Karın germe yani abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü germe operasyonu ile düzeltir.

Karın Neden Yağlanır ve Sarkar?

Herhangi bir nedenle kilo alındığında, vücudun her yerinde aynı oranda yağlanma gözlenmez. Vücudumuz, sahip olduğu yağ dokusunun büyük bölümünü karın ve bel bölgesinde depolar. Bu nedenle, birçok kişinin karın bölgesinde istenmeyen yağlanmalar gözlenebilir. Yağlı ve sarkmış karın görüntüsü en sık kadınlarda ve hamilelikten sonra görülür. Uygulanan diyete veya obezite ameliyatına bağlı olarak yüksek düzeyde kilo veren kişilerde de sıklıkla karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar ortaya çıkabilmektedir.  “Karın ön duvarı” olarak adlandırılan anatomik yapı, iç organlarımızı yerinde tutar ve karnımızın şeklini belirler. Karın ön duvarı, karın kaslarımızı normal anatomik pozisyonunda tutarak karın bölgemizin düz ve gergin görünmesini sağlar.
 
 
Karın bölgesi yağlandığında, karın kaslarının arasındaki dokularda yırtılmalar oluşur ve bu yırtılmaya bağlı olarak karnı düz tutan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların uyguladığı basınçla, karın bölgesi dışa doğru bombeleşir; yağ dokusunun kendi ağırlığı sayesinde karında gevşeme, sarkma ve çatlaklar oluşur. Karın kaslarındaki yırtılmaların ve karın derisindeki deformasyonların egzersiz ve diyetle giderilmesi de neredeyse imkansızdır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl uygulanır?

“Abdominoplasti” olarak adlandırılan karın germe ameliyatı, karın ön duvarını eski haline getirmeyi amaçlamaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen yağlanmayı, bombeleşmeyi, gevşemeyi, sarkmayı ve çatlamayı ortadan kaldırmak için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. 
Günümüzün estetik değerleri doğrultusunda, karın germe ameliyatı, sadece fazla yağın alınması olarak değil; sağlıklı, dinamik, fit ve gergin bir karın tasarımı olarak değerlendirilmektedir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, karındaki yağ dokusunu ve fazla deriyi değerlendirip, kişiye özel karın germe ameliyat planı yaparak cerrahi girişimi sonuçlandırmaktadır.
 
 
Genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatında, iç çamaşırı altında kalan bölgede ve göbek deliği çevresinde cerrahi kesiler yapılır. Çatlamış, deforme olmuş, sarkmış, giysilerin  altından görünen, terlemeye ve pişiğe neden olan fazla dokular kesilerek alınır. Sağlıklı dokular, aşağı doğru gerilerek karın cildinin yenilenmesi sağlanır. Karın cildinin yenilenmesinin yanı sıra, karın ön duvarında bulunan gevşemiş kaslar da sıkılaştırılır. Karın kaslarının sıkılaştırılması, operasyondan sonra kişinin adeta karnını içine çekmiş gibi görünmesini sağlar. Gereken durumlarda, karnın üst ve yan kısımlarına liposuction da uygulanır. Karın dokularıyla birlikte aşağı doğru gerilen göbek deliği, normal anatomik pozisyonuna taşınır.

Operasyon Yöntemleri

Karın duvarının şekillendirilmesi, mevcut olan yağlanmanın, sarkmanın ve cildin esnekliğinin durumuna bağlı olarak; yağ alımı (liposuction – lazer lipoliz plus) veya karın germe ( abdominoplasti ) yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla ( rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.
 
Karın germe operasyonlarında;  tam karın germe  (fullabdominoplasti ) ve mini karın germe(mini abdominoplasti ) gibi başlıca iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.
 
Mini Karın Germe: Sadece alt karın bölgesi ve göbek altındaki fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınması işlemidir. Obezite tanısı konmayan kişiler üzerinde etkisi daha belirgin olduğundan bu kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.
 
Full Karın Germe: Vücuttaki tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları yeniden yapılandırılır. Germe operasyonu bu bölgede direnç gösteren inatçı yağlara çözüm olduğu söylenebilir.
 

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan 2-3 hafta öncesinde aspirini ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa tam karın germe ameliyatı 2- 3 saat arasında sürer.
 

İyileşme Süreci

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle sonuç yıllarca korunabilir. 
 
TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 01

Seans/Operasyon Sayısı 1
Operasyon Süresi 3-4 saat
Anestezi Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 1 hafta
İşe dönme süresi 1 hafta
Tam İyileşme -
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi 1-2 gece
Ameliyat bölgesi genital bölgeye yakın olduğu için o bölgeyle alakalı travmalardan uzak durulmasında fayda vardır. Hem bölgenin ödeminin artmaması, ağrıyla alakalı sorunlar, yara iyileşme problemleri ve onarılan karın kaslarıyla ilgili herhangi bir ayrışma meydana gelmemesi için genelde 1 ay kadar cinsel perhiz yapılmasında önem vardır.
Klasik olarak bütün ameliyatta olduğu gibi sigara, kan sulandırıcı ilaçlar, asprin vb. şeyler, bitkisel ürünler, vitamin takviyelerinin yaklaşık 1 hafta öncesinde bırakılmasında fayda vardır. Doğum kontrol haplarının yaklaşık 20 gün öncesinde bırakılması gerekir. Ameliyat sonrasında da hayat düzenini diyet ve egzersiz üzerine kurarsa hasta yaptığımız ameliyatının sonucunun çok daha iyi bir şekilde ortaya çıkmasına fayda sağlamış olur.
Özellikle gebelik sonrasındaki kadınların en büyük problemlerinden biri karın bölgesindeki çatlaklardır. Ve bu çatlaklarla alakalı denenen, uygulanan birçok tedavi şekli vardır. Bunlar lazer tedavi vb.şeyler olabilir. Bunların tamamının sınırlı da olsa bir miktar faydası vardır. Fakat günümüzde karın bölgesindeki çatlaklıkların gidermenin en etkili yöntemi karın germe ameliyatıdır.
Karın Estetiği 1
Karın Estetiği 2
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!