Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyet deyince aklımıza hep bizi zora sokan programlar, açlığa mahkum hissetme ve bırakıldığında eski kilolarımızı fazlasıyla aldığımız süreçler gelir. Oysa kendi metabolizmamıza ve beslenme alışkanlıklarımıza göre hazırlanan beslenme programları hem bizi zorlamaz hem de etkileri daha kalıcı olur.

Beslenme ve Kilo Yönetimi Programı Nedir?

 • Vücut analizi
 • Segmenter doku kütlesi
 • Segmenter yağ kütlesi
 • Vücut sıvısı
 • Vücut yağ kütlesi
 • İskelet kas kütlesi
 • Vücut kütle endeksi 
 • Bazal metabolik hız
 • Metabolizma yaşı
 • Mevcut biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi ve birer haftalık periyotlarla kilo takibi.
 • Beslenme bilinçlendirme programı

Hastalıklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Metabolik Sendromda Beslenme: Metabolik sendrom; hiperinsülinemi, şişmanlık, kan kolestrol ve trigliserid düzeylerindeki artışın beraber görülmesine verilen addır. Modern yaşamın nimetlerinden yararlandıkça hareketsizleşen, yanlış beslenen bireylerde metabolik sendrom görülme riski artmaktadır.

 • Kilo verme: İnsanların %10-20’sinde insülin rezistansı vardır. Eğer fazla kiloluysanız %10-15 arasında kilo kaybı, kan basıncını ve insülin direncini azaltacaktır.
 • Egzersiz: Egzersiz, ayrıca önemli bir faktördür. Aynı zamanda HDL düzeyini de artırmaktadır. Kan HDL düzeyinin artırılması için düzenli yürüyüş önerilebilir.
 • Sağlıklı Beslenme: Rafine edilmemiş tahıllardan ve basit şekerden kaçınmak, beslenmemizde omega3-omega6 dengesini kurmak, şekerden ve doymuş yağlardan uzak durmak gereklidir. 
 • Sigara ve Alkol: Hem kalp hastalığı ve riskini hem de insülin direncinin oluşumu artırırlar. Alkolün fazla oranda alınması, karaciğer yağlanmasına neden olur. 
 • Diyabette Beslenme : Diyabette beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin amacı; hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz beslenme programını oluşturarak kan şekerinizi normale yakın seviyede tutmak, hiperglisemi ve hipoglisemiyi önlemek, ideal vücut ağırlığınızı sağlamak ve korumak, hastalığınızla ilgili olarak uzun dönemde gelişebilecek büyük ve küçük damar komplikasyonlarını önlemek, çocukluk ve ergenlik döneminizde normal büyüme be gelişmenizi sağlamak, gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmenizi sağlamaktır. 
 • Kanserde beslenme: Kanser oluşumu birçok neden bağlıdır. Genetik faktörler kadar yanlış beslenme de kansere yol açan nedenlerden biridir. Yapılan çalışmalar; beslenmenin kanserler üzerinde %10 ila %70 arasında etkili olduğunu göstermektedir. 
 • Sporcularda beslenme: Sağlıklı beslenme; sporculara performans artışı, üst düzey konsantrasyon ve motivasyon sağlarken yetersiz ve dengesiz bir diyet sağlık problemlerine ve performans düşüklüğüne sebep olabilir. Sağlıklı bir beslenme programına sahip olan sporcuda yapılan antremanın etkinliği maksimuma ulaşır ve sporcu kendini zinde hisseder. Yeterli ve dengeli bir diyet, hastalanma ve sakatlanma riskini minimuma indirirken, yarış ya da sakatlanma sonrasında toparlanma süresini kısaltır. Kilo kategorilerine göre yarışan sporcular için yeterli ve dengeli bir diyet, vücut ağırlığını korumakta ve vücut yağ oranını minimum tutmakta fayda sağlar.

Çocuklarda ve Ergenlerde Sağlılı Beslenme

Çocukların beslenme alışkanlıklarını evde kazandıkları düşünülürse, evde yapılan bazı uygulama hataları, yemek yemeye zorlanma, aşırı enerji yüklü bazı sağlıksız besinlerin kilo alması amacıyla verilmesi gibi faktörler; aşırı beslenmeye, aşırı beslenme de bir süre sonra şişmanlığa ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Obezite tedavisinin önemli aşamalarından biri, çocukların ihtiyaçları konusunda uzman bir diyetisyen ya da beslenme uzmanına başvurmaktır. 

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopozun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmayıp tümüyle doğal bir süreç olduğu asla unutulmamalıdır; ama beden sağlığınızı destekleyecek düzeyde hormon üretilmesi için menopoz dönemine her kadın fiziksel, duygusal, ruhsal ve durumsal açıdan çok sağlıklı olarak girmesi gerekir. Menopozda, yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. Sağlıklı beslenme ,yaşam kalitesini artırır ve sağlıklı olmak menopozdaki rahatsızlıkları en aza indirir.

Gebelikte Beslenme

Hamilelik boyunca sağlıklı bir süreç yaşamak ve bu süreci tamamlamak bir anne adayı için en büyük istektir. Bunun oluşabilmesi için ilk gereklilik; rutin bir tıbbi bakım ve sağlıklı beslenmedir. İyi beslenen ve bilinen risklerden sakınan kadınlarda, gebelikleri süresince ve doğumda çok az komplikasyonlar görülmekte ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler.

Emzikli Beslenmesi

Emzirme döneminde beslenmeniz, bebeğinizin gelecekteki sağlığı ve anne sütü verimliliği için çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde, annenin bir beslenme ve diyet uzmanında yardım alması gerekmektedir; çünkü süt verimi ve beslenme ilişkisi çok önemlidir. 

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

 • Sizi Hemen Arayalım