız içi hijyenine önem göstermelidir.

Operasyon sonrası 1 hafta 10 gün içerisinde hasta tamamen iyileşir ve operasyon sonrası istediği; estetik, orantılı yüz hatlarına ve v şekli bir yüz görünümüne rahatlıkla kavuşur.

Günümüzde her yaş grubundan kadın erkek hasta bişektomi operasyonu gerçekleştirip arzuladığı ince yüz hatlı görünüme  bu operasyon sonrası sahip olmaktalardır.

Siz de bişektomi operasyonu ile ilgili detaylı bilgi almak için 0850 222 38 45 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun