Selülit Tedavisi

Selülit tedavisi, modern cihazlar yardımı ile selülitli görünümüni yok etmektedir. Hızlı ve etkili çözüm sunan uygun selülit tedavisi fiyatları ile estethica misafirlerini bekliyor.

Selülit Tedavisi Nedir?

Selülit tedavisi, kadın - erkek herkesin karşılaşabileceği yağ ve bağ dokusu arasında yaşanan metabolizmal değişikliklerin düzeltilmesi için uygulanan işlemlerin tümüdür. Günümüzde selülitle mücadele için çok sayıda tedavi mevcuttur. Şu anda popüler olan yöntemler arasında lazer teknikleri, ultrason tedavileri, vakum tedavisi ve bağ dokusu masajı bulunmaktadır.

Selülit Nedir?

Selülit, cilt altındaki bağ dokusu ile yağ tabakası arasında meydana gelen metabolizmal bir değişikliktir. Çoğunlukla kalça ve uyluk bölgelerinde ortaya çıkan selülit halk arasında ‘portakal kabuğu görünümü’ olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda cilt altındaki bağ dokusu birbirine paralel uzanan dikey kollajen liflerinden oluşmaktadır. Bağ dokusunun altında yer alan yağ hücreleri gerektiğinden fazla çoğalır ise bağ dokusu ve cilt arasında sıkışarak girintili çıkıntılı bir görünüm oluşturmaktadır. Cilt altında oluşan bu çukurlaşmalara selülit denilmektedir. Erkeklerdeki bağ dokusu ise, yağ hücrelerinin daha az nüfuz ettiği ağ benzeri bir yapıya sahiptir. Bu sebeple selülitin kadınlarda görülme oranı erkeklerde görülme oranından daha fazladır.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşum sebepleri kişiden kişiye değişmekle birlikte en yaygın sebepler; hareketsiz bir yaşam tarzı, genetik yatkınlıklar, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hormonal dalgalanmalar ve yaşa bağlı yapısal bozukluklar olarak sıralanabilir. Genel sebepleri şu şekildedir;

 • Bağ dokusundaki zayıflık
 • Genetik yatkınlık
 • Egzersiz eksikliği
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Hormonal değişiklikler (Östrojen)
 • Damar hastalıkları
 • Dolaşım bozuklukları

Selülit Çeşitleri Nedir?

Herhangi bir selülit tedavisine başlamadan önce, sahip olduğunuz cilt tipi bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve o hangi derecede bir selülite sahip olduğunuza göre seçilen bir tedavi yapılmalıdır. 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre selülit 3 farklı dereceye ayrılabilir;

 • Derece 1( Hafif ) : Yatarken ve ayakta dururken cilt yüzeyi pürüzsüzdür. Her iki elin baş ve işaret parmakları ile cilt bölgeleri birbirine bastırılırsa, hafif girintili çıkıntılı görünüm oluşur.
 • Derece 2 (Orta ) : Yatarken cilt pürüzsüzdür. Ancak ayakta dururken girintili yapı görünür hale gelir.
 • Derece 3 (Şiddetli) : Portakal kabuğu görünümü, hem yatarken hem de ayakta dururken uyluk, kalça veya kalçalarda görülebilir.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farklı selülit tedavilerinin etki mekanizmalarını anlamak için selülit gelişiminin nedenlerini bilmek gerekir. Çok hafif selülit başlangıçlarında veya sorunlu bölge ortaya çıkmadan önce egzersiz ve sağlıklı beslenme ile önlem almak mümkündür. Fakat belirgin hale gelen portakal kabuğu görüntüsünde yapılabilecek egzersiz ve diyet gibi beslenme değişikliklerinin selülitleri ortadan kaldırmaya yönelik bir etkisi olmamaktadır. Etkili ve hızlı sonuç alınabilen selülit tedavileri bu şekildedir;

 • Fraksiyonel Lazer
 • Lenf drenaj
 • Mezoterapi
 • Anti-selülit masajı
 • Lazer liposuction

Fraksiyonel Lazer İle Selülit Tedavisi

Fraksiyonel lazer ile cilt tabakasına gönderilen lazer ışınları sayesinde cilt dokusunu ısınarak kontrollü bir hasar yaratılır. Bağ doku arasındaki yağ tabakası eriyerek kollajen doku üretimi tetiklenir böylece cilt kendini yenileme sürecine girmiş olur. Oluşan kollajen yapı ile sıkı ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilir.

Lenf Drenaj İle Selülit Tedavisi

Lenf drenaj tedavisi lenf drenaj cihazı ile uygulanan etkili bir masaj yöntemidir. Lenf drenaj cihazı hava basınçlı vücut masaj kıyafeti olarak adlandırılabilir. Silikon hortumu, 16 hava yastığı ve 5 tulumu bulunan lenf drenaj cihazı bölgesel zayıflama ve portakal görünümü tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Bacaklar ve kollar dahil tüm vücuda giyilen tulum içerisinde hava basıncı kullanılarak masaj yapılmaktadır. Vücuttaki ödem ve toksin maddelerin atılmasını sağlayarak kan dolaşımını arttıran lenf drenajı sayesinde sorunlu bölgelerdeki portakal kabuğu görünümü giderilmektedir.

Mezoterapi İle Selülit Tedavisi

Mezoterapi tedavisinde, yağ dokusunun yer aldığı derinliğe göre özel mikro uçlu mezoterapi iğneleri ile alidya selülit mezoterapisi enjeksiyon yöntemi sayesinde cilt dokusuna verilerek girintili çıkıntılı cilt görünümü iyileştirilmektedir.

Anti-selülit Masajı

 • Anti-selülit masajı sayesinde sorunlu bölgede oluşan fazla yağ tabakası eriyerek bağ dokular sıkılaşır böylece pürüzsüz bir cilt elde edilir. Anti- selülit masajı ile;
 • Bağ doku ve kas yapısı sıkılaşır, cilt yüzeyinin pürüzsüz görünmesini sağlanır.
 • Masaj ile çalıştırılan kaslar, daha güçlü ve sıkı bir yapıya kavuşur.
 • Kan dolaşımını arttırarak, kandaki oksijen oranını yükseltir ve cildin daha sağlıklı, parlak görünmesini sağlar.

Lazer Liposuction

Lazer liposuction, selülit tedavileri içerisinde en yaygın olarak kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Yağ dokusunun parçalanmasını sağlayan lazer liposuction ile sorunlu bölgedeki yağ tabakası giderilmektedir. Böylece sorunlu bölgede pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilir.

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen portakal görünümü oluşumu genetik ve hormonal sebeplerden kaynaklandığında engellenemese de yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme alışkanlıkları gibi faktörleri değiştirerek oluşumu yavaşlatılabilir. Selülit oluşumunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Dengeli beslenme
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Düzenli egzersiz

Dengeli Beslenme

Cildimize dışarıdan sürülen selülit kremi, yapılan masajlar, selülit fırçası uygulaması vücudumuza besin yoluyla giren maddeler etkili olmamaktadır. Bu sebeple tedavide dengeli bir beslenme çok önemlidir. Dengeli bir beslenme yeterli protein, sağlıklı karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar gibi makro besinler aynı zamanda vitamin, mineral sağlayan meyve ve sebze gibi mikro besinler içermelidir. C vitamini, aminoasitler ve demir de beslenme rutini içerisinde yer alması gereken ve vücudun kendini yenilemesine destek olan içeriklerdendir. Kiloda yaşanan dalgalanmaların da portakal görünümünü oluşumunu etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple sağlıklı bir beslenme ile stabil tutulan kilo portakal kabuğu görünümü oluşumunu önlemede yardımcı olmaktadır. Keten tohumu, yeşil çay gibi besinler ile östrojen seviyesi dengelenebilir, metabolizma ve kan dolaşımının düzenli çalışması sağlanabilir.

Alkol-Sigaradan Uzak Durmak

Günümüzde sigara ve alkolün uzun vadede vücuda zararlı olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya konan bir gerçek olarak kabul ediliyor. Sigara içmek kan damarlarını daraltarak, kan dolaşımının zayıflamasına yol açar ve bu da ciltteki sorunları artırır. Ortaya çıkan portakal görünümünde kan dolaşımının yavaşlamasının etkisi de büyük olmaktadır. Alkol metabolizmayı ve yağ kaybını yavaşlatır ve vücut üzerinde benzer şekilde kötü bir etkiye sahiptir. Bu, toksin içeren tüm gıdalar veya bağımlılık yapan maddeler için geçerlidir. Fast food, hazır yemekler ve şekerli içecekler de zayıf bağ dokusu ve portakal görünümüne yol açmaktadır. Bu sebeple hayat rutini içerisindeki bazı alışkanlıkların değiştirilmesi selülit oluşumunun önüne geçmekte etkili olmaktadır.

Düzenli Egzersiz

Hareketsiz bir yaşam tarzı hem vücuttaki yağ tabakasının artmasına hem de bağ dokularının zayıflamasına sebep olmaktadır. Dolayısı ile selülit oluşumunu da doğrudan tetiklemektedir. Egzersiz ile kan dolaşımı artarak kandaki oksijen seviyesi yükselirken kas dokusu da gelişerek bağ dokuları sıkılaşmaktadır. Bacaklarda selülit egzersizleri ile selülitin önüne geçmek mümkündür. Spor ve düzenli egzersiz cildi sıkılaştırmak, toksinlerin vücuttan atılması, kolajen üretiminin uyarılması ve portakal görünümünün engellenmesi için en etkili yöntemlerden biridir.

Selülit En Kısa Sürede Nasıl Geçer?

Selülitin en hızlı ve etkili tedavisi medikal estetik uygulamalar ile mümkün olmaktadır. Lazer ve radyofrekans uygulamaları, lenf drenaj veya anti-selülit masajı gibi tedavi yöntemlerinden kişiye en uygun olan işlem seçilerek en kısa sürede çözüm bulunabilecek tedavi uygulanabilmektedir.

Selülit Tedavisi Fiyatları Nedir?

Selülit tedavisi fiyatı, sorunun olduğu bölgeye, yağ tabakasının yoğunluğuna, kişinin yaşına ve cinsiyetine gibi farklı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Tedavi yaptırılırken klinik seçiminde en önemli nokta işlem yapılacak kliniğin güvenilir doktor kadrosu bulunması ve hijyenik bir ortama sahip olmasıdır. Daha fazla bilgi almak için 0850 222 38 45 numarayı arayabilir veya Whatsapp hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  1-3
 • Operasyon Süresi
  1 Saat
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
  -
 • İşe Dönme Süresi
  -
 • Tam İyileşme
  -
 • Sonuçların Kalıcığı
  -
 • Hastanede Kalma Süresi
  -

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun