Karın Estetiği

Karın estetiği, karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı fiyatları, operasyon süreci, ameliyatsız estetik uygulamalar, öncesi ve sonrası bilgileri için tıklayın!

Karın germe yani abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü germe operasyonu ile düzeltir. Karın germe operasyonları, kadın ve erkek hastaların en çok gerçekleştirdiği operasyonlardan biridir. Özellikle doğum yapmış hastalar, ya da kilo alıp verme nedeni ile karın bölgesinde ciddi sarkıklık, deri deformasyonu olan hastalar tercih etmektedir. Bu hasta gruplarına ek olarak mide küçültme operasyon sonrası aşırı kilo vermiş hastalarda bu operasyonu yaptırmaktadır.

Karın germe operasyonları mini karın germe, full karın germe ve sirküler (360 derece) karın germe olarak; üç şekilde sınıflandırılır.

 • Mini karın germe operasyonları; deri sarkıklığı fazla olmayan, göbek deliğinin yerini değiştirmeye gerek olmayan, çok gerekmedikçe karın kaslarında onarıma ihtiyaç duyulmayan hastalar için uygun bir operasyondur. Alt karın bölgesindeki deri fazlalığı alınıp, karın bölgesi pürüzsüz ve düz bir hale gelir. Kesi izi, çamaşır altında 3-4 cm bir kesi izidir (sezaryen izi benzeri). Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Operasyon 1,5 ile 2 saat süresinde gerçekleşmektedir.
 • Full Karın Germe Operasyonu: Özellikle doğum ya da aşırı kilo alıp verme sonrası, karın bölgesinde ciddi deri fazlalığı, kas deformasyonu oluşmuş olan hastalar için uygun bir operasyondur. Karın germe operasyonu ile birlikte gerektiği taktirde karın veya bel-sırt bölgelerine, liposuction operasyonu da aynı anda gerçekleştirilebilir. Operasyonda hem üst karın hem alt karın bölgesindeki deri fazlalığı alınır, karın kas dokularının onarımı gerçekleştirilir. Pürüzsüz, düz bir karın görünümü sağlanır. Operasyon sonrası kesi izi, çamaşır altında 10-15 cm ince bir iz şeklindedir. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 2-2,5 saattir.
 • Sirküler Karın Germe Operasyonu: Özellikle mide küçültme operasyonları sonrası, hızlı ve aşırı kilo kaybı yaşayıp; karın, sırt, bel bölgelerinde deri sarkıklığı olan hastalar için uygundur. Operasyonda hem ön karın bölgesindeki sarkık fazla deri alınır hem de karın kasları onarımı gerçekleştirilerek düz bir karın görünümü elde edilir. Ardından hastanın arka bölgesinde, sırt ve bel bölgesindeki fazla deri alınıp, bel bölgesi düzleştirilir ve popo bölgesi kaldırılır. Böylelikle hem ön karın hem arka bel ve sırttaki tüm deri fazlalıkları tamamen alınmış olur. Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon süresi ortalama 3-4 saattir. 

Karın Neden Yağlanır ve Sarkar?

Herhangi bir nedenle kilo alındığında, vücudun her yerinde aynı oranda yağlanma gözlenmez. İnsan vücudu sahip olduğu yağ dokusunun büyük bölümünü karın ve bel bölgesinde depolar. Bu nedenle birçok kişinin karın bölgesinde istenmeyen yağlanmalar gözlenebilir. Yağlı ve sarkmış karın görüntüsü en sık kadınlarda ve hamilelikten sonra görülür. Uygulanan diyete veya obezite ameliyatına bağlı olarak yüksek düzeyde kilo veren kişilerde de sıklıkla karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar ortaya çıkabilmektedir. Karın ön duvarı olarak adlandırılan anatomik yapı, iç organları yerinde tutar ve karın şeklini belirler. Karın ön duvarı, karın kaslarını normal anatomik pozisyonunda tutarak karın bölgesinin düz ve gergin görünmesini sağlar. Karın bölgesi yağlandığında, karın kaslarının arasındaki dokularda yırtılmalar oluşur ve bu yırtılmaya bağlı olarak karnı düz tutan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların uyguladığı basınçla, karın bölgesi dışa doğru bombeleşir; yağ dokusunun kendi ağırlığı sayesinde karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar oluşur. Karın kaslarındaki yırtılmaların ve karın derisindeki deformasyonların egzersiz ve diyetle giderilmesi de neredeyse imkansızdır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl uygulanır?

Abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı, karın ön duvarını eski haline getirmeyi amaçlamaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen yağlanmayı, bombeleşmeyi, gevşemeyi, sarkmayı ve çatlamayı ortadan kaldırmak için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Günümüzün estetik değerleri doğrultusunda, karın germe ameliyatı, sadece fazla yağın alınması olarak değil; sağlıklı, dinamik, fit ve gergin bir karın tasarımı olarak değerlendirilmektedir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, karındaki yağ dokusunu ve fazla deriyi değerlendirip, kişiye özel karın germe ameliyat planı yaparak cerrahi girişimi sonuçlandırmaktadır. Genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatında, iç çamaşırı altında kalan bölgede ve göbek deliği çevresinde cerrahi kesiler yapılır. Çatlamış, deforme olmuş, sarkmış, giysilerin  altından görünen, terlemeye ve pişiğe neden olan fazla dokular kesilerek alınır. Sağlıklı dokular, aşağı doğru gerilerek karın cildinin yenilenmesi sağlanır. Karın cildinin yenilenmesinin yanı sıra, karın ön duvarında bulunan gevşemiş kaslar da sıkılaştırılır. Karın kaslarının sıkılaştırılması, operasyondan sonra kişinin adeta karnını içine çekmiş gibi görünmesini sağlar. Gereken durumlarda, karnın üst ve yan kısımlarına liposuction da uygulanır. Karın dokularıyla birlikte aşağı doğru gerilen göbek deliği, normal anatomik pozisyonuna taşınır.

Karın Estetiği Operasyon Yöntemleri

Karın duvarının şekillendirilmesi, mevcut olan yağlanmanın, sarkmanın ve cildin esnekliğinin durumuna bağlı olarak; yağ alımı (liposuction – lazer lipoliz plus) veya karın germe yani abdominoplasti yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatı, liposuction vb. yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla birlikte yapılabilir. Bu ameliyatlar; rahim, yumurtalık ameliyatları vb. ameliyatlardır. Karın germe operasyonlarında;  tam karın germe  (fullabdominoplasti ) ve mini karın germe (mini abdominoplasti ) gibi başlıca iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.

 • Mini Karın Germe: Sadece alt karın bölgesi ve göbek altındaki fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınması işlemidir. Obezite tanısı konmayan kişiler üzerinde etkisi daha belirgin olduğundan bu kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

 • Full Karın Germe: Vücuttaki tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları yeniden yapılandırılır. Germe operasyonu bu bölgede direnç gösteren inatçı yağlara çözüm olduğu söylenebilir.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Anestezi Yöntemi ve Süresi

Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan 2-3 hafta öncesinde aspirini ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa tam karın germe ameliyatı 2- 3 saat arasında sürer.
Karın Estetiği

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle sonuç yıllarca korunabilir.
 

Tedavi Özeti

 • 1
  Operasyon Sayısı
 • 1-5 Saat
  Operasyon Süresi
 • Genel Anestezi
  Anestezi
 • 1-5 Gün
  Hassasiyet
 • 3-7 Gün
  İşe Dönme
 • 3-4 Hafta
  Tam İyileşme
 • Sürekli
  Kalıcılık
 • 1 Gece
  Hastanede Yatış

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Sorulan Sorular

Ameliyat bölgesi genital bölgeye yakın olduğu için o bölgeyle alakalı travmalardan uzak durulmasında fayda vardır. Hem bölgenin ödeminin artmaması, ağrıyla alakalı sorunlar, yara iyileşme problemleri ve onarılan karın kaslarıyla ilgili herhangi bir ayrışma meydana gelmemesi için genelde 1 ay kadar cinsel perhiz yapılmasında önem vardır.
Klasik olarak bütün ameliyatta olduğu gibi sigara, kan sulandırıcı ilaçlar, asprin vb. şeyler, bitkisel ürünler, vitamin takviyelerinin yaklaşık 1 hafta öncesinde bırakılmasında fayda vardır. Doğum kontrol haplarının yaklaşık 20 gün öncesinde bırakılması gerekir. Ameliyat sonrasında da hayat düzenini diyet ve egzersiz üzerine kurarsa hasta yaptığımız ameliyatının sonucunun çok daha iyi bir şekilde ortaya çıkmasına fayda sağlamış olur.
Özellikle gebelik sonrasındaki kadınların en büyük problemlerinden biri karın bölgesindeki çatlaklardır. Ve bu çatlaklarla alakalı denenen, uygulanan birçok tedavi şekli vardır. Bunlar lazer tedavi vb.şeyler olabilir. Bunların tamamının sınırlı da olsa bir miktar faydası vardır. Fakat günümüzde karın bölgesindeki çatlaklıkların gidermenin en etkili yöntemi karın germe ameliyatıdır.

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım