Fraksiyonel Lazer

İstanbul’da 2 farklı konumda bulanan estethica hastanelerimizdeki Fraksiyonel Lazer uygulamaları, işlem süreci, Fraksiyonel Lazer fiyatları, operasyon öncesi ve sonrası için buradan ulaşabilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer; yaşlanma karşıtı etki sağlamak, akne izlerini azaltmak, yumuşak dokuyu sıkılaştırmak, cilt yenilemek, periorbital (göz kenarı ve göz kapaklarındaki) kırışıkları düzeltmek, lekeleri ( yaşlanmaya bağlı lekeler, melesma, güneş lekeleri, ciltte ki renk değişiklikleri) gidermek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Fraksiyonel Lazer uygulaması ciltte, mikrotermal bölgeleri olarak bilinen, binlerce derin iyileştirme kolonları üretir. Bu uygulama, eski epidermal pigment hücrelerini yok eder, derinize derinlemesine nüfuz ederek, tek tek mikrotermal bölgeyi yoğun olarak hedefler ve iyileştirmeyi amaçlayarak etrafındaki dokuyu etkilemez. Fraksiyonel lazer uygulaması, cilt kusurlarını gidermek üzere yeni, sağlıklı, daha sıkı doku yaratmak için, bedenin doğal iyileşme sürecini de kullanır. 

Fraksiyonel lazer cildi yenileme, tazeleme amacı ile kullanılan çok güçlü bir lazer cihazıdır. Bu uygulamanın tercih edilmesinin sebebi tedavi edici, cildi yenileme etkisi çok etkili olup, yan etki veya reaksiyonların az olmasıdır. Fraksiyonel lazer işlemi son zamanlarda cildinde leke, iz, hafif kırışıklıkları olan her yaştan hastalar da en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Fraksiyonel lazer işlemi ile sivilce , akne izi, yara izi ,yüz sıkılaştırma ve çatlak tedavisinde kullanılır. Fraksiyonel lazer cildin üst ve alt kısımlarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel  de lazer işlemi sırasında ışığı cilde mikroskobik sütunlar halinde gönderilir. Bu işlemde asıl istenilen etkili, kolajen yapıları, kan damarları keratin asitler gibi su içeren yapılar ve cilt kontrollü bir şekilde hasara uğratılır. Hasar oluşan bölgenin yanında ki sağlam ve hasara uğramış bölgedeki canlı hücreler, hasar olan bölgeye giderek oradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Bu şekilde bu sütunlar gönderildiği bölgede doku yenilemesi yapar bu yenileme esnasında üst deri de bulunan lekeler de tedavi edilmiş olur ayrıca cilt yeni kollajen üretimi yapar ve kollajen oluşumunu uyarır.

Fraksiyonel Lazer Cilt Yenileme ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Fraksiyonel karbondioksit lazerler cilt yüzeyinde özellikle belli bir derinliğe kadar mikro kanallar açarak ciltte kontrollü bir yara oluştururlar. Bu mikro kanalların çevresindeki canlı hücreler buradaki yara oluşumunu tekrardan düzenlemek, daha fazla kolajen üretmek için harekete geçerler. Dolayısı ile burada bir yara oluşum mekanizması başlar. Yoğun fibroblast göçü ve kolajen üretimi ile beraber ciltte gençleşme süreci başlar. 

Fraksiyonel karbondioksit lazer özellikle cilt gençleştirmenin dışında sivilce izleri, yara izleri, yanık izleri ve keloid oluşmuş hastalarda çok iyi sonuçlar sağlamaktadır. Fraksiyonel Lazer uygulamasından sonra ciltte küçük kabuklar oluşabilir. Bu nedenle fraksiyonel karbondioksit uygulaması genellikle kış aylarında yapılır. Bu kabuklar neredeyse gözle görülmeyen mikro kabuklar olarak adlandırılır. Bir süre sonra dökülmeyle birlikte kaybolan bu kabukların herhangi bir zararı bulunmaz. Kabukların tamamen temizlenmesi 4-6 gün kadar sürebilir. Kabukların dökülmesiyle birlikte kabuk altındaki canlı cilt yüzeyi meydana çıkacaktır. Kişilerde fraksiyonel karbondioksit lazerlerin uygulama alanları farklı farklıdır. Sadece tabi ki cilt gençleştirmede değil, ksantelazma tedavisinde özellikle göz çevresinde meydana gelen kolesterol plaklarının temizlenmesinde, yüzeysel benlerin alınmasında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Siğil tedavilerinde yine fraksiyonel karbondioksit lazerleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Kullanım Alanları

Fraksiyonel lazerle anti aging amaçlı düzenli yaptırıldığı zaman cildin sıkılamasında da kullanılır ve ciltteki her türlü yara izinde kullanılır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde açılan minik tüneller cildin hızla iyileşmesini sağlar. Üretilen hızlı kollajen cildin bir an önce iyileşmesini sağladığı için tercih edilmesi en çok olan işlemlerden biridir. Fraksiyonel lazerle yapılan bir diğer işlem ise nevüs ve skin tag alımıdır. Nevüsünüz olduğu bölgeyi ince uçlu iğnelerle lokal anestezik uygulaması sonrasında lazerle nevüs alma işlemi yapılmış olur hasta herhangi bir acı hissetmez. Nevüs sayısına göre seans aralıkları değişkenlik gösterir. İşlem sonrası  en az 1 hafta en fazla 2 hafta içinde cilt iyileşir. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Şu işlemler için kullanılabilir;

 • Lazerle cilt yenilemede ,
 • Fraksiyonel lazerle akne izleri ve  sivilce izlerinde ,
 • Fraksiyonel lazerle geniş gözenekleri daraltmak için,
 • Fraksiyonel lazerle gevşek ve cansız deriyi sıkılaştırmak için,
 • Fraksiyonel lazerle doğum sonrası izler ve büyüme, kilo alma verme sırasında meydana gelen çatlakların giderilmesi için,
 • Fraksiyonel lazerle ameliyat izleri ve dikiş izlerinin giderilmesi için,
 • Fraksiyonel lazerle jilet izlerinin temizlenmesinde,
 • Fraksiyonel lazerle genital bölge ve koltuk altı beyazlatmak için,

Fraksiyonel Lazer Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulanacak bölgeye öncesinde lokal anestezi kremi sürülür. Bu şekilde duyulacak acı hissi minimuma indirilmiş olunur. Uygulama sonrasında hasta yaklaşık bir iki saat yanma hisseder. Uygulamanın hemen sonrasında yapılacak özel maskeler ve soğuk maskelerle birlikte bu yanma hissi de azalacaktır. Uygulama sonrasında kişi iki gün sudan kaçınmalıdır ve güneş koruyucusunu iki saatte bir mutlaka yenilemelidir. Uçuk çıkartmaya meyilli bir kişi ise mutlaka uçuğu engelleyici bir ilaç başlanmalıdır. İşlemden 1-2 saat sonrasında hafif bir güneş yanığı hissi duyulur. Kırmızılık ve şişlik cilt ve uygulamaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Genelde şişlik 2-3 gün içinde iner. Cilt 5-7 gün pembemsi bir tonda olur. Bu, cildin derin olarak iyileştiğini gösteren normal bir işarettir. 

Fraksiyonel karbondioksit lazerler cilt yüzeyinde özellikle belli bir derinliğe kadar mikro kanallar açarak ciltte kontrollü bir yara oluştururlar. Bu mikro kanalların çevresindeki canlı hücreler buradaki yara oluşumunu tekrardan düzenlemek, daha fazla kolajen üretmek için harekete geçerler. Dolayısı ile burada bir yara oluşumu başlar. Yoğun fibroblast göçü ve kolajen üretimi ile beraber ciltte gençleşme süreci başlar.

Tedavi Özeti

 • Seans Sayısı
  4-6 Seans
 • Seans Süresi
  15 dk.
 • Anestezi
  Lokal Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
  3-7 Gün
 • İşe Dönme Süresi
  1-3 Gün
 • Tam İyileşme Süresi
  1-7 Gün
 • Kalıcılık
  3-5 Yıl
 • Hastanede Yatış
  Yok

Dikkat: *Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun