Gua Sha Taşı ile Masaj

Gua sha, geleneksel Çin tıbbına dayanan ve enerjiyi tüm vücuda yaymayı sağlayan masajdır.

Gua Sha Taşı ile Masaj Nedir?

Gua sha, geleneksel Çin tıbbına dayanarak, Çin tıbbı ilkelerine göre, qi'niz ("chi" olarak telaffuz edilir) veya enerjiniz, tüm vücudunuza akmayı sağlar. Bazı bölgelerde qi durgunlaştığında, sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğine inanılır. Gua sha ile bir uygulayıcı (çoğu durumda bir akupunktur uzmanı), dolaşımın iyileştirilmesine ve iyileşmenin desteklenmesine yardımcı olmak için vücudunuzun iltihaplanma veya durgun qi olan bölgelerini nazikçe kazımak için pürüzsüz kenarlı bir alet kullanacaktır. Gua sha, çoğu akupunkturcunun kullanacağı tedavi yöntemlerinden biridir.  Sadece alet destekli masaj türlerinden biri olan Gua Sha gevşek bir şekilde 'kazıma, ovalama veya itme' anlamına gelir.

Yüz İçin Gua Sha

Muhtemelen sosyal medyada yüzlerine gua sha taşları sürtünen insanları görmüş ve neler olduğunu merak etmişsinizdir. Gua sha'nın yüzdeki gerginliği gidermeye, şişkinliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve hatta sinüs basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ancak yüz kasları çok daha ince olduğu için bu bölge üzerinde çalışırken çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmak gerekmektedir.

Gua Sha Yüz Masajı

Genel olarak, yüz kasları çok incedir ve diğer kasların yaptığı gibi şişkin değildir. Yüzünüzde gua sha varken aracınızı yüzünüzün dış kenarlarından sürüklemek istemezsiniz. Bunun yerine yüzünüzü ikiye bölün ve orta nokta olarak burnunuzu kullanın. Gözlerinizin altında çalışıyorsanız, burnunuzdan başlayıp gua sha aletinizi dışa doğru çalıştırırsınız. Aletinizi pürüzsüz, düz bir çizgide hareket ettirin. Gua sha aletinizi ileri geri, yukarı ve aşağı ve tüm farklı açılarda kuvvetlice ovalamayın çünkü bu sadece cildi gerecek ve ağırlaştıracaktır. İşlemi düzgün bir yönde ilerletin ve biraz kızarıklığın oluşmasına yetecek kadar yapın ancak acıtmamaya özen göstermelisiniz. Verimli bir sonuç alabilmek için, yüzünüze gua sha yapmadan önce losyon veya serum bile uygulayabilirsiniz. Bu şekilde, aletiniz cilt üzerinde çok daha kolay kayar.

Gua Sha'nın Faydaları

Gua sha'nın çeşitli sağlık durumlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği tıbbi olarak açıklanmıştır. Gua sha'nın kas-iskelet sistemi sorunlarına, özellikle de omuzlarda, bacaklarda ve sırtta gerginlik gibi büyük sorunlara iyi gelmektedir. Ayrıca vücudunuzdaki gerilim baş ağrılarını, migreni, boyun ağrısını veya şişmeyi hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Gua sha akupunktura ek olarak yapıldığında anksiyete, yorgunluk, uykusuzluk ve perimenopozal semptomlara dahi yardımcı olmaktadır.

 Vücudunuzun her yerinde düzgün kan ve enerji akışına sahip değilseniz, kas düğümleri, ağrı, güçsüzlük veya ağrı olarak kendini gösterebilir. Gua sha ile birlikte akupunktur sadece bu kan akışını ve dokulardan her şeyin sağlıklı bir şekilde iletilmesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Böylece vücudunuzu mümkün olduğunca homeostatik hale getirilebilir.

Gua Sha Taşı Zararları

Gua sha'nın "kazımayı" içerdiğini okumak sizi korkutabilir. Bununla birlikte, kışın ortasında bir arabanın ön camı gibi vücudunuzu kazımayacaktır. Gua sha genel olarak naziktir ve yoğunluk, akupunkturcunuzun karşılaştığı düğüm türlerine bağlı olarak artabilir. Gua sha aletleri pürüzsüz, yuvarlak kenarlara sahiptir. Akupunktur uzmanınız başlamadan önce, tedavi bölgesine önce krem ​​veya losyon ile masaj yapacak ve ardından her şeyi konfor seviyenize getirecektir. Bir akupunktur uzmanı, bir noktada hemen mümkün olduğu kadar derine inmeyecektir. Gergin dokuyu bulacak, üzerinde nazikçe çalışacak ve tüm bükülmüş bölgelerin parçalanmasına yardımcı olmak için dolaşımı teşvik edecek yoğunluğu kademeli olarak artıracaktır.

Ne Tür Bir Gua Sha Aracına İhtiyacınız Var?

Küçük bir tahta kaşıkla veya değerli bir gua sha aleti alabilirsiniz. Yeşim taşı ve pembe kuvars taşı kullanılabilir. Hangisini seçerseniz seçin, temiz ve iyi durumda tutmaya dikkat etmelisiniz.

Pembe Kuvars Gua Sha Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Pembe kuvars (pembe kuvars) evrensel sevginin taşıdır. Kişiyi şartsız sevgiye teşvik ederek, ilişkilerdeki güveni ve uyumu yeniden kazandırmayı sağlar.Pembe kuvars, olumsuz düşünceleri giderir ve bu düşüncelerin yerine sevgi dolu titreşimler yayar. Kendini affetmeyi ve özgüveni yükseltmeye teşvik edici özelliği vardır. Pembe kuvars, kap ve damar sistemini güçlendirir, vücut sıvılarında birikmiş olan kirleri atar. İyileşme sürecini hızlandırıp, tansiyonu düşürür. Ayrıca göğüs ve akciğer sorunlarına da yardımcı olur.

Yeşil Yeşim Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yeşim dinginlik ve saflığın simgesidir. Huzur içinde toplanan bilgeliği ifade eder. Sevgiyi ve şefkati artırır. Koruyucu bir taş olan yeşim taşı, kullanıcıyı zarardan korur ve uyum sağlar. Yeşim taşı iyi şans getirir. Kişiliği stabilize eder ve kendi kendine yeterliliği destekler. Zihni yatıştırır, olumsuz düşünceleri serbest bırakır. Fikirleri uyarıcı etkisi vardır. Özellikle sinirliliğin duygusal olarak serbest kalmasına yardımcı olur. Yeşim taşı, vücudun filtrasyon ve eliminasyon organlarına yardımcı olur. Böbrek problemlerini ve adrenal bezleri tedavi etmek için mükemmeldir. Yeşim taşı toksinleri uzaklaştırır, iskelet ve hücresel sistemleri yeniden bağlar ve dikişleri iyileştirir. Doğurganlığa ve doğuma yardımcı olur, vücut sıvılarını dengeler.

Gua Sha'dan Kimler Kaçınmalı?

Çoğu insan gua sha'yı iyi tolere edebilmelidir. Ancak dolaşımınızla ilgili sorunlarınız varsa veya şeker hastasıysanız, seansınız başlamadan önce uygulayıcınıza bildirin. Bu şekilde, olası sorunları önlemek için baskıyı ayarlamayı bilecekler.Akupunktur ile birlikte yapıldığında, gua sha'nın periferik nöropatisi olanlar için kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Ancak kan sulandırıcı kullanıyorsanız, uygulayıcınız ya gua sha yapmaktan kaçınmalı ya da çok fazla kan damarını parçalamamaları için nazikçe yapmalıdır.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun