Lazerle Leke Tedavisi

Kadınlar ve erkekler için güzellik/yakışıklılık kavramında, ilk dikkat çeken vücut bölgesi, öncelikli yüz bölgesidir; sonrasında vücut ve tüm beden ve yüz birlikte değerlendirilir.

Lazerle Leke Tedavisi Nedir?

Pürüzsüz canlı, parlak, lekesiz, sivilcesiz bir cilt genç ve güzel bir görünüm sağlar. Cilt kalitesi dediğimizde ilk akla gelen pürüzsüz ve canlı bir cilttir. Pürüzsüzlük kavramı sivilcesiz, tek ton, lekesiz, güzel parlak görünümlü bir cildi bize çağrıştırır. Yüz bölgesinin güzel ya da yakışıklı olarak değerlendirilmesi için gözler, burun, yüz ovali, dudaklar şekil, bütünselliği her ne kadar önemli olsa da yüz güzelliği değerlendirilirken cilt kalitesi de çok önemlidir. Leke ise, kadın ve erkelerin vücutlarında özellikle yüz bölgesinde oluştuğunda memnuniyetsizlik yaşadığı ve bir an önce tedavi koşullarını araştırdığı en önemli konulardan biridir.

Lekeler pek çok nedenle oluşabilir. Bu nedenlerin başında; güneş ışınları, hamilelik, hormonsal değişimler, solaryum, kimyasal maddeler, yanlış uygulamalar gelir. Lekeler düz renk, siyah ve kahverengi olabilir, özellikle kahverengi olanlar pigment hücresinin değişimi, artışı nedeni ile oluşur. Lekeler daha çok açık tenli, çok fazla güneşlenme gerçekleştiren ve 40 yaş üzeri, ya da doğum yapmış hastalarda sıklıkla görülür. Lekeler, hastaları en çok estetik anlamda rahatsız eder, ama güneş lekeleri uzun süre sonra tümöre de dönüşme riski taşırlar. Leke tedavisinde en çok uygulanan etkili tedaviler; lazer ile leke ve cilt gençleştirme tedavileri ve leke maskesi uygulamalarıdır.

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Lazer ile yapılan tedavilerde hem cilt gençleştirme hem de ciltteki leke iz, yanık gibi oluşan cilt sorunları lazer cihazı ile atış uygulaması gerçekleştirerek, o bölgenin tedavi edilmesini sağlar ve leke ve sivilce izlerini azaltır ve yok eder. Renk değişimi yaşayan hücrelerin yüzeysel cilt rengini açar, renksiz benleri, lekeleri tedavi eder. Lazer tedavisinde ısı etkisi ile derin cilt dokusunda kök hücre ve kolajen uyarılır ve iyileşme sağlanır. Doğumsal veya edinsel birçok pigmente deri döküntüsü günümüzde lazerlerle tedavi edilmektedir. Lazer tedavileri hastanın ihtiyacına göre tek seans ya da en az 4-6 hafta süre aralıklar ile 3-6 seans olarak planlanabilir. Cilt gençleştirmeye katkı sağlamak için farklı tedaviler ile birlikte aynı seansta geçekleştirilebilir. Uygulama sonrası hastanın güneş ışığına maruz kalmaması ve solaryum kullanmaması gerekmektedir. İşlem sonrası kısa süreli kırmızılık, kızarma gözlemlenebilir. Güneş koruyucu krem uygulaması önerilir. Bu amaçla kullanılan lazer sistemleri;

1.Q Anahtarlı 

 • KTP
 • Ruby
 • Alexandrite Nd-YAG laserler 

2. Uzun Atım Aralıklı

 • KTP
 • Ruby

Bunun yanında IPL sistemleri ile de bazı pigmente sorunların azaltılması mümkündür. Pigment sorunlar başlıca 2 ana gurupta ele alınır;

Doğum Leke Tedavisi

 • ITO Nevüs
 • Cafe au Lait lekeleri (Sütlü kahve lekeleri)     

Edinsel

 • Edinsel Bilateral Pigmente Nevüs
 • Hori Nevüs
 • Güneş Lekeleri
 • Melasma (Kloazma) (Hamilelik lekeleri)
 • Efelidler (Çil)
 • Post Lezyonal aşırı pigment birikimleri (Yaralanma sonrası görülen lekeler)

Leke, Güneş Lekeleri, Lentigo Tedavisi

Güneş lekeleri; küçük, ten ya da kahverengi, yuvarlak veya oval şekilli lekelerdir. Güneş lekeleri güneş hasarının yoğun olduğu bölgelerde (yüz, saçlı deri, el sırtları, kollar ve omuzlar) belirir. Güneş lekelerinin sayı ve boyutları yıllar içinde alınan güneş artışı ile orantılı olarak artar.

Çiller (Efelid)

Çiller güneşe maruz kalan yüz, kollar, boyun, göğüs gibi bölgelerde beliren küçük kahverengi lekelerdir. Açık tenli kişilerde gün ışığına karşı koruyucu bir örtü olarak belirir. Çillenme görülen kişilerde genelde doğumsal bir çillenme yatkınlığı vardır ve çiller çoğunlukla erken çocukluk döneminde belirirler.

Nevüs (Ben)

Benin tıbbi ismi nevüstür. Nevüsler doğumsal (Konjenital) nevüsler ve edinsel nevüsler olmak üzere ikiye ayrılır. Nevüsler içinde bulunan hücrelere nevüs hücreleri denir. Nevüs hücreleri derinin boyar maddesi olan melanin isimli pigmentleri salgılar. Bu nedenle benler deride kahverengi,  derin yerleşimli olanlar ise mavi-gri tonlarda görülürler. Pigment yok etmeye özgü lazerler yukarıda sayılan sorunları tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Fakat yukarıda sayılan benlerin ve lentigoların bir dermatolog tarafından değerlendirilmeden yok edilmemesi gereklidir. Dermatoloji uzmanları dermoskopi (yüzey mikroskopi) olarak isimlendirilen bir teknikle benlerin ve diğer lekelerin ayırdını yaptıktan sonra, arada risk taşıyan ben olup olmadığını değerlendirir ve  uygun lazerler ile yok edimesini sağlar.

Q anahtarlı lazerler bu tür sorunların tedavisi için en ideal lazerler olup deride hasar bırakmadan temizlenme sağlarlar. Bu amaçla en çok kullanılan lazer sistemleri Q anahtarlı KTP, Nd-YAG ve Ruby lazerlerdir. Yüzeysel olan çil, güneş lekesi gibi sorunlarda genelde 1-2 seanslık uygulama yeterli olurken, derin yerleşimli lekelerde birkaç seans uygulama gerekebilir. Son zamanlarda geliştirilen uygulama teknikleri ile Melasma (Kloazma) olarak isimlendirilen özellikle birçok kadının yakındığı yüzdeki lekelerin tedavisi için de Q anahtarlı lazerlerle çok yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Güneşe bağlı oluşan lekeler tekrar güneşlenme olursa yeni lekeler olarak belirebilir. Bu nedenle bu tür işlemler sonrası güneşlenme veya yapay ışık kaynakları ile bronzlaşmadan kaçınmak gereklidir. Fakat  yeni oluşan lekeler de yine lazerle tedavi edilebilir. İşlemler öncesi ağrı duyma riskini azaltmak için krem anestezi uygulanır. Anestezinin etki etmesi için 30-45 dakika beklenir. Genelde işlem süresi sorunun genişliğine göre değişmekle birlikte 3-20 dakika arasındadır.

 • Çok geniş lezyonlarda süre uzayabilir.
 • İşlem öncesi 1 ay ve işlemden sonra en az 1 ay güneşten korunmak gereklidir. Bu nedenle bu tür leke işlemleri daha çok günün kısa ve havanın daha kapalı olduğu sonbahar kış aylarında yapılır.
 • Aspirin kullanımı ve demir preparatlarının alımı işlemden bir hafta önce kesilmelidir.
 • İşlem sonrasında lazer uygulanan bölgede kızarıklık içeren bir kabarıklık, kabuklanma ve odaksal kanamalar olabilir. Bu nedenle kapatılabilir bir bölgede ise bölgenin kapatılması uygun olur.
 • Lazere bağlı gelişen bu sorunlar genelde 3-10 günde geriler. 

 

Tedavi Özeti

 • Operasyon Sayısı
  4-6 Seans
 • Operasyon Süresi
  20 dk.
 • Anestezi
  Yok
 • Hassasiyet Süreci
  Yok
 • İşe Dönme Süresi
  Hemen
 • Tam İyileşme Süresi
  İkinci Seansta
 • Kalıcılık
  Sürekli
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun