Kilit Askı ile Ameliyatsız Yüz Germe


İstanbul’da 3 farklı konumda bulanan estethica hastanelerinde uygulanan kilit askı ile ameliyatsız yüz germe (iple), ameliyatsız yüz germe fiyatları, öncesi ve sonrası buradan ulaşabilirsiniz

İlerleyen yaşla birlikte, yüze şeklini veren dokular yer çekimine yenik düşmeye başlar ve yaşlanmaya dair ilk değişimler yüzde görülür. Yaşlanma sürecinde; zayıflayan bağ dokusunun askılayıcı gücündeki azalma, cilt altı yağ yastıklarının yer değiştirmesi, yüz kaslarının gevşemesi ve kollajen-elastik liflerdeki kayıplara bağlı olarak yüzde sarkmalar ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaşa bağlı olarak yüzde oluşan deformasyonlar, ağırlıklı olarak yüz germe ameliyatları ile düzeltilebilirken, ameliyat olmak istemeyen hastalar için de birçok alternatif geliştirilmeye çalışılmıştır.

Kilit Askı Tam Olarak Nedir? 

Esnek, kopmayan ve erimeyen özel iplerle uygulanan kilit askı tekniği ameliyatsız yüz germede yeni bir tekniktir, yüz ve boyundaki sarkma ve kırışıklıklarda yüz güldürücü sonuçlar elde edilmesini sağlar. Fransız askısı ya da kilit askı; etrafında kırçıllar ve her iki ucunda birer kılavuz kanül bulunan iplerle uygulanan; yani iğne ya da kesi gerektirmeyen bir işlemdir. İplere dokunduğumuzda göreceli kalın bir misina ipi görüntüsünde ve kırçıllı bir özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Bu kırçıllar birbirine ters olabilecek çeşitli açılarla tasarlanmış olduğu için, diğer askılama işlemlerinden farklı olarak dokulara sıkıca tutunma ve güçlü bir askılama sağlayabilmektedir. İplerin ucunda da uçları kör  yani sivri olmayan iki adet kanül uç bulunur.

Mimik hareketlerine uyumlu olan ve yüzde ifade bozukluğuna yol açmayan “Kilit Askı” tekniği:

 • Yüz ovalini belirginleştirir, 
 • Kaşları kaldırır, 
 • Çene hattındaki ve boyundaki sarkmaları toparlar,
 • Yüz germe ameliyatlarına yakın sonuçların alınmasını sağlar.
Kilit Askı İşleminde Kullanılan İp
Fransa’da biyomekanik çalışmaları ile geliştirilen kilit askı tekniği; kopma riski olmayan, dinamik askı özelliğine sahip olan, yüksek teknoloji ile üretilen, sağlam iplerle uygulanır.

Kilit Askı Tekniğinin Avantajları 

 • Kontrollü esneklik: Esnek iplerle uygulandığı için yüzde ifade bozukluğuna ve çekilmeye yol açmaz.
 • Üstün tutunma: Vücut dokularına yüksek düzeyde uyumlu olan, çok katmanlı ve esnek ipler; yüz ve boyun dokularına kuvvetle tutunarak bu dokuların bir parçası haline gelir. 
 • Doğal yüz ifadesine uyum: Kullanılan ipler yüzün mimik hareketlerine uyarak gevşer ve son derece doğal bir görünüm sağlar. İpler hissedilmez ve görülmez.
 • Güçlü askılama: Kullanılan ipler, yüksek “askılama” gücüyle yüzü gererek 5-10 yaş gençleşme sağlar.
 • Uzun süre askılama: Yüksek teknoloji ile üretilen ve çok sağlam olan özel iplerin germe etkisi 5-6 yıl sürer.

Kilit Askı Tekniğinin Farkı 

Diğer ipli uygulamalardan farkı; Fransız askısı ya da kilit askı eğer çok iyi tespit yapılır ise 3 ay içerisinde etrafında bir fibröz film tabakası oluşturur ve bu fibrotik oluşumlar yüzünüzün yıllar sonrasında da aşırı sarkmasını bir miktar engellemeye devam edebilir. Bu birinci fark. İkinci olarak da içindeki likra sayesinde ipler esnektir, esneyebilme özelliğine sahiptir. Esneklik özelliğinden dolayı aşırı kilo kaybı gibi yüzünüzde daha fazla sarkmaya neden olan durumlar gözlense dahi likra içeren ipler yüzünüzü her daim balansta tutmaya, destek olmaya devam eder. Yaylanabildiği, sabit bir ip olmadığı için ağzınızı açıp kapattığınız zamanlarda ya da yüzünüzdeki mimikleri oynatırken sizi zorlamaz.

 

Kilit Askı Klasik İp
Kilit Askı tekniğinde kullanılan ipler, silikon yapısıyla doku esnekliğini sağlayan lifleri uyararak sıkılaşma sağlamanın yanı sıra, dinamik askılama gücüyle yüzün 5-10 yaş gençleşmesini sağlayacak şekilde gerilmesini de sağlar. Kullanılan ipler saçlı deriye kilitlendiği için kaldırma ve germe etkisi oldukça belirgin ve kalıcıdır.  80 yaşına kadar herkeste başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Örümcek ağı” olarak da bilinen klasik iplerle yüz germe uygulamalarındaki ipler, kendi güçleriyle “germe” sağlayamaz, doku esnekliğini sağlayan lifleri uyararak daha ziyade cilt kalitesini artıran bir etki gösterir. Kullanılan ipler serbest bırakıldığı için kaldırma ve germe etkisi düşüktür.  40’lı yaşlardaki hafif sarkmaları giderebilir.
Kontrollü esneklik ve üstün tutunma özelliğine sahip askı iplerinin uzun süre askılama özelliğiyle, etkisini 5-6 yıl sürdürür.

Klasik iplerle yüz germe uygulamalarının etkisi 3-6 ay arasında değişmekte olup kısa süreli ve geçici etki sağlar.

Kilit Askı tekniği, konuğumuzun gereksinimlerine yani sarkma ve kırışıklığın şiddetine ve görüldüğü bölgelere göre “kişiye özel tasarım” ile uygulanır.  Esnek iplerle uygulandığı için kişinin mimik hareketlerine uyumludur, asimetriye ve yüzde ifade bozukluğuna yol açmaz. Klasik iplerle yüz germe teknikleri, standart uygulamaları kapsar, yani herkese yapılan uygulama hemen hemen aynıdır. Sert ve esnemeyen iplerle uygulanır, mimikler esnasında yüzde kasılmalara ve iplerin kopmasına bağlı asimetrilere yol açabilir.

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 0-1 Saat
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • 1-3 Gün
  Hassasiyet
 • 1-3 Gün
  İşe Dönme
 • 7 Gün
  Tam İyileşme
 • 5-8 Yıl
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Sık Sorulan Sorular

İşlem esnasında lokal bir anestezi verilebilir. Bu da ipler yerleştirilirken hastanın hiçbir şey hissetmemesine neden olur. Yani ağrısız sızısız bir ameliyat diyebiliriz. İşlem sonrasında ise, yine ağrı kesici verilebilir. Bu da ameliyat sonrasında da ağrı sızı hissedilmemesine neden olacaktır.
İplerle askı genelde yüz germe ameliyatı olmak istemeyen kişilerde sık kullanılır. Ayrıca tam yüz germe adayı olmayan, sarkması biraz daha az görülen hastalarda bu işlem çok daha etkili sonuçlar verir. Kilit askı işlemi yüzde gerginliğe neden olduğu için aynı zamanda gençleşme de sağlanacaktır. Ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olamayan hastaların yanında, yüzünün bir tarafında kısmi yüz felci olan hastalarda, 30-60 yaş aralığındaki derin kırışıklıkları, sarkmaları olan kadın ve erkeklerde ve kaşları düşük olanlarda kullanılabilir.
İplerle askı işleminde 2 tip estetik ip kullanılır. Bunlar kendinden eriyen dikişler ve kalıcı dikişlerdir. Kendinden eriyen dikişler belirli bir süre sonra kendiliğinden erir. Bir diğer ip, kalıcı iplerdir. Ama hangisine tercih edileceği hasta ile doktor arasında alınan bir karardır.
Uygulamanın ardından hemen günlük yaşama dönülür. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk üç hafta ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüzüstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Yüz yıkama işlemi sırasında sadece yukarı doğru hareketler uygulanmalıdır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi